Informator broj 6416 od 02. svibnja 2016.

UVODNIK

O daljnjem razvoju lokalne i područne (regionalne) samouprave

Člancima 133.-138. Ustava Republike Hrvatske jamči se građanima pravo na lokalnu i područnu (regionalnu) samoupravu te se utvrđuje temeljni ustroj jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave Zakonom o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01, 60/01 - vjerodostojno tumačenje, 106/03, 129/05, 109/07, 125/08, 36/09, 150/11, 144/12, 19/13 - proč. tekst i 137/15 - ispr.), te brojnim drugim meritornim propisima razrađen je sustav i financiranje toga sustava.
Stoga u ovom broju, u očekivanju mogućih reformi u lokalnoj samoupravi, a i u sustavu državne uprave koje regulira temeljni propis - Zakon o sustavu državne uprave, razgovaramo s gospođom dr. sc. DUBRAVKOM JURLINA ALIBEGOVIĆ, ministricom uprave Republike Hrvatske.
Autorica: dr.sc. Dubravka Jurlina Alibegović, ministrica uprave Republike Hrvatske

Sadržaj

Stope zateznih kamata – pravna nesigurnost i nejednakost pravnih subjekata?
Autor: Ivica Crnić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6415 od 25. travnja 2016., objavljen je prvi dio ovog članka u kojem smo pisali o određenju pojma i funkcije zateznih kamata, obvezama Hrvatske narodne banke u svezi s određivanjem njihove stope te o stopama zateznih kamata. U nastavku pišemo o lošoj zakonodavnoj praksi prema kojoj se jednim zakonom mijenja drugi, konkretno Zakon o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi te Zakon o potrošačkom kreditiranju izmijenjen je izmjenama Zakona o obveznim odnosima. Nadalje razmatramo neka procesna pitanja koja se odnose na tužbeni zahtjev i izreku presude vezano uz zatezne kamate te određivanju stope zateznih kamata u ovršnom postupku i postupanje ovršnog suda. Na kraju autor se zalaže da stope zateznih i ugovornih kamata javno objavljuje Financijska agencija kroz brojčani izražaj.

Koja je svrha odredbe članka 84.a Zakona o zemljišnim knjigama?
Autor: Bruno Ružička

Stručni članak

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 55/13 i 60/13 - ispr.) u tekst Zakona o zemljišnim knjigama dodan je novi članak 84.a, kojim je propisana nova zabilježba kao knjižni upis. Radi se o zabilježbi pokretanja postupka pred sudom ili upravnim tijelom, koju će zemljišnoknjižni sud dopustiti u slučaju kad stranka koja je pred sudom ili upravnim tijelom pokrenula postupak u kojem bi se mogao odrediti upis za koji se ne može upisati zabilježba spora, a na temelju toga podneska s potvrdom da je predan sudu ili upravnom tijelu na rješavanje. S obzirom na takvo rješenje, spomenutom Novelom Zakona brisan je članak 57. st. 7. Zemljišnoknjižnog poslovnika, dio koji se odnosio na obvezu zemljišnoknjižnog suda da upiše plombu kada je upravo takvo postupanje zatražio drugi sud ili drugo nadležno tijelo ili kada je to predložila ona stranka koja je pokrenula postupak u kojem bi se mogao odrediti upis. Autor u članku daje kritički osvrt na takva zakonodavna rješenja.

Učinci interpretacije mjerodavnog prava s ustavnopravnog aspekta
Autor: Sandra Marković

Stručni članak

U ovom članku autorica analizira sadržaj Odluke Ustavnog suda broj U-III-5178/2012 od 17. veljače 2016., kojom je Ustavni sud odbio ustavnu tužbu u predmetu u kojem je vođen pravni spor radi traženja odobrenja za obavljanje dodatnog posla državnog službenika. Istovremeno ukazuje, u povodu te Odluke i drugih odluka Ustavnog suda, na snagu i pravne učinke interpretacije mjerodavnog prava s ustavnopravnog aspekta.

Povrat više plaćenog poreza na dobit za 2015. po konačnom obračunu
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

U Informatoru, broj 6416 od 25. travnja 2016., pisali smo o postupku zaprimanja i obrade prijave poreza na dobit - PD obrasca za 2015. u Poreznoj upravi. U ovom broju pišemo o postupku povrata više plaćenog poreza na dobit i radnjama koje trebaju učiniti porezni obveznici kako bi ostvarili pravo na povrat preplaćenog poreza.

Traditio iuridica: QUADRAGINTA ANNORUM PRAESCRIPTIO
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izraz kojim se označavaju odredbe cara Justinijana (Novella 111, 1. iz 541. godine te Novella 131, 6. iz 545. godine), prema kojima pošteni posjednik (possessor bonae fidei) u okviru izvanredne dosjelosti (longissimi temporis praescriptio), tj. bez valjanog pravnog temelja (iusta causa), može steći stvari u vlasništvu crkava, samostana ili pobožnih zaklada tek nakon isteka roka od četrdeset godina (quadraginta annorum).

Neke napomene o naknadnom nadzoru i kontroli prava stečenih u mirovinskom osiguranju
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

Novim Zakonom o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 157/13, 151/14, 33/15 i 93/15), kojim je od 1. siječnja 2014. zamijenjen dotadašnji Zakon o mirovinskom osiguranju iz 1998., osim već postojeće revizije koja se obavlja tijekom postupka za ostvarivanje prava iz toga osiguranja, uveden je i provodi se fakultativni naknadni nadzor i kontrola stečenih prava. S obzirom na važnost postupka za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja za pojedine korisnike, čija su prava u svako doba izložena novouvedenom nadzoru i kontroli, u ovome prilogu dat ćemo osvrt na taj novi institut postupka za ostvarivanje prava iz toga osiguranja, i to u dijelu o nadzoru i kontroli prethodno pravomoćno utvrđenih tjelesnih oštećenja, te ukazati na dosadašnje rezultate u praksi njegove primjene nakon dvije godine od njegova uvođenja u sustav mirovinskog osiguranja.

Pružanje ugostiteljskih usluga u objektima zatvorenog i klupskog tipa
Autor: Jasenka Štiglec

Stručni članak

Zakonom o ugostiteljskoj djelatnosti propisano je pružanje ugostiteljskih usluga u pojedinim vrstama ugostiteljskih objekata koji mogu biti klupskog tipa, što znači da se u njima ugostiteljske usluge pružaju samo određenoj skupini gostiju (članovima kluba), pa se na neki način može smatrati, iako se tako u Zakonu izričito ne zovu, da se radi o ugostiteljskim objektima zatvorenog tipa, jer se ugostiteljske usluge pružaju samo određenoj skupini gostiju. Članak objavljujemo u dva dijela.

Ugovor o najmu – presuda kojom se nadomješta ugovor
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Presuda može nadomjestiti ugovor o najmu stana tek kada je poznat sadržaj konstitutivne presude kojom se treba uspostaviti pravni odnos ugovora o najmu

Kazneno pravo – protuzakonito posredovanje
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kod kaznenog djela protuzakonitog posredovanja iz članka 343. KZ/97 sporazum o daru, nagradi ili drugoj koristi ili obećanje dara ili kakve druge koristi mora uslijediti prije poduzimanja radnje protupravnog posredovanja ili istovremeno s tom radnjom, u protivnom nije riječ o tome kaznenom djelu

Parnični postupak – svrhovita delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da su suci nadležnog suda izrazili sumnju u poslovnu sposobnost stranke zbog postupaka pred tim sudom u kojima sudjeluje, te protiv nje pokrenuli postupak radi lišenja poslovne sposobnosti, važan je razlog da se za postupanje u tom predmetu odredi drugi stvarno nadležni sud

Parnični troškovi – pravila o naknadi parničnih troškova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad povlačenje tužbe nije obavljeno na raspravi, tuženik ima pravo postaviti zahtjev za naknadu parničnih troškova u roku 15 dana od dostave rješenja o povlačenju tužbe, jer je tek tada primio obavijest o ispunjenju zakonskih pretpostavki za presumirano povlačenje tužbe

Upravni akt – oduzimanje statusa javnog dobra u općoj uporabi
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka Vlade Republike Hrvatske kojom ne prihvaća zahtjev za oduzimanje statusa javnog dobra u općoj uporabi dijelu željezničke infrastrukture, nije upravni akt

Legalizacija – dokazivanje
Sud: Upravni sud Rijeka

SENTENCE

Ako zgrada nije vidljiva na karti DOF5/2011, a u konkretnom slučaju tužitelj po pozivu prvostupanjskog tijela drugi dokaz iz članka 2. stavak 2. Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama nije dostavio, nisu ispunjeni uvjeti za ozakonjenje prema odredbama navedenog Zakona

Registar ugovora o javnoj nabavi i okvirnih sporazuma

Vi pitate - mi odgovaramo

Postoji li obveza naručitelja voditi jedinstveni registar svih sklopljenih ugovora o javnoj nabavi i okvirnih sporazuma na temelju prethodno provedenih postupaka javne nabave, neovisno o tome radi li se o pojedinačnoj ili zajedničkoj odnosno središnjoj javnoj nabavi?

Ispunjenje subrogacijom

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li se jamac, koji je platio dug umjesto glavnog dužnika, pravo naplatiti od njega za iznos koji je platio za njegov račun?

Ustanova – ravnatelj – ugovor o radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Postoji li obveza sklapanja ugovora o radu s imenovanim ravnateljem javne ustanove u kulturi koja ima manje od pet zaposlenih, te tko supotpisuje taj ugovor?

Prijenos poslovnog udjela – društveni ugovor

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li za prijenos poslovnog udjela potrebna promjena društvenog ugovora ili društveni ugovor ostaje neizmijenjen?

Povezivanje knjige položenih ugovora i zemljišne knjige

Vi pitate - mi odgovaramo

Kuća ima dva stana. Upisani su suvlasnički omjeri 4/10 i 6/10. U naravi to je manja zgrada s dva stana. Upisana je u knjigu položenih ugovora i nije u sustavu upravljanja stambenim zgradama. Kako takvu nekretninu, koja je upisana u knjizi položenih ugovora, povezati sa zemljišnom knjigom i upisati posebne dijelove? Može li na temelju Pravilnika o povezivanju… i tko će postupak pokrenuti ako nema upravitelja?

Prebivalište kao kriterij za oslobođenje od obveze plaćanja poreza na kuću za odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Vlasnici kuće za odmor imaju prijavljeno prebivalište na otoku, gdje se kuća za odmor nalazi, a žive na drugoj adresi, u inozemstvu. Je li za oslobođenje od plaćanja poreza na kuće za odmor dovoljno da vlasnici kuće imaju prijavljeno prebivalište na otoku?

Filteri