Informator broj 6013 od 22. listopada 2011.

UVODNIK

Obrazloženje pojedinih odredaba Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama

U ovom broju donosimo sistematizirane odgovore na upite sa savjetovanja Novog informatora održanog 15. rujna 2011., na temu ≫Novine u prostornom uređenju i gradnji≪, naše autorice JOSIPE BLAŽEVIĆ- PERUŠIĆ, dipl. ing. arh., državne tajnice Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Naime, kroz obrazloženje pojedinih odredaba Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Nar. nov., br. 90/11) i Uredbe o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru (Nar. nov., br. 101/11), autorica odgovara na upite sa savjetovanja. Unatoč tome, tim prikazom nastoji ponajprije obrazložiti sve one upite koji će zanimati pripadnike svih struka i profesionalnih opredjeljenja, dok će specifična pitanja obraditi posebno. U smislu upita postavljenih na savjetovanju Novog informatora, izdvojene su sljedeće sadržajne cjeline: pojmovnik, pojam nezakonite zgrade, broj etaža, osnovni uvjeti ozakonjenja zgrada, područja/ površine/zgrade na koje se Zakon ne odnosi, dokumentacija iz zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, dokazi koji se prilažu uz zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, stranke u postupku, utvrđivanje građevne čestice, pravne posljedice ozakonjenja, prijelazna rješenja i ostalo. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s objavom daljnjih odgovora.
Autor: Josipa Blažević-Perušić, dipl. ing. arh., državna tajnica Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva

Sadržaj

Obrazloženje pojedinih odredaba Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama
Autor: Josipa Blažević-Perušić

Stručni članak

U ovom broju donosimo sistematizirane odgovore na upite sa savjetovanja Novog informatora održanog 15. rujna 2011., na temu »Novine u prostornom uređenju i gradnji«, naše autorice JOSIPE BLAŽEVIĆ-PERUŠIĆ, dipl. ing. arh., državne tajnice Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva. Naime, kroz obrazloženje pojedinih odredaba Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (Nar. nov., br. 90/11) i Uredbe o naknadi za zadržavanje nezakonito izgrađenih zgrada u prostoru (Nar. nov., br. 101/11), autorica odgovara na upite sa savjetovanja. Unatoč tome, tim prikazom nastoji ponajprije obrazložiti sve one upite koji će zanimati pripadnike svih struka i profesionalnih opredjeljenja, dok će specifična pitanja obraditi posebno. U smislu upita postavljenih na savjetovanju Novog informatora, izdvojene su sljedeće sadržajne cjeline: pojmovnik, pojam nezakonite zgrade, broj etaža, osnovni uvjeti ozakonjenja zgrada, područja/površine/zgrade na koje se Zakon ne odnosi, dokumentacija iz zahtjeva za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, dokazi koji se prilažu uz zahtjev za izdavanje rješenja o izvedenom stanju, stranke u postupku, utvrđivanje građevne čestice, pravne posljedice ozakonjenja, prijelazna rješenja i ostalo. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s objavom daljnjih odgovora.

Prijavljivanje radnika i članova njihovih obitelji na obvezno zdravstveno osiguranje
Autor: Renata Turčinov

Stručni članak

Uvjeti, način i postupak utvrđivanja statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju regulirani su odredbama Zakona o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 150/08, 94/09, 153/09, 71/10, 139/10 i 49/11), Pravilnika o pravima, uvjetima i načinu ostvarivanja prava iz obveznog zdravstvenog osiguranja (Nar. nov., br. 67/09, 116/09, 4/10, 13/10, 88/10, 131/10, 1/11 i 87/11), te Pravilnika o načinu prijavljivanja i odjavljivanja, te stjecanju statusa osigurane osobe u obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 31/07, 56/07, 96/07, 130/07, 33/08, 91/09, 4/10, 69/10, 1/11 i 48/11). U ovom članku autorica ukazuje na neke, ponekad još uvijek nedovoljno poznate okolnosti, poput skraćenog obveznog roka za podnošenje prijave s petnaest na osam dana, mogućnosti podnošenja prijave elektroničkim putem, kao i na neke druge okolnosti koje su bitne u praksi.

Obnova (novacija) kao promjena sadržaja pravnog posla prema Zakonu o obveznim odnosima
Autor: Stjepan Sabljarić

Stručni članak

U radu razmatramo institut obnove (novacije), prema odredbama Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05 i 41/08). S obzirom na to da se odredbe Zakona o obveznim odnosima uglavnom ne razlikuju svojim sadržajem od odredaba prije važećeg Zakona o obveznim odnosima kojima je regulirana obnova, u članku navodimo sudsku praksu nastalu i u vrijeme prijašnjeg Zakona o obveznim odnosima, a koja je i danas aktualna.

»Radni odnosi prema novelama zakona iz 2011.«
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

U ovom broju objavljujemo odgovore na pitanja sa savjetovanja Novog informatora, održanog u Zagrebu 6. listopada 2011., a koja se odnose na područje radnih odnosa u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi,prema odredbama Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 86/08 i 61/11). Naime, to savjetovanje održalo se pod nazivom »Radni odnosi prema novelama zakona iz 2011.«, a to su: novela Zakona o državnim službenicima (Nar. nov., br. 49/11), novela Zakona o službenicima i namještenicima u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 61/11) i novela Zakona o radu (Nar. nov., br. 61/11). Stoga u ovom članku objavljujemo odgovori koji se odnose na povjeravanje ovlasti za donošenje rješenja, o poništenju natječaja, o imenovanju članova službeničkog suda id rugim pitanjima. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s objavljivanjem odgovora i prema drugim novelama zakona.

Kaznenopravna zaštita u području prava intelektualnog vlasništva i kompjutorskog prava
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

U prošlom broju Informatora objavili smo prvi dio članka na temu kaznenopravne zaštite u području intelektualnog vlasništva i kompjutorskog prava, s tim da je tada naglasak bio na zaštiti prava intelektualnog vlasništva. U nastavku članka naglasak je na zaštiti u području kompjutorskog prava. Kaznenopravna zaštita svakako je bitan modalitet zaštite prava intelektualnog vlasništva, od različitih vrsta povreda, posebice piratstva i krivotvorenja. To je osobito značajan oblik preventivne i penalne zaštite kad se ima na umu da je još 2005. u Republici Hrvatskoj korišteno više od 55% piratskih softwarea, odnosno da je udjel pirata audio i audiovizualnih proizvoda na hrvatskom tržištu oko 40-60%. U svrhu podizanja pravne zaštite i sprječavanja povreda intelektualnog vlasništva, svakako je važno pozdraviti planirane aktivnosti u Republici Hrvatskoj glede uspostave odsjeka za kompjutorski kriminalitet i zaštitu intelektualnog vlasništva u policijskim upravama I. i II. kategorije, nabavu opreme za forenziku računala te usklađivanje propisa glede kaznenog postupka s odredbama Konvencije o kibernetičkom (cyber) kriminalu.

Popravljanje imovinske štete - doprinos oštećenog nastaloj šteti
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Dužnost je oštećenika da poduzme mjere u svrhu sprječavanja štete, stoga je oštećenik čije je motorno vozilo bilo zbog učinjenog prekršaja premješteno u dvorište prometne policijske stanice trebao preuzeti vozilo u kojem slučaju ne bi pretrpio štetu.

Izvanredni otkaz - razlozi za otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Spavanje čuvara željezničko-cestovnog prijelaza na radnom mjestu zbog čega nije spustio branik na prijelazu predstavlja osobito tešku povredu obveze iz radnog odnosa zbog koje je poslodavac izgubio povjerenje u radnika

Parnični postupak - stranačka sposobnost
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Podružnica trgovačkog društva nije pravna osoba pa zato ne može biti stranka u postupku, stoga umjesto podružnice, stranka u postupku može biti samo trgovačko društvo

Regres osiguratelja - zastara
Sud: Županijski sud Zagreb

SENTENCE

Osiguratelj štetnika koji je oštećenoj osobi naknadio štetu temeljem ugovora o obveznom osiguranju iz autoodgovornosti kao solidarni obveznik, za isplaćeni iznos ima pravo regresa prema osiguravatelju vozila kojim je šteta skrivljena. Tražbina zastarijeva u roku pet godina od izvršenog plaćanja

Pobijanje dužnikovih pravnih radnji

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji je trenutak relevantan za prosuđivanje insolventnosti dužnika kod kulpozne paulijanske tužbe?

Prekovremeni rad

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li poslodavac platiti prekovremeni rad kad je radnik radio prekovremeno više od osam sati tjedno i dulje od trideset dva sata mjesečno, ako je poslodavac nakon inspekcijskog nadzora platio novčanu kaznu za počinjeni prekršaj?

Nekorištenje stana kao razlog za otkaz ugovora o najmu stana

Vi pitate - mi odgovaramo

Moja je stranka vlasnik stana u kojem treća osoba ima status zaštićene najmoprimke. Međutim, ona u stanu gotovo uopće ne boravi budući da se nalazi na privremenom radu u inozemstvu, pa dolazi jedanput godišnje u stan na nekoliko dana. Bi li takvo izbivanje iz stana predstavljalo razlog za otkaz ugovora o najmu stana?

PDV na obrazovni sadržaj za odrasle na internetu

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo napravilo je obrazovni sadržaj za odrasle u obliku elektroničke knjige, kojem se pristupa putem korisničkog imena i lozinke. Je li takav sadržaj u obliku elektroničke knjige oporeziv porezom na dodanu vrijednost?

Filteri