List Informator
UVODNIK
Uredbe o upravljanju i raspolaganju nekretninama u vlasništvu Republike Hrvatske
Vlada Republike Hrvatske donijela je na sjednici od 17. listopada 2013. četiri Uredbe koje razrađuju odredbe Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 94/13). Objavljene su 18. listopada 2013. u Narodnim novinama, broj 127/13, te su stupile na snagu osmoga dana od dana objave, odnosno 26. listopada 2013. Uredbe uređuju pitanja u svezi s upravljanjem i raspolaganjem imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske i početkom njihove primjene na sustavan i jednoznačan način uređeno je raspolaganje državnom imovinom, što bi trebalo pridonijeti njezinim jednostavnijim i djelotvornijim upravljanjem. o čemu pišemo u ovom članku.
Autor: Nina Ban Glasnović, dipl. iur., Zagreb, Ana Zorić, dipl. iur., Zagreb
Sadržaj
Stručni članak
Vlada Republike Hrvatske donijela je na sjednici od 17. listopada 2013. četiri Uredbe koje razrađuju odredbe Zakona o upravljanju i raspolaganju imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 94/13). Objavljene su 18. listopada 2013. u Narodnim novinama, broj 127/13, te su stupile na snagu osmoga dana od dana objave, odnosno 26. listopada 2013. Uredbe uređuju pitanja u svezi s upravljanjem i raspolaganjem imovinom u vlasništvu Republike Hrvatske i početkom njihove primjene na sustavan i jednoznačan način uređeno je raspolaganje državnom imovinom, što bi trebalo pridonijeti njezinim jednostavnijim i djelotvornijim upravljanjem. o čemu pišemo u ovom članku
Stručni članak
U Informatoru, u broju 6227 od 7. studenog 2013., objavili smo prvi dio ovog članka, pod naslovom »Trgovačka društva - isporučitelji komunalnih usluga« u kojem smo obradili pravnu prirodu te vrste trgovačkih društava prema odredbama Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, Zakona o komunalnom gospodarstvu, Zakona o trgovačim društvima, Zakona o vodama i Zakona o održivom gospodarenju otpadom te drugim propisima u ovom području. U ovom broju donosimo drugi dio članka koji se odnosi na organizaciju trgovačkih društava u komunalnom sektoru te obavljanje nadzora u tim društvima.
Stručni članak
U članku pišemo o određenim dokazima u upravnom sporu, prema Zakonu o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10 i 143/12) i posebnom zakonu, odnosno Zakonu o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 102/98, 71/99, 127/00, 59/01, 109/01, 147/02, 117/03, 30/04, 177/04, 92/05, 43/07 - Odluka USRH, 79/07, 35/08, 40/10 - Odluka USRH, 121/10, 130/10 – proč. tekst, 61/11, 114/11, 76/12, 112/13 i 133/13) a odnose se na probleme vještaka i dokazivanje na temelju nalaza vještaka. Autor iznosi svoje mišljenje i prijedloge o tom segmentu izvođenju dokaza i utvrđivanju činjeničnog stanja u upravnom sporu.
Stručni članak
Mnoga se poduzeća štite od raznih vrsta rizika, pokrećući aktivnosti za njihovo ublažavanje ili prijeboj rizika koji proizlazi iz njihovih aktivnosti. Za financijski rizik, poput rizika kamatne stope, valutnog rizika, rizika rasta cijena imovine, rizika cijene kapitala zaštita često uključuje korištenje derivativa (derivatives). Derivativi ili izvedenice vrste su financijskih instrumenata čija se vrijednost izvodi iz nekog drugog temeljnog instrumenta (vrijednosnog papira, robe i dr.) zbog čega mogu biti moćno oružje, kako za zaštitu od rizika, tako i za špekulacije.
Stručni članak
U članku autorica analizira neka pitanja vezana uz zaključenje ugovora o doživotnom uzdržavanju kada je imovina njime obuhvaćena bračna stečevina. Poseban osvrt dan je na problematiku uknjižbe prava vlasništva davatelja uzdržavanja kad se kao predmet ugovora javlja nekretnina koja predstavlja bračnu stečevinu bračnih drugova, a za koju je kao vlasnik u zemljišnim knjigama upisan samo jedan primatelj uzdržavanja. Problem se javlja u trenutku smrti primatelja uzdržavanja – zemljišnoknjižnog vlasnika nekretnine, budući da se teoretski davatelj uzdržavanja tada može uknjižiti kao novi vlasnik, te na taj način steći ono što bi realno mogao i smio samo nakon smrti obaju primatelja uzdržavanja, čime živući primatelj uzdržavanja ostaje i pravno i životno u poprilično nezahvalnom položaju. Navedena situacija može se riješiti na dva načina, o čemu će više riječi biti u nastavku članka.
Stručni članak
Podvojenost mišljenja oko referendumske funkcije u mijenjanju Ustava izražena je i na stranicama našeg lista Informator. Stoga u ovom članku koji slijedi, autor mr. sc. MILJENKO A. GIUNIO, predsjednik Udruge pravnika u gospodarstvu Zagreb, dodatno obrazlaže svoje stajalište u prilog izravnoj promjeni Ustava, ako bi prijedlog za promjenu bio prihvaćen na referendumu, a nasuprot argumentaciji drukčijeg stajališta, koje je iznio profesor Dika u članku Promjene Ustava RH i referendum, u listu Informator, broj 6228 od 13. studenoga 2013.
SENTENCE
U ovršnom postupku, kao strogo formalnom postupku, u načelu, ne mogu se utvrđivati činjenice glede pravnog sljedništva pravnih osoba, već se pravno sljedništvo utvrđuje zasebno, u drugom, parničnom postupku
SENTENCE
Obveza plaćanja spomeničke rente ne može se utvrditi obrtu, već obrtniku-vlasniku obrta
SENTENCE
Korisnik nadstojničkog stana neće ga imati pravo kupiti ako ga je nakon 5. studenoga 1996. prodao, darovao ili na bilo koji način otuđio
SENTENCE
Ne postoji zabrana zahtijevanja namirenja potraživanja iz ostale dužnikove imovine i kad na određenoj dužnikovoj imovini postoji založno pravo u njegovu korist
Vi pitate - mi odgovaramo
Ako je protivna stranka (fizička osoba) u cijelosti izgubila parnicu, u kojem se roku može zahtijevati naknada parničnih troškova i koja je visina zateznih kamata u slučaju neplaćanja u roku te za koje se vrijeme plaćaju?
Vi pitate - mi odgovaramo
Smijemo li kao agencija za promet nekretnina oglašavati prodaju stanova koji nemaju energetski certifikat, i ako to učinimo, jesmo li u prekršaju?
Vi pitate - mi odgovaramo
Stranka je uložila žalbu na rješenje o razrezu poreza na kuću za odmor s obzirom na to da kuća nema unutarnjih zidova niti sanitarnog čvora. Kako postupiti u takvom slučaju?