Informator broj 6475 od 19. lipnja 2017.

UVODNIK

23. simpozij intenzivne medicine ŠIBENIK, 11. - 13. lipnja 2017.

Pravni položaj liječnika u etičkim izazovima intenzivne medicine

Koliko je važno pitanje odnosa medicine i prava i koliko više niti pravnici niti liječnici ne mogu ostati imuni na činjenicu velikog broja pitanja koja proizlaze iz medicine i prožimaju pravno djelovanje, pokazao je i 23. Simpozij intenzivne medicine u Šibeniku, na kojem su se liječnici intenzivisti, osim stručnih pitanja iz područja svoje subspecijalizacije, dotakli pitanja pravnog položaja liječnika u etičkim izazovima intenzivne medicine.
Liječnici i pacijenti danas su u Hrvatskoj prepušteni zakonodavstvu koje ne prati podjednako razvitak i uređenje prava i odgovornosti jednih i drugih glede pružanja i primanja zdravstvene skrbi. Područje zdravstvene zaštite u Hrvatskoj je osjetljivo, ali, nažalost, još uvijek nedosljedno riješeno pitanje. U prilog navedenom dovoljno govori činjenica da je Zakon o zdravstvenoj zaštiti1 donesen 2008., do danas doživio petnaest izmjena i dopuna. U međuvremenu donesen je Zakon o zaštiti pacijenata, koji na sveobuhvatan način uređuje prava pacijenata prilikom korištenja zdravstvene zaštite. Razvitak tih prava sve češće otvara pitanje položaja liječnika, tj. njihove kaznenopravne i građanskopravne odgovornosti u slučaju nesavjesnog liječenja i liječnčike pogreške. Pitanje te odgovornosti, međutim, i dalje je ostalo u istim pravnim okvirima, što ima za posljedicu isticanje problema razmjernosti odgovornosti liječnika u novonastalim okolnostima.
U nastavku dajemo presjek izlaganja na glavnu temu Simpozija, koje će u sljedećim brojevima Informatora biti detaljnije obrađene, te nekoliko prijedloga zaključaka koji su se tijekom rasprave iskristalizirali i koji će svoj konačan oblik dobiti nakon sveukupne ocjene rezultata rada Simpozija.

Sadržaj

Pravni položaj liječnika u Hrvatskom pravu

Stručni članak

Koliko je važno pitanje odnosa medicine i prava i koliko više niti pravnici niti liječnici ne mogu ostati imuni na činjenicu velikog broja pitanja koja proizlaze iz medicine i prožimaju pravno djelovanje, pokazao je i 23. Simpozij intenzivne medicine u Šibeniku, na kojem su se liječnici intenzivisti, osim stručnih pitanja iz područja svoje subspecijalizacije, dotakli pitanja pravnog položaja liječnika u etičkim izazovima intenzivne medicine. Liječnici i pacijenti danas su u Hrvatskoj prepušteni zakonodavstvu koje ne prati podjednako razvitak i uređenje prava i odgovornosti jednih i drugih glede pružanja i primanja zdravstvene skrbi. Područje zdravstvene zaštite u Hrvatskoj je osjetljivo, ali, nažalost, još uvijek nedosljedno riješeno pitanje. U prilog navedenom dovoljno govori činjenica da je Zakon o zdravstvenoj zaštiti donesen 2008., do danas doživio petnaest izmjena i dopuna. U međuvremenu donesen je Zakon o zaštiti pacijenata , koji na sveobuhvatan način uređuje prava pacijenata prilikom korištenja zdravstvene zaštite, ali razvitak tih prava sve češće otvara pitanje položaja liječnika, tj. njihove kaznenopravne i građanskopravne odgovornosti u slučaju nesavjesnog liječenja i liječnike pogreške. Pitanje pravne odgovornosti liječnika, međutim, i dalje je ostalo u istim okvirima kaznenopravnog i građanskopravnog zakonodavstva, što ima za posljedicu isticanje pitanja razmjernosti odgovornosti liječnika u novonastalim okolnostima. Stoga u nastavku dajemo presjek tema Simpozija, koje će u sljedećim brojevima Informatora biti detaljnije obrađene, te nekoliko prijedloga zaključaka koji su se tijekom rasprave iskristalizirali i koji će svoj konačan oblik dobiti nakon sveukupne ocjene rezultata rada Simpozija.

Izjednačavanje izvanbračne zajednice s bračnom u poreznim stvarima
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Novi Opći porezni zakon (Nar. nov., br. 115/16), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2017., donio je bitnu novinu u poreznim stvarima izvanbračnim zajednicama te zajednicama životnog partnerstva. Naime, člankom 15. toga Zakona propisano je da se njegove odredbe i odredbe drugih poreznih propisa koje se primjenjuju na bračnog druga, primjenjuju i na izvanbračnog druga, životnog partnera i neformalnog životnog partnera. Time je izjednačen položaj bračne s izvanbračnom zajednicom te zajednicom životnog partnerstva u poreznom postupku te je ujedno dan temelj za postupanje po svim poreznim propisima na jednak način. Osim iznošenja domaće i europske prakse na temu diskriminacije odnosno različitog postupanja prema različitim skupinama, koja je sasvim sigurno imala utjecaj na novo poreznopravno uređenje, u članku autor prikazuje i jednu recentnu odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, kojom se zauzima značajno stajalište u svezi s primjenom novog uređenja novog Općeg poreznog zakona, o izjednačavanju poreznog tretmana bračne i izvanbračne zajednice i u predmetima započetima prije 1. siječnja 2017.

Paušalno oporezivanje djelatnosti iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima u 2017. godini
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Odredbama Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 115/16) uređeno je, između ostalog, da poreznom obvezniku koji ostvaruje dohodak od iznajmljivanja stanova, soba i postelja putnicima i turistima i organiziranja kampova porez na dohodak po osnovi obavljanja te djelatnosti utvrđuje se u paušalnom iznosu pod uvjetima i na način propisan člancima 61. i 82. Zakona. Na temelju odredaba članka 82. stavak 8. Zakona, donesen je i provedbeni propis kojim se propisuju samostalne djelatnosti i samostalne djelatnosti poljoprivrede i šumarstva, koje se mogu paušalno oporezivati, način utvrđivanja i visina godišnjeg paušalnog dohotka, način utvrđivanja i visina paušalnog poreza na dohodak i prireza porezu na dohodak, evidencije i izvješća glede paušalnog oporezivanja te druge odredbe bitne za provedbu paušalnog oporezivanja. U nastavku autorica opširnije piše, uz konkretne primjere, o paušalnom oporezivanju poreznih obveznika, kako rezidenata tako i nerezidenata Republike Hrvatske.

O Odluci o načinu pružanja javnih usluga prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada (2. dio)
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

U Informatoru, broj 6474 od 12. lipnja 2017., autorica ja započela s obradom teme koja se odnosi na donošenje i sadržaj Odluke o načinu pružanja javnih usluga prikupljanja miješanog komunalnog otpada i prikupljanja biorazgradivog komunalnog otpada, donoseći pri tome odgovarajuću sudsku praksu, koja može poslužiti kao smjernica pri izradi navedene Odluke. Nastavljajući s obradom navedene teme, u ovom broju Informatora autorica daje prikaz sudske prakse koja se odnosi na nezakonite odredbe cjenika javne usluge prijevoza i zbrinjavanja miješanog komunalnog otpada te na nezakonite odredbe općih uvjeta poslovanja. Također, ukazujemo i na značajnu Odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske iz ožujka ove godine, koja se odnosi na presudu Visokog upravnog suda Republike Hrvatske.

Nepodnošljiva lakoća odbacivanja ustavnih tužbi
Autor: Miljenko A. Giunio

Stručni članak

Nakon uvodnog letimičnog prikaza statističke opterećenosti hrvatskoga Ustavnog suda predmetima u kojima podnositelji tužbama traže konkretnu ustavnosudsku zaštitu, tj. kontrolu ustavnosti pojedinačnih akata (presuda), ukazujemo na opasnost i konkretne slučajeve olakog odbacivanja tužbi u predmetima koji ozbiljnošću i težinom apsurdnih povreda ljudskih i ustavnih prava te posebno stršećom arbitrarnošću (ne)obrazloženja, nikako ne zaslužuju sudsku ignoranciju.

Traditio iuridica: PRO NON SCRIPTO
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U obrazloženju jednog rješenja Vrhovnog suda Republike Hrvatske iz 2015. (Rev-x 558/14-2 od 11. ožujka 2015.), kojim je revizija tuženice odbačena kao nedopuštena, može se, inter alia, uočiti i sljedeće pitanje tuženice: “Da li smrt primatelja uzdržavanja prije ispunjenja suspenzivnog uvjeta (neovisno o tome je li primatelj uzdržavanja onemogućavao ili nije davatelja uzdržavanja u ispunjenju suspenzivnog uvjeta) oslobađa davatelja uzdržavanja njegove obveze te se uvjet smatra kao da nije napisan (pro non scripto) ili se smatra ispunjenim”?

Vremeplov: New Deal
Autor: Slavica Banić

Stručni članak

Desetljeće velikog ekonomskog rasta i općeg blagostanja u dvadesetim godinama prošlog stoljeća doživjelo je 29. listopada 1929. svoj “Crni utorak”, dan kada su burze na Wall Streetu u New Yorku doživjele konačan slom, koji je započeo “Crnim četvrtkom”, 24. listopada 1929. „Crni utorak“ označio je početak razdoblja Velike depresije, najrazornije gospodarske krize u Sjedinjenim Američkim Državama, koja je proizvela teške posljedice na američko gospodarstvo. 

Kazneni postupak - prenošenje nadležnosti
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za primjenu članka 28. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku potrebno je postojanje okolnosti koje upućuju na zaključak da će se prenošenjem mjesne nadležnosti lakše provesti postupak ili ako postoje drugi važni razlozi, a ne zbog pogodovanja optuženoj osobi u postupku radi manjih troškova putovanja

Parnični postupak - revizija protiv rješenja
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv rješenja drugostupanjskog suda kojim je potvrđeno rješenje prvostupanjskog suda o ispravku obrazloženja prvostupanjske presude, revizija nije dopuštena jer tim rješenjem postupak pravomoćno ne završava

Naknada - imovina - privedenost namjeni
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Promjene na građevinskom zemljištu izvršene nakon donošenja Zakona o naknadi nisu pravno odlučne za utvrđivanje je li to zemljište privedeno namjeni

Pravo služnosti - nerazvrstana cesta
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Pružanje sudske stvarnopravne zaštite na poštovanje prava služnosti prolaza i provoza pretpostavlja, između ostalog, i postojanje poslužne nekretnine - takve nekretnine koja je podobna biti objektom stvarnih prava, a ta pretpostavka ne postoji kada se ta zaštita traži u odnosu na nekretninu koja predstavlja javno dobro u općoj uporabi (put) - nerazvrstanu cestu u vlasništvu jedinice lokalne samouprave

Uzdržavanje maloljetnog djeteta od djeda i bake
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Maloljetno dijete nije ovlašteno tražiti uzdržavanje od djeda i bake ako prethodno nije ovršnom ispravom utvrđena obveza njegova uzdržavanja od strane roditelja

Nedostatci izvedenih radova - naknada troškova otklanjanja nedostataka
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Ako je utvrđeno postojanje nedostataka radova temeljenih na ugovoru o djelu i izvedenih po radnicima tužitelja, a radi kojih je prijetila opasnost od trovanja plinom i eksplozije, tada tuženica ima pravo angažirati drugog izvođača i od tužitelja tražiti naknadu troškova otklanjanja nedostataka po tom izvođaču

Ugovor o prodajnom nalogu

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako nalogoprimac iz ugovora o prodajnom nalogu ne vrati nalogodavcu robu koju mu je on predao radi prodaje u ugovorenom roku, a u tom mu roku ne preda ni određenu cijenu, je li onda on za tu robu dužan platiti nalogodavcu kupoprodajnu cijenu?

Uplata poslovnog udjela unosom stvari i prava – zakašnjenje – zatezne kamate

Vi pitate - mi odgovaramo

Postoji li obveza člana društva na plaćanje zatezne kamate pri zakašnjenju uplate poslovnog udjela ako se ulog uplaćuje unosom stvari i prava?

Mandat predstavnika radnika u tijelu poslodavca

Vi pitate - mi odgovaramo

Koliko dugo traje mandat predstavnika radnika u tijelu poslodavca?

Lokalna samouprava – uvjeti za imenovanje pročelnika jedinstvenog upravnog odjela

Vi pitate - mi odgovaramo

Udovoljava li uvjetima za imenovanje pročelnika jedinstvenog upravnog odjela osoba u jedinici lokalne samouprave; gradu, osoba koja ima najmanje jednu godinu radnog iskustva na odgovarajućim poslovima?

Fiskalizacija ispostavljenih i izdanih računa za bezgotovinsku naplatu

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li trgovačko društvo koje isporučena dobra naplaćuje preko žiro-računa, tj. bezgotovinskim plaćanjem, u obvezi fiskalizirati ispostavljene račune?

Filteri