List Informator
UVODNIK
Potreba za regulacijom kao sredstvom racionalnog institucionalnog izbora
Ovaj članak predstavlja sažetu verziju šireg rada znanstvenog karaktera, izrađenog za potrebe Međunarodne Jean Monnet Chair konferencije »Regulatorne agencije« održane 1. i 2. listopada 2010. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Namjera mu je da ukratko približi stajališta autora, izložena na navedenom skupu, odnosno pruži uvod u metodološke i epistemološke smjernice koje su autori usvojili u obradi problemske materije povezane s nazivom ovog znanstvenog skupa. Naslanjajući se na programske ciljeve Konferencije, razmatra se funkcija i uloga regulatornih agencija kao oblika europskog vladavinskog sustava, s pravnih, politoloških i ekonomskih aspekata. U članku se posebice nastoji pružiti širi politekonomski kontekst regulacije kao paradigme unutar ekonomske sfere društva. Navedeno predstavlja prikaz i mali prilog mnogobrojnim raspravama koje se odvijaju na granicama ekonomije, politike i prava, a povezano s pitanjem hoće li aktualno politekonomsko preispitivanje kriznih modela akumulacije dovesti do oblikovanja nove paradigme u regulacijskim režimima.
Autor: prof. dr. sc. Milovan Jovanović i Ivo Eškinja, dipl. iur./univ. spec. oec., Pravni fakultet Sveučilišta u Rijeci
Sadržaj
Stručni članak
Sustav prijevremenog stupanja u posjed izvlaštenih nekretnina reguliran je općim propisom o izvlaštenju, Zakonom o izvlaštenju (Nar. nov., br. 9/94, 35/94 - ispr., 112/00 - Odluka USRH, 114/01 i 79/06) te posebnim propisom, Zakonom o javnim cestama (Nar. nov., br. 180/04, 82/06 - v. čl. 15. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o šumama, 138/06, 146/08, 152/08 - v. čl. 108. Zakona o poljoprivrednom zemljištu, 38/09, 124/09, 153/09 i 73/10). S obzirom na određene probleme, nastale u primjeni navedenog posebnog propisa, pokušat ćemo ovim člankom dati odgovore na neka pitanja koja su se nedavno pojavila u svezi s primjenom tog instituta u praksi.
Stručni članak
Autor u članku piše o sadržaju odredaba Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o pravu na pristup informacijama (Nar. nov., br. 144, od 22. prosinca 2010.) kojim su određene i pojašnjene definicije pojmova iz Zakona o pravu na pristup informacijama (Nar. nov., br. 172/03) te su proširena prava kada i u kojim slučajevima se može uskratiti pravo na pristup informacijama. Ova Novela Zakona stupila je na snagu 30. prosinca 2010.
Stručni članak
Predmet ovog članka su odredbe Zakona o osobnom imenu (Nar. nov., br. 69/92 i 26/93), kojima se uređuje postupak određivanja osobnog imena i postupak promjene osobnog imena. Autor iznosi i upravnu praksu u primjeni toga Zakona, kao i ustavnosudske odluke u praksi provođenja odredaba toga Zakona.
Stručni članak
Autorica u članku piše o odredbama Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr. 76/10 i 85/10 - proč. tekst) kojima je regulirano pravo na lokalnu samoupravu te o odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01, 60/01 - vjerodostojno tumačenje, 129/05, 109/07, 125/08 i 36/09), a zatim ukazuje na odredbe novog Zakona o upravljanju državnom imovinom (Nar. nov., br. 145/10) i načelima tog Zakona koja bi se trebala odnositi i na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu.
Stručni članak
Ovaj članak predstavlja sažetu verziju šireg rada znanstvenog karaktera, izrađenog za potrebe Međunarodne Jean Monnet Chair konferencije »Regulatorne agencije« održane 1. i 2. listopada 2010. godine na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Rijeci. Namjera mu je da ukratko približi stajališta autora, izložena na navedenom skupu, odnosno pruži uvod u metodološke i epistemološke smjernice koje su autori usvojili u obradi problemske materije povezane s nazivom ovog znanstvenog skupa. Naslanjajući se na programske ciljeve Konferencije, razmatra se funkcija i uloga regulatornih agencija kao oblika europskog vladavinskog sustava, s pravnih, politoloških i ekonomskih aspekata. U članku se posebice nastoji pružiti širi politekonomski kontekst regulacije kao paradigme unutar ekonomske sfere društva. Navedeno predstavlja prikaz i mali prilog mnogobrojnim raspravama koje se odvijaju na granicama ekonomije, politike i prava, a povezano s pitanjem hoće li aktualno politekonomsko preispitivanje kriznih modela akumulacije dovesti do oblikovanja nove paradigme u regulacijskim režimima
Stručni članak
U cilju zaštite svojih financijskih interesa, države članice Europske unije (u nastavku teksta: EU) obvezale su se člankom 280. Ugovora o onivanju Europske zajednice na poduzimanje mjera za borbu protiv prijevara i svih drugih nezakonitih djelatnosti koje štetno utječu na financijske interese Zajednice, kao i na njihove vlastite financijske interese. U tom kontekstu autorica opširnije piše o tipovima nezakonitih djelatnosti i jačanju svijesti za uspostavu sustava odgovornosti i kontrole, s namjerom što učinkovitijeg sprječavanja i otkrivanja nepravilnosti i prijevara.
Stručni članak
Autori u ovom radu iznose promjene u ovršnom pravu Republike Hrvatske propisane Ovršnim zakonom (Nar. nov., br. 139/10), Zakonom o javnim ovršiteljima (Nar. nov., br. 139/10) i Zakonom o provedbi ovrhe na novčanim sredstvima (Nar. nov., br. 91/10). Nove zakonske odredbe donose radikalne promjene u sustavu provedbe ovrhe, režimu pravnih lijekova i mogućnostima odgode ovrhe, te je u cijelosti izmijenjen sustav provedbe ovrhe na novčanim sredstvima. Svrha ovog rada je pobliže približiti čitateljima novi sustav, te skrenuti pozornost na određene nedostatke s gledišta prakse.
SENTENCE
Sudovi, primjenjujući ovlasti suca izvršenja u vezi sa zahtjevom za zaštitu prava zatvorenika, dužni su te iste ovlasti primjenjivati i u vezi sa zaštitom prava na pritužbe pritvorenika o dokazivim povredama njihovih prava tijekom pritvora. Time je pravno sredstvo iz Zakona o izvršenju kazne zatvora, koje je stajalo na raspolaganju zatvorenicima, stavljeno mutatis mutandis, na raspolaganje i pritvorenicima
SENTENCE
U slučaju bolovanja dužeg od 90 dana radnik ima pravo na isplatu jednokratne novčane pomoći neovisno o dužini trajanja bolovanja
SENTENCE
Trgovački sud je stvarno nadležan za suđenje u sporu koji se vodi o raspolaganju članstvom i članskim pravima u trgovačkom društvu. Takav spor je i spor u kojem osoba koja nije član društva tužbom zahtijeva da član društva na nju prenese poslovni udjel u društvu
SENTENCE
Suvlasnici zgrade ne plaćaju porez na dodanu vrijednost (PDV) na sredstva zajedničke pričuve
Vi pitate - mi odgovaramo
Ima li općinski načelnik pravo na jubilarnu nagradu za pet godina rada u lokalnoj samoupravi, ako svoju dužnost obavlja profesionalno (uz zasnivanje radnog odnosa) u kontinuitetu pet godina (bez prekida radnog odnosa između dva mandata)?
Vi pitate - mi odgovaramo
Poslodavac je donio odluku o privremenom zadržanju dijela oštećenikove plaće i usmjeravanju tog dijela plaće, kasnije i cijele plaće, na poseban račun, čekajući okončanje postupka radi utvrđivanja oštećenikove odgovornosti za nastalu štetu na radu. Čini li poslodavac kazneno djelo povrede prava na zaradu, iako mu cilj nije bio uskratiti radnikova primanja već osigurati od njega naplatu štete u korist oštećenog trgovačkog društva?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li osoba ostvariti pravo na povrat plaćenog poreza na promet nekretnina u slučaju kad je došlo do sporazumnog raskida kupoprodajnog ugovora, a nije obavljen prijenos upisa vlasništva u zemljišnim knjigama?
Vi pitate - mi odgovaramo
Radniku je prema presudi poslodavac dužan isplatiti zaostale plaće u bruto iznosu. Na koji način treba provesti ovrhu?