Informator broj 6387 od 12. listopada 2015.

UVODNIK

Udruživanje građevinske industrije jača položaj Republike Hrvatske u EU

Graditeljstvo i komunalno gospodarstvo središnje su teme sadašnjega gospodarskog trenutka razvoja Republike Hrvatske. Upravo se ostvaruju određeni projekti u graditeljstvu u svezi s nastupima Republike Hrvatske na međunarodnim natječajima odnosno u svezi s javnom nabavom i poslovima građenja, tj. tenderima.
Stoga, o tim pitanjima za čitatelje Informatora govori DAMIR PERCEL, direktor Sektora za graditeljstvo i komunalno gospodarstvo Hrvatske gospodarske komore (HGK), predsjednik Hrvatskoga klastera konkurentnosti građevinske industrije (HKKGI).
Za informator razgovarala: Davorka Foretić
Uredila: Davorka Foretić, dipl. iur.

Sadržaj

Iskazivanje novčane naknade u slučaju neispunjenja kvota propisanih za zapošljavanje osoba s invaliditetom
Autori: Ksenija Cipek Dražen Opalić

Stručni članak

Stupanjem na snagu Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Nar. nov., br. 157/13 i 152/14) od 1. siječnja 2015., između ostaloga, više ne postoji obveza posebnog doprinosa za zapošljavanje osoba s invaliditetom, koji se prema odredbama prijašnjeg Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom (Nar. nov., br. 143/02 i 33/05) plaćao po stopi od 0,1 % ili 0,2 %. Umjesto posebnog doprinosa uvedena je obveza plaćanja novčane naknade u slučaju neispunjenja kvota propisanih za zapošljavanje osoba s invaliditetom. Sukladno navedenome i sukladno odredbama Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima (Nar. nov., br. 143/14), od 1. siječnja 2015. (za osnovice koje se pripisuju stažu osiguranja koji se odnosi na razdoblja nakon 31. prosinca 2014.) za sve poslodavce propisana je jedinstvena stopa od 1,7 % za obračun doprinosa za zapošljavanje. Koje su obveze poslodavaca koji ne ispunjavaju obvezu kvotnog zapošljavanja osoba s invaliditetom, sukladno odredbama Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba s invaliditetom i provedbenim propisima donesenim na temelju toga Zakona, autori opširnije pišu u nastavku, uz prikaz na konkretnim primjerima.

Otkazni rok prema novom Zakonu o radu
Autor: Iris Gović-Penić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6386 od 5. listopada 2015., objavili smo prvi dio ovog članka, koji se bavi uređenjem otkaznog roka prema novom Zakonu o radu (Nar. nov., br. 93/14), uz čiju se primjenu u praksi vežu brojne dvojbe. O nekima od njih nadležno Ministarstvo rada i mirovinskog sustava zauzelo je stajalište. No, sudovi još uvijek nisu, jer je novi Zakon o radu kratko u primjeni. Zbog toga, korisno je znati kako se pojedine situacije mogu tumačiti ili se već tumače. Stoga u nastavku članka o otkaznom roku autorica nastavlja i dovršava obradu te teme.

Traditio iuridica: MITIS IUDEX DOMINUS IESUS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Naziv apostolskog pisma u obliku motuproprija (motu proprio) pape Franje od 8. rujna 2015., o reformi kanonskog postupka za parnice proglašenja ništavosti ženidbe (de causis ad matrimonii nullitatem declarandam reformantur)u Zakoniku kanonskog prava (Codex iuris canonici).

Probni rad – zakonske promjene i ustavnosudska praksa (2.)
Autori: Dino Gliha Sandra Marković

Stručni članak

U Informatoru, broj 6386 od 5. listopada 2015., objavljen je prvi dio članka, u kojem su autori pisali o institutu probnog rada i njegovu zakonskom uređenju u skladu s odredbama Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14). Nastavljajući s obradom teme, u ovom, drugom dijelu članka autori pišu o probnom radu u praksi Ustavnog suda Republike Hrvatske

Naknada štete iz radnog odnosa
Autor: Ivica Crnić

Stručni članak

U Informatoru, broj 6381 od 31. kolovoza 2015. i u Informatoru, broj 6383 od 14. rujna 2015., objavili smo prva dva dijela ovoga rada, u kojima smo pisali općenito o vrstama odgovornosti za štetu iz radnog odnosa i njezinu zakonskom uređenju, općenito o odgovornosti prema propisima Zakona o radu, odgovornosti radnika poslodavcu te odgovornosti poslodavca radniku. U ovom, posljednjem nastavku pišemo o odgovornosti za štetu na radu i u svezi s radom prema Zakonu o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14, 118/14 i 151/14), o odgovornosti poslodavca za ratne štete, o naknadi štete u slučaju sudskog raskida ugovora o radu te o odgovornosti poslodavca za postupke njegova radnika prema trećim osobama. Posebno pišemo i o sudskoj zaštiti i zastari potraživanja iz radnog odnosa te o načinu i opsegu popravljanja štete.

Pravna zaštita u postupku imenovanja sudaca
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Ustavni sud Republike Hrvatske, u Odluci broj: U-III-555/2015 od 9. srpnja 2015., utvrdio je svoju neposrednu nadležnost u postupcima imenovanja sudaca na temelju odluka Državnog sudbenog vijeća. Osim toga, tom Odlukom zauzeo je i neka važna stajališta u svezi s provedbom natječaja i prava na izbor na sudačku dužnost osobama koje su već suci.

Utvrđivanje godišnjeg poreza na cestovna motorna vozila i plovila za pravne i fizičke osobe
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Porez na cestovna motorna vozila i porez na plovila vlastiti su izvori prihoda županijskih proračuna u kojima je sjedište ili prebivalište poreznog obveznika, a propisan je Zakonom o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave (Nar. nov., br. 117/93–147/14 - u nastavku teksta: Zakon o financiranju). Koji su propisani godišnji iznosi poreza te koja su Zakonom propisana oslobođenja od plaćanja poreza, pišemo u ovom članku.

Sudska praksa Visokog upravnog suda Republike Hrvatske vezano uz primjenu Zakona o porezu na promet nekretnina
Autor: Marina Zagorec

Stručni članak

U ovom članku autorica donosi aktualnu sudsku praksu Visokog upravnog suda Republike Hrvatske (prijašnju praksu Upravnog suda Republike Hrvatske) u primjeni Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/97, 26/00 - Odluka USRH, 127/00, 153/02, 22/11 i 143/14). U članku, koji objavljujemo u dva dijela, autorica ukazuje na važnost jedinstvene primjene toga Zakona. U drugom dijelu članka donosimo i prikaz statističkih podataka u sporovima koji se odnose na primjenu toga Zakona.

Pravo na pravično suđenje – odstupanje od prijašnjeg stajališta
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U konkretnom slučaju, Ustavni sud ocijenio je da je drugostupanjski sud bez bilo kakvog logičnog i ustavnopravno prihvatljivog obrazloženja odstupio od prethodno izraženih stajališta drugostupanjskog suda u istom predmetu, pa je takvim postupanjem suda došlo do povrede podnositeljičina prava na pravično suđenje

Parnični postupak – stvarna nadležnost općinskih sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Vlasnik samostalnog medicinsko-biokemijskog laboratorija, u kojem se obavlja medicinsko-biokemijska djelatnost kao privatna praksa, nema svojstvo trgovca

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je počinitelj kaznenog djela iz članka 337. stavak 4. KZ/97 službena osoba, a pribavljena imovinska korist nije znatna jer ne prelazi 60.000,00 kn, počinitelj je ostvario osnovni oblik kaznenog djela protiv službene dužnosti, zloporabu položaja i ovlasti iz članka 291. stavak 1. KZ/11

Obiteljsko pravo – bračna stečevina – imovinski odnosi izvanbračnih drugova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je za vrijeme trajanja izvanbračne zajednice, koja je trajala kraće od tri godine sklopljen brak i rođeno zajedničko dijete, izvanbračna zajednica izjednačena je s bračnom zajednicom u smislu imovinskopravnih učinaka iz odredbe članka 258. Obiteljskog zakona

Troškovi izvršenja rješenja građevinske inspekcije – zastara
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Zastara naplate troškova prisilnog izvršenja rješenja građevinske inspekcije ne može početi teći dok takva tražbina nije utvrđena

Pravo služnosti – izvršavanje ovlasti
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Izvršavanje prava stvarne služnosti puta u širini većoj od prijašnje zbog većih dimenzija novih strojeva za redovitu obradu poljoprivrednog zemljišta (povlasne nekretnine), ne predstavlja samovlasno širenje postojećeg prava služnosti

Prijedlog za ovrhu – sadržaj prijedloga
Sud: Županijski sud Osijek

SENTENCE

Prijedlog za ovrhu mora, između ostaloga, sadržavati ovrhovoditeljev i ovršenikov osobni identifikacijski broj, jer će u protivnom sud prijedlog odbaciti rješenjem bez pozivanja predlagatelja da ga dopuni ili ispravi

Dodatni rad i godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se izračunava godišnji odmor u slučajevima kada radnik radi jedno vrijeme kod jednog poslodavca puno radno vrijeme pa se, primjerice, nakon pola godine zaposli osam sati tjedno (dodatni rad) i kod drugog poslodavca? Mora li i kod drugog poslodavca raditi šest mjeseci da bi imao pravo na puni godišnji odmor?

Porezni status zateznih kamata u sustavu poreza na dohodak

Vi pitate - mi odgovaramo

Podliježu li i u kojim slučajevima oporezivanju zatezne kamate koje poslodavci isplaćuju radnicima?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – rad službenika izvan redovitog radnog vremena

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li lokalni službenik obavljati druge poslove ili raditi za drugoga izvan redovitog radnog vremena i osnivati obrt ili pravnu osobu?

Otklanjanje nedostataka u ponudi

Vi pitate - mi odgovaramo

Postupa li naručitelj ispravno ako u postupku pregleda i ocjene ponude pozove samo jednog ponuditelja da ukloni uočene nedostatke, a da pritom ne pozove i druge ponuditelja da to isto učine?

Tijek otkaznog roka i privremena nesposobnost za rad

Vi pitate - mi odgovaramo

U slučaju da radniku za vrijeme bolovanja bude uručena odluka o poslovno uvjetovanom otkazu te radnik za vrijeme uručenja, a ni nakon toga nije bio na poslu: a) je li otkazni rok uopće počeo teći te b) dolazi li do primjene članka 121. stavak 4. Zakona o radu, tj. do prestanka radnog odnosa istekom šest mjeseci od dana uručenja te odluke?

Državni službenici – razlika između radnog staža i radnog iskustva u državnim tijelima

Vi pitate - mi odgovaramo

Ostvaren je radni staž u trajanju od šest godina. Glede toga, ubraja li se ukupno ostvareni radni staž u radno iskustvo propisano kao jedan o uvjeta za raspored na radno mjesto za prijam u državnu službu i kako se dokazuje radno iskustvo prilikom prijma?

Filteri