Informator broj 5278 od 06. listopada 2004.

UVODNIK

U povodu presude Europskog suda za ljudska prava
- u predmetu Blečić protiv Hrvatske

Nakon što je Europski sud za ljudska prava 29. srpnja 2004. donio presudu Blečić protiv Hrvatske,1 u kojoj je utvrdio da Hrvatska nije podnositeljici zahtjeva povrijedila ljudska prava time što joj je otkazano stanarsko pravo na stanu u Z. kojeg je napustila početkom rata, presuda je postala temom rasprava u javnosti o čemu piše autor mr. Domagoj Maričić,* načelnik Odjela u Upravi za suradnju s Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu, u Ministarstvu pravosuđa.
Autor: mr. Domagoj Maričić

Sadržaj

U povodu presude Europskog suda za ljudska prava
Autor: Domagoj Maričić

Stručni članak

Nakon što je Europski sud za ljudska prava 29. srpnja 2004. donio presudu Blečić protiv Hrvatske,1 u kojoj je utvrdio da Hrvatska nije podnositeljici zahtjeva povrijedila ljudska prava time što joj je otkazano stanarsko pravo na stanu u Z. kojeg je napustila početkom rata, presuda je postala temom rasprava u javnosti o čemu piše autor mr. Domagoj Maričić,* načelnik Odjela u Upravi za suradnju s Europskim sudom za ljudska prava u Strasbourgu, u Ministarstvu pravosuđa.

Pravo na dobru upravu
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

U ovom broju nastavljamo s obradom teme članka 11-41 Ugovora o Ustavu za Europu iz Informatora br. 5277 od 29. 9. 2004., u kojem smo pisali o odredbama i sadržaju Kodeksa dobrog upravnog postupaka te o elementima prava na dobru upravu. U ovom, drugom nastavku, autor mr. sc. Alen RAJKO, načelnik Sektora pravnih, financijskih i tehničkih poslova Policijske uprave primorsko-goranske Rijeka, iznosi zaključke te donosi usporedne tablice u kojima prikazuje elemente Kodeksa dobrog upravnog postupka i prava na dobru upravu iz Ugovora o Ustavu za Europu i odgovarajuće odredbe hrvatskog zakonodavstva.

Zemljišna knjiga: Pravna i bespravna iz/gradnja
Autor: Bruno Ružička

Stručni članak

Ustav Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 41/01 - proč. tekst, 55/01) stupio je na snagu 22. prosinca 1990., svojim odredbama obuhvatio je i pravo vlasništva, pa u čl. 3. navodi da su sloboda, jednakost, nacionalna ravnopravnost, mirotvorstvo, socijalna pravda, poštivanje prava čovjeka, nepovredivost vlasništva, očuvanje prirode i čovjekova okoliša, vladavina prava i demokratski višestranački sustav najviše vrednote ustavnog poretka Republike Hrvatske. Člankom 3. jamči se pravo vlasništva.

Ugovor o leasingu u hrvatskom trgovačkom pravu
Autor: Zorislav Kaleb

Stručni članak

Leasing kao ugovor autonomnog trgovačkog prava, u proteklih je nekoliko desetljeća u širokoj primjeni, a to je u prvom redu rezultat financijskih pogodnosti koje on pruža. To je specifičan oblik kreditiranja investicija koji je efikasniji i jednostavniji od prodaje na kredit, a ujedno i sigurniji za davatelje opreme jer oprema ostaje u njegovom vlasništvu. Primatelj dobiva opremu koju može koristiti, a za koju ne mora angažirati vlastita sredstva, te njezinim iskorištavanjem stječe kapital iz kojeg plaća naknadu davatelju leasinga. Osnovna podjela leasinga je na : operativni i financijski leasing, koji, pak, mogu biti direktni ili indirektni. Leasing je u našem zakonodavstvu samo djelomično uređen, te odredbe o leasingu ne nalazimo u Zakonu o obveznim odnosima, dok Zakon o trgovini navodi leasing sa zakupom, kao oblik dopuštenih vanjskotrgovinskih poslova. Autor ZORISLAV KALEB, sudac Općinskog suda u Zagrebu, zalaže se za ratificiranje Međunarodne konvencije o međunarodnom financijskom leasingu opreme (UNIDROIT) donesene na diplomatskoj konferenciji u Ottawi 1988. godine, koja uređuje transakciju financijskog leasinga u slučajevima kad davatelji i uzimatelji opreme u leasing imaju glavno poslovno sjedište u različitim državama, koja je stupila na snagu 1. svibnja 1995., no Republika Hrvatska je do danas nije ratificira. Također predlaže da se u budućem Građanskom zakoniku, zakonski detaljno regulira ugovor o leasingu.

Revizija zaliha
Autor: Ivo Bilandžija

Stručni članak

Bilo da Je riječ o proizvodnim ili trgovačkim društvima zalihe čine jednu od glavnih bilančnih stavki. Revizija zaliha iznimno je zahtjevan i važan postupak te su kontrola utvrđivanja količine, prijenosa troškova na proizvodnju i kontrola vrijednosti svih zaliha, vrlo složeni. Kod revizora je, zbog toga, prisutan visok stupanj opreza, jer je moguć i visok stupanj rizika kontrole tih stavaka. Zadaci i značenje vanjske, tj. eksterne revizije razmatraju se, ponajprije, u kontekstu veze između financijskih izvješća trgovačkog društva i eksternih korisnika tih izvješća. Autor članka šire razmatra problematiku evidencije, kontrole s naglaskom na metode revizije zaliha.

Povrat duga umirovljenicima
Autor: Daniel Sever

Stručni članak

Zakonom o provođenju Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske od 12. svibnja 1998. g. na cjelovit način regulirano je obeštećenje korisnika mirovina zbog djelomičnog i nepotpunog usklađivanja mirovina za razdoblje od 1. rujna 1993. do 31. prosinca 1998. godine. Autor DANIEL SEVER, dipl. iur. iz Zagreba, u ovom članku daje nam iscrpan prikaz odredbi ovog iznimno značajnog Zakona.

Parnični postupak - neuredna tužba
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Tužbeni zahtjev neuredan je za raspravljanje ako se sudu prepušta da sâm pronađe prikladno rješenje s obzirom na činjeničnu osnovu spora, bez postavljanja određenog kondemnatornog ili deklaratornog zahtjeva.

Prekršaji - promidžba duhanskih proizvoda
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Logotip »Marlboro« cigareta s natpisom ispod »katran 12 mg« i »nikotin 0,9 mg« postavljen na nosaču - polici veličine 0,70 x 0,60 m iznad pulta u prodajnom prostoru prodavaonice u kojoj se obavlja i prodaja cigareta, okrenut prema kupcima, u smislu Zakona o ograničavanju uporabe duhanskih proizvoda, izravno je reklamiranje duhanskih proizvoda, čime se ostvaruje biće prekršaja propisano navedenim Zakonom.

Utvrđivanje porezne obveze - obnova postupka
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pogreška službenika pri izradi prijašnjeg rješenja nije razlog za obnovu postupka.

Prodaja stana stanaru
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud će odbiti tužbeni zahtjev za poništenje ugovora o prodaji stana kad se zahtijeva na temelju okolnosti koje su razlog ništavosti (prodaja stana osobi koja nije stanar), a ne pobojnosti, što nije zapreka pazeći da, po službenoj dužnosti na ništavost ugovora udovolji zahjevu za predaju stana.

Odgovornost za štetu od vozila inozemne registracije
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je šteta prouzročena vozilom inozemne registracije oštećeni može zahtijevati naknadu štete ne samo od Hrvatskog ureda za osiguranje već i od osiguratelja koji je izdao zelenu kartu.

Doprinosi na primitke što ih isplaćuju predstavništva u RH

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li predstavništva inozemnih tvrtki koja u Republici Hrvatskoj isplaćuju primitke od druge samostalne djelatnosti obveznici obračunavanja i plaćanja doprinosa na te primitke?

Objekti i uređaji komunalne infrastrukture - planiranje

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se u jednogodišnjem programu gradnje objekata i uređaja komunalne infrastrukture navesti opis svih poslova, s procjenom troškova i koje su posljedice ako se ne izvrši izgradnja određenog objekta?

Oporezivanje jamstvenog depozita za povrat ambalaže

Vi pitate - mi odgovaramo

Podliježe li obvezi oporezivanja porezom na dodanu vrijednost jamstveni depozit koji kupac daje dobavljaču za povrat ambalaže?

Odgovornost poslodavca za štetu uzrokovanu radniku

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je, vraćajući se s posla, putom kojim se redovito koristi, svratio u usputnu gostionicu i tamo je ozlijeđen (prijelom bedrene kosti). Ima li radnik u tom slučaju, pravo na naknadu štete od poslodavca?

Filteri