Informator broj 6127 od 24. studenog 2012.

UVODNIK

Klasična teorija parlamentarne odgovornosti i novi izazovi

Znanstveno vijeće HAZU za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava, održalo je u Zagrebu 22. studenoga 2012. Okrugli stol pod nazivom ≫Ustavna demokracija i odgovornost≪. Tri su uvodna izlaganja održali prof .dr. sc. Arsen Bačić, član suradnik HAZU, pod nazivom ≫Konstitucionalizam i demokracija i odgovornost≪, prof. dr. sc. Branko Smerdel, pod nazivom ≫Odgovornost u parlamentarnoj demokraciji≪ i prof. dr. sc. Jasna Omejec, predsjednica Ustavnog suda, pod nazivom ≫Pitanja odgovornosti i uloga ustavnog sudovanja≪, uz sudjelovanje drugih istaknutih ustavnopravnih stručnjaka u Republici Hrvatskoj. Stoga, u ovom broju donosimo uvodno izlaganje, održano 22. 11. 2012. u HAZU, prof. dr. sc. Branka Smerdela, predstojnika Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji, uz klasične teorije parlamentarne odgovornosti, iznosi i hrvatska iskustva uz komparativne europske primjere te upućuje na elemente za procjenu stanja političke odgovornosti.
Autor: prof. dr. sc. Branko Smerdel

Sadržaj

Klasična teorija parlamentarne odgovornosti i novi izazovi
Autor: Branko Smerdel

Stručni članak

Znanstveno vijeće HAZU za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava, održalo je u Zagrebu 22. studenoga 2012. Okrugli stol pod nazivom »Ustavna demokracija i odgovornost«. Tri su uvodna izlaganja održali prof .dr. sc. Arsen Bačić, član suradnik HAZU, pod nazivom »Konstitucionalizam i demokracija i odgovornost«, prof. dr. sc. Branko Smerdel, pod nazivom »Odgovornost u parlamentarnoj demokraciji« i prof. dr. sc. Jasna Omejec, predsjednica Ustavnog suda, pod nazivom »Pitanja odgovornosti i uloga ustavnog sudovanja«, uz sudjelovanje drugih istaknutih ustavnopravnih stručnjaka u Republici Hrvatskoj. Stoga, u ovom broju donosimo uvodno izlaganje, održano 22. 11. 2012. u HAZU, prof. dr. sc. Branka Smerdela, predstojnika Katedre za ustavno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, koji, uz klasične teorije parlamentarne odgovornosti, iznosi i hrvatska iskustva uz komparativne europske primjere te upućuje na elemente za procjenu stanja političke odgovornosti.

Ogledne (pilot)presude Europskog suda za ljudska prava o »staroj deviznoj štednji«
Autor: Jasna Omejec

Stručni članak

Na uvodnim stranicama Informatora, broj 6126 od 21. studenoga 2012., objavili smo prvi dio članka prof. dr. sc. Jasne Omejec, predsjednice Ustavnog suda RH, o postupku donošenja ogledne (pilot)presude Europskog suda za ljudska prava o »staroj deviznoj štednji« građana bivše SFRJ, u presudi Suljagić protiv Bosne i Hercegovine (2009.). U ovom broju dovršavamo temu pišući o slučaju ogledne (pilot)presude Ališić i drugi protiv Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Slovenije i Makedonije (2012.).

Godišnje Savjetovanje Hrvatskog društva za građanskopravne znanosti i praksu
Autor: Aldo Radolović

Stručni članak

U ovom članku donosimo prikaz Savjetovanja Hrvatskog društva za građanskopravne znanosti, održanog u Opatiji 24. i 25. listopada 2012. Istovremeno prof. dr. sc. ALDO RADOLOVIĆ piše o sadržaju i radovima u Godišnjaku 19 koji je tiskan za to Savjetovanje.

Granski kolektivni ugovori
Autor: Nataša Novaković

Stručni članak

Donošenjem Zakona o kriterijima za sudjelovanje u tripartitnim tijelima i reprezentativnosti za kolektivno pregovaranje (Nar. nov., br. 82/12 i 88/12), vjerojatno najbitnija, i javnosti najpoznatija, izmjena koja se dogodila je mijenjanje Zakona o radu (Nar. nov., br. 149/09 i 61/11), u dijelu koji se odnosi na produljenu primjenu pravnih pravila sadržanih u kolektivnim ugovorima koji su istekli. No, novi Zakon također uređuje pitanje važenja pravnih pravila kojima se uređuje sklapanje, sadržaj i prestanak radnog odnosa, sadržanih u kolektivnim ugovorima koji nisu istekli, te u kolektivnim ugovorima sklopljenim na neodređeno vrijeme, a u kojima je, u slučaju otkazivanja, ugovorena njihova produljena primjena. Pritom je svakako potrebno vidjeti kakve posljedice novodoneseni Zakon ima na granske kolektivne ugovore, koji su prošireni na cijele djelatnosti.

Financijsko poslovanje prema Zakonu o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi
Autor: Mojmir Ostermann

Stručni članak

Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi sastoji se od dva dijela. U prvom dijelu, osim općih odredaba, sadržana su temeljna pravila financijskog poslovanja trgovačkih društava i drugih poduzetnika. U drugom dijelu Zakon sadržava odredbe kojima se uređuje postupak predstečajne nagodbe. U članku će se razmatrati samo odredbe o financijskom poslovanju trgovačkih društava i poduzetnika dok će se odredbe o postupku predstečajne nagodbe razmatrati u jednom od sljedećih brojeva lista Informator.

Novi uvjeti za paušalno oporezivanje samostalne djelatnosti obrta i poljoprivrede i šumarstva u 2013. godini
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

U prošlom broju lista Informator pisali smo o paušalnom oporezivanju dohotka fizičkih osoba koje se bave samostalnom djelatnošću obrta te poljoprivrede i šumarstva, a čiji godišnji primici ne prelaze iznos od 149.500,00 kuna. Radi se o fizičkim osobama koje nisu obveznici poreza na dodanu vrijednost. U ovom broju pišemo o rokovima plaćanja paušalnog poreza, vođenju poslovnih knjiga i obvezi izdavanja računa, o paušalistima kao malim obveznicima fiskalizacije te o plaćanju obveznih doprinosa.

Poduzetnička i tržišna sloboda - zaštita tržišnog natjecanja
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Različiti oblici sprječavanja i ograničavanja poduzetničkih sloboda i djelatnosti poduzetnika u prometu roba i usluga na tržištu, kao što su sporazumi, monopolističko djelovanje te tzv. koncentracije, smatraju se narušavanjem slobodnoga tržišnog natjecanja

Redoviti otkaz ugovora o radu – skrivljeno ponašanje radnika
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Radnik se mora korektno, pristojno te disciplinirano i profesionalno ponašati prema svim korisnicima usluga (putnicima u autobusu kojim je upravljao), ali i prema pretpostavljenim i odgovornim osobama te sredstvima rada (autobusu koji mu je povjeren)

Litispendencija tražbine, istaknute prigovorom radi prebijanja
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tuženik ne može prigovorom, radi prebijanja, istaknuti tražbinu o kojoj već teče parnica ili u kojoj je donesena nepravomoćna odluka, jer se i na zahtjev, istaknut u obliku prigovora radi prebijanja, primjenjuju pravila o litispendenciji pa tuženik ne može istu tražbinu u jednoj parnici ostvarivati tužbom, a u drugoj parnici prigovorom radi prebijanja

Komunalno gospodarstvo – odvoz komunalnog otpada
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Obveza plaćanja cijene komunalne usluge odvoda komunalnog otpada koji je sastavni dio usluge održavanja čistoće, ne utvrđuje se upravnim aktom

Javna nabava – primjena propisa

Vi pitate - mi odgovaramo

Primjenjuju li se na postupke sklapanja ugovora na temelju okvirnog sporazuma sklopljenog prema odredbama Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., 110/07 i 125/08), odredbe zakona važećeg u trenutku sklapanja okvirnog sporazuma ili odredbe novoga Zakona o javnoj nabavi, važećeg u vrijeme sklapanja pojedinog ugovora o javnoj nabavi na temelju okvirnog sporazuma?

Nesavjesno poslovanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko je dužan provjeriti ovlast potpisnika pravnog posla, radi uknjižbe na temelju privatne isprave, javni bilježnik ili zemljišnoknjižni referent? Naime, javni bilježnik je potvrdio da je osoba pred njime potpisala ugovor o prijenosu nekretnina. No, je li bio dužan ispitati ovlast potpisnika pravnog posla?

Revizija dokumentacije poslovanja u inozemstvu koja predstavlja poslovnu tajnu

Vi pitate - mi odgovaramo

U trgovačkom društvu obavit će se revizija konsolidiranih financijskih izvještaja. Međutim, jedan dio dokumentacije, koji se vodi u elektroničkom obliku, a odnosi se na poslovanje u inozemstvu, trgovačko društvo ne namjerava dati na reviziju pravdajući se da to predstavlja poslovnu tajnu. Smije li trgovačko društvo onemogućiti revizora u pregledu i obavljanju revizije tog dijela dokumentacije koji se odnosi na poslovanje u inozemstvu?

Filteri