Informator broj 6356 od 09. ožujka 2015.

UVODNIK

Novo uređenje izvanparničnog prava u Republici Hrvatskoj

U članku razmatramo pitanje nužnosti reforme izvanparničnog prava odnosno potrebe donošenja Zakona o izvanparničnom postupku, čime bi se riješio problem nepostojanja odgovarajućih pravila izvanparnične procedure. Iznosimo osnovne probleme koji se pojavljuju u praksi postupanja sudova i stranaka, upozoravamo na tendenciju širenja izvanparnične jurisdikcije te prikazujemo neke komparativne uzore i njihova rješenja. Na kraju pokušavamo odrediti osnove od kojih bi Zakon o izvanparničnom postupku trebao polaziti.

Sadržaj

Novo uređenje izvanparničnog prava u Republici Hrvatskoj
Autor: Aleksandra Maganić

Stručni članak

U članku razmatramo pitanje nužnosti reforme izvanparničnog prava odnosno potrebe donošenja Zakona o izvanparničnom postupku, čime bi se riješio problem nepostojanja odgovarajućih pravila izvanparnične procedure. Iznosimo osnovne probleme koji se pojavljuju u praksi postupanja sudova i stranaka, upozoravamo na tendenciju širenja izvanparnične jurisdikcije te prikazujemo neke komparativne uzore i njihova rješenja. Na kraju pokušavamo odrediti osnove od kojih bi Zakon o izvanparničnom postupku trebao polaziti.

Pravni aspekti osnivanja trgovačkog društva od strane udruge
Autor: Marija Butković

Stručni članak

Najavljivana izmjena Zakona o financijskom poslovanju i računovodstvu neprofitnih organizacija, koja je trebala propisati obvezu osnivanja trgovačkog društva od strane onih udruga koje se žele baviti gospodarskim (profitnim) djelatnostima, izostala je. Stoga udruge i dalje slobodno mogu odlučivati hoće li gospodarske djelatnosti nastavljati obavljati unutar same udruge ili će u tu svrhu osnovati trgovačko društvo. Koju god opciju izaberu, dobro je da budu upoznate s tom problematikom, jer osnivanje trgovačkog društva za sobom povlači čitav niz drukčijih pravnih odnosa od onih koji postoje u udruzi kao neprofitnoj pravnoj osobi. Ujedno, dat ćemo i prikaz konkretnog primjera osnivačkog akta društva s ograničenom odgovornošću, prema kojem su osnivači dvije udruge.

Utvrđivanje osnovice za obračun naknade plaće
Autori: Nevenka Mirković Jasenka Pap

Stručni članak

U članku autorice pišu o načinu utvrđivanja osnovice za obračun naknade plaće koju, u skladu sa Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 80/13 i 137/13), ostvaruju osiguranici za vrijeme privremene nesposobnosti odnosno spriječenosti za rad na teret poslodavca, sredstava Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje ili državnog proračuna.

Traditio iuridica: MATRIMONIA DEBENT ESSE LIBERA
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izreka koja sadržava načelo slobode sklapanja brakova u smislu da bračni pristanak mora biti slobodan. Načelo sadržano u navedenoj izreci, nastaloj na temelju jedne konstitucije cara Aleksandra Severa (3. st.) te prenesenoj u Codex Iustinianus 8, 38, 2, u potpunosti je afirmirano u razdoblju klasičnog rimskog prava.

Visina osnovice za obračun plaće državnim i javnim službenicima, sucima, pravosudnim dužnosnicima
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U ovom tekstu donosimo pregled mjerila, načina obračuna i utvrđivanja osnovice za obračun plaće državnim i javnim službenicima, sucima i drugim pravosudnim dužnosnicima, državnim dužnosnicima i lokalnim dužnosnicima prema odredbama zakona, kolektivnih ugovora i odluka o visini osnovice.

Ocjenjivanje lokalnih službenika - postupak i ovlasti za ocjenjivanje
Autor: Štefanija Kasabašić

Stručni članak

O postupku i ovlastima za ocjenjivanje lokalnih službenika upravnih tijela jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave i rješavanju prisutnih dvojbi unutar postojećeg zakonodavnog okvira piše autorica u ovom članku.

Novine u Odluci o plaćanju i naplati u stranim sredstvima plaćanja u zemlji
Autor: Marcela Kir

Stručni članak

Odluka o plaćanju i naplati u stranim sredstvima plaćanja u zemlji (Nar. nov., br. 111/05 - u nastavku teksta: Odluka), od kada je donesena, jedna je od rijetkih iz deviznog poslovanja koja ima tako dugu primjenu. Ta Odluka donesena je na temelju članka 15. Zakona o deviznom poslovanju u vrijeme kad je Republika Hrvatska bila u procesu pristupanja Europskoj uniji. Odluka će biti u primjeni sve dok god je kuna zakonsko sredstvo plaćanja u Republici Hrvatskoj, jer propisuje dopuštene izuzetke za plaćanje i naplatu u drugoj valuti ili dok se odredbe Zakona o deviznom poslovanju ne promijene. Međutim, u međuvremenu donesena je Odluka o izmjenama i dopunama Odluke o plaćanju i naplati u stranim sredstvima plaćanja u zemlji (u nastavku teksta: Izmjena Odluke), koja je usvojena na Savjetu Hrvatske narodne banke u veljači ove godine i objavljena u Narodnim novinama, broj 16/15. O svemu tome autorica opširnije piše u nastavku. Izmjena Odluke objavljena je u Narodnim novinama 11. veljače i stupila je na snagu 19. veljače 2015.

Pravo na osobnu invalidninu
Autor: Damir Jelušić

Stručni članak

Pravo na osobnu invalidninu jedno je od jedanaest prava iz sustava socijalne skrbi normiranih u Glavi V. Zakona o socijalnoj skrbi , koja nosi naslov Prava iz sustava socijalne skrbi. Cilj je ovoga članka, stoga, pravno prezentirati tko su zakonski ovlaštenici toga prava iz sustava socijalne skrbi, negativne zakonske pretpostavke za njegovo stjecanje, kolike mjesečne iznose primaju pojedini njegovi imatelji, podnormiranost socijalnog prava, koje je regulirano samo s tri zakonska članka, te postupak za ostvarivanje toga prava.

Parnični postupak – stvarna nadležnost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nadležni sud prvog stupnja može sam ili na prijedlog stranke zatražiti od najvišeg suda određene vrste, da odredi da u pojedinom predmetu postupa drugi stvarno nadležni sud s njegova područja ako je očito da će se tako lakše provesti postupak ili ako za to postoje drugi važni razlozi

Kazneni postupak – nezakoniti dokazi
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije riječ o nezakonitim dokazima kada se u spisu nalaze zapisnici o ispitivanju svjedoka pred tužiteljem bez obavještavanja obrane, jer su ti iskazi svjedoka pribavljeni tijekom istrage koju, na temelju odredbe članka 219. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku, provodi državni odvjetnik i za koje prema zakonu nije predviđeno pozivanje i obavještavanje osumnjičenika i branitelja

Obvezno pravo – zamjena ispunjenja
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pri zamjeni ispunjenja prvotna dužnikova obveza prestaje u trenutku kad dužnik ispuni drugu činidbu umjesto dugovane, a ne već u trenutku sklapanja sporazuma o zamjeni ispunjenja

Povlačenje tužbe – pristanak tuženika
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako tuženik nije dao izričit pristanak na povlačenje tužbe do kojega je došlo nakon zaključenja glavne rasprave, sud ne može donijeti rješenje kojim se ukida prvostupanjska odluka i utvrđuje da je tužba povučena. Nedostatak izričitog pristanka tuženika na povlačenje tužbe ne može zamijeniti niti izričit pristanak umješača s položajem jedinstvenog suparničara, pa takav umješačev pristanak nema pravni učinak

Upravni postupak – zabluda – poništavanje i ukidanje rješenja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Dovođenje u zabludu javnopravnog tijela koje je vodilo upravni postupak, nije razlog za primjenu izvanrednog pravnog lijeka poništavanja i ukidanja rješenja

Prouzročenje štete – zahtjev da se prestane s povredom prava osobnosti
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Upućivanje tijelima javne vlasti pismena sa sadržajem kojim se za neku osobu iznose informacije o njezinoj seksualnosti, i objava tih pismena i informacija u lokalnom tiskanom mediju, radnje su kojima se javnosti izlaže privatni život te osobe te vrijeđa njezino pravo osobnosti, zbog čega joj pripada pravo od suda tražiti prestanak svakog daljnjeg takvog ili sličnog uznemiravanja

Kazneno pravo – beznačajno djelo
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Riječ je o beznačajnom kaznenom djelu kada je okrivljenik otuđio vodu iz hidranta u vrijednosti od oko 9,00 kn

Investicijsko društvo – odobrenje za rad

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko investicijskom društvu daje odobrenje za rad i može li se odobrenje za rad prenijeti na pravnog sljednika?

Naknada za korištenje općekorisnih funkcija šuma

Vi pitate - mi odgovaramo

Plaćaju li fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost, naknadu za šume?

Odjava s mirovinskog osiguranja radnika kojem je poslodavac poštom poslao izvanredni otkaz ugovora o radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako će poslodavac ispoštovati rok odjave radnika s mirovinskog osiguranja (24 sata od prestanka zaposlenja) u slučaju kada radniku da izvanredni otkaz ugovora o radu? Naime, problem nastaje onda kada se otkaz šalje poštom, u kojem slučaju radni odnos prestaje danom uručenja izvanrednog otkaza radniku, o čemu će poslodavac biti obaviješten tek nakon proteka nekoliko dana, kada primi povratnicu i iz nje iščita datum primitka odluke o otkazu, a u tom trenutku postaje svjestan da je protekao rok od 24 sata od dana kada je radniku prestao radni odnos, u kojem je roku morao odjaviti radnika s mirovinskog osiguranja.

Zahtjev za mirno rješenje spora

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se tuženik koji namjerava u parnici koju vodi s Republikom Hrvatskom, podnijeti protutužbu protiv Republike Hrvatske, prije podnošenja protutužbe obratiti zahtjevom za mirno rješenje spora nadležnom državnom odvjetništvu?

Određivanje iznosa naknade štete u slučaju sudskog raskida ugovora o radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Određuje li se, u slučaju sudskog raskida ugovora o radu, visina naknade štete od bruto ili neto iznosa plaće radnika?

Lokalna samouprava – prijam u službu – državni stručni ispit

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li osobe bez položenog državnog stručnog ispita biti primljene u službu u upravno tijelo jedinice lokalne ili područne (regionalne) samouprave?

Upravni spor – pravna osnova za dopuštenost spora

Vi pitate - mi odgovaramo

Smije li mogućnost podnošenja tužbe upravnom sudu protiv pojedinog akta biti propisana statutom pravne osobe s javnim ovlastima?

Filteri