Informator broj 6376 od 27. srpnja 2015.

UVODNIK

Prava lokalnih dužnosnika

Predmet ovog članka je pravno uređenje položaja lokalnih dužnosnika i njihova prava u okviru važeće legislative i aktualne sudske prakse. Stoga autorica ukazuje na bitne odredbe Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Zakona o lokalnim izborima, Zakona o sprječavanju sukoba interesa, Zakona o pravima i obvezama državnih dužnosnika i drugih meritornih propisa koji se odnose na prava lokalnih dužnosnika te iznosi svoje mišljenje i prijedloge glede reguliranja te materija.
Autorica: Anita Markić dipl. iur., Ivanić Grad

Sadržaj

Prava lokalnih dužnosnika
Autor: Anita Markić

Stručni članak

Predmet ovog članka je pravno uređenje položaja lokalnih dužnosnika i njihova prava u okviru važeće legislative i aktualne sudske prakse.

Neosnovano odbijanje prijedloga za određivanje privremene mjere osiguranja kao mogući nepravilan rad
Autor: Ivan Kaladić

Stručni članak

U članku analiziramo slučaj iz sudske prakse u kojem se neosnovano odbijanje prijedloga za određivanje privremenih mjera osiguranja novčane tražbine očitovalo kao nepravilan rad suca u obnašanju sudačke dužnosti, kojim je stranci nanesena šteta, način rješavanja sudskog spora, uz osvrt na sudske odluke.

Vraćanje radnika na posao u slučaju nedopuštenog otkaza
Autor: Hrvoje Orešić

Stručni članak

Prema članku 124. Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14), ako sud utvrdi da otkaz poslodavca nije dopušten i da radni odnos nije prestao, naložit će vraćanje radnika na posao. Premda je zakonska definicija naizgled jednostavna, trajanje čitavog postupka, od njegova prvog do posljednjeg koraka, često se oduži i zakomplicira tako da svako načelo hitnosti u postupanju u radnopravnim postupcima (p)ostaje mrtvo slovo na papiru. Autor u ovom članku cjelovito, kronološki i detaljno objašnjava postupak vraćanja radnika na posao, kao mogućnost koju radnicima pruža Zakon o radu u slučaju poslodavčeva nedopuštenog otkaza.

Etika i sukob interesa u državnoj upravi
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

Autorica u članku obrađuje pojam i značenje etike, morala i integriteta državnih službenika, postojeći etički sustav vrijednosti u državnoj službi (etička načela i način postupanja) te uspostavljeni institucionalni okvir za prijavljivanje slučajeva neetičnog ponašanja i moguće sankcije. Također daje pregled reguliranja pitanja sukoba interesa državnih službenika prema važećoj zakonskoj normativi Republike Hrvatske.

Porez na kuće za odmor za 2015. godinu
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Obveza plaćanja poreza na kuće za odmor i donošenje godišnjeg rješenja za 2015. utvrđuje se poreznim obveznicima - pravnim i fizičkim osobama koje su vlasnici kuća za odmor ako ih koriste povremeno ili sezonski. Porez na kuće za odmor vlastiti je izvor prihoda gradskih ili općinskih proračuna. Međutim, nekretnina koja služi vlasniku za trajno stanovanje, ne smatra se kućom za odmor na koju se plaća porez, ako vlasnik nekretnine dokaže njezino korištenje za stalno stanovanje. Jedinice lokalne samouprave u svojim odlukama mogu propisivati samo visinu poreza na kuće za odmor koji se plaća po m2 korisne površine, te druga oslobođenja i olakšice ovisno o postavljenim gospodarskim ciljevima grada ili općine, ali ne i načinu dokazivanja služi li vlasniku kuća za odmor za njegov trajan boravak. Opširnije o navedenomu autorica piše u nastavku.

O stegovnoj odgovornosti nastavnika, suradnika, ostalih zaposlenika i studenata visokih učilišta
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Autor u članku obrađuje pitanje stegovne odgovornosti nastavnika, suradnika, ostalih zaposlenika te studenata visokih učilišta, analizirajući pritom odredbe Zakona o znanstvenoj djelatnosti i visokom obrazovanju (Nar. nov., br. 123/03, 198/03, 105/04, 2/07, 46/07, 45/09, 63/11, 94/13, 101/14 i 60/15) odnosno Zakona o radu (Nar. nov., br. 93/14), koje su vezane uz navedenu materiju, dajući pritom određene prijedloge za njezino daljnje reguliranje.

Traditio iuridica: HUNC EGO HOMINEM EX IURE QUIRITIUM MEUM ESSE AIO. SICUT DIXI, ECCE TIBI VINDICTAM IMPOSUI (II.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Glagol vindicare izvorno je značio »tvrditi da određena stvar ili osoba pripada kakvoj obitelji«, a vindicta kao štap izvorno je predstavljala ritualno sredstvo kojim je pater familias demonstrirao tu pripadnost. 

Parnični postupak – revizija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Stranke mogu podnijeti reviziju protiv drugostupanjske presude ako, između ostaloga, vrijednost predmeta spora pobijanog dijela presude prelazi 200.000,00 kn

Obvezno pravo – zastara – rok zastare
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Objektivni rok zastare od pet godina primjenjuje se tek kad subjektivni rok od tri godine od saznanja za štetu i počinitelja istječe izvan petogodišnjeg roka

Presuda koja nadomješta ugovor – pravo na otkup stana
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Neuseljivost kuće ili stana u pravnom smislu postoji kada na kući ili stanu postoje stvarna prava trećih osoba, koja isključuju ili ograničavaju vlasnika u izvršavanju njegovih vlasničkih ovlasti, neovisno o volji vlasnika (primjerice, pravo stanovanja)

Građansko procesno pravo – postupak pred prvostupanjskim sudom – tužba
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kada je rješenje o isključenju člana iz članstva udruge postalo pravomoćno, bivši član ne može podnositi tužbu radi zaštite prava propisanih statutom udruge jer tužbu radi zaštite svojih prava propisanih aktima udruge mogu podnijeti samo članovi udruge

Odgovornost nasljednika za dugove ostavitelja
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Nasljednik koji je svoj nasljedni dio ustupio drugom sunasljedniku, odgovara za dugove ostavitelja - jer ustupanje prethodno prihvaćenog nasljednog dijela nekom od sunasljednika nema pravno značenje odricanja od nasljedstva

Kazneno pravo – uvjetne osude
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Kada je drugostupanjski sud preinačio prvostupanjsku presudu u pravnoj oznaci kaznenog djela, prema odredbama KZ/11, to je potrebno učiniti i s uvjetnom osudom jer odredbe Općeg i Posebnog dijela Kaznenog zakona čine organsku cjelinu

Pravo vlasništva – suvlasništvo – upravljanje zajedničkom stvari
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Zahtjev za isplatu dijela zakupnine jednog od suvlasnika, razmjerno njegovu suvlasničkom dijelu, od suvlasnika koji sam ubire zakupninu, ocjenjuje se sukladno odgovarajućim odredbama Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima, kojima se uređuje institut suvlasništva

Evidencija o radnom vremenu i oslobođenje od obveze rada u otkaznom roku

Vi pitate - mi odgovaramo

Radnik je oslobođen obveze rada u otkaznom roku. Treba li tu činjenicu evidentirati u evidenciji o radnom vremenu, i ako da, u koju rubriku?

Javne službe – ograničenje prava – regres za korištenje godišnjeg odmora

Vi pitate - mi odgovaramo

Imam li, kao zaposlenik u javnoj službi, pravo na regres za korištenje godišnjeg odmora u 2015. godini?

Olakšice za zapošljavanje nezaposlenih osoba

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje olakšice i u kojem trajanju imamo pravo koristiti pri zapošljavanju nezaposlenih osoba?

Uprava dioničkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Od koliko se članova sastoji uprava dioničkog društva, tj. može li ona imati samo jednog člana? Tko ne može biti član uprave?

Bagatelna javna nabava

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li interni akt naručitelja propisan člankom 18. stavak 3. Zakona o javnoj nabavi opći akt koji donosi predstavničko tijelo jedinice lokalne samouprave ili je akt poslovanja koji naručitelj donosi u okviru svojih poslovnih procesa?

Lokalna samouprava – pravo na naknadu dužnosnika koji volonterski obnaša dužnost

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li osoba koja je na dužnosti zastupnika u Hrvatskom saboru i za to prima plaću, primati i naknadu za volontersko obavljanje dužnosti zamjenika gradonačelnika?

Filteri