Informator broj 5411 od 14. siječnja 2006.

UVODNIK

Treba li u Republici Hrvatskoj pravno urediti procjenu vrijednosti nekretnina?

U Republici Hrvatskoj ne postoji propis ili drugi pravni akt koji bi jedinstveno uređivao pitanje procjene vrijednosti nekretnina. Ta činjenica ukazuje na to da je procjenjivanje vrijednosti nekretnina prepušteno poslovnoj praksi koja se u tom segmentu neprekidno razvija i kontinuirano uobličava. Svakako da bi postojanje propisa (zakona), ili možda još bolje, drugoga pravnog akta (npr. pravilnik, uredba) na određeni način olakšalo posao procjeniteljima, jer bi postojalo sigurno polazište za procjenu vrijednosti nekretnina. Stoga u članku dr. sc. VLADO BELAJ, redoviti profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, piše o toj potrebi i mogućnostima donošenja određenog pravnog akta koji bi jedinstveno uredio procjenu vrijednosti nekretnina.
Autor: dr. sc. Vlado Belaj

Sadržaj

Stvarna nadležnost općinskih sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za sporove iz radnih odnosa koje pokreće radnik protiv odluke o prestanku ugovora o radu, nadležan je općinski sud.

Porodni dopust – dokazivanje neprekidnog prebivališta
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Neprekidno prebivalište u Republici Hrvatskoj, u svrhu stjecanja prava na korištenje porodnog dopusta, može se dokazivati samo uvjerenjem o prebivalištu izdanom na osnovi službene evidencije o prebivalištu građana.

Prodaja stana stanaru – zabrana prodaje
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Zabrana prodaje ne odnosi se na stanove uknjižene kao vlasništvo poljoprivredne zadruge nakon izvršene pretvorbe društvenog v lasništva.

Odustanak od revizije u parničnom postupku
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad stranka odustane od već izjavljene revizije, sud će to utvrditi posebnim rješenjem.

Ugovor o radu na određeno vrijeme

Vi pitate - mi odgovaramo

Zbog reorganizacije poslova u društvu sa svim smo radnicima sklopili nove ugovore o radu. S nekolicinom radnika, do tada zaposlenih na neodređeno vrijeme, sklopili smo nove ugovore o radu na određeno vrijeme, budući da u sljedećih godinu dana navršavaju 65 godina života i 20 godina staža osiguranja, kada prema zakonu ugovor o radu prestaje. U tim je ugovorima navedeno da ugovor o radu prestaje danom kada radnik navrši 65 godina života i 20 godina staža osiguranja. Jesmo li ispravno postupili kada smo tim radnicima ponudili ugovore o radu na određeno vrijeme?

Pravo na obeštećenje korisnika obiteljskih mirovina

Vi pitate - mi odgovaramo

Imaju li korisnici obiteljskih mirovina pravo na obeštećenje u smislu odredaba Zakona o provođenju Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske od 12. svibnja 1998. g.?

Zabrana otkaza

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnici smo otkazali ugovor o radu za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta (zbog organizacijskih razloga), ali s datumom isteka tog dopusta. Je li takav otkaz zakonit?

Plaćanje u devizama u zemlji pri međusobnom namirenju obveza i potraživanja rezidenata i nerezidenata

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li između rezidenata i nerezidenata dopuštena plaćanja u devizama, pri međusobnim namirenjima obveza i potraživanja u Republici Hrvatskoj?

Filteri