Informator broj 6063 od 14. travnja 2012.

UVODNIK

Postupci odlučivanja o dopuštenosti i osnovanosti zahtjeva

U ovom članku autorica razmatra pravila postupka pred Europskim sudom koji je pokrenut pojedinačnim zahtjevom. Ona su sadržana u mjerodavnim odredbama Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (Nar. nov. - MU, br. 18/97, 6/99 - proč. tekst, 8/99 - ispr., 14/02 - Protokol 12 i 13 i 1/06 - Protokol 14); stupila na snagu 5. studenoga 1997. (Nar. nov. - MU, br. 6/99); Protokol br.14 stupio na snagu u odnosu na Republiku Hrvatsku 1. lipnja 2010. (Nar. nov. - MU, br. 2/10), a podrobnije su razrađena u Poslovniku Europskog suda (ECHR). Stoga, u ovom članku donosimo dio koji se odnosi na postupke odlučivanja o dopuštenosti i osnovanosti zahtjeva. Ovaj je članak dio knjige prof. dr. sc. Jasne Omejec »Konvencij za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u sudskoj praksi«, koja uskoro izlazi u nakladi Novog informatora.
Autor: prof. dr. sc. Jasna Omejec, predsjednica Ustavnog suda Republike Hrvatske

Sadržaj

Konsolidacija financijskih izvještaja za 2011. godinu
Autor: Ivan Žic

Stručni članak

Konsolidirane financijske izvještaje izdaje društvo - matica i njima obuhvaća financijske izvještaje društava u kojima kontrolira poslovanje. To su izvještaji skupine kapitalno i upravljačko povezanih trgovačkih društava u ekonomsku cjelinu koji pružaju informacije o financijskom položaju grupe, o kapitalu i o dobicima/gubicima koji pripadaju matici, odnosno vlasnicima društva - matice i koji pripadaju manjinskim dioničarima, odnosno ostalim vlasnicima u ovisnim društvima. Obveza sastavljanja, predočavanje vlasnicima i javno objavljivanje godišnjih financijskih izvještaja kao i konsolidiranih propisana je Zakonom o trgovačkim društvima56 (u nastavku teksta: ZTD) i Zakonom o računovodstvu57 (u nastavku teksta: ZOR). U prvom dijelu ovog članka, u broju 6061-6062 od 7. i 11. travnja 2012., govorili smo o obvezi i predočavanju konsolidiranih financijskih izvještaja, o upravljanju konsolidacijom financijskih izvještaja kao i konsolidiranju kapitala i goodwillu te o utjecaju manjinskog udjela u kapitalu. U drugom dijelu bit će više riječi o prihodima od ulaganja u pridružena društva, konsolidaciji unutargrupnih prihoda, troškova, potraživanja i obveza, eliminaciji dobiti i gubitaka unutargrupnih transakcija, konsolidaciji bilance, računa dobiti i gubitka, te o konsolidiranom izvještaju o novčanom tijeku kao i o bilješkama uz konsolidirane financijske izvještaje. Napominjemo da se predajom Financijskoj agenciji (u nastavku teksta: FINA) konsolidiranih financijskih izvještaja smatra da su predani u sudski registar. Rok predaje je devet mjeseci od kraja poslovne godine za koju su sastavljeni, odnosno do 30. rujna.58

Postupci odlučivanja o dopuštenosti i osnovanosti zahtjeva
Autor: Jasna Omejec

Stručni članak

U ovom članku autorica razmatra pravila postupka pred Europskim sudom koji je pokrenut pojedinačnim zahtjevom. Ona su sadržana u mjerodavnim odredbama Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (Nar. nov. - MU, br. 18/97, 6/99 - proč. tekst, 8/99 - ispr., 14/02 - Protokol 12 i 13 i 1/06 - Protokol 14); stupila na snagu 5. studenoga 1997. (Nar. nov. - MU, br. 6/99); Protokol br.14 stupio na snagu u odnosu na Republiku Hrvatsku 1. lipnja 2010. (Nar. nov. - MU, br. 2/10), a podrobnije su razrađena u Poslovniku Europskog suda (ECHR). Stoga, u ovom članku donosimo dio koji se odnosi na postupke odlučivanja o dopuštenosti i osnovanosti zahtjeva. Ovaj je članak dio knjige prof. dr. sc. Jasne Omejec »Konvencija za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u sudskoj praksi«, koja uskoro izlazi u nakladi Novog informatora.

Suglasnost osoba javnog prava radi gradnje elektroničke komunikacijske infrastrukture
Autor: Justina Bajt

Stručni članak

Radi otklanjanja zapreka za nesmetanu gradnju nove elektroničke komunikacijske infrastrukture, Republika Hrvatska, u procesu harmonizacije svojih propisa s pravnom stečevinom Europske unije, 2008., uvela je Zakonom o elektroničkim komunikacijama (Nar. nov., br. 73/08) u svoj pravni poredak institut »pravo puta«. Navedeno pravo nastaje na temelju zakona u trenutku kad su ispunjene sve opće i posebne pretpostavke, propisane člankom 27. toga Zakona. Suglasnost upravitelja općeg dobra, odnosno vlasnika nekretnine u javnom vlasništvu ili vlasnika nekretnine u privatnom vlasništvu, bitna je pravna pretpostavka koja je morala postojati da bi nastalo pravo puta u korist investitora gradnje elektroničke komunikacijske infrastrukture. Međutim, izmjenama i dopunama odredaba članka 27. navedenog Zakona koje se odnose na obvezu izdavanja suglasnosti te brisanje odredaba koje su uređivale pravne predmnjeve u članku 27. stavak 6. i 7. toga Zakona, institut »pravo puta« doživio je velike promjene koje u praksi mogu rezultirati brojnim negativnim posljedicama za daljnju gradnju i razvoj elektroničke komunikacijske infrastrukture. Stoga je svrha ovoga članka prikazati stanje pravnog uređenja u Republici Hrvatskoj glede izdavanja suglasnosti i posljedice ukidanja pravnih predmnjeva o pravu puta kao posebnog pravnog instituta kojim je država trebala omogućiti jednostavniju i bržu gradnju objekata elektroničke komunikacijske infrastrukture i s tim ostvarivanje javnog interesa, utvrđenog odredbama Zakona o elektroničkim komunikacijama.

Upravljanje građevinskim zemljištem u društvenom vlasništvu
Autor: Mladen Žuvela

Stručni članak

U članku razmatramo pitanje značenja izraza »građevinskim zemljištem u društvenom vlasništvu upravlja općina«, sadržanog u članku 9. Zakona o građevinskom zemljištu, odnosno pitanje smatra li se pravom upravljanja općine (ili ne smatra), da je općina titular prava koja izviru iz društvenog vlasništva na neizgrađenom građevinskom zemljištu, a u povodu jedne Odluke Vrhovnog suda Republike Hrvatske, od 12. svibnja 2010.

Ljudski resursi kao element marketinškog miksa u turizmu
Autor: Berislav Andrlić

Stručni članak

Ljudski resursi čine element marketinškog miksa koji je nužno sustavno planirati te unaprjeđivati kvalitetu komunikacije između sudionika na tržištu. Autor u članku daje pregled osnovnih trendova u upravljanju osobljem u turističkom ugostiteljstvu, s osvrtom na uvođenje Internet tehnologija.

Povreda ustavnog prava na pravično suđenje
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U postupku u sporovima male vrijednosti ne može se izjaviti žalba zbog pogrešno i nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja, budući da u sporovima male vrijednosti isključivo prvostupanjski sud utvrđuje činjenično stanje, a drugostupanjski sud, ako ima sumnji, ipak mora polaziti od činjeničnog stanja koje je utvrdio prvostupanjski sud

Zastara za obavljene radnje odvjetnika
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Potraživanje odvjetnika za obavljenu radnju na temelju punomoći, zastarijeva u općem zastarnom roku od pet godina, a zastara počinje teći idućeg dana od dana kad je radnja učinjena, osim ako je sporazumom između odvjetnika i stranke ugovoreno drukčije

Prouzročenje štete - odgovornost jedinica lokalne samouprave
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Jedinica lokalne samouprave odgovara za štetu počinjenu od psa lutalice

Parnični postupak - troškovi u izvanparničnom postupku
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neovisno od uspjeha stranaka, sve troškove učinjene u izvanparničnom postupku radi priznanja strane sudske odluke (delibacijskom postupku), snosi stranka u čijem je interesu postupak proveden (predlagatelj)

Odricanje od nasljedstva

Vi pitate - mi odgovaramo

Odgovara li za dugove ostavitelja nasljednik koji se odrekao nasljedstva u korist jednog od nasljednika?

Oporezivanje naknade štete

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslodavcu je pravomoćnom sudskom presudom određeno plaćanje naknade štete radniku zbog sudskog raskida radnog odnosa (sud je utvrdio da je odluka o otkazu poslodavca nedopuštena i na zahtjev radnice radni je odnos raskinut sudskim raskidom) - zajedno sa zateznom kamatom na iznos naknade štete od dana donošenje presude. Smatra li se ta naknada štete (šteta zbog sudskog raskida ugovora o radu) oporezivim dohotkom, sukladno članku 5. stavak 2. Zakona o porezu na dohodak?

Ograničenje prava glasa dioničara

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se statutom društva ograničiti pravo glasa dioničara?

Međusobna usklađenost prostornih planova

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji se način primjenjuje članak 60. stavak 2. Zakona o prostornom uređenju i gradnji?

Filteri