Informator broj 5605 od 24. studenog 2007.

UVODNIK

Državna uprava - obveze i prava službenika, modernizacija uprave

Tijela državne uprave obavljaju poslove koji su pomoć građanima u ostvarivanju njihovih brojnih potreba, prava i obveza. Stoga je od iznimne važnosti način na koji je rad državne uprave organiziran te kako službenici obavljaju svoje poslove, koliko su prema građanima susretljivi, stručni i ažurni pri obavljanju svakodnevnih poslova. Obveze i prava službenika cjelovito su uređeni Zakonom o državnim službenicima (Nar. nov., br. 92/05, 142/06 - Uredba, 77/07 - Uredba i 107/07) i podrobnije razrađeni odgovarajućim provedbenim propisima. Praksa i naša nastojanja da postanemo punopravna članica Europske unije ukazala su, međutim, na potrebu cjelovite reforme državne uprave i dogradnje zakonske regulative.
Autor: mr.sc. Zoran Pičuljan

Sadržaj

Pravo trgovačkih društava - prijenos dionica
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

O tome odnose li se na prijenos dionica na ime odredbe Zakona o trgovačkim društvima ili Zakona o izdavanju i prometu vrijednosnih papira (sada Zakona o tržištu vrijednosnih papira), bitna je činjenica je li društvo izdalo isprave o dionicama.

Parnični postupak- nastavak prekinutog postupka
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud ne može nastaviti parnični postupak koji je bio prekinut, ako nasljednik ili staratelj ostavštine, novi zakonski zastupnik, stečajni upravitelj ili pravni sljednik pravne osobe nije prethodno preuzeo postupak ili ako ga sud, po prijedlogu protivne stranke, nije pozvao da to učini. Tek nakon što je to učinjeno, sud može donijeti rješenje o nastavku prekinutog postupka.

Razlozi za izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je utvrđeno da radnik nije napustio radno mjesto svojom voljom već po odluci direktorice, nisu ostvarene teške povrede radne obveze kao razlog za izvanredni otkaz.

Radnje u prekršajnom postupku - privremeno oduzimanje predmeta
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako policija od počinitelja prekršaja ili druge osobe, postupajući u skladu s ovlastima iz čl. 184. st. 3. Zakona o prekršajima (Nar. nov., br. 88/02, 122/02, 187/03, 105/04 i 127/04 - ispr.), privremeno uz potvrdu oduzme predmete iz st. 2. i 3. istog članka i Zakona, dužna je o tome prvi sljedeći radni dan obavijestiti nadležno tijelo za vođenje prekršajnog postupka, u protivnom je bez odgađanja dužna oduzete predmete vratiti osobi od koje ih je oduzela.

Otkazni rok kod poslodavca u stečaju

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako stečajni upravitelj u ime poslodavca u stečaju otkaže ugovor o radu, na koji način teče otkazni rok s obzirom na specijalne odredbe iz Stečajnog zakona o radnom odnosu, otkazu i otkaznom roku? Naime, zanima nas prekida li se trajanje otkaznog roka u slučaju bolovanja, godišnjeg odmora itd., kao i u slučaju otkaza ugovora o radu kod poslodavca koji nisu u stečaju.

Zdravstveno osiguranje – stranci s odobrenim stalnim boravkom

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li osoba sa statusom stalno nastanjenog stranca u Republici Hrvatskoj, ishoditi pravo na zdravstveno osiguranje? Osoba je bez zaposlenja i korisnik prava na pomoć za uzdržavanje.

Osobni odbitak – stipendije

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li roditelj pravo na uvećani osobni odbitak za dijete koje prima stipendiju za redovito školovanje, odnosno smatra li se to dijete uzdržavanim djetetom?

Ugovor o dosmrtnom uzdržavanju

Vi pitate - mi odgovaramo

Između majke kao primatelja uzdržavanja i kćerke kao davatelja uzdržavanja sklopljen je ugovor o dosmrtnom uzdržavanju, kojim se kćerka kao davatelj uzdržavanja obvezala dosmrtno uzdržavati majku kao primatelja uzdržavanja. Može li davatelj uzdržavanja otuđiti kupoprodajnim ugovorom dio tih nekretnina trećoj osobi i postoji li za treću osobu obveza da u slučaju raskida ugovora o dosmrtnom uzdržavanju vrati kupljene nekretnine primatelju uzdržavanja iako je stekao pravo vlasništva, te treba li suglasnost primatelja uzdržavanja na takav ugovor, koju je on voljan dati?

Filteri