Informator broj 6379 od 17. kolovoza 2015.

UVODNIK

Vodne usluge u Europskoj uniji i načelo poštovanja pristupa uslugama od općeg gospodarskog interesa

Predmet ovog članka su vodne usluge u Europskoj uniji i poštovanja načela pristupa uslugama od općeg gospodarskog interesa proklamirano Poveljom o temeljnim pravima EU. Naime, prema ovom aktu, poštovanje načela pristupa uslugama od općeg gospodarskog interesa specificira ta prava u temeljna socijalna prava građana u koje ulazi i ljudsko pravo na vodu. Pravo na vodu upravo je jedno od najaktualnijih pitanja i predmet rasprava u svijetu, a osobito u EU i predmet reguliranja aktima EU, o čemu autorica piše u ovom tekstu.
Autorica: dr. sc. Desa Sarvan, viša savjetnica za pravne poslove Istarske županije

Sadržaj

NEMINEM LAEDERE
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj pravnoj tradiciji, izraz neminem laedere (“nikoga ne povrijediti”), odnosno alterum non laedere (“drugoga ne povrijediti”), označuje temeljno pravno načelo, ugrađeno u čitav niz pravnih instituta I konkretnih rješenja. Budući da je opće poznato, to pravno načelo jedno je od tri slavna praecepta iuris: honeste vivere, alterum non laedere, suum cuique tribuerem (“pošteno živjeti, drugoga ne povrijediti, svakome dati ono što mu pripada”), koja je formulirao znameniti klasični pravnik Ulpijan (Ulpianus) (Digesta 1, 1, 10, 1) (o praecepta iurisv. detaljnije Petrak, Traditio iuridica, br. 4., Informator, br. 5634 od 5. ožujka 2008.).

Vodne usluge u Europskoj uniji i načelo poštovanja pristupa uslugama od općeg gospodarskog interesa
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Predmet ovog članka su vodne usluge u Europskoj uniji i poštovanja načela pristupa uslugama od općeg gospodarskog interesa proklamirano Poveljom o temeljnim pravima EU. Naime, prema ovom aktu, poštovanje načela pristupa uslugama od općeg gospodarskog interesa specificira ta prava u temeljna socijalna prava građana u koje ulazi i ljudsko pravo na vodu. Pravo na vodu upravo je jedno od najaktualnijih pitanja i predmet rasprava u svijetu, a osobito u EU i predmet reguliranja aktima EU, o čemu autorica piše u ovom tekstu.

Podnošenje zahtjeva za povrat preplaćenog poreza po verificiranom PD obrascu za 2014.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Svi porezni obveznici koji obavljaju gospodarsku djelatnost radi ostvarivanja dobiti ili drugih gospodarski procjenjivih koristi, bili su obvezni podnijeti prijavu poreza na dobit za 2014. na propisanom PD obrascu najkasnije do 30. travnja 2015. Prije predaje PD obrasca, porezni obveznici su s nadležnom ispostavom Porezne uprave trebali obaviti usklađenje stanja po pojedinim vrstama uplaćenog poreza, raščistiti dugovna odnosno preplatna salda te uskladiti vlastite evidencije s analitičkim evidencijama koje vodi Porezna uprava. Ako je nakon postupka usklađenja utvrđeno da je u obliku predujmova uplaćeno više poreza od utvrđene obveze po godišnjem obračunu, tada porezni obveznik može pisanim zahtjevom zatražiti povrat novčanih sredstava na svoj žiro-račun. Utvrđena razlika za povrat može se obatiti na žiro-račun, samo ako porezni obveznik nema evidentiranih nepodmirenih dospjelih obveza na drugim računima o kojima analitičku evidenciju vodi Porezna uprava.

Ekološke tražbine u hrvatskom stečajnom pravu – stanje i potrebe
Autori: Dejan Bodul Ante Vuković

Stručni članak

Praksa je pokazala da stečajevi mogu dovesti do problema onečišćenih zemljišta za koja nitko ne preuzima odgovornost. U zadnjih par godina hrvatski zakonodavac više je puta izmijenio stečajne propise, kao i niz zakona koji reguliraju problematiku zaštite okoliša. Ipak, tek je 2009. zakonodavac, izmjenama i dopunama Zakona o otpadu (Nar. nov., br. 87/09), kao lex specialis zakona u odnosu na Stečajni zakon kao opći propis stečajnog prava lex generalis, uvidio vezu, a kasnije vezu i potvrdio Zakonom o održivom gospodarenju otpadom i Zakonom o zaštiti okoliša, koja će regulirati ta dva područja prava. Želja je autora ukazati na nužnost ozbiljnijeg promišljanja regulacije ekoloških tražbina u stečajnom postupku.

Poduzetnici u teškoćama i državne potpore
Autor: Martina Štorek

Stručni članak

Autorica u članku piše o Smjernicama Europske komisije o državnim potporama za sanaciju i restrukturiranje nefinancijskih poduzetnika u teškoćama (SL EU, L 249, od 31. srpnja 2014.), dajući prikaz vrsta državnih potpora i uvjetima koji moraju biti ispunjeni da bi se mogle dobiti potpore. Drugi dio ovog članka obavit ćemo u jednom od sljedećih brojeva informatora.

Odgovor na žalbu podnesenu protiv prvostupanjske odluke u upravnom sporu
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Autor u ovom članku iznosi analizu članka 71. ZUS-a, sadržanu u odgovoru na žalbu podnesenu protiv prvostupanjske presude upravnog suda. Međutim, na umu je potrebno imati da se odredbe o odgovoru na žalbu na odgovarajući način primjenjuju i u odnosu na dopuštene žalbe podnesene protiv rješenja koja se donose u upravnom sporu, uzevši u obzir da se na podnošenje i druga pitanja odlučivanja o žalbi protiv rješenja na odgovarajući način primjenjuju odredbe o podnošenju i odlučivanju o žalbi protiv presude (čl. 67. st. 3. ZUS-a). Istovremeno u članku iznosimo i ogledni primjer odgovora tuženika na žalbu tužitelja samo kao jedno od mogućih načina u izradi te vrste akata.

Sprječavanje prijevara u oporezivanju porezom na dodanu vrijednost
Autor: Ilija Josić

Stručni članak

Republika Hrvatska je od 1. srpnja 2013. članica Europske unije i dio je Zajedničkog tržišta na kojem se odvijaju gospodarske transakcije između poreznih obveznika koji posluju na otvorenom tržištu bez granica, ali i s poreznim obveznicima iz trećih zemalja. U tom smislu obavljena je prilagodba pravnoj stečevini Europske unije i na području poreza na dodanu vrijednost te je od 1. srpnja 2013. na snazi Zakon o porezu na dodanu vrijednost (Nar. nov., br. 73/13, 148/13, 99/13 - Rješenje USRH, 153/13 i 143/14). Radi zaštite financijskih interesa Republike Hrvatske, odnosno nacionalnog proračuna, ali i proračuna Europske unije čiji su sastavni dio i prihodi s osnove poreza na dodanu vrijednost svih država članica, države članice poduzimaju posebne mjere u svrhu sprječavanja prijevara na području oporezivanja porezom na dodanu vrijednost. Zato su u nacionalne propise ugrađene odredbe vezane uz sprječavanje prijevara na području poreza na dodanu vrijednost, koje su dio zajedničke porezne politike u sklopu pravnog okvira Europske unije. O svemu tome opširnije u nastavku.

Stečajni postupak - izvanredni pravni lijekovi
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U stečajnom postupku revizija se može izjaviti samo ako odluka drugostupanjskog suda ovisi o rješenju nekog materijalnopravnog ili postupovnopravnog pitanja važnog za osiguranje jedinstvene primjene zakona i ravnopravnosti građana

Prestanak ugovora o radu - izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neizdavanje računa korisnicima usluga ugostiteljskog objekta osobito je teška povreda obveza iz radnog odnosa i opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu

Popravljanje imovinske štete - naknada u obliku novčane rente
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Isplaćeni iznosi rente na temelju pravomoćne presude koja je naknadno ukinuta uračunavaju se kod utvrđivanja konačnog iznosa pripadajuće rente

Založno pravo - ovlaštenja glede založenih pokretnina
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Založni vjerovnik, koji neposredno posjeduje založenu stvar (dionice), ovlašten je ubirati plodove i koristi od založene stvari, osim ako se ugovorom o zalogu nije obvezao da to neće činiti

Međunarodna pravna pomoć u kaznenim stvarima
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Nisu ispunjeni uvjeti za određivanje mjere opreza umjesto istražnog zatvora kada je tražena osoba nakon izdržane višegodišnje kazne protjerana iz države izdavanja uhidbenog naloga, a zatim je promijenila prezime da bi neometano ulazila u tu državu gdje se protiv nje vodi kazneni postupak zbog više kaznenih djela

Obvezno pravo - raskid ugovora zbog promijenjenih okolnosti
Sud: Županijski sud Osijek

SENTENCE

Okolnost da su nakon sklapanja ugovora pogoršani uvjeti obavljanja obrtničke djelatnosti zbog jake konkurencije i slabe kupovne moći te općenito teške gospodarske situacije nije izvanredna okolnost nastala nakon sklapanja ugovora koja se ne bi mogla predvidjeti u vrijeme sklapanja ugovora, a zbog koje bi jedna ugovorna strana mogla zahtijevati izmjenu ili raskid ugovora

Odgovornost izvođača radova

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik izvođača radova na zgradi imao je nesreću na radu i pretrpio štetu. Ima li u tom slučaju radnik pravo tražiti naknadu pretrpljene štete, osim od izvođača i od naručitelja radova?

Kada radnik nema pravo na godišnji odmor

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li radnik koji se prvi put zaposlio, a radni odnos mu traje 20 dana, pravo na godišnji odmor i u kojem trajanju?

PDV kod prodaje nekretnine

Vi pitate - mi odgovaramo

Od prvog nastanjenja nekretnine do datuma prodaje nije proteklo više od dvije godine, a kupoprodajnim ugovorom zaključena je prodaja te nekretnine. Je li tako prodana nekretnina oslobođena obveze plaćanja poreza na dodanu vrijednost?

Lokalna samouprava – izvršna tijela – članstvo u nadzornim odborima

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li gradonačelnik biti član nadzornog odbora trgovačkog društva u kojem jedinica lokalne samouprave nema većinski paket dionica ili udjela?

Upravni spor – izvanredni pravni lijek protiv rješenja

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li protiv rješenja donesenog u upravnom sporu biti podnesen neki od izvanrednih pravnih lijekova predviđenih Zakonom o upravnim sporovima?

Prijenos prava vlasništva poslovnog udjela radi osiguranja novčane tražbine

Vi pitate - mi odgovaramo

Stranke su nam podnijele na solemnizaciju Ugovor o zajmu sa sporazumom o prijenosu prava vlasništva poslovnih udjela radi osiguranja novčane tražbine. Treba li o tome objaviti oglas u Narodnim novinama?

Financijski instrumenti u godišnjem izvješću trgovačkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo, čija se pretežita djelatnost odvija s inozemstvom, koristilo je određene financijske instrumente u svom poslovanju tijekom poslovne godine. S obzirom na to da je bilo u obvezi izraditi godišnje izvješće, je li bilo nužno i te instrumente staviti u godišnje izvješće?

Oslanjanje na tehničku i stručnu sposobnost drugih gospodarskih subjekata

Vi pitate - mi odgovaramo

Naručitelj je u dokumentaciji za nadmetanje odredio da ponuditelj, kao dokaz tehničke i stručne sposobnosti, u ponudi treba dostaviti popis ugovora o izvršenim ugovorima u određenom razdoblju. Može li ponuditelj tehničku i stručnu sposobnost dokazati potvrdama o uredno ispunjenim ugovorima koje se ne odnose na ponuditelja, nego se odnose na drugo društvo koje je izjavilo da će ponuditelju staviti na raspolaganje resurse potrebne za izvršenje ugovora?

Filteri