Informator broj 6527 od 18. lipnja 2018.

UVODNIK

Svečanost dodjele priznanja zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za 2017.

U Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, 5. lipnja 2018., održana je svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za 2017. godinu. Priznanja su dodijeljena prof. dr. sc. Nikoli Gavelli, professoru emeritusu Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, autorima knjige »Bankovni i financijski ugovori« te Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti - Znanstvenom vijeću za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava. U nastavku prenosimo djelić svečanosti.

Sadržaj

Vremeplov: Zakon o Bantu zemlji - 19. lipnja 1913.
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Prvi u lancu segregacijskih zakona u Južnoj Africi i kamen temeljac politike aparthejda bio je Zakon br. 27 o urođeničkoj zemlji od 19. lipnja 1913., kasnije poznat pod nazivom Zakon o Bantu zemlji ili Zakon o crnačkoj zemlji.

Važnost etike u sustavu javne nabave Republike Hrvatske
Autor: Anica Drmić Kunić

Stručni članak

U ovom radu pokušavamo ukazati na svrhu i važnost etike u sustavu javne nabave, poštovanje temeljnih načela javnonabavnog postupka kojima se osigurava etičnost, koja se nipošto ne smije zanemariti, ne samo pri donošenju odluka o odabiru, nego i u fazi izvršenja ugovora. 

Svečanost dodjele priznanja zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za 2017.

Stručni članak

U Preporodnoj dvorani Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, 5. lipnja 2018., održana je svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za 2017. godinu. Priznanja su dodijeljena prof. dr. sc. Nikoli Gavelli, professoru emeritusu Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, autorima knjige »Bankovni i financijski ugovori« te Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti - Znanstvenom vijeću za državnu upravu, pravosuđe i vladavinu prava. U nastavku prenosimo djelić svečanosti. 

Što donose izmjene i dopune Zakona o strancima?
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Hrvatski sabor tijekom svibnja 2018. donio je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o strancima (koji je objavljen u Nar. nov., br. 46/18 od 18. svibnja 2018.), a kojim se na nov način regulira boravak i rad stranaca u Republici Hrvatskoj. S obzirom na to da će izmjene utjecati i na radne odnose, u nastavku dajemo prikaz novina kako bi se poslodavci, ali i potencijalni radnici i druge osobe koje žele obavljati neki oblik rada u Republici Hrvatskoj, upoznali s novim mogućnostima rada, ali i boravka u našoj zemlji.

Koji oblik poslovanja odabrati – obrt ili trgovačko društvo?
Autor: Vlasta Roška

Stručni članak

Jedna od prvih dvojbi budućih poduzetnika jest otvoriti obrt ili trgovačko društvo. Često se o odabiru oblika poslovanja odlučuje bez dovoljno informacija i sagledavanja bitnih faktora budućeg poslovanja. U ovom članku nastojimo ukazati na mogućnost porezne uštede odnosno optimizacije budućeg poslovanja kroz odabir prikladnog poslovnog oblika. Također, navodimo i glavne razlike između obrta i trgovačkog društva, koje svaki budući poduzetnik treba imati na umu prije donošenja odluke pri samozapošljavanju - osnovati obrt ili trgovačko društvo.

Obveze jedinica lokalne samouprave prema Zakonu o prijevozu u cestovnom prometu - nove obveze komunalnom/prometnom redarstvu
Autor: Dragica Kemeter

Stručni članak

U članku autorica daje prikaz odredaba nedavno donesenog Zakona o prijevozu u cestovnom prometu (Nar. nov., br. 41/18) o novom načinu reguliranja javnog cestovnog prijevoza. Posebno naglašava nove obveze jedinica lokalne samouprave u usklađenju lokalnih propisa s novim Zakonom i općenito u njegovoj primjeni.

O nekim pitanjima i prijedlozima izmjena i dopuna Zakona o zaštiti na radu
Autor: Marinko Đ. Učur

Stručni članak

Hrvatski sabor je na sjednici, 25. svibnja 2018., proveo prvo čitanje i raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti na radu (P. Z. br. 338) od 16. svibnja 2018. te su iznesene brojne primjedbe i prijedlozi, sa zaključkom da ih predlagatelj razmotri i pripremi do drugog čitanja u Hrvatskom saboru. U ovom članku autor iznosi svoja stajališta radi adekvatnijeg uređivanja odnosa sigurnosti i zaštite zdravlja na radu.

Informatorovi pravni alati: Ugovor o djelu

Stručni članak

Ugovor o djelu institut je obveznog prava i reguliran je člancima 590.-619. Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05, 41/08, 125/11, 78/15 i 29/18). Ugovorom o djelu izvođač se obvezuje obaviti određeni posao, kao što je izrada ili popravak neke stvari, izvršenje kakva fizičkog ili umnog rada i sl., a naručitelj se obvezuje platiti mu za to naknadu.

Promjena nastavnih planova i programa (tzv. reforma kurikuluma) i pravo
Autor: Zvonimir Slakoper

Stručni članak

Radi potreba tržišta rada odnosno gospodarstva u svezi s osnovnim srednjoškolskim obrazovanjem, neprekidno se govori o tzv. STEM područjima, dok se pravo, ekonomija i druga društvena i humanistička područja znanosti ne spominju pa se stječe dojam da je njihova važnost drugorazredna.

LONGA POSSESSIO IUS PARIT
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Prema hrvatskom stvarnom pravu, sukladno člancima 159.-160. Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12 i 152/14), postoje dvije vrste dosjelosti, redovita i izvanredna, koje se razlikuju glede kakvoće posjeda.

Pravično suđenje - interpretacija zakona
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Svako tumačenje mjerodavnog prava mora imati uporište u zdravom razumu i pravnoj logici jer bi u protivnom moglo imati apsurdne učinke u odnosu na ostvarivanje i zaštitu pojedinačnih prava

Vremenske granice pravomoćnosti
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Vremenske granice pravomoćnosti presude obuhvaćaju ono činjenično stanje na temelju kojeg je sud mogao donijeti presudu, a to su činjenice koje su nastale, u pravilu, do zaključenja glavne rasprave. Činjenice koje su nastale nakon trenutka na koji se pravomoćnost odnosi, nisu njome obuhvaćene

Pravo na pristup informacijama
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pri dostavljanju informacija vezanih uz javni natječaj (podatci o izabranom i neizabranim kandidatima) javno tijelo mora provesti test razmjernosti i javnog interesa u odnosu na dokumentaciju, te je, sukladno odredbama Zakona o zaštiti osobnih podataka, ovlašteno prekriti podatke o adresi, broju mobitela, adresi elektroničke pošte i OIB-u kandidata. Time se ne narušava pravo na pristup informacijama

Značenje prava korištenja nekretnine kod ovrhe
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Sukladno Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, ovršenikovo knjižno pravo korištenja nekretnine zakonom je izjednačeno s knjižnim pravom vlasništva, te je na takvoj nekretnini moguće provesti ovrhu

Ezgeta protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Presudu u domaćem postupku nije donio »zakonom ustanovljeni sud« jer je parnični postupak vodila sudska savjetnica, koja to nije bila ovlaštena prema domaćem zakonu

Utvrđivanje i naplata poreza na kuće za odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko određuje visinu poreza, a tko naplaćuje porez na kuće za odmor?

Pojedinačni ispravni postupak nakon provedenog ostavinskog postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Naše stranke su u izvanknjižne vlasnice više nekretnina, kao zakonske nasljednice iza njihove majke, što je utvrđeno u pravomoćnom rješenju o nasljeđivanju, u kojem je navedeno da »izvanknjižno vlasništvo naslijeđenih nekretnina neće se upisati u zemljišne knjige, dok stranke ne srede zemljišnoknjižno stanje, tako da izvrše identifikaciju nekretnina.« Kako je u predmetnoj k. o. provedena nova izmjera, na naš zahtjev da nam se izda gruntovna identifikacija, dobili smo od katastra odgovor da to nije više moguće jer da je stanje usklađeno. Riječ je o šumama, poljima i dr., naše stranke nisu u posjedu jer nisu niti sigurne gdje se to nalazi. U vlasničkom listu ima upisanih 20-30 suvlasnika, većina pokojnih i nepoznatih. Je li za pokretanje pojedinačnog ispravnog postupka dovoljno predmetno pravomoćno rješenje o nasljeđivanju u kojem su naše stranke utvrđene kao vlasnice svaka u 1/2 dijela na predmetnim k. č. ili ne?

Otkaz tijekom ili nakon isteka probnog roka

Vi pitate - mi odgovaramo

U koje vrijeme poslodavac smije donijeti odluku da radnik nije zadovoljio na probnom radu?

Odlučivanje u nadzornom odboru društva s ograničenom odgovornošću

Vi pitate - mi odgovaramo

Nadzorni odbor društva s ograničenom odgovornošću ima pet članova. Nadzorni odbor dosad je donosio odluku s četiri člana jer radnici nisu izabrali svog predstavnika u nadzorni odbor. Međutim, sad je dao ostavku još jedan član nadzornog odbora. Može li nadzorni odbor donositi pravovaljane odluke samo s tri člana?

Neprovođenje ostavinskog postupka nakon smrti ostavitelja i prijenos prava vlasništva na nekretninama

Vi pitate - mi odgovaramo

Naše stranke su izvanknjižne vlasnice nekretnine na kojima je upisan njihov pokojni otac, iza čije smrti ostavinski postupak nije proveden. Od smrti njihova oca naše stranke su u posjedu nekretnine jer je u ljetnim mjesecima koriste za odmor. Je li za pokretanje pojedinačnog ispravnog postupka dovoljno priložiti izvadke iz matice rođenih naših stranaka i smrtni list njihova oca te povijest promjena na predmetnoj k. č. ili će biti potrebno inicirati ostavinski postupak?

Obnova kaznenog postupka nakon odluke ESLJP-a

Vi pitate - mi odgovaramo

Europski sud za ljudska prava presudom je utvrdio povredu prava i sloboda iz Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljenih sloboda počinjenu tijekom kaznenog postupka po tužbi jednog od suosuđenika. Koje pravo ima drugi suosuđenik u istom kaznenom postupku na temelju utvrđenja iz presude Europskog suda za ljudska prava?

Filteri