Informator broj 6186 od 19. lipnja 2013.

UVODNIK

Svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj, u 2012.

U Zagrebu je 4. lipnja 2013., u Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, održana svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj, u 2012. godini. Svečanosti su, uz ovogodišnje i prošlogodišnje laureate, nazočili brojni pravosudni dužnosnici i članovi državne akademske zajednice pravnih fakulteta u Republici Hrvatskoj, kao i predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti, te Predsjednik Republike Hrvatske, prof. dr. sc. Ivo Josipović, predsjednica Ustavnog suda, prof. dr. sc. Jasna Omejec , predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin, predsjednik Zakladne uprave dr. sc. Zoran Pičuljan te ostali dužnosnici. Zaklada dr. sc. Jadranko Crnić osnovana je in honorem velikom promicatelju načela vladavine prava, a priznanja Zaklade pripala su sljedećim uglednicima: • priznanje za pravni članak prof. dr. sc. Draganu Medvedoviću, objavljen u izdanju Novog informatora 2012.; • priznanje za uređivački rad u području prava akademiku Davoru Krapcu; • priznanje za pravnu knjigu godine »Komentar Zakona o upravnim sporovima« u izdanju Novog informatora 2012., autorima prof. dr. sc. Dariju Đerđi i doc. dr. sc. Marku Šikiću; • nagradu za iznimno postignuće u pravnoj struci i osobit doprinos vladavini prava prof. dr. sc. Petru Novoselcu. Sa svečanosti dodjele ovih uglednih priznanja pravne struke donosimo (neautorizirana) pozdravna izlaganja.
Autor: 

Sadržaj

Isporuke dobara unutar Europske unije
Autor: Ljubica Javor

Stručni članak

Uklanjanjem fizičkih, a time i fiskalnih granica, područje Europske unije postalo je 1. siječnja 1993., jedinstveni prostor. Očekivalo se da će i isporuka dobara od strane poreznog obveznika iz jedne države članice, poreznom obvezniku u drugu državu članicu, biti oporeziva kao jedinstvena isporuka. Međutim, da bi se osigurali prihodi država članica, tako da isporuke dobara budu oporezive tamo gdje se troše, za porezne potrebe bilo je potrebno tu jedinstvenu transakciju podijeliti na dvije transakcije koje su predmet oporezivanja. To je isporuka dobara unutar Europske unije, tj. isporuka dobara iz jedne države članice u drugu za koju je propisano porezno oslobođenje i nasuprot njoj, simetrična transakcija, definirana kao predmet oporezivanja, a to je stjecanje dobara unutar Europske unije u državi članici u kojoj je otprema dobara završila.

Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama
Autori: Nevenka Mirković Jasenka Pap

Stručni članak

Zakon o rodiljnim i roditeljskim potporama (Nar. nov., br. 85/08., 111/08 - ispr. i 34/11.) u primjeni je od 1. siječnja 2009., a donesen je sa svrhom da se na jedinstven način urede prava i uvjeti, te način korištenja prava roditelja i njima izjednačenih osoba radi zaštite materinstva, njege novorođenog djeteta i njegova podizanja, te usklađenja njihova obiteljskog i poslovnog života, čime se ujedno nastojalo pridonijeti boljoj i kvalitetnijoj skrbi o djeci te samim time i kvalitetnijem obiteljskom životu kao i poticanju očeva da se što više uključe u odgoj i podizanje djece. Radi usklađenja domaćeg zakonodavstva s propisima Europske unije, Zakon je izmijenjen i dopunjen Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, a objavljen je u Nar. nov., br. 54/13. od 7. svibnja 2013., sa stupanjem na snagu 1. srpnja 2013., odnosno s danom kad Republika Hrvatska postaje članica Europske unije. Ovim člankom dajemo pregled prava na vremenske i novčane potpore prema radnopravnom statusu korisnika koji status uvjetuje vrste prava, njihovu duljinu trajanja i visinu utvrđenog iznosa novčane naknade, uključujući i novine koje će stupiti na snagu 1. srpnja 2013.

Obilježja i važnost javne oporuke u hrvatskom oporučnom nasljednom pravu
Autor: Marija Butković

Stručni članak

Javna oporuka je redoviti, javni i pisani oblik oporuke, koju je, na zahtjev oporučitelja, sastavila jedna od zakonom ovlaštenih osoba, postupajući na propisan način. Zakon o nasljeđivanju (Nar. nov., br. 48/03, 163/03 i 35/05) tu materiju uređuje u člancima 32.-36. te 146.-150. Osim što autorica u članku razmatra navedene odredbe, daje i odgovarajuću sudsku praksu te primjer Isprave o sastavljanju javne oporuke, koju sastavlja javni bilježnik i primjer Zapisnika u svezi sa sastavljanjem te isprave.

Značenje katastarskih podataka u primjeni Novele Zakona o zemljišnim knjigama
Autor: Blaženka Mičević

Stručni članak

U Informatoru, u broju 6179 od 25. svibnja 2013., objavili smo prvi dio članka o katastarskim podacima u svjetlu Novele Zakona o zemljišnim knjigama (Nar nov., br. 55/13 i 60/13 – ispr.). U ovom broju donosimo nastavak članka o značenju i povezivanju katastarskih podataka i to kroz pojedinačni ispravni postupak.

Treća faza fiskalizacije
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Od 1. srpnja 2013. u primjeni je puna primjena fiskalizacije, koja se u trećoj fazi proširuje na sve ostale obveznike fiskalizacije, i to paušaliste, koji kao mali obveznici fiskalizacije, postupak fiskalizacije izdavanja računa provode ili putem naplatnog uređaja ili putem ovjerene knjige računa, te one obveznike koji nisu s primjenom fiskalizcije započeli u prvoj ili drugoj fazi. Međutim, kako Republika Hrvatska 1. srpnja 2013. stječe punopravno članstvo u Europskoj uniji, u isto vrijeme primjenjivat će se i novi Zakon o porezu na dodanu vrijednost1, prema kojem više neće postojati izuzeća od obveze izdavanja računa, tako da će svi obveznici poreza na dodanu vrijednost koji su obveznici poreza na dohodak ili dobit, biti obvezatni izdavati račune kad i postaju obveznici fiskalizacije u trećoj fazi, od 1. srpnja 2013., ako isporuke dobara ili usluga naplaćuju u gotovini. Više o navedenom pišemo u nastavku članka.

Ustavna tužba – dopušten pravni put
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako je zbog povrede ustavnih prava dopušten drugi pravni put, ustavna tužba može se podnijeti tek nakon što je taj pravni put iscrpljen

Istupanje člana iz društva – rok za isplatu
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučajevima kada sud izrekne (dopusti) istupanje člana iz društva dužan je odrediti primjereni rok za isplatu tržišne vrijednosti poslovnog udjela te pritom mora voditi računa o stanju društva i njegovim poslovnim potrebama

Povrat poreza – prijeboj potraživanja
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

U postupku povrata poreza prijeboj potraživanja ne nastaje automatizmom, već je potrebno da dužnik nedvojbeno izjavi vjerovniku da provodi prijeboj

Zemljišnoknjižno pravo – upis pomorskog dobra
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Uz prijedlog za upis pomorskog dobra, državno odvjetništvo treba priložiti rješenje kojim je određena granica pomorskog dobra

Nasljednik umrle osobe kao subjekt primjene Zakona o naplati poreznog duga fizičkih osoba

Vi pitate - mi odgovaramo

Smatra li se nasljednik iza umrle osobe kojemu položaj pravnog sljednika još nije utvrđen rješenjem i na kojeg porezni dug još nije prenesen, subjektom primjene prema novom Zakonu o naplati poreznog duga fizičkih osoba, te u kojem se roku može podnijeti zahtjev za reprogramom poreznog duga?

Dopuštenost revizije

Vi pitate - mi odgovaramo

Vrijednost predmeta spora u tužbi je naznačena sa 110.000,00 kuna. Prvostupanjska odluka donesena je 30. srpnja 2010., a drugostupanjska 23. siječnja 2013. Postoji li u ovom slučaju mogućnost podnošenja redovite revizije?

Lokalna samouprava – stručno osposobljavanje – državni stručni ispit

Vi pitate - mi odgovaramo

Kada osoba koja je primljena u jedinicu lokalne samouprave na stručno osposobljavanje bez zasnivanja radnog odnosa, na temelju sklopljenog ugovora o stručnom osposobljavanju, može polagati državni stručni ispit.

Usluge u turizmu

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li iznajmljivanje veza u luci nautičkog turizma turistička usluga, tko je može pružati, te je li potrebno za pružanje takvih usluga ishoditi neko odobrenje, i koje?

Filteri