Informator broj 6179 od 25. svibnja 2013.

UVODNIK

Stanje i mogućnosti oporavka graditeljstva

Izlaz iz gospodarske krize teško je pronaći pa je nedavno i Vlada Republike Hrvatske predložila rebalans proračuna, a stopu rasta BDP-a planira na još nižoj razini. Graditeljstvo je u posebno teškom položaju i aktivnosti su zapravo u stalnom padu. To stanje nepovoljno djeluje i na obrtničke djelatnosti, a doda li se tome i visoka stopa nelikvidnosti, stanje je doista zabrinjavajuće. O mogućnostima prevladavanja postojećeg stanja, za naše čitatelje govori VEDRAN VILOVIĆ dipl. ing., v.d. direktora Sektora za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo Hrvatske gospodarske komore.
Autor: Vedran Vilović, v. d. direktora Sektora za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo Hrvatske gospodarske komore

Sadržaj

Odbijanje izvršenja radnog zadatka kao razlog za otkaz ugovora o radu
Autor: Ivan Kaladić

Stručni članak

U ovom članku analiziramo slučaj iz sudske prakse u kojem je medicinska sestra, zaposlena u stomatološkoj ambulanti, odbila asistirati pri obradi naručenog pacijenta i samovoljno napustila radno mjesto, zbog čega joj je poslodavac izvanredno otkazao ugovor o radu, kojega je ona u sudskom postupku pobijala.

O pitanju je li nam nužna izmjena postupka izvlaštenja?
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

U Informatoru broj 6163 od 30. ožujka 2013. godine objavljen je članak »Je li nužna izmjena modela postupka izvlaštenja – de lege ferenda« autora dr. sc. Roberta Pečeka. Cilj je ovog članka pokazati da su izmjene Zakona o izvlaštenju (u nastavku teksta: ZI)1 za koje se navedeni autor zalaže, nepotrebne prema našem mišljenju i štetne. Naime, dr. sc. Peček u članku navodi kako je zbog najavljenog Zakona o strateškim investicijskim projektima Republike Hrvatske »gotovo nužno razmotriti sam postupak izvlaštenja te ispitati je li on dostatan da bi se strateškim investitorima osiguralo zemljište nužno za veliku investiciju, u roku koji je prijeko potreban da se investicija izgradi i ostvari u punom opsegu.« Dr. sc. Peček nadalje navodi da će u »ovom članku razmotriti neke od problema u postupcima izvlaštenja, te pokušati dati neke naznake novog modela, koji bi na djelotvorniji način omogućavao provedbu novih investicija, koje su bitne za daljnji razvoj i opstanak naše zemlje«. Stoga u ovom članku autor dr. sc. Frane Staničić, osvrće se na određena stajališta o Zakonu o izvlaštenju i iznosi mišljenje o nepotrebnom donošenju izmjene i dopune toga Zakona.

Jamstvo u poreznom postupku
Autor: Berislav Matković

Stručni članak

Zakon o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08 i 125/11) definira jamstvo kao ugovor kojim se jamac obvezuje prema tuđem vjerovniku, da će ispuniti valjanu i dospjelu obvezu dužnika ako to ovaj ne učini. To je dobrovoljno jamstvo, koje u privatno-pravnom odnosu mora biti u pisanom obliku da bi proizvelo pravni učinak. Jamstvo može nastati i na temelju zakona, a to se događa u slučajevima kada se odredi posebnim zakonom. Najčešći oblik jamstva u privatno-pravnom odnosu je ugovorno jamstvo. U poreznom pravu kao javno-pravnom odnosu jamstvo je prinudno odnosno ono je u pravilu zakonsko, što znači nametanje obveze vraćanja tuđeg poreznog duga za slučaj da porezni dug ne podmiri porezni dužnik. Ono je kao takvo propisano Općim poreznim zakonom (Nar. nov., br. 147/08, 18/11, 78/12 i 136/12 - u nastavku teksta: OPZ), što ne znači da i u poreznom postupku možemo imati ugovorno jamstvo. Svatko tko ima razlog može jamčiti da će, ako porezni dužnik ne plati dug, isti platiti umjesto njega. Ugovorno jamstvo mora biti u pisanom obliku, a zakonsko jamstvo propisuje sam zakon i ono nastupa kada se za to ispune zakonom propisane pretpostavke.

Značenje katastarskih podataka u primjeni Novele ZZK-a
Autor: Blaženka Mičević

Stručni članak

Strategija razvoja Ministarstva pravosuđa do sada je bila modernizacija zemljišne administracije i sustava upravljanja, da bi se time poboljšala učinkovitost, transparentnost i isplativost državnih usluga. Uspoređujući se na daljnja poboljšanja u zemljišnoknjižnom sustavu s naglaskom na podatke kojima se upravlja, prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 55/13) nastavlja i unapređuje uspostavu moderne i ažurne evidencije o pravnom stanju nekretnina koja je usklađena s katastarskim podacima o kojima skrbi Državna geodetska uprava. Prostorni podaci temelj su današnjeg suvremenog e-društva te je, stoga, važno uspostaviti učinkovit sustav za njihovo prikupljanje, održavanje i uporabu. Podaci kojima raspolaže i o kojima skrbi Državna geodetska uprava su službene državne karte i podaci topografske izmjere, katastarski podaci i podaci središnjeg registra prostornih jedinica te stalne točke geodetske izmjere. Katastarski podaci opisuju nekretnine (katastarske čestice) prema njihovim tehničkim karakteristikama, stvarajući tako tehničku osnovu za njihovo razlikovanje. Katastarski podaci o nekretninama (katastarskim česticama) temelj su za osnivanje, obnovu, vođenje i održavanje zemljišnih knjiga te stoga autorica u ovom članku piše o tome prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 55/13 - u nastavku teksta: Novela ZZK-a).

Sudska kontrola zakonitosti pojedinačnih akata upravnih vlasti – akt poslovanja
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Člankom 18. stavak 1. Ustava jamči se pravo na žalbu, a člankom 19. stavak 2. sudska kontrola zakonitosti pojedinačnih akata upravnih vlasti i tijela koja imaju javne ovlasti. Odbačajem tužbe u upravnom sporu pokrenutom protiv akta protiv kojeg se ne može voditi upravni spor, ne povrjeđuju se ta ustavna prava

Djelomičan uspjeh u sporu – naknada parničnih troškova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U slučaju djelomičnog uspjeha tužitelja u sporu, pri donošenju odluke o naknadi parničnih troškova, uzimaju se u obzir kako uspjeh tužitelja tako i uspjeh tuženika u parnici

Usvojenje – mjerodavno pravo
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Glede pitanja mjerodavnog prava za uvjete zasnivanja, oblik i učinke usvojenja primijenit će se pravo države čiji su državljani usvojitelj i usvojenik

Pravo intelektualnog vlasništva – zastara
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Obveznopravne tražbine iz autorskog ugovora za koje zakon ne određuje poseban zastarni rok zastarijevaju u općem zastarnom roku od pet godina

Zablude o pobudi kod besplatnog ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li u ugovoru o darovanju biti navedena pobuda koja je bila odlučna za sklapanje tog ugovora?

Javna ponuda vrijednosnih papira bez prethodne objave prospekta – kvalificirani ulagatelji

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li dioničko društvo izdati nove vrijednosne papire (dionice) javnom ponudom bez prethodne objave prospekta isključivo kvalificiranim ulagateljima, uz isključenje postojećih dioničara?

Državni službenici – troškovi polaganja državnog stručnog ispita

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje je troškove, na temelju članka 59. Zakona o državnim službenicima, u obvezi snositi državno tijelo koje je uputilo državnog službenika na polaganje državnog stručnog ispita?

Ovršna i vjerodostojna isprava

Vi pitate - mi odgovaramo

Grad koji provodi ovrhu na temelju rješenja o utvrđenju poreza, preuzeo je od Porezne uprave razrez i naplatu poreza na tvrtku. Može li rješenje o ovrsi radi naplate duga provoditi na temelju vjerodostojne isprave koju je za prijašnji dug izdala Porezna uprava?

Filteri