Informator broj 5012 od 20. ožujka 2002.

UVODNIK

Provođenje izbora za članove vijeća mjesnih odbora

U prethodnim brojevima Informatora, odnosno u Informatoru br. 5003 od 16. 2. 2002. i 5004-5005 od 20. i 23. 2. 2002. objavljeni su članci o aktualnim pitanjima vezanim uz osnivanje mjesne samouprave, njezinu pravnu osobnost i provedbu izbora za članove vijeća mjesnih odbora i drugih oblika mjesne samouprave. Zbog velikog zanimanja za tu materiju i potrebe stručnih pojašnjenja u primjeni Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01 i 60/01 - vjerodostojno tumačenje) u dijelu koji uređuje mjesnu samoupravu, te odgovarajuću primjenu Zakona o izboru članova predstavničkih tijela u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 33/01 i 10/02 - Odluka Ustavnog suda RH) na izbor članova vijeća mjesne samouprave, u ovom članku autorica Stefanija Kasabašić, dipl. iur. iz Zagreba iznosi određena stručna pojašnjenja navedena u člancima o izborima uz dopunu novih stajališta proizašlih iz iskustava u praksi primjene ovih propisa.
Autor: Štefanija Kasabašić, dipl. iur. 

Sadržaj

Provođenje izbora za članove vijeća mjesnih odbora
Autor: Štefanija Kasabašić

Stručni članak

U prethodnim brojevima Informatora, odnosno u Informatoru br. 5003 od 16. 2. 2002. i 5004-5005 od 20. i 23. 2. 2002. objavljeni su članci o aktualnim pitanjima vezanim uz osnivanje mjesne samouprave, njezinu pravnu osobnost i provedbu izbora za članove vijeća mjesnih odbora i drugih oblika mjesne samouprave. Zbog velikog zanimanja za tu materiju i potrebe stručnih pojašnjenja u primjeni Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01 i 60/01 - vjerodostojno tumačenje) u dijelu koji uređuje mjesnu samoupravu, te odgovarajuću primjenu Zakona o izboru članova predstavničkih tijela u jedinicama lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 33/01 i 10/02 - Odluka Ustavnog suda RH) na izbor članova vijeća mjesne samouprave, u ovom članku autorica Stefanija Kasabašić, dipl. iur. iz Zagreba iznosi određena stručna pojašnjenja navedena u člancima o izborima uz dopunu novih stajališta proizašlih

Deklaracija nakon kondemnacije - res judicata?
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Razmatra se procesni institut presuđene stvari (rei judicatae) u svjetlu pitanja o (ne)mogućnosti vođenja parnice oko valjanosti pravnog posla temeljem kojega je već donesena (i postala pravomoćna) kondemnatorna presuda. Pitanja su: je li prethodnom kondemnatornom presudom pravomoćno riješeno i pitanje pravne valjanosti pravnog posla, o kojemu je u toj parnici samo prejudicijelno rješavano, eksplicitno ili implicitno; vezano uz to, ima li “kondemnatorni tužitelj” (redovito) pravo uz kondemnaciju tražiti i deklaraciju valjanosti pravnog posla; u slučaju prihvaćanja dopustivosti naknadne deklaracije, daje li hrvatski građanski postupak mogućnosti, ako daje - koje, da stranka “poništi učinke” ranije kondemnacije; koje su implikacije dopuštanja deklaracije nakon kondemnacije? Pitanja se razmatraju de lege lata, a u svjetlu recentnih odluka Ustavnog suda i Vrhovnog suda RH. Autor na kraju, de lege ferenda, pledira za prihvaćanje anglo- romanske teorije (nasuprot njemačko-austrijskoj), kao suvremenije, logičnije, racionalnije. U interesu pravne sigurnosti. Zbog opsega članak objavljujemo u dva dijela.

Osnovna načela Zakona o općem upravnom postupku
Autor: Zlatan Turčić

Stručni članak

U Informatoru broj 4995 od 19. 1. 2002. objavili smo prvi dio članka o osnovnim načelima Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 53/91 i 103/96 - Odluka USRH) u kojem smo obradili važenje zakona čl. 1. ZUP-a, te primjenu načela iz čl. 2. ZUP-a o posebnom postupku odnosno mogućnosti uređivanja pojedinih pitanja postupka za određenu upravnu oblast posebnim zakonom. U Informatoru broj 4996 od 23. 1. 2002. obradili smo načelo supsidijarne primjene zakona (čl. 3. ZUP-a), načelo zakonitosti (čl. 4. ZUP-a), te načelo zaštite prava građana i zaštite javnog interesa (čl. 5. ZUP-a), dok u Informatoru broj 4997 pisali smo o primjeni načela zaštite prava građana i zaštite javnog interesa, te o načelu efikasnosti (čl. 6. ZUP-a), načelu materijalne istine (čl. 7. ZUP-a) i načelu saslušanja stranaka (čl. 8. ZUP-a). U ovom nastavku dovršavamo obradu ove teme iz Zakona o općem upravnom postupku pišući o načelu ocjene dokaza, samostalnosti u rješavanju prava žalbe, ekonomičnosti postupka i o pomoći neukoj stranci.

Oporezivanje poslovnih jedinica inozemnog poduzetnika u Hrvatskoj
Autori: Mirjana Vučinić Ana Galušić

Stručni članak

Poslovne jedinice inozemnih poduzetnika u Hrvatskoj oporezuju se na temelju odredaba tuzemnih poreznih propisa, zaključenim ugovorima o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja, te člancima i komentarima OECD-ova modela ugovora. Svrha ovakvog postupanja je da poslovna jedinica inozemnog poduzetnika u Hrvatskoj ne bude u nepovolj-nijem položaju od domaćeg poduzetnika koji obavlja istu registriranu poslovnu djelatnost. Jednako postupanje odnosi se kako na prava poslovne jedinice tako i na obveze što znači da se te jedinice inozemnih poduzetnika podvrgavaju istim poreznim propisima kao i domaći poduzetnici. O tim aspektima pišu autorice u nastavku teksta ovog članka.

Materijalnopravna i kolizijskopravna zaštita potrošača u poredbenom pravu
Autor: Renata Cvrčić

Stručni članak

U ovom članku se izlaže prikaz stanja zaštite potrošača u poredbenom pravu, najvećim dijelom ukazujući na stanje u razvijenim europskim državama i Europskoj zajednici (u nastavku teksta: EZ) gdje je ostvarena zavidna razina zaštite potrošača pa se u mnogim zemljama u sklopu EZ- a već govori o postojanju zasebnog područja prava - prava zaštite potrošača (Verbrauchershutzrecht, Consumer Protection Law, Droit de la consommation). Težište članka je na zaštiti od nepoštene reklame, nepoštenih uvjeta poslovanja, potrošačkim kreditima, prodaji po kućama te na ispunjenju pojedinačnih zahtjeva potrošača. Osvrnulo se i na zaštitu potrošača u SAD-u, koja se smatra kolijevkom organizirane zaštite potrošača u svijetu.

Svrsishodna delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da će se eventualno u postupku izvesti dokaz saslušanjem svjedoka koji prebivaju na području drugog suda, nije razlog koji opravdava delegaciju suda.

Parnični postupak - stranačka sposobnost
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Podružnice trgovačkog društva nije pravna osoba.Poslovanjem podružnice prava i obveze stječe trgovačko društvo.

Trgovačko društvo - brisanje upisa iz sudskog registra
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Registarski sud može pokrenuti postupak brisanja upisa obavljenog bez podnošenja propisane prijave ili isprave najkasnije u roku dvije godine od dana upisa.

Obvezno pravo - raskid ugovora bez ostavljanja naknadnog roka
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Vjerovnik može raskinuti ugovor bez ostavljanja naknadnog roka ako iz dužnikova držanja proizlazi da on svoju obvezu neće izvršiti ni u naknadnom roku.

Zakon o autorskim pravima
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Nadležna policijska uprava ili policijska stanica zabranit će održavanje priredbe na kojoj se koriste autorska djela ako priređivač odnosno drugi korisnik autorskog djela nema dozvolu autora odnosno ovlaštene organizacije.

Zakon o prostornom uređenju
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad se lokacijska dozvola traži za rekonstrukciju - sanaciju građevine, pravo služnosti s postojećim kolnikom i pješačkim prolazom, uknjiženo u zemljišnoj knjizi, ima se smatrati pristupom na predmetnu parcelu ako je on u skladu s dokumentima prostornog uređenja.

Oporezivanje po osnovi usklađenja ulaganja u dionice i udjele povezanog poduzeća

Vi pitate - mi odgovaramo

Naše poduzeće ulagalo je u udjele i dionice povezanog poduzeća. Da li se ulaganjem u dionice i udjele u povezana poduzeća, povećava osnovica poreza na dobit, ako se ulaganje iskazuje po metodi udjela?

Naknada plaće službeniku za vrijeme udaljenja iz službe

Vi pitate - mi odgovaramo

Kada su ispunjeni uvjeti da se djelatniku udaljenom iz službe na temelju članka 53. Zakona o državnim službenicima i namještenicima prizna pravo na naknadu plaće u iznosu 80% plaće isplaćene u mjesecu koji je prethodio udaljenju iz službe? Ostvaruje li djelatnik, koji živi u zajedničkom kućanstvu sa suprugom (koja je zaposlena) i djecom, pravo na navedeni iznos od 80% plaće?

Oporezivanje kamata

Vi pitate - mi odgovaramo

Molimo da nam odgovorite koje vrste kamata podliježu oporezivanju porezom na dohodak?

Podružnica

Vi pitate - mi odgovaramo

Želimo osnovati podružnicu, međutim društvenim ugovorom nismo uopće predvidjeli takvu mogućnost. Možemo li donijeti odluku o osnivanju podružnice bez obzira na to što društvenim ugovorom takvo što nije predviđeno ili ćemo u tom smislu morati prethodno izmijeniti društveni ugovor?

Filteri