List Informator
UVODNIK
Sadržaj
Stručni članak
Zakonom o zaštiti potrošača (Nar. nov., br. 41/14) regulirano je pitanje nepoštene poslovne prakse, koja je izričito, člankom 31. Zakona o zaštiti potrošača, zabranjena. Nepoštena poslovna praksa javlja se kao zavaravajuća poslovna praksa i kao agresivna poslovna praksa. O tome što se sve smatra zavaravajućom poslovnom praksom, a što agresivnom poslovnom praksom pišemo u ovom članku.
Stručni članak
Najnovije Izmjene i dopune Zakona o proračunu potaknute su prvenstveno zahtjevom Europske komisije za provedbom preporuka u dijelu jačanja srednjoročnog proračunskog okvira i uključivanja izrade ključnih strateških dokumenata Europskog semestra u naš proračunski proces. Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o proračunu (Nar. nov., br. 15/15 - u nastavku teksta: ZIDZOP) stupio je na snagu 14. veljače 2015. Odredbe ZIDZOP-a odnose se na izradu i donošenje proračuna i financijskih planova primjenjivat će se počevši od izrade i donošenja proračuna i financijskih planova za 2016. godinu i projekcija za 2017. i 2018. godinu. U nastavku autorice daju detaljniji pregled ključnih odredbi ZIDZOP-a, uz naznaku što i kako se mijenja u odnosu na dosada važeći Zakon o proračunu
Stručni članak
Pravilo koje, slijedeći rimsko-kanonsku tradiciju oličenu u načelu slobode sklapanja ženidbe (matrimonia debent esse libera), sadržava shvaćanje da zaruke (sponsalia) ne mogu biti pravna osnova tužbe za sklapanje ženidbe (actio ad petendam matrimonii celebrationem) (o načelu matrimonia debent esse libera vidjeti podrobnije Petrak, Traditio iuridica, br. 336, Informator, br. 6356 od 9. ožujka 2015.).
Stručni članak
Predmet ovog članka je Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske, broj U-III-1122/2013 od 4. studenoga 2014. (Nar. nov., br. 149/14), kojom je Ustavni sud ukazao na značenje načela pravne sigurnosti na razini apstraktne ocjene u pojedinačnim predmetima ustavnih tužbi. Tom je Odlukom Ustavni sud Republike Hrvatske ukinuo rješenje Vrhovnog suda Republike Hrvatske, Rev 1393/12 od 20. studenoga 2012. i predmet vratio na ponovni postupak. Stoga autorica u ovom članku analizira tu Odluku Ustavnog suda i ukazuje na mjerodavnu praksu Europskog suda za ljudska prava relevantnu za tu Odluku, a u svezi s načelom pravne sigurnosti, kao jednim od temeljnih oblika vladavine prava sadržanih u Konvenciji za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (Nar. nov. - MU, br. 18/97, 6/99 - proč. tekst, 8/99 - ispr., 14/02, 13/03, 9/05, 1/06 i 2/10).
Stručni članak
U ovom članku autor raspravlja o članku 37. Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 143/12 i 152/14) odnosno o novom stavku 5., koji je dodan članku 10. stavak 4. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o upravnim sporovima o odnosima zakazivanja rasprave radi izvođenja svih dokaza odnosno dodatnih dokaza.
Stručni članak
U članku autorica piše o aktima u poreznom nadzoru, koji su propisani odredbama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 147/08, 18/11, 78/12, 136/12 i 73/13) te o njihovoj dostavi u okviru poreznog nadzora.
Stručni članak
Odnos između nacionalnih olimpijskih odbora i države nije jednostavno odrediti. S jedne strane nacionalni olimpijski odbor isključivo predstavlja svoju državu na olimpijskim igrama, regionalnim, kontinentalnim ili svjetskim višesportskim natjecanjima pod pokroviteljstvom Međunarodnog olimpijskog odbora, dok s druge strane Nacionalni olimpijski odbor mora čuvati svoju autonomiju i oduprijeti se pritiscima svake vrste, od političkih, pravnih, vjerskih, ekonomskih i drugih pritisaka, koji su u suprotnosti s Olimpijskom poveljom. Tu ni Republika Hrvatska nije iznimka te tako autor u ovom članku navodi da je Hrvatski olimpijski odbor potpuno samostalan u sportskom programu svoga djelovanja, dok je u financijskom dijelu u velikoj mjeri ovisan o državnom proračunu Republike Hrvatske.
Stručni članak
Pravna priroda fiducijarnog osiguranja nije do kraja uređena zakonskim odredbama čak triju ovršnih zakona, koji su doneseni u Republici Hrvatskoj (s višekratnim izmjenama pravne prirode toga instituta). O jednom takvom rubnom slučaju naplate komunalne naknade za objekt koji je dan u fiducijarno osiguranje, rješavano je u Odluci Ustavnog suda, broj: U-III-5748/2014 od 11. prosinca 2014.
SENTENCE
U rok za stjecanje dosjelošću nekretnina koje su na dan 8. listopada 1991. bile u društvenom vlasništvu, kao i za stjecanje stvarnih prava na tim nekretninama dosjelošću, ne računa se i vrijeme posjedovanja proteklo prije toga dana
SENTENCE
Protiv rješenja o vraćanju optužnice državnom odvjetniku na doradu, stranke, a time niti okrivljenici, nemaju pravo žalbe
SENTENCE
Kad je pravomoćno odbijen tužbeni zahtjev radnika u sporu radi zaštite dostojanstva, a radnik je primio naknadu plaće, dužan je isplatiti poslodavcu novčani ekvivalent za neizvršene obveze iz ugovora o radu za vrijeme neopravdanog prekida rada, u visini bruto ugovorene plaće
SENTENCE
Revizija izjavljena telegramom potpuna je ako je iz telegrama vidljivo koja se presuda pobija i koja je stranka pobija
SENTENCE
Tražbina po osnovi lučke pristojbe ulazi u lučke troškove, a s tim i u pomorske tražbine, u skladu s odredbama Međunarodne konvencije za izjednačavanje nekih pravila o privremenom zaustavljanju pomorskih brodova
SENTENCE
Nema mjesta prekidu postupka ako je tužba radi utvrđenja prava vlasništva podnesena nakon donošenja prvostupanjskog rješenja kojim je izvršena promjena podataka u katastarskom operatu
SENTENCE
U sporu između pravnih osoba od kojih je jedna i Republika Hrvatska, radi utvrđenja prava vlasništva na nekretninama, stvarno je nadležan trgovački sud
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li se otkazati kolektivni ugovor zbog nastupa takvih okolnosti (pad prihoda, otežana naplata potraživanja, rast troškova poslovanja itd.) koje vrlo otežavaju poslovanje trgovačkom društvu i onemogućuju mu izvršavanje obveza preuzetih kolektivnim ugovorom, iako taj razlog nije u samom kolektivnom ugovoru naveden kao otkazni razlog?
Vi pitate - mi odgovaramo
Ako jedinica lokalne samouprave kao investitor provodi javnu nabavu, kako to utječe na priznavanje troškova komunalnog doprinosa?
Vi pitate - mi odgovaramo
Koji radnici, prema članku 77. Zakona o radu, imaju pravo na godišnji odmor u trajanju od pet tjedana, a koji rade na tzv. štetnim poslovima? Koji su to poslovi?
Vi pitate - mi odgovaramo
Ima li zamjenik općinskog načelnika pravo povratka na radno mjesto u trgovačkom društvu na kojem je bio zaposlen prije profesionalnog obnašanja dužnosti u jedinici lokalne samouprave?
Vi pitate - mi odgovaramo
Predstavniku radnika u nadzornom odboru, kao i drugim članovima nadzornog odbora, već se dulje vrijeme ne isplaćuje naknada za rad u tom tijelu, iako oni na to imaju pravo. Koji je sud stvarno nadležan za rješavanje spora oko neisplaćene naknade za rad u nadzornom odboru?
Vi pitate - mi odgovaramo
Poduzetnik - obveznik poreza na dobit ne isplaćuje poduzetničku plaću. Koje je doprinose i na koju osnovicu te u kojim rokovima obvezan plaćati?