List Informator
UVODNIK
Pro ACTA v. ad ACTA
– dvojbe glede novih mehanizama za štite prava intelektualnog vlasništva
U ovom članku pišemo o sadržaju i značenju Trgovinskog sporazuma o sprječavanju krivotvorenja (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA), odnosno o međunarodnom ugovoru koji se bavi standardima za zaštitu prava intelektualnog vlasništva. Autor, stoga, nastoji iznijeti primjedbe pro et contra potpisivanju i ratifikaciji tog Sporazuma. Naime, Sporazum ACTA potpisan je 1. listopada 2011. te je u tom vrlo kratkom vremenu od potpisivanja određenih država izazvao brojne reakcije i rasprave. I ovaj je članak prilog raspravi te pokušaj razjašnjenja određenih pojmova.
Autor: mr. sc. Dragan Zlatović, viši predavač Veleučilišta u Šibeniku
Sadržaj
Stručni članak
U ovom članku pišemo o sadržaju i značenju Trgovinskog sporazuma o sprječavanju krivotvorenja (Anti-Counterfeiting Trade Agreement - ACTA), odnosno o međunarodnom ugovoru koji se bavi standardima za zaštitu prava intelektualnog vlasništva. Autor, stoga, nastoji iznijeti primjedbe pro et contra potpisivanju i ratifikaciji tog Sporazuma. Naime, Sporazum ACTA potpisan je 1. listopada 2011. te je u tom vrlo kratkom vremenu od potpisivanja određenih država izazvao brojne reakcije i rasprave. I ovaj je članak prilog raspravi te pokušaj razjašnjenja određenih pojmova.
Stručni članak
Reforma javne uprave u Republici Hrvatskoj predmetom je brojnih rasprava započetih od osamostaljenja Republike Hrvatske države pa sve do danas. Bez obzira na brojne kritike, ostaje činjenica da se Republika Hrvatska nakon osamostaljenja našla u teškom ekonomskom i političkom položaju. U proteklom su razdoblju uvedene opsežne promjene u zakonskoj regulativi, potencirane i nadzirane od strane Europske komisije. U Republici Hrvatskoj tradicionalno je u primjeni pravno uređenje utemeljeno na pravnim stečevinama europsko-kontinentalnog pravnog sustava. U ovom članku autorica razmatra upravni sustav Velike Britanije, kao primjer stabilnog sustava u kojem su se funkcije javne uprave relativno uspješno realizirale u političkom i gospodarskom smislu, pa se upravo u ovom trenutku provođenja rasprave oko funkcioniranja javne uprave u Republici Hrvatskoj možemo orijentirati prema određenim rješenjima i iskustvima drugih država Europske unije.
Stručni članak
U sastavljanju i predaji godišnjih financijskih izvještaja za 2011. godinu nema bitnih izmjena u odnosu na način njihova sastavljanja i predaje za 2010. godinu. Jedina izmjena odnosi se na primjenu Pravilnika o vrstama i visini naknada Financijskoj agenciji za uslugu javne objave godišnjih financijskih izvještaja i izdavanja dokumentacije iz Registra godišnjih financijskih izvještaja1 (u nastavku teksta: Pravilnik o naknadama), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2012. godine, a primjenjivat će se na predaju godišnjih financijskih izvještaja za 2011. godinu. Predaja godišnjih financijskih izvještaja za potrebe javne objave definirana je odredbama Zakona o računovodstvu2, Zakona o trgovačkim društvima3 i Zakona o sudskom registru4. Odredbama Zakona o računovodstvu definirana je i uređena predaja godišnjeg financijskog izvještaja za statističke i druge potrebe. Osim navedenih propisa, bitno je napomenuti da pri sastavljanju godišnjih financijskih izvještaja mali i srednji poduzetnici trebaju primijeniti Hrvatske standarde financijskog izvještavanja (u nastavku teksta: HSFI)5, a veliki poduzetnici međunarodne standarde financijskog izvještavanja (u nastavku teksta: MSFI)6. O sastavljanju i predaji godišnjih financijskih izvještaja autor piše podrobnije u nastavku.
Stručni članak
Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 150/08 – 49/11 - u nastavku teksta: Zakon), koji je u primjeni od 1. siječnja 2009., utvrđena je obveza zdravstvenog osiguranja - prema jednoj od osnova osiguranja utvrđenih Zakonom - svih osoba s prebivalištem u Republici Hrvatskoj, te stranaca s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, ako međunarodnim ugovorom o socijalnom osiguranju nije drukčije određeno. Zakonom je propisano da se djeca do navršene 18. godine života, koja imaju prebivalište, odnosno odobren stalni boravak u Republici Hrvatskoj, smatraju osiguranim osobama kojima se osiguravaju prava i obveze koje proizlaze iz obveznog zdravstvenog osiguranja. Navedeno znači da su djeca do 18. godine života obvezno zdravstveno osigurana bez obzira na to imaju li ili nemaju nositelja obveznog zdravstvenog osiguranja preko kojega mogu ostvariti status obvezno zdravstveno osigurane osobe, kao i neovisno od toga nalaze li se na redovnom školovanju ili ne. Međutim, djeca su, u pravilu, obvezno zdravstveno osigurana preko svojih roditelja kao članovi njihove obitelji. Autorica u članku piše o načinu i uvjetima pod kojim status u obveznom zdravstvenom osiguranju ostvaruju djeca osiguranika, redoviti učenici i studenti.
Stručni članak
U parnicama radi ostvarenja zaštite prava iz radnog odnosa susrećemo se s različitim zahtjevima radi ostvarenja subjektivnog prava radnika, ali i poslodavca. Njihov položaj u radnopravnom odnosu različit je i radnik kao slabija stranka ugovora o radu ima i drukčiji položaj u takvoj vrsti spora. S obzirom na različitost postupanja poslodavca u donošenju odluka kojima se može utjecati na položaj, prava i obveze radnika, postoje i različiti načini ostvarenja sudske zaštite, pa se uz osnovni zahtjev za utvrđenje nezakonitosti odluke o otkazu ugovora o radu postavljaju i sporedni zahtjevi kojima se ostvaruje svrha radnopravnog statusa i položaja radnika.
Stručni članak
Javna nabava važan je dio ukupnih gospodarskih aktivnosti u svakoj državi. Radi se o kompleksom pothvatu, u kojemu se stječe niz komponenata od specifično tehničkih i tehnoloških, preko komercijalnih do pravnih. Osoba, pravna i/ili fizička, koja želi kvalitetno i odgovorno sudjelovati u takvom postupku, mora voditi računa o svim tim faktorima, proučiti predmet do detalja. Žalbeni postupak, ako se sudionik na to odluči, zahtijeva i dodatna specifična znanja i iskustvo. Žalitelju koji uspije, zakon priznaje naknadu troška koji je imao u postupku kontrole. Međutim, Državna komisija za kontrolu javne nabave dugo je odbijala priznati naknadu takvog troška sudionicima kontrolnog postupka, koji su u tom postupku koristili odvjetničke usluge, smatrajući to nepotrebnim. Dugo je trebalo dok se takvo stajalište promijenilo, ali samo uz priznavanje simboličnog troška, kao da se radi o tarifno tzv. neprocjenjivom sporu. Autor argumentira stajalište u prilog priznavanju ne samo opravdanosti korištenja stručne pravne pomoći procesnog profesionalca u žalbenom postupku pred Državnom komisijom, nego i opravdanost njegovog honoriranja, pa time i priznavanja troška kao potrebnog. Ukazuje na apsurd da žalitelj u tom postupku plaća za vođenje postupka visoku »naknadu«, i to baš prema procijenjenoj vrijednosti nabave, uz istovremeno tretiranje postupka kao neprocjenjivog. Stajalištu u prilog priznavanja realnog troška napokon se priklonio i Upravni sud RH.
SENTENCE
U postupcima radi priznanja strane sudske odluke, na temelju Zakona o rješavanju sukoba zakona s propisima drugih zemalja u određenim odnosima, dopušteno je ponavljanje pravomoćno dovršenog postupka, a na temelju supsidijarne primjene odredaba Zakona o parničnom postupku glede ponavljanja postupka
SENTENCE
Sud će donijeti dopunsku odluku samo ako je propustio odlučiti o svim zahtjevima ili o dijelu zahtjeva te ako je stranka u roku petnaest dana od primitka odluke predložila donošenje dopunske odluke
SENTENCE
Ugovoreni rad tužitelja na brodu koji plovi pod hrvatskom zastavom i na kojem je stradao smatra se pravnom osnovom prema kojoj tužitelj ima status osiguranika u okviru prava iz mirovinskog osiguranja
SENTENCE
Zastarni rok za regresnu tužbu Hrvatskog ureda za osiguranje, prema osobi odgovornoj za štetu nanesenu uporabom vozila čiji se vlasnik nije osigurao od automobilske odgovornosti, počinje teći prvog dana poslije dana kada je društvo za osiguranje, kojem je Hrvatski ured za osiguranje povjerio obradu i isplatu naknade štete, isplatilo naknadu štete oštećenoj osobi.
Vi pitate - mi odgovaramo
Mogu li, prema novom Zakonu o zakupu i kupoprodaji poslovnoga prostora, općine, gradovi i županije prodavati poslovne prostore koji trenutno nisu u zakupu, dakle, koji su već prije ispražnjeni?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li tužitelj u upravnom sporu, tužbom tražiti da sud sâm odluči o tužiteljevom pravu, obvezi ili pravnom interesu, isticati pravne ili činjenične okolnosti koje nisu postojale u vrijeme vođenja upravnog postupka?
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li moguće kliznu skalu, prema kojoj bi se obračunavala cijena, ugovoriti u bilo kojem ugovoru ili se može ugovoriti samo u ugovoru o djelu ili ugovoru o građenju?
Vi pitate - mi odgovaramo
Revizorsko društvo obavilo je reviziju i sastavilo revizorsko izvješće o obavljenoj reviziji financijskih izvještaja pravne osobe. Sukladno Zakonu o zaštiti tajnosti podataka, revizorsko društvo je u obvezi čuvati poslovne tajne i informacije vezane uz obavljenu reviziju pravne osobe. Kad revizorsko društvo mora omogućiti uvid u podatke vezane uz obavljenu reviziju financijskih zvještaja pravne osobe?