Informator broj 5986-5987 od 20. srpnja 2011. i 27. srpnja 2011.

UVODNIK

U povodu okruglog stola Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti »Hrvatska i Europa«

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti najviša je ustanova znanosti i umjetnosti u Republici Hrvatskoj. Od osobite je nacionalne važnosti jer potiče i organizira znanstveni rad kao i primjenu ostvarenih dostignuća. U devet Akademijinih razreda djeluje 135 redovitih, 134 dopisna i 90 suradnih članova. Obilježavajući 150. obljetnicu djelovanja, 5. svibnja 2011. održan je okrugli stol ≫Hrvatska i Europa≪. Riječ je o enciklopedijskom izdanju, ostvarenom u suradnji s nakladničkom kućom Školska knjiga iz Zagreba. O tom izuzetnom događaju kao i drugim aktivnostima, za naše čitatelje govori predsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademik ZVONKO KUSIĆ.
Autor: akademik Zvonko Kusić

Sadržaj

Raspolaganje nekretninama u vlasništvu pravnih osoba čiji su osnivači jedinice lokalne samouprave
Autor: Jadranko Jug

Stručni članak

Prvo pitanje koje se postavlja u odnosu na pravne osobe koje su osnovane od strane jedinice lokalne samouprave je pitanje podjele tih pravnih osoba, odnosno koje su pravne osobe javnog prava, a koje su pravne osobe u pravnom statusu bilo koje druge pravne osobe ili trgovačkog društva. Posebno se, kao daljnja dvojba, ukazuje određenje i definiranje pravnih osoba koje su izjednačene s ustanovama. Nakon definiranja vrsta pravnih osoba čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave, nameće se daljnje pitanje načina i možebitnih ograničenja kod raspolaganja nekretninama od strane pravnih osoba čiji je osnivač JLS, a ovisno o vrsti i njihovom pravnom statusu. U ovom članku autor iznosi stajališta u svezi s navedenin dvojbama i pitanjima koja se odnose na raspolaganje nekretninama u vlasništvu pravnih osoba čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave.

Novi Etički kodeks državnih službenika
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

U Informatoru, broj 5978-5979 od 22. i 25. llipnja 2011., na uvodnim stranicama pisali smo o Etičkom kodeksu državnih službenika (Nar. nov., br. 40/11). U ovom broju donosimo drugi nastavak, pišući o djelokrugu Etičkog povjerenstva i sankcijama za nepoštovanje odredaba Etičkog kodeksa.

Polugodišnji financijski izvještaji neprofitnih organizacija
Autor: Ivana Uroić

Stručni članak

Temeljni propis koji regulira područje izvještavanja neprofitnih organizacija je Uredba o računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 10/08 i 7/09). Neprofitne organizacije za razdoblje siječanj-lipanj 2011. sastavljaju financijske izvještaje prema odredbama te Uredbe i predaju ih do 30. srpnja 2011. FINI. Autorica u članku piše o sadržaju i popunjavanju propisanog obrasca za polugodišnje izvještavanje, s naglaskom na obračun amortizacije i utvrđivanje financijskog rezultata.

Utvrđivanje apsolutne zastare u poreznim upravnim stvarima
Autor: Marko Šikić

Stručni članak

Povod pisanju ovog članka je način utvrđivanja apsolutne zastare drugostupanjskih tijela u poreznim upravnim stvarima. Drugostupanjska porezna tijela, naime, postupajući u povodu žalbi poreznih obveznika, razvila su praksu prema kojoj, ističući da ispituju samo zakonitost prvostupanjskih poreznih rješenja, u situacijama kada utvrde da su prvostupanjska rješenja donesena prije nego što je nastupila apsolutna zastara utvrđivanja poreza, odbijaju prigovore zastare. Drugostupanjska porezna tijela, prema tome, zauzimaju stajalište da su samo prvostupanjska tijela vezana rokom apsolutne zastare odnosno da se rokovi za apsolutnu zastaru ne protežu i na drugostupanjska tijela. S obzirom na navedeno, autor se u ovom članku, osim na pitanja instituta zastare, osvrće i na pitanje žalbe u upravnom postupku i iznosi određene zaključke.

Novi Zakon o socijalnoj skrbi
Autor: Gordana Mustač

Stručni članak

Hrvatski je sabor na svojoj sjednici, održanoj 13. svibnja 2011., usvojio novi Zakon o socijalnoj skrbi1 koji je objavljen u Narodnim novinama broj 57 od 25. svibnja 2011. i stupio na snagu 2. lipnja 2011., čime je započelo novo razdoblje promjena i nastavak daljnjih reformi u sustavu socijalne skrbi sa svrhom modernizacije i standardizacije sustava socijalne skrbi, u skladu s pravnom stečevinom i standardima Europske unije. Autorica, slijedom toga, u članku piše od tome na koji način novi Zakon uređuje sustav socijalne skrbi, posebice glede novih usluga socijalne skrbi, postupaka priznavanja prava na usluge i pružatelja usluga.

Godišnji odmor službenika, namještenika i dužnosnika u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08 i 61/11), Zakona o radu (Nar. nov., br. 149/09 i 61/11), Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01, 60/01, 129/05, 109/07, 125/08 i 36/09) te Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 28/10. Autorica, stoga, piše o trajanju i načinu određenja godišnjeg odmora za službenike, namještenike i dužnosnike u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave.

Pojam i značenje povjerenstva (Treuhand)1
Autor: Petar Radošević

Stručni članak

Cilj je ovog rada izložiti institut povjerenstva (Treuhand), koji je poznat u njemačkom pravu i u ostalim pravnim porecima koji su izgrađeni pod njegovim utjecajem. Iako slični instituti postoje i u nekim drugim pravnim porecima, a nadasve su detaljno normirani i obrađeni u anglosaksonskom pravu (poznati institut trust), ugovor o povjerenstvu ima neke svoje specifičnosti koje zahtijevaju pomniju analizu. U hrvatskom pravu institut povjerenstva nije poznat, autor stoga smatra da bi se posljedice slične ugovoru o povjerenstvu mogle postići zaključivanjem jedne vrste ugovora o komisiji.

Utvrđivanje vrijednosti predmeta spora
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U sporu u kojem se zahtijeva utvrđenje ništavosti ugovora o zajmu i sporazuma radi osiguranja novčane tražbine prijenosom vlasništva i uspostava ranijeg zemljišnoknjižnog stanja mjerodavna je vrijednost predmeta spora naznačena u tužbi

Izvanredni otkaz - razlozi za otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Gubitak povjerenja poslodavca u odgovornu osobu koja posluje s novcem zbog nastalog manjka, opravdani je razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu

Pravo trgovačkih društava - odštetni zahtjevi u korist društva
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tijekom vođenja spora koji članovi društva s ograničenom odgovornošću vode protiv člana uprave radi naknade štete koje društvo ima prema tom članu uprave tuženi član uprave može podnijeti zahtjev da sud obveze tužitelje da daju osiguranje za štetu koja tuženom članu uprave prijeti zbog podizanja tužbe, a sud može udovoljiti tom zahtjevu tuženog člana uprave društva ako on učini vjerojatnim da mu prijeti šteta zbog podizanja tužbe

Upravni akt školstvo - polaganje ispita - zaključna ocjena
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Rješenje učiteljskog vijeća kojim se nakon upućenog zahtjeva za polaganje predmetnih ispita i provedenog polaganja ispita pred imenovanim ispitnim povjerenstvom potvrđuje, odnosno podiže zaključna ocjena nije upravni akt

Razlozi za raskid ugovora o reviziji

Vi pitate - mi odgovaramo

Nakon obavljene revizije godišnjih financijskih izvještaja došlo je do raskida ugovornog odnosa između revizorskog društva i trgovačkog društva. Mogu li razlike u mišljenjima glede godišnjih financijskih izvještaja biti opravdan razlog za raskid ugovornog odnosa između revizorskog društva i trgovačkog društva?

Godišnji odmor – utvrđivanje broja dana

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji je početni broj dana godišnjeg odmora ako je kolektivnim ugovorom utvrđen minimalno 18 dana godišnjeg odmora, a Zakon o radu propisuje najmanje četiri tjedna?

Žalba ne odgađa ovrhu

Vi pitate - mi odgovaramo

Člankom 21. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 57/11) dodan je članak 348.a kojim je određeno da žalba u određenim slučajevima ne odgađa ovrhu. Primjenjuje li se ta odredba od dana stupanja Zakona na snagu?

Osobna dostava i opravdane okolnosti – ZUP

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se dokazuje i koji je utjecaj »opravdanih okolnosti« zbog kojih stranka u vrijeme osobne dostave rješenja, kao upravnog akta prema odredbama ZUP-a, nije mogla biti na mjestu osobne dostave rješenja?

Filteri