Informator broj 6256 od 19. veljače 2014.

UVODNIK

Pravnih znanosti Hrvatske Ulazi li zastara u pojam dvostruke kažnjivosti pri primjeni europskog uhidbenog naloga?

U članku autor analizira praksu hrvatskih sudova u postupanju u povodu izdanih europskih uhidbenih naloga i različita tumačenja pojma dvostruke kažnjivosti. Polazeći od Okvirne odluke vijeća od 13. lipnja 2002. o europskom uhidbenom nalogu i postupcima predaje između država članica i od Zakona o pravosudnoj suradnji s državama članicama Europske unije, autor ukazuje i iznosi svoje mišljenje o razlici između pojma dvostruke kažnjivosti i razloga za odbijanje izvršenja europskog uhidbenog naloga, u koje ulazi i zastara kaznenog progona i/ili zastara izvršenja kazne.
Autor: prof. dr. sc. Davor Derenčinović, redoviti profesor i predstojnik Katedre za
kazneno pravo na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu i redoviti član Akademije

Sadržaj

Ulazi li zastara u pojam dvostruke kažnjivosti pri primjeni europskog uhidbenog naloga?
Autor: Davor Derenčinović

Stručni članak

U članku autor analizira praksu hrvatskih sudova u postupanju u povodu izdanih europskih uhidbenih naloga i različita tumačenja pojma dvostruke kažnjivosti. Polazeći od Okvirne odluke vijeća od 13. lipnja 2002. o europskom uhidbenom nalogu i postupcima predaje između država članica i od Zakona o pravosudnoj suradnji s državama članicama Europske unije, autor ukazuje i iznosi svoje mišljenje o razlici između pojma dvostruke kažnjivosti i razloga za odbijanje izvršenja europskog uhidbenog naloga, u koje ulazi i zastara kaznenog progona i/ili zastara izvršenja kazne.

Prisilna naplata temeljem odredaba Prekršajnog zakona
Autor: Sandra Cindrić

Stručni članak

Prekršajni zakon (Nar. nov., br. 107/07, 39/13 i 157/13) u 2013. izmijenjen je i dopunjen u dva navrata. U članku razmatramo odredbe Zakona koje se odnose na ustrojavanje Registra neplaćenih kazni i provedbu ovrhe na novčanim sredstvima osuđenika radi prisilne naplate novčanih kazni, troškova prekršajnog postupka i oduzete imovinske koristi.

Godišnja prijava poreza na dohodak građana za 2013.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Utvrđivanje i plaćanje poreza na dohodak u RH uređeno je zakonskim i podzakonskim propisima o oporezivanju dohotka, prema kojim su fizičke osobe koje ostvaruju dohodak tijekom poreznog razdoblja, dužne plaćati predujam poreza, dok se konačan obračun poreza na dohodak utvrđuje na kraju godine, podnošenjem godišnje porezne prijave. Godišnja prijava poreza na dohodak za 2013. sastavlja se i podnosi do 28. veljače 2014., prema odredbama članaka od 39. do 43. Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 177/04 – 148/13), članaka od 81. do 89. Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 95/05 - 160/13) te Upute Ministarstva financija (KLASA: 410-01/13-01/4414, URBROJ: 513-07-21-01/13-1) od 31. prosinca 2013.1 , koja se svake godine donosi radi jedinstvenog postupanja u primjeni propisa o oporezivanju dohotka. Godišnja porezna prijava podnosi se ispostavi područnog ureda Porezne uprave koja je mjesno nadležna prema prebivalištu ili uobičajenom boravištu fizičke osobe. U ovom članku autorica pokazuje na primjerima sastavljanja prijave poreza na dohodak građana, kako se utvrđuje godišnji porez na dohodak i prirez za 2013.

Obiteljska mirovina i ostale vrste mirovine prema novom Zakonu o mirovinskom osiguranju
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

Zakon o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 157/13)1 zamijenio je Zakon o mirovinskom osiguranju iz 1998., koji se u ovome području primjenjivao posljednjih 15 godina. Novi Zakon, osim što je u najvećem opsegu preuzeo odredbe dosadašnjega, sadržava još sve njegove izmjene i dopune. Uz to, donosi i određene novosti glede prava iz mirovinskog osiguranja i uvjeta za njihovo ostvarivanje i korištenje. Radi njihove aktualnosti za one koji će ostvarivati prava iz mirovinskog osiguranja u pravnome režimu novoga Zakona, u Informatoru, broj 6252 od 5. veljače 2014. i broj 6254 od 12. veljače 2014., objavili smo članke istoga autora o starosnoj mirovini, prijevremenoj starosnoj mirovini i pravima na temelju invalidnosti. U ovom broju lista pišemo o obiteljskoj mirovini, najnižoj mirovini i osnovnoj mirovini, određivanju mirovine i usklađivanju mirovine, a u sljedećem broju pisat ćemo o ostalim novostima u mirovinskom osiguranju koje ovaj Zakon sadržava.

Odlučivanje po pravičnoj ocjeni
Autor: Mario Meandžija

Stručni članak

U Informatoru, broj 6252 od 5. veljače 2014., objavili smo prvi dio ovog članka, u kojem se razmatra pitanje odlučivanja po pravičnoj ocjeni, uz navođenje odredaba Ustava Republike Hrvatske, zakonskih i podzakonskih propisa koje upućuju na takvo odlučivanje ili mu daju osnovne smjernice, uz osvrt na osnovna načela engleskog equity-a, oko kojih su pravila pravičnosti razvijena, koji glede toga ima višestoljetnu neprekinutu tradiciju. U nastavku članka raspravljamo o temeljnim pitanjima pristupa takvom načinu odlučivanja, navodimo nekoliko primjera domaćih pravnih odredaba, koje, izvan sustava odlučivanja po pravičnoj ocjeni, zbog svoje uopćenosti stvaraju nepotrebne i nelogične zapreke adresatima te ocjenjujemo odnos odnosno mogućnost uklapanja takvog načina odlučivanja u pravni sustav u cjelini.

Preuzimanje neriješenih predmeta i arhivskog gradiva nakon promjena ustroja tijela državne uprave
Autor: Štefanija Kasabašić

Stručni članak

Promjene su ustrojstva i djelokruga tijela državne uprave u Republici Hrvatskoj česte, a u postupku donošenja i provedbe propisa o promjenama ustroja tijela državne uprave, načinu preuzimanja i postupanja s neriješenim predmetima i arhivskim gradivom, vođenju i zaključivanju osnovnih evidencija te pravilnom preuzimanju zatečenih službenika, ne poštuju se pravila uredskog poslovanja i službeničkog zakonodavstva, osobito nakon ukidanja pojedinih tijela i drugih promjena njihovog djelokruga. O primjeni propisa o uredskom poslovanju, nakon ukidanja tijela državne uprave ili drugih promjena djelokruga i ustroja tijela državne uprave odnosno načinu preuzimanja predmeta i arhivskog gradiva, te s tim u svezi o postupku i značenju preuzimanja zatečenih službenika koji nastavljaju obavljati poslove u preuzetom tijelu, piše u ovom članku Štefanija Kasabašić, dipl. iur. iz Zagreba.

Arbitrarno suđenje - lišenje slobode - europski uhidbeni nalog
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ustavni sud nije ovlašten dovoditi u pitanje tumačenje nadležnih sudova kad je riječ o domaćem pravu i njegovoj primjeni u slučajevima predaje na temelju europskog uhidbenog naloga, sve dok mu ne budu predočeni razlozi koji upućuju na to da je ocjena sudova u određenom slučaju bila »flagrantno i očito arbitrarna«

Upravni akt - odluka državnog sudbenog vijeća - imenovanje predsjednika suda
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka Državnog sudbenog vijeća o imenovanju predsjednika suda nije upravni akt

Ovrha na pokretninama - bezuspješna pljenidba
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Ako ovršenik nije zatečen na naznačenoj adresi, a sudski ovršitelj nije utvrdio da nisu pronađene pokretnine koje mogu biti predmet ovrhe, ne radi se o bezuspješnom pokušaju pljenidbe, te stoga ne postoje uvjeti za obustavu ovrhe jer ovrhovoditelj nije u propisanom roku predložio ponovnu pljenidbu

Stjecanje prava vlasništva - povjerenje u zemljišne knjige
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Osoba različita od ovršenika koja u trenutku podnošenja ovršnog prijedloga ima pravni temelj za stjecanje prava vlasništva nekretnine koja je predmet ovrhe te posjed te nekretnine, može se protiviti provedbi ovrhe ako ovrhovoditelj u vrijeme podnošenja ovršnog prijedloga nije postupao u dobroj vjeri

Nagrada za rad članovima nadzornih odbora

Vi pitate - mi odgovaramo

Statutom društva propisano je da članovima nadzornog odbora pripada naknada za rad u nadzornom odboru, koja se određuje svake godine odlukom glavne skupštine. Član nadzornog odbora potražuje naknadu za rad u nadzornom odboru za proteklu godinu iako na glavnoj skupštini nije donesena nova odluka o naknadi za proteklu godinu, jer se poziva na činjenicu da mu je naknada prethodnih godina bila isplaćivana bez odluke skupštine. Ima li pravo na naknadu?

Zatezne kamate

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se ugovorom o prodaji robe između poduzetnika ugovoriti zatezna kamatna stopa tako da ona nije jednaka onoj propisanoj?

Odvojena revizija godišnjih financijskih i konsolidiranih izvještaja trgovačkog društva

Vi pitate - mi odgovaramo

Ovlašteni revizor obavlja reviziju godišnjih financijskih izvještaja trgovačkog društva. Podliježu li reviziji godišnji financijski i konsolidirani financijski izvještaji toga trgovačkog društva?

Upravni spor – ogledni spor

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li pojedini predmet u upravnom sporu biti određen za rješavanje u oglednom sporu samo ako je cjelokupan dokazni materijal u tom sporu jednak dokaznom materijalu u povezanim sporovima?

Filteri