Informator broj 6561 od 11. veljače 2019.

UVODNIK

Pravne posljedice ništetnosti valutne klauzule

U članku autori razmatraju odluku Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, br. Pž-6632/17 od 14. lipnja 2018., kojom su odbijene žalbe banaka kao neosnovane i potvrđena presuda Trgovačkog suda u Zagrebu o ništetnosti valutne klauzule u slučaju kredita u švicarskim francima.
Poglavito razmatraju moguće pravne posljedice odnosno učinke ništetnosti valutne klauzule.
Autori: Vanja Vargec, dipl. iur., Mićo Ljubenko, dipl. iur.

Sadržaj

Pravne posljedice ništetnosti valutne klauzule
Autori: Mićo Ljubenko Vanja Vargec

Stručni članak

U članku autori razmatraju odluku Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, br. Pž-6632/17 od 14. lipnja 2018., kojom su odbijene žalbe banaka kao neosnovane i potvrđena presuda Trgovačkog suda u Zagrebu o ništetnosti valutne klauzule u slučaju kredita u švicarskim francima. Poglavito razmatraju moguće pravne posljedice odnosno učinke ništetnosti valutne klauzule.

Informatorovi pravni alati: Rješenje o isplati dodatka uz plaću za uspješnost službenika u radu
Autor: Novi informator

Stručni članak

Člankom 13. Zakona o plaćama u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 28/10) propisana je mogućnost isplate dodatka na plaću službeniku odnosno namješteniku za ostvarene iznadprosječne radne rezultate. 

Otkaz ugovora o radu - aktualnosti razloga i postupka otkazivanja (2.)
Autor: Darko Milković

Stručni članak

U prošlom broju Informatora (br. 6560 od 30. siječnja 2019.) objavili smo prvi dio ovog članka, u kojem obrađujemo aktualnosti glede razloga i postupka otkazivanja. U ovom broju nastavljamo s analizom sudske prakse u predmetima u kojima se kao razlozi za otkaz pojavljuju razlozi koji u praksi prevladavaju u posljednje vrijeme.  Osim analize sudske prakse i zakonskih rješenja, autor iznosi niz kritičkih osvrta na pojedine sudske odluke (koje se ponajprije odnose na postupak otkazivanja) i upozorava zašto bi bilo dobro preispitati u njima izražena pravna shvaćanja.

Istovremena provedba izbora za EU parlament i mjesnih izbora
Autor: Željka Tropina Godec

Stručni članak

U članku razmatramo zakonske pretpostavke za provođenje izbora za članove Europskog parlamenta, način kandidiranja te aktivno i pasivno biračko pravo, kao i zakonske pretpostavke za ostvarivanje neposrednog sudjelovanja građana u odlučivanju o lokalnim poslovima. Ujedno, analiziramo zakonske mogućnosti za istovremeno provođenje izbora za EU parlament i mjesnih izbora, s obzirom na činjenicu da se različitim propisima uređuje raspisivanje i provedba mjesnih izbora i izbora članova za Europski parlament, među kojima i snošenje udjela troškova za provedbu tih izbora, tj. troškova za tijela za provedbu izbora.

Vremeplov: (Meiji) Ustav Japanskog Carstva – 11. veljače 1889.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Jedan od najvažnijih događaja u japanskoj povijesti predstavlja Preporod Meiji, Meiji Restauracija ili Revolucija Meiji, reformatorski pokret, koji su pokrenuli mladi samuraji iz pokrajina Choshu i Kyushu, vođeni povijesnom netrpeljivošću prema vladavini šogunata Tokugawa kao i narastajućim domaćim problemima i sve većim stranim osvajanjima. 

DECLARATIO
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U novijoj hrvatskoj ustavnopravnoj povijesti napose je važna Deklaracija o uspostavi suverene i samostalne Republike Hrvatske, odluka Sabora Republike Hrvatske od 25. lipnja 1991., na temelju koje je uspostavljena Republika Hrvatska, kao suverena, samostalna i nezavisna država. 

Osvrt na odredbe novog Zakona o trošarinama (Nar. nov., br. 106/18)
Autor: Alen Benazić

Stručni članak

Novim Zakonom o trošarinama (Nar. nov., br. 106/18), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2019., stvorene su pretpostavke za rasterećenje administrativnog postupanja te je on nomotehnički poboljšan i logičnije strukturiran, uz jasnije definicije pojedinih instituta. Novi Zakon o trošarinama trebao bi rezultirati znatnijim pojednostavnjenjima za trošarinske obveznike i ostale kategorije osoba koje zakonito posluju s trošarinskim proizvodima te sprječavanjem i suzbijanjem trošarinske evazije. U nastavku autor donosi više pojedinosti o toj zakonskoj novini.

Konačni obračun članarina turističkim zajednicama, spomeničke rente i naknade za šume za 2018.
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Pravne i fizičke osobe koje obavljaju gospodarsku djelatnost i za koje je to posebnim zakonima propisano, plaćaju tijekom godine članarine, naknade i rente. Riječ je o propisima kojima je uređeno:- financiranje djelovanja sustava turističkih zajednica- plaćanje spomeničke rente- plaćanje naknade za korištenje općekorisnih funkcija šuma.Za taj dio davanja pravnim i fizičkim osobama propisana je obveza godišnjeg obračuna, koji se podnose na za to propisanim obrascima uz prijavu poreza na dohodak odnosno poreza na dobit. O sastavljanju godišnjeg obračuna opširnije u nastavku.

Pravično suđenje – pravo na donošenje odluke u razumnom roku
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Jedna od pretpostavki za dopuštenost ustavne tužbe podnesene na temelju članka 63. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, zbog povrede prava na suđenje u razumnom roku, jest da je podnositelj prethodno koristio dopušteno pravno sredstvo protiv nerazumne duljine postupka

Nedostatci u zastupanju stranke
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Prigovor da je stranku u postupku zastupao opunomoćenik koji na to nije bio ovlašten (konkretno odvjetnički vježbenik bez položenog pravosudnog ispita), u žalbi i reviziji može isticati samo stranka na koju se ti nedostatci odnose, a ne i protivna stranka

Prekid ovršnog postupka
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Činjenica da je ovršenik pokrenuo postupke radi poništenja arbitražnog pravorijeka kao ovršne isprave, sama po sebi ne predstavlja razlog zbog kojeg bi ovršni postupak trebalo prekinuti

Inspekcijski nadzor nad uporabom opasnih kemikalija
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Inspektor ima pravo i dužnost zabraniti korištenje kemikalija ako se utvrdi da, unatoč njihovu pravilnom korištenju u namijenjene svrhe i provedbi zaštitnih mjera, od njihova djelovanja mogu nastati štetne posljedice za zdravlje ljudi i za okoliš

V. D. protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Nove činjenice koje nastanu nakon konačnosti presude ESLJP-a i koje ukazuju na potencijalno postojanje nove povrede Konvencije o kojoj nije odlučivano u prijašnjoj presudi, mogu se razmatrati u novom postupku pred ESLJP-om, a ne u kontekstu izvršenja prijašnje presude ESLJP-a pred Odborom ministara Vijeća Europe

Primitci u naravi po osnovi dodjele ili opcijske kupnje vlastitih dionica

Vi pitate - mi odgovaramo

Našim radnicima podijelili bismo vlastite dionice bez naknade. Kako se utvrđuje vrijednost takvog primitka i kakav je njegov porezni tretman?

Prikupljanje novih privola od ispitanika

Vi pitate - mi odgovaramo

Treba li voditelj obrade osobnih podataka prikupljati nove privole ispitanika s obzirom na početak primjene Opće uredbe ili su do sada prikupljene privole dostatne?

Trajanje službe na određeno vrijeme zbog privremenog povećanja opsega poslova

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje su pravne posljedice ako općina u službi na određeno vrijeme, radi obavljanja poslova čiji se opseg privremeno povećao, službenika zadrži dulje od zakonskog maksimuma?

Prekid rada bez prethodnog podnošenja pritužbe poslodavcu

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li radnik pravo na prekid rada bez dostavljanja pritužbe poslodavcu ako je pogrešno smatrao da nije opravdano očekivati da će mu poslodavac zaštititi dostojanstvo?

Javna nabava – pravni interes za izjavljivanje žalbe

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako dokazati pravni interes za izjavljivanje žalbe na odluku o odabiru za slučaj da naručitelj samo od odabranog ponuditelja zatraži dokaze o ispunjavanju uvjeta i zahtjeva propisanih tehničkim specifikacijama, a ne i od ostalih ponuditelja?

Filteri