Informator broj 5007 od 02. ožujka 2002.

UVODNIK

Postupak izvlaštenja prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju

U Informatoru br. 4998-4999 od 30. 1. i 2. 2. 2002. g. pisali smo u članku »Ograničenje vlasništva« o ograničenjima vlasništva i naknadama u postupku izvlaštenja. U tom smo članku uglavnom govorili o materijalnopravnim odredbama koje se odnose na izvlaštenje. U ovom članku autor dr. sc. Jadranko Crnić, piše o mjerodavnim tijelima (nadležnosti) i postupku za izvlaštenje uz komentar Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju (Nar. nov., br. 114/01). Budući da taj Zakon donosi tek šture odredbe o postupku pred županijskim sudovima, koji su sada nadležni za pružanje sudske zaštite, autor će komentirati svaku od tih novih odredaba. Autor ujedno upozorava da je domašaj odluke Ustavnog suda daleko širi od njezina učinka u odnosu na ukinute odredbe Zakona o izvlaštenju. Smatra da će biti potrebno to imati na umu prilikom usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s acquis communau-taireom. To će vjerojatno zahtijevati izmjene u brojnim zakonima, bilo onima u kojima se sudska zaštita osiguravala putem upravnog spora pred Upravnim sudom Republike Hrvatske ili pak onima o ustrojstvu sudbene vlasti.
Autor: dr. sc. Jadranko Crnić

Sadržaj

Postupak izvlaštenja prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju
Autor: Jadranko Crnić

Stručni članak

U Informatoru br. 4998-4999 od 30. 1. i 2. 2. 2002. g. pisali smo u članku »Ograničenje vlasništva« o ograničenjima vlasništva i naknadama u postupku izvlaštenja. U tom smo članku uglavnom govorili o materijalnopravnim odredbama koje se odnose na izvlaštenje. U ovom članku autor dr. sc. Jadranko Crnić, piše o mjerodavnim tijelima (nadležnosti) i postupku za izvlaštenje uz komentar Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju (Nar. nov., br. 114/01). Budući da taj Zakon donosi tek šture odredbe o postupku pred županijskim sudovima, koji su sada nadležni za pružanje sudske zaštite, autor će komentirati svaku od tih novih odredaba. Autor ujedno upozorava da je domašaj odluke Ustavnog suda daleko širi od njezina učinka u odnosu na ukinute odredbe Zakona o izvlaštenju. Smatra da će biti potrebno to imati na umu prilikom usklađivanja zakonodavstva Republike Hrvatske s acquis communau-taireom. To će vjerojatno zahtijevati izmjene u brojnim zakonima, bilo onima u kojima se sudska zaštita osiguravala putem upravnog spora pred Upravnim sudom Republike Hrvatske ili pak onima o ustrojstvu sudbene vlasti.

Pravilnik o provođenju izbora za radničko vijeće
Autor: Antun Lončarić

Stručni članak

Sukladno odredbi čl. 141. st. 6. Zakona o radu (Nar. nov., br. 38/ 95, 54/95, 65/95, 17/01 i 82/01) ministar nadležan za rad donio je Pravilnik o provođenju izbora za radničko vijeće (Nar. nov., br. 12/02) koji je stupio na snagu 14. veljače 2002. g. U članku se iznosi izborni postupak sukladno odredbama Zakona o radu i Pravilnika o provedbi izbora za radničko vijeće, pri čemu se i na odgovarajućim mjestima upućuje na korištenje pojedinih obrazaca propisanih Pravilnikom.

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju
Autor: Jadranko Crnić

Stručni članak

Na uvodnim stranicama ovoga broja objavili smo dio članka koji se odnosi na postupak izvlaštenja prema Zakonu o izmjenama i dopunama Zakona o izvlaštenju (Nar. nov., br. 114/01 - u nastavku teksta: ZIDZOI) u kojem autor dr. sc. JADRANKO CRNIĆ ukazuje na Odluku Ustavnog suda br. U-l-745/1999. (Nar. nov,, br. 112/00), odnosno o ukinutim i izmijenjenim odredbama Zakona, te o nadležnosti tijela i postupku za izvlaštenje. U nastavku teksta donosimo komentar novih zakonskih odredaba.

Osvrt na primjenu Zakona o naplati dospjelih a nenaplaćenih poreza, carina, doprinosa i državnih jamstava
Autor: Petar Sindičić

Stručni članak

Primjena Zakona o naplati dospjelih a nenaplaćenih poreza, carina, doprinosa i državnih jamstava (Nar. nov., br. 117/01) ima za zadaću u narednom razdoblju, podmirenje dospjelih, a nenaplaćenih potraživanja krajem 2000. godine. S obzirom na procijenjenu visinu dospjelih a nenaplaćenih potraživanja, pojavile su se nedoumice hoće li primjena toga Zakona omogućiti učinkovitu naplatu tih potraživanja u primjerenom roku. O tome šire piše autor u nastavku teksta ovoga članka.

Carinski postupak vanjske proizvodnje s praktičnim primjerima
Autor: Franjo Ibrišimović

Stručni članak

Ovaj članak s istom temom već je objavljen u Informatoru br. 4900 od 21. 2. 2002. g. Zbog iznimnog interesa čitatelja ponovno ga objavljujemo u nešto izmijenjenom, propisima i primjerom ažuriranom obliku.

Odgovornost u slučaju nezgode izazvane motornim vozilom
Autor: Gordan Gardašanić

Stručni članak

Često nailazimo na dva pojma motornog vozila koji se naizgled doimaju sličnima, ali ih Zakon o sigurnosti prometa na cestama (u nastavku teksta: ZOSPC) različito definira. Prvi pojam opisan u čl. 4. t. 29. je vozilo na motorni pogon. To je svako vozilo koje se pokreće snagom vlastitog motora, osim vozila koja se kreću tračnicama. Drugi pojam označava užu kategoriju od prethodne, ali je za nas značajniji. Članak 4. t. 30. definira taj pojam za motorno vozilo.

Apsolutna nadležnost sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za odlučivanje o zahtjevu za brisanje uknjizbe u zemljišnim knjigama nadležan je sud bez obzira na to što je uknjižba izvršena na temelju odluke upravnog tijela.

Revizija protiv rješenja - drugostupanjsko rješenje kojim je postupak pravomoćno završen
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rješenjem drugostupanjskog suda kojim je potvrđeno rješenje suda prvog stupnja o odbijanju sudjelovanja revidenta kao umješača postupak nije pravomoćno završen.

Prvenstvena koncesija - žalba
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv odluke upravnog vijeća lučke uprave o dodjeli prvenstvene koncesije nije dopušten prigovor, već se može izjaviti žalba nadležnom ministarstvu.

Odgovornost za štetu - športaša i organizatora športske igre
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sudionik športske igre kojem drugi igrač u igri nanese tjelesnu ozljedu, nema pravo na naknadu štete osim ako mu je ozljeda nanesena namjerno ili grubim kršenjem pravila igre.

Prestanak ugovora o radu - izvanredni otkaz - razlozi
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ocijenjeno je da okolnosti napuštanja radnog mjesta i daljnje nedolaženje na posao bez pisanog ili usmenog kontaktiranja s poslodavcem same po sebi predstavljaju razlog za izvanredni otkaz pri čemu nije od odlučnog utjecaja to što je radnik smatrao da je opis poslova njegova radnog mjesta nepravilno utvrđen.

Pravno sljedništvo imovine bivših mjesnih zajednica

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li mjesni odbor vlasnik nekretnine upisane u zemljišnim knjigama kao pravo društvenog vlasništva s pravom korištenja mjesne zajednice?

Zastara

Vi pitate - mi odgovaramo

Rješenjem nadležne porezne uprave donesenim 1995. god. utvrđena je porezna obveza poreza na promet nekretnina. Zanima nas je li nastupila zastara prava na naplatu poreza na promet nekretninama?

Obračun amortizacije

Vi pitate - mi odgovaramo

Amortizaciju dugotrajne imovine obračunavamo po metodi opadajućeg salda, pri čemu za pojedine predmete obračunavamo amortizaciju po stopama većim od najviše porezno dopuštenih. Ukupni iznos tako obračunane amortizacije je manji od ukupno porezno dopuštenog iznosa. Treba li osnovicu poreza na dobit povećati za više obračunanu amortizaciju pojedinih predmeta dugotrajne imovine?

Plaćanje obračunskim čekom

Vi pitate - mi odgovaramo

Do kojeg datuma se na naplatu može podnijeti izdani obračunski ček i koji nalozi za plaćanje i instrumenti osiguranja plaćanja zamjenjuju obračunski ček?

Filteri