Informator broj 5246 od 16. lipnja 2004.

UVODNIK

Sudstvo i (tro)dioba vlasti

U ovom broju, razmatrajući temeljne odredbe Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 41/01 - proč. tekst i 55/01 - isp.) o načelu diobe vlasti, te odredbe Zakona o sudovima, piše naš autor Đuro Sessa, predsjednik Općinskog suda u Zagrebu te ukazuje na moguće odrednice u poboljšanju osiguranja razvoja neovisnog sudstva i kulture prava koja se mora očitovati u sve tri grane vlasti kao i kod svih građana u primjeni i poštivanju zakona koji pridonose jačanju demokratskog poretka.
Autor: Đuro Sessa

Sadržaj

Sudstvo i (tro)dioba vlasti
Autor: Đuro Sessa

Stručni članak

U ovom broju, razmatrajući temeljne odredbe Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 41/01 - proč. tekst i 55/01 - isp.) o načelu diobe vlasti, te odredbe Zakona o sudovima, piše naš autor Đuro Sessa, predsjednik Općinskog suda u Zagrebu te ukazuje na moguće odrednice u poboljšanju osiguranja razvoja neovisnog sudstva i kulture prava koja se mora očitovati u sve tri grane vlasti kao i kod svih građana u primjeni i poštivanju zakona koji pridonose jačanju demokratskog poretka.

Besplatna pravna pomoć
Autor: Ljiljana Bašura

Stručni članak

U ovom članku autorica Ljiljana BAŠURA, dipl. iur. iz Zagreba, piše o međunarodnim pravnim izvorima koji se odnose na besplatnu pravnu pomoć, te na odredbe Ustava i zakona Republike Hrvatske koje se odnose na tu materiju. Budući da se u pripremi Zakona o besplatnoj pravnoj pomoći treba obratiti pozornost na potrebe i skupine određenih subjekata kojima je ta pomoć prijeko potrebna, u ovom materijalu ukazujemo na određene elemente za utvrđivanje zajedničkih kriterija i uvjeta za utvrđivanje tog prava koje može poslužiti kao jedna od odrednica kod donošenja tog Zakona. Republika Hrvatska će uspostavom adekvatnog sustava besplatne pravne pomoći označiti proces demokratizacija koji je jedan od kriterija za priključenje Republike Hrvatske Europskoj uniji. Budući da je nužno usklađenje, odnosno harmonizacija s Direktivama Europske komisije i presudama Europskog suda za ljudska prava koji predstavljaju pravnu stečevinu Europske unije, ukazujemo na te važne elemente pri pripremi spomenutog zakona.

Bilanciranje financijske imovine
Autor: Stjepan Kolačević

Stručni članak

Opća značajka financijskih izvještaja jest fer prezentiranje financijskog položaja, financijske uspješnosti i novčanih tijekova poduzeća. Fer prezentiranje postiže se pravilnom primjenom Međunarodnih računovodstvenih standarda, kako je navedeno u točki 10. MRS-a 1 - Prezentiranje financijskih izvještaja. U članku se razmatra bilanciranje financijske imovine kao jedne od stavki bilance, a bilanca, kao što znamo, jedan je od temeljnih financijskih izvještaja poduzeća.

Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gradnji
Autor: Josip Bienenfeld

Stručni članak

U članku dajemo prikaz Prijedloga zakona o izmjenama i dopunama Zakona o gradnji s konačnim prijedlogom Zakona, čije se donošenje u Hrvatskom saboru predlaže po hitnom postupku. Tim se Prijedlogom nastoji izmijeniti i dopuniti Zakon o gradnji (Nar. nov., br. 175/03) jer je uočeno da pojedine njegove odredbe u praksi nisu provedive, dok određene odredbe nepotrebno otežavaju i poskupljuju provedbu propisanih postupaka i izdavanja akata. Također pojedini instituti toga Zakona nisu dovoljno jasno propisani, tako da njihova provedba nije ujednačena, pa zahtijeva dodatna tumačenja i objašnjenja u mjeri koja nije uobičajena. Posljedica takvog stanja stvari je sporo i teško izdavanje dozvola i drugih akata propisanih tim Zakonom, te pravna nesigurnost građana i drugih pravnih subjekata s tim u vezi. Gotovo sve predložene izmjene i dopune usmjerene su na značajno olakšanje položaja u postupku izdavanja građevinske dozvole i prikupljanju dokumentacije za izdavanje te dozvole investitorima koji se pridržavaju pozitivnih propisa, dok određene izmjene i dopune imaju penalni karakter za investitore koji grade bez građevinske dozvole, odnosno protivno važećim propisima. Na taj se način potvrđuje i dodatno pojačava stajalište predlagatelja Zakona o nepZakona o gradnji rihvatljivosti bespravne gradnje.

Slučajevi neprimjenjivanja Zakona o javnoj nabavi
Autor: Ivan Šprajc

Stručni članak

Rad obrađuje norme koje svojim sadržajem omogućuju neprimjenjivanje Zakona o javnoj nabavi. Prvi dio rada sistematizira i klasificira sve egzemptivne odredbe, dok drugi dio rada analizi podvrgava nekoliko istovrsnih odredbi te ističe njihove brojne nedostatke. Zaključno se pledira za legislativnu novelu koja bi eliminirala uočene manjkavosti u dotičnom segmentu te se postavlja pitanje o pravnim posljedicama izuzeća nabavne situacije od primjene Zakona o javnoj nabavi.*

Planiranje resursa za proizvodnju
Autor: Ivo Bilandžija

Stručni članak

Inženjeri Jim Burlingame i Joe Orlicky razvili su koncept »planiranje potreba materijala« (engl. Material Requirements Planning - MRP). Koncept sadržava tehniku naručivanja komponenti i sirovina koja se temelji na sastavnici, odnosno svojevrsnoj recepturi finalnog proizvoda, kao osnovnoj bazi podataka. Takva strukturna sastavnica ujedno i daje odgovor na pitanje: od čega se sve sastoji gotov proizvod. Osim toga, pomoću sastavnice prate se podaci o stanju zaliha na skladištu, prosječnom vremenu potrebnom za nabavu određenih stavki te prosječnim vremenima izrade proizvoda. Kao krajnji rezultat MRP koncept daje plan nabave i plan proizvodnje svih komponenti gotovog proizvoda. Međutim, eksponencijalni razvitak tehnologije tražio je nadogradnju osnovnog koncepta koja se ogleda u MRP II. O tome opširnije piše autor u u ovom članku.

Upravni akt - raspored na odgovarajuće poslove
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Ako poslodavac ne postupi prema rješenju Hrvatskog zavoda za mirovinsko osiguranje o rasporedu na druge odgovarajuće poslove, radnik može tražiti sudsku zaštitu kod mjesno nadležnog općinskog suda jer se ne radi o upravnoj stvari.

Revizija protiv rješenja kojim je postupak završen
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije dopuštena revizija protiv drugostupanjskog rješenja kojim je potvrđeno prvostupanjsko rješenje o odbijanju prijedloga za donošenje djelomične presude na temelju priznanja, jer se njime pravomoćno ne završava postupak.

Naknada za neizgrađeno građevinsko zemljište
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Naknada za deposedirano građevinsko zemljište određuje se primjenom tada važećih odredaba Zakona o građevinskom zemljištu, Zakona o eksproprijaciji odnosno sada važećih odredaba Zakona o izvlaštenju, a ne primjenom odredaba Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima o naknadi koju plaća nositelj prava građenja.

Prekid zastarijevanja - podizanje tužbe
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije nastupio prekid zastare podnošenjem tužbe kad je tužba odbačena, jer nije ispravljena i dopunjena u određenom roku (čl. 109. st. 4. ZPP-a).

Stečajni postupak- privremeni stečajni upravitelj
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Stečajno vijeće osobito može postaviti privremenog stečajnog upravitelja, čija je dužnost zaštita imovine dužnika, nastavljanje s vođenjem dužnikova poduzeća sve do odluke o otvaranju stečajnog postupka.

Ispitivanje okrivljenika zamolbenim putem - priznanje prekršaja
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako okrivljenik tijekom njegova ispitivanja zamolbenim putem u smislu čl. 173. st. 6. Zakona o prekršajima (Nar. nov., br. 88/02 i 122/02 - u nastavku teksta: ZP), potpuno i prema okolnostima prizna prekršaj, sud ili upravno tijelo koje vodi prekršajni postupak mogu prihvatiti takvo priznanje prekršaja kao da je dano na pripremnom ročištu pred sudom koji vodi postupak, odnosno pred upravnim tijelom koje vodi prekršajni postupak, te stoga mogu donijeti rješenje o prekršaju u smislu čl. 189. st. 1. ZP-a bez posebnog zakazivanja pripremnog ročišta.

Izdaci za školovanje kao porezno nepriznati

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li porezni obveznik, koji sam snosi troškove svog školovanja, pravo na umanjenje dohotka kao osnovice za oporezivanje?

Porodni dopust

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnica u kolovozu 2004. godine treba roditi treći put. Od prije rođene dvoje djece jedno je umrlo. Koristi li ona u tom slučaju porodni dopust za drugo ili za treće dijete, odnosno do jedne ili do treće godine djetetova života?

PDV kod mjenjačkih poslova

Vi pitate - mi odgovaramo

Podliježu li oporezivanju porezom na dodanu vrijednost mjenjački poslovi koje obavlja fizička ili pravna osoba registrirana za tu djelatnost?

Pravo predlaganja zakona

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li mjesni odbor, odnosno zbor građana, podnijeti prijedlog zakona?

Filteri