Informator broj 5967 od 14. svibnja 2011.

UVODNIK

Primjena Zakona o sprječavanju sukoba interesa

O sadržaju i značenju donošenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa (Nar. nov., br. 26/11) piše VESNA ŠIKLIĆ ODAK,dipl. iur., Zagreb. Autorica ističe da su instituti iz toga Zakona i definiranje sukoba interesana nov način preduvjeti da stavljanje privatnog interesa javnih dužnosnika iznad javnog bude svedeno na minimum. Tome pridonosi inov način imenovanja i sastav Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i njegova depolitizacija i financijska samostalnost, o čemu autorica piše u ovom tekstu. U jednom odsljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom ove teme, pišući o sankcijama u slučaju utvrđenja sukoba interesa.
Autor: Vesna Šiklić Odak, dipl. iur., Zagreb

Sadržaj

Primjena Zakona o sprječavanju sukoba interesa
Autor: Vesna Šiklić Odak

Stručni članak

O sadržaju i značenju donošenja Zakona o sprječavanju sukoba interesa (Nar. nov., br. 26/11) piše VESNA ŠIKLIĆ ODAK, dipl. iur., Zagreb. Autorica ističe da su instituti iz toga Zakona i definiranje sukoba interesa na nov način preduvjeti da stavljanje privatnog interesa javnih dužnosnika iznad javnog bude svedeno na minimum. Tome pridonosi i nov način imenovanja i sastav Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesa i njegova depolitizacija i financijska samostalnost, o čemu autorica piše u ovom tekstu. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom ove teme, pišući o sankcijama u slučaju utvrđenja sukoba interesa.

Porezni tretman ulaganja na tuđoj imovini u slučaju raskida ugovora o zakupu
Autor: Porezna uprava Središnji ured

Stručni članak

Na pitanja vezana uz porezni tretman ulaganja na tuđoj imovini, a u slučaju raskida ugovora o zakupu, Porezna uprava - Središnji ured, dala je odgovor koji prenosimo u cijelosti. Mišljenja smo da će biti korisno za praksu naših čitatelja. Naime, Porezna uprava smatra da se dio neamortiziranog ulaganja izvršenog na tuđoj imovini ne može priznati kao porezni rashod, jer za priznavanje rashoda nisu ispunjeni propisani uvjeti koji se odnose na sučeljavanje rashoda sa stavkama prihoda. Isto tako, ako je zakupoprimac za izvršeno ulaganje na tuđoj imovini koristio pravo na odbitak pretporeza, potrebno je nakon raskida ugovora o zakupu izvršiti obračun ukupnih ulaganja i obračunati porez na dodanu vrijednost, neovisno o tome što prema ugovoru nema pravo zakupodavcu zaračunati ulaganje u tuđu imovinu.

Ugostiteljski objekti zatvorenog i klupskog tipa
Autor: Jasenka Štiglec

Stručni članak

Ugostiteljsku djelatnost i objekte u kojima se ta djelatnost odvija, reguliraju odredbe Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti (Nar. nov., br. 138/06, 152/08, 43/09 i 88/10) i njegovi provedbeni propisi. U članku dajemo sažeti prikaz odredaba propisa iz područja ugostiteljstva koje se odnose na objekte zatvorenog i klupskog tipa. Autorica ujedno piše i o inspekcijskom nadzoru, upravnim, kaznenim i zaštitnim mjerama.

Povreda ustavnog prava na pravično suđenje u stečajnom postupku
Autor: Sandra Marković

Stručni članak

U članku autorica komentira Odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, br. U-III-4963/2008 od 30. ožujka 2011. objavljenu u Narodnim novinama, br. 43/11. Tom Odlukom usvojena je ustavna tužba i ukinuto rješenje Visokog trgovačkog suda Republike Hrvatske, br. Pž-5476/08-3 od 10. rujna 2008. i rješenje Trgovačkog suda u Splitu br. VII St-s-36/01 od 7. srpnja 2008. te je predmet vraćen Trgovačkom sudu u Splitu na ponovni postupak. Tim rješenjima bio je otvoren stečajni postupak nad dužnikom.

Sastavljanje i predaja godišnjih financijskih izvještaja za 2010. godinu radi javne objave
Autor: Dragutin Kovačić

Stručni članak

Sastavljanje i predaja godišnjega financijskog izvještaja radi javne objave, propisana je u više zakonskih i podzakonskih propisa1 iz kojih nedvojbeno proizlazi zaključak da godišnje financijske izvještaje za potrebe eksternog izvještavanja treba predavati samo Financijskoj agenciji, odnosno da ih ne treba predavati sudskom registru niti bilo kojoj drugoj instituciji. Predajom godišnjega financijskog izvještaja za 2010. godinu za statističke i druge potrebe, trgovačka društva nisu ispunila sve svoje obveze jer je Zakonom o računovodstvu propisano da su sva trgovačka društva dužna još sastaviti i Financijskoj agenciji predati pojedinačni i konsolidirani godišnji financijski izvještaj i drugu dokumentaciju radi javne objave, ako to nisu obavila istovremeno s predajom godišnjega financijskog izvještaja za statističke i druge potrebe do 31. ožujka 2011. O tome kada, na kojim obrascima i kako predati godišnji financijski izvještaj i drugu dokumentaciju radi javne objave, pišemo u nastavku članka.

Primjena odredaba Zakona o policiji
Autor: Damir Juras

Stručni članak

Zakon o policiji donesen je na sjednici Hrvatskog sabora, od 11. ožujka 2011., a objavljen je u Narodnim novinama, broj 34, od 23. ožujka 2011. Stupanjem na snagu ovog Zakona, 31. ožujka 2011., osim odredbe članka 21. stavak 1., 2. i 3. ovog Zakona koje stupaju na snagu 1. siječnja 2013. godine, bit će uređene osnove organizacije policije i specifičnosti radnopravnog statusa službenika u Ministarstvu unutarnjih poslova. Autor, stoga, u članku iznosi samo neke od bitnih odrednica ovoga Zakona, i to o statusu i radnopravnom položaju te vrste službenika. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom odredaba Zakona o policiji, pišući o odgovornosti za povrede službene dužnosti.

Lupus sapiens: o odnosu ljudi i Ustava (19)
Autor: Branko Smerdel

Stručni članak

Postupak ostvarivanja nekih prava iz roditeljstva
Autor: Bruno Moslavac

Stručni članak

Prava iz roditeljstva koja svakom građaninu, pa tako i svakom radniku ili radnici, pripadaju temeljem odgovarajućih odredaba Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama, objavljenom u Narodnim novinama, broj 85/08, 110/08 i 34/11, ostvaruju se na temelju rješenja Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje. Autor u članku piše o pretpostavkama, te načinu i postupku ostvarivanja zakonom priznatih prava ponajprije zaposlenih roditelja i s njima izjednačenim osobama koje se brinu o djetetu, kao i o postupanju poslodavca po najavi radnika o korištenju, odnosno promjeni korištenja prava.

Vusić protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Proturječne odluke u sličnim predmetima koje je donio isti sud, koji uz to predstavlja zadnju instancu u dotičnoj pravnoj stvari, mogu dovesti do povrede načela pravne sigurnosti i time potkopati povjerenje javnosti u pravosuđe, a to je povjerenje jedna od bitnih sastavnica države nutemeljene na vladavini prava

Opasna stvar - bazen
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Otvoreni bazen pun vode namijenjen za kupanje djece upravo zbog takve namjene predstavlja opasnu stvar

Nadležnost suda Republike Hrvatske u sporovima s međunarodnim elementom
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nadležnost suda Republike Hrvatske u sporu o izvanugovornoj od¬govornosti za štetu postoji ako je tuženik pravna osoba sa sjedi¬štem u Republici Hrvatskoj, čak i u slučaju da je šteta nastala u inozemstvu

Akt imenovanja članova školskog
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Rješenje županijske skupštine o razrješenju ili imenovanju članova školskog odbora škole nije upravni akt

Zaštita prava pacijenata – dostava medicinske dokumentacije

Vi pitate - mi odgovaramo

Krši li zdravstvena ustanova odredbe o zaštiti prava pacijenata ako osiguravajućoj kući dostavlja medicinsku dokumentaciju o pacijentu na temelju Općih uvjeta osiguranja osoba?

Doprinosi iz primitaka od kojih se utvrđuje drugi dohodak

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji se doprinosi plaćaju na primitke s osnove ugovora o djelu?

Vrijeme određivanja vrijednosti ostavine

Vi pitate - mi odgovaramo

Povrijeđeno mi je pravo na nužni dio ostavine te ga namjeravam zatražiti sudskim putem. Prema kojim se cijenama određuje vrijednost nužnog dijela - onima u trenutku smrti ostavitelja ili prema danu isplate?

Sklapanje štetnog ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se govoriti o sklapanju štetnog ugovora u smislu kaznenog djela, ako je ovlaštena osoba sklopila posao ne znajući da je ugovor štetan?

Filteri