Informator broj 5182 od 05. studenog 2003.

UVODNIK

Problemi i prednosti elektroničke tehnologije - 1. dio

Zadnjih nekoliko godina svjedoci smo revolucije u području elektroničke komunikacijske tehnologije. Nagli razvoj  elektroničke izmjene podataka, elektroničke pošte i Interneta radikalno utječu na način odvijanja trgovačkih transakcija.  Elektronički način komuniciranja sve više i više zamjenjuje uobičajeni način komunikacije s pomoću papirnatih  dokumenata. Preko 50 zemalja širom svijeta nalazi se u procesu tranzicije u izmjeni načina odvijanja poslovanja od papirnatih dokumenata prema odvijanju poslovanja putem elektroničkih medija, o čemu autorica Vlasta Kovačević, dipl. iur. piše u ovom prvom dijelu.
Autor: Vlasta Kovačević, dipl. iur.

Sadržaj

Problemi i prednosti elektroničke tehnologije
Autor: Vlasta Kovačević

Stručni članak

Zadnjih nekoliko godina svjedoci smo revolucije u području elektroničke komunikacijske tehnologije. Nagli razvoj elektroničke izmjene podataka, elektroničke pošte i Interneta radikalno utječu na način odvijanja trgovačkih transakcija. Elektronički način komuniciranja sve više i više zamjenjuje uobičajeni način komunikacije s pomoću papirnatih dokumenata. Preko 50 zemalja širom svijeta nalazi se u procesu tranzicije u izmjeni načina odvijanja poslovanja od papirnatih dokumenata prema odvijanju poslovanja putem elektroničkih medija, o čemu autorica Vlasta Kovačević, dipl. iur. piše u ovom prvom dijelu.

Traditio iuridica: D'Hondtova metoda preračunavanja glasova u zastupničke mandate
Autor: Jasna Omejec

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o izborima zastupnika u Hrvatski sabor (Nar. nov., br. 69/03 - proč. tekst),  odnosno primjena D’Hondtove metode preračunavanja glasova u zastupničke mandate. Autorica dr. sc. Jasna Omejec, sutkinja Ustavnog suda Republike Hrvatske u članku iznosi praksu primjene D’Hondtove metode provođenja izbora od 1992. do 2000. godine, te aktualnu praksu izbornih sporova pred Ustavnim sudom Republike Hrvatske, u svezi s primjenom te metode izračuna mandata. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom ove teme.

Otvaranje računa u inozemstvu
Autor: Boris Masnjak

Stručni članak

U Zakonu o deviznom poslovanju (Nar. nov., br. 96/03 - u nastavku teksta: Zakon) propisano je da Hrvatska narodna banka određuje uvjete pod kojima rezidenti, osim banaka, mogu otvoriti račun i držati sredstva na računu u inozemstvu. Ti uvjeti detaljnije su propisani podzakonskim propisom - Odlukom o uvjetima za otvaranje deviznog računa u inozemstvu (Nar. nov., br. 111/03). Autor Boris Masnjak, dipl. oec. iz Zagreba u ovom članku prikazuje, na temelju odredbi Zakona i Odluke tko može otvoriti račun u inozemstvu, namjene i uvjete za otvaranje računa, naplatu i plaćanje u netransferibilnoj valuti, izdavanje odobrenja Hrvatske narodne banke, zatim zatvaranje računa u inozemstvu kao i devizne prekršaje.

Uloga međunarodnog otpremnika (špeditera) u trgovini s inozemstvom
Autor: Franjo Ibrišimović

Stručni članak

Trgovina s inozemstvom obuhvaća prodaju robe u inozemstvu (izvoz), kupnju robe iz inozemstva (uvoz) te obavljanje trgovačkog posredovanja na inozemnom tržištu. Djelatnost trgovine može obavljati pravna i fizička osoba koja je registrirana za obavljanje te djelatnosti. U članku autor na praktičnim primjerima objašnjava ulogu međunarodnog otpremnika u trgovini s inozemstvom.

Obiteljska poljoprivredna gospodarstva u poreznom sustavu i sustavu doprinosa
Autor: Miloš Kosijer

Stručni članak

Primjena Zakona o doprinosima za obvezna osiguranja za osiguranike s osnove poljoprivrede i šumarstva izazvala je brojne probleme u praktičnoj primjeni i to u trenutku kad su poljoprivrednici primili rješenja područnih poreznih uprava u predmetu utvrđivanja osnovice i iznosa doprinosa za obvezna osiguranja. S obzirom na to da prema Zakonu o doprinosima za obvezna osiguranja postoje četiri kategorije poljoprivrednika u smislu osiguranika, mnogima je nejasan njihov poreznih status kao i status u sustavu obveznih doprinosa. U članku autor pokušava pojasniti i razgraničiti taj status polazeći od odredbi niza pojedinačnih propisa kojima su utvrđena prava i obveze poljoprivrednika.

Novi Zakon o hrani kao supsidijarni izvor prava industrijskog vlasništva
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Prikazuju se one odredbe Zakona o hrani (Nar. nov., br. 117/03) koje predstavljaju supsidijarni izvor prava industrijskogvlasništva. S tim u vezi temeljito se obrađuju pitanja vezana uz označavanje izvornosti i zemljopisnog podrijetla hrane. Posebno se piše o deklariranju, označavanju, reklamiranju hrane te kontroli kakvoće hrane.

Svrhovita delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost   da   u   postupku   kao   stranke   sudjeluju   službenici   općinskog   i  županijskog   državnog odvjetništva s područja nadležnog suda, nije važan razlog koji opravdava delegaciju drugog suda.

Stanovi za službene potrebe
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Članovi obiteljskog domaćinstva osobe koja je stan koristila kao nadstojnik bez stjecanja stanarskog prava, ne stječu stanarsko pravo na tom stanu.

Obvezno pravo - delkredere
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Komisionar iz ugovora o komisionom kreditu koji je ugovorio da će ispuniti kreditne obveze svog suugovaratelja na dan dospijeća, ako ih on ne ispuni, odgovara solidarno sa suugovarateljom (delkredere).

Zaštita prava radnika
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad u Programu zbrinjavanja viša radnika nije točno naveden popis radnika kojima se namjerava dati otkaz, ali je takav popis sačinjen uz Program, a s njime je upoznat sindikalni povjerenik, poslodavac je ispunio svoju zakonsku obvezu savjetovanja sa sindikalnim povjerenikom.

Mirovinsko osiguranje - primjena zakona
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

O zahtjevu za obiteljsku mirovinu koja se ostvaruje prije 1. siječnja 1999. rješava se prema Zakonu o mirovinskom i invalidskom osiguranju koji je bio na snazi u vrijeme nastanka osiguranog slučaja.

Isticanje cijene proizvoda i usluga u kunama

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li pri oglašavanju prodaje proizvoda u javnim glasilima dopušteno isticanje cijene u eurima?

Oporezivanje PDV-om donacije sanitetskog vozila

Vi pitate - mi odgovaramo

Smatra li se donacija sanitetskog vozila domaćoj medicinskoj ustanovi, od strane domaćeg trgovačkog društva, oporezivom isporukom u smislu poreza na dodanu vrijednost?

Sukob interesa kod obnašanja javnih dužnosti u lokalnoj samoupravi

Vi pitate - mi odgovaramo

Mogu li gradonačelnici tijekom trajanja mandata imati dionice ili udjele u trgovačkim društvima?

Lokalna samouprava - pročelnik upravnog odjela

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se iskazati pročelniku upravnog odjela jedinice lokalne samouprave nepovjerenje i zbog toga ga staviti na raspolaganje?

Filteri