Informator broj 5945 od 26. veljače 2011.

UVODNIK

Hrvatski Zakon o mirenju iz 2011.

Novi Zakon o mirenju (Nar. nov., br. 18/11) stupio je na snagu 17. veljače 2011., osim odredaba članka 21.-24. koje stupaju na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji. U ovom se članku autor prof. dr. sc. Krešimir SAJKO usredotočuje na dva važna segmenta Zakona o mirenju: na svrhu zakona i područje primjene, definiciju i načela tumačenja. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom ove teme, ukazujući na nova rješenja iz tog Zakona, u kojima ćemo obraditi odredbe o ovrsi u inozemstvu nagodbe sklopljene prema Zakonu o mirenju. Svrha analize problematike je sljedeća: upoznavanje s rješenjima koja u predloženom pravu pridonose stimuliranju mirenja.
Autor: prof. emeritus dr. sc. Krešimir Sajko, predsjednik Centra za mirenje Hrvatske gospodarske komore i član Europske akademija znanosti i umjetnosti (Austrija)

Sadržaj

Hrvatski Zakon o mirenju iz 2011.
Autor: Krešimir Sajko

Stručni članak

Novi Zakon o mirenju (Nar. nov., br. 18/11) stupio je na snagu 17. veljače 2011., osim odredaba članka 21.-24. koje stupaju na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji. U ovom se članku autor prof. dr. sc. KREŠIMIR SAJKO usredotočuje na dva važna segmenta Zakona o mirenju: na svrhu zakona i područje primjene, definiciju i načela tumačenja. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom ove teme, ukazujući na nova rješenja iz tog Zakona, u kojima ćemo obraditi odredbe o ovrsi u inozemstvu nagodbe sklopljene prema Zakonu o mirenju. Svrha analize problematike je sljedeća: upoznavanje s rješenjima koja u predloženom pravu pridonose stimuliranju mirenja.

Promišljanja o članku 108. Zakona o zemljišnim knjigama
Autor: Bruno Ružička

Stručni članak

Zemljišnoknjižni sud nije samo sud koji odlučuje o zemljišnoknjižnim upisima i koji ih provodi, već često samo provodi upise određene odlukom drugog suda ili nadležnoga tijela. Kad zemljišnoknjižni upis određuje drugi sud ili drugo nadležno tijelo, a ne zemljišnoknjižni sud, zemljišnoknjižni sud će se ograničiti na ispitivanje je li upis odredilo za to nadležno tijelo te je li upis provediv s obzirom na stanje zemljišne knjige, a glede ostalih pretpostavki odlučuje onaj sud ili drugo tijelo koje upis dopušta. Stoga, zemljišnoknjižni sud mora poznavati propise kojima se uređuje postupak drugih sudova ili drugih tijela, a zemljišnoknjižno pravo mora zadirati u sve grane prava. Autor podrobno analizira odredbu članka 108. Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 107/07, 152/08 i 126/10) te navodi o kojim se to drugim sudovima, odnosno tijelima radi i koje zemljišnoknjižne upise oni mogu odrediti. U drugom dijelu članka, kojeg objavljujemo u idućem broju Informatora, autor, u svezi s primjenom navedene odredbe, navodi i analizira nekoliko primjera iz sudske prakse.

Sastavljanje i predaja godišnjih financijskih izvještaja za 2010. godinu
Autor: Dragutin Kovačić

Stručni članak

Sastavljanje i predaja godišnjih financijskih izvještaja za 2010. godinu propisana je u više zakonskih1 i podzakonskih propisa. Donošenjem Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 130/10) i Pravilnika o izmjenama i dopunama Pravilnika o vođenju Registra godišnjih financijskih izvještaja (Nar. nov., br. 139/10), uvedene su novine u način sastavljanja i predaju godišnjih financijskih izvještaja za 2010. godinu, koji je izmijenjen u odnosu na način njegova sastavljanja za 2009. godinu. Izmjena Pravilnika o strukturi i sadržaju godišnjih financijskih izvještaja uvjetovana je primjenom Odluke o objavljivanju međunarodnih standarda financijskog izvještavanja2 (Nar. nov., br. 136/09), kojom se, između ostalog, mijenja MRS 1 - Prezentiranje financijskih izvještaja. Izmjene Pravilnika donose relativno veliku promjenu u sastavljanju godišnjih financijskih izvještaja za 2010. godinu kod poduzetnika koji primjenjuju Međunarodne standarde financijskog izvještavanja (u nastavku teksta: MSFI), dok će kod obveznika primjene Hrvatskih standarda financijskog izvještavanja (u nastavku teksta: HSFI) promjene biti male odnosno neznatne. Razvrstamo li obveznike primjene HSFI-a prema veličini, na male i srednje, zaključak je da za male poduzetnike, pri sastavljanju godišnjih financijskih izvještaja za 2010. godinu, nema izmjena odnosno oni godišnji financijski izvještaj za 2010. godinu sastavljaju na isti način kao i za prethodne, 2008. i 2009. godinu, ali uz obveznu primjenu novih obrazaca Bilance, Računa dobiti i gubitka i Dodatnih podataka. O svemu tome više u nastavku

Elektroničko dostavljanje obrazaca u Poreznu upravu od 1. siječnja 2011.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Sa svrhom bržeg i jednostavnijeg izvršavanja poreznih obveza te dostavljanja propisanih obrazaca u Poreznu upravu, a bez nepotrebnog gubitka vremena i dodatnih administrativnih troškova, zakonskim je odredbama propisano obvezatno elektroničko podnošenje nekih poreznih izvješća i obrazaca u okviru skupne ePorezna, za porezne obveznike koji su prema računovodstvenim propisima razvrstani u velike i srednje poduzetnike. ePorezna predstavlja stratešku odrednicu razvoja Porezne uprave i zadovoljava visoke standarde sigurnosti u prijenosu podataka, pri čemu su elektroničke usluge namijenjene svim poreznim obveznicima u RH. Kako se postaje korisnik elektroničkih usluga Porezne uprave i koji se sve obrasci i porezna izvješća od 1. siječnja 2011. moraju odnosno mogu poslati u Poreznu upravu elektroničkim putem, pišemo u članku.

Još o povredi prava na pravično suđenje u odnosu na nemogućnost neposrednog saslušanja svjedoka
Autor: Sandra Marković

Stručni članak

U Informatoru broj 5929-5931 od 8. siječnja, objavili smo članak pod naslovom Saslušanje svjedoka pred tijelom za vođenje disciplinskog postupka, u kojem je autor analizirao stajalište pravne teorije i upravnosudske prakse u povodu Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske U-III-2005/2008 od 26. studenoga 2010. (Nar. nov., br. 142/10). U ovom broju nastavljamo s obradom te značajne Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske, u kojoj autorica Sandra Marković, viša ustavnosudska savjetnica, analizira Odluku Ustavnog suda U-III-2805/2008, kojom je Ustavni sud usvojio tužbu i ukinuo presudu Upravnog suda Republike Hrvatske, broj Us-10642/2007-5 od 13. ožujka 2008.

Redoviti izbori za radnička vijeća
Autor: Darko Milković

Stručni članak

Prema odredbama Zakona o radu, redoviti se izbori, u pravilu, održavaju u ožujku na razdoblje od tri godine. Kako su prvi redoviti izbori za radnička vijeća održani 1996., tako će se ove godine, u ožujku održati šesti redoviti izbori. Od prošlih redovitih izbora na snagu je stupio novi Zakon o radu, koji je objavljen u Narodnim novinama, br. 149/09 i primjenjuje se od 1. siječnja 2010. godine te Pravilnik o postupku izbora radničkog vijeća, koji je objavljen u Narodnim novinama, broj 81/10, koji se primjenjuje od 8. lipnja 2010. godine. Slijedom toga, dajemo prikaz provođenja postupka redovitih izbora za radnička vijeća prema novim propisima. U radu smo pokušali dati i odgovore na neka pitanja i razriješiti dvojbe koje se javljaju u praksi, istovremeno ukazujući i na razmišljanja koja o tim pitanjima susrećemo u stručnoj literaturi. Posebna je pozornost dana sudskoj praksi, iz koje se mogu uočiti (naučiti) najčešće pogreške u postupku redovitih izbora za radnička vijeća, koje za posljedicu mogu imati njihovo poništenje. Osim toga, prikazan je i postupak zaštite pred sudom u svrhu zaštite prava koja su povrijeđena u izborima za radnička vijeća odnosno u slučaju kada radničko vijeće ili njegov član ne ispunjavaju svoje zakonske obveze.

Ustavni sud Republike Hrvatske – pravo na donošenje odluke u razumnom roku
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Visinu naknade, zbog povrede ustavnog prava na donošenje odluke u razumnom roku, Ustavni sud utvrđuje uzimajući u obzir okolnosti svakog pojedinog predmeta, uz istodobno uvažavanje ukupnih gospodarskih i socijalnih prilika u Republici Hrvatskoj, kao i doprinos podnositelja duljini parničnog postupka

zastara - povremene tražbine
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Zastarjevanje tražbine s naslova zateznih kamata počinje teći od dospijeća svakog pojedinog potraživanja u odnosu na koje teku zatezne kamate

Popravljanje imovinske štete -naknada u novcu- uračunavanje u naknadu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Osobna invalidnina uračunava se u naknadu za duševne bolove zbog smanjenja životne aktivnosti

Parnični postupak - tužba za utvrđenje
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Deklaratornom tužbom ne može se tražiti utvrđenje ništavosti poje¬dinih radnji koje je sud proveo u drugom postupku. Umjesto toga, tužitelj u tom drugom postupku pravnim lijekovima može pobijati zakonitost postupanja suda

Upis vlasništva izvanknjižne ostavine u zemljišnu knjigu

Vi pitate - mi odgovaramo

U ostavinsku imovinu ušla je jedna kuća ostavitelja za koju ima ugovor o kupnji, međutim, vlasništvo ostavitelj nikad nije upisao u zemljišnu knjigu, a niti je osoba od koje je kuću kupio bila upisana kao vlasnica u zemljišnoj knjizi. U rješenju o nasljeđivanju kuća je utvrđena kao izvanknjižno vlasništvo ostavitelja. Kako će se nasljednici upisati kao vlasnici u zemljišnu knjigu, s obzirom na odredbu o knjižnom predniku iz Zakona o zemljišnim knjigama?

Troškovi ovršnog postupka

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko određuje troškove ovršnog postupka?

Porezni status udruga

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li udruga, i pod kojim uvjetima, uvoziti određene proizvode za svoje potrebe te može li te proizvode prodavati članovima udruge i drugim korisnicima po cijeni većoj od nabavne. Prihod od te prodaje bio bi prihod udruge. Postoje li u tom slučaju porezne obveze, i koje, te obveza vođenja dvojnog knjigovodstva?

Branitelj po službenoj dužnosti – prava

Vi pitate - mi odgovaramo

Prestaju li prava branitelja postavljenog po službenoj dužnosti, nakon što optuženik imenuje izabranog branitelja?

Filteri