Informator broj 5941 od 12. veljače 2011.

UVODNIK

Privatizacija elektroenergetskog sektora

O privatizaciji elektroenergetskog sektora s teorijskim promišljanjem i iznošenjem iskustava određenih zemalja, u ovom broju piše prof. dr. sc. Nela Vlahinić – Dizdarević. Zbog velike važnosti energetskog sektora i njegovog učešća u BDP-u, kao i indirektne važnosti kroz cijenu energije, izbor privatizacijskog modela te adekvatan timing - privatizacije energetskih djelatnosti postaju krucijalna pitanja ekonomske politike jer te ireverzibilne političke odluke izravno utječu na ekonomski rast i razvoj zemlje, a to su pitanja kojim se bavi autorica u ovom tekstu.
Autor: prof. dr. sc. Nela Vlahinić - DizDareVić, redovita profesorica na Ekonomskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci

Sadržaj

Privatizacija elektroenergetskog sektora
Autor: Nela Vlahinić Dizdarević

Stručni članak

O privatizaciji elektroenergetskog sektora s teorijskim promišljanjem i iznošenjem iskustava određenih zemalja, u ovom broju piše prof. dr. sc. Nela Vlahinić – Dizdarević. Zbog velike važnosti energetskog sektora i njegovog učešća u BDP-u, kao i indirektne važnosti kroz cijenu energije, izbor privatizacijskog modela te adekvatan timing - privatizacije energetskih djelatnosti postaju krucijalna pitanja ekonomske politike jer te ireverzibilne političke odluke izravno utječu na ekonomski rast i razvoj zemlje, a to su pitanja kojim se bavi autorica u ovom tekstu.

Smanjenje plaće
Autor: Darko Milković

Stručni članak

Zbog velikog interesa ponovno pišemo o temi o kojoj smo pisali i u Informatoru, br. 5820 od 16. prosinca 2009. Autor u članku obrađuje pitanje smanjenja plaće kao jedne od mjera kojom se poslodavci nastoje prilagoditi okolnostima koje je nametnula globalna gospodarska i financijska kriza. Naime, da bi smanjili ukupne troškove poslovanja, poslodavci vrlo često smanjuju trošak koji se odnosi na isplatu plaća. Iako do smanjenja plaće može doći i u slučajevima skraćenja radnog vremena, kad se radniku za kraće radno vrijeme isplaćuje umanjena plaća, u ovom se radu govori o mogućnostima smanjenja plaće za puno radno vrijeme prema odredbama Zakona o radu (Nar. nov., br. 149/09) koji je na snazi od 1. siječnja 2010.

Privremene mjere prema Zakonu o trgovačkim društvima i u zaštiti intelektualnog vlasništva
Autor: Mladen Pavlović

Stručni članak

Zakon o trgovačkim društvima te zakoni kojima je regulirano intelektualno vlasništvo sadrže odredbe o privremenim mjerama. Ti su zakoni u odnosu na Ovršni zakon lex specialis za određivanje privremenih mjera i sadrže neke posebnosti u odnosu na Ovršni zakon. Osim razmatranja odredaba o privremenim mjerama koje sadrže ti propisi, autor daje i karakteristične primjere iz sudske prakse koji se odnose na tu materiju.

Godišnji financijski izvještaji neprofitnih organizacija za 2010. godinu
Autor: Ivana Uroić

Stručni članak

Neprofitne organizacije koje primjenjuju računovodstveni sustav za neprofitne pravne osobe, obvezatne su, za 2010. godinu, sastaviti i predati financijske izvještaje do 28. veljače 2011. Iznimku čine tzv. »male« neprofitne organizacije. Obrasci financijskih izvještaja za neprofitne organizacije nisu se mijenjali u odnosu na 2009., a to su: Bilanca na Obrascu BIL_NPF, Izvještaj o prihodima i rashodima na Obrascu PR-AS-NPF i Bilješke. Navedeni obrasci objavljeni su kao sastavni dio Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 7/09). U ovom članku dajemo upute o načinu utvrđivanja financijskog rezultata, o sastavljanju, te o mjestu i roku predaje godišnjih financijskih izvještaja uz podsjetnik na prethodne radnje koje treba obaviti prije sastavljanja izvještaja.

Zastara duga komunalne naknade i komunalnog doprinosa
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Zbog stalnih pitanja o rokovima zastare komunalne naknade i komunalnog doprinosa, kao javnih davanja namijenjenih održavanju, odnosno financiranju izgradnje komunalne infrastrukture, opetovano pišemo o toj temi, prema odredbama Zakona o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 36/95, 109/95 - Uredba, 21/96 - Uredba, 70/97, 128/99, 57/00, 129/00, 59/01, 26/03 - proč. tekst i 82/04, 110/04 - Uredba, 178/04, 38/09, 79/09 i 153/09) te Zakona o obveznim odnosima (Nar. nov., br. 35/05 i 41/08). Autorica istodobno ukazuje i na aktualnu upravnosudsku praksu o primjeni instituta zastare na komunalnu naknadu i komunalni doprinos. U tekstu se upućuje i na aktualnu upravnosudsku praksu u pitanjima komunalne naknade i komunalnog doprinosa.

Porezni obveznici u utvrđivanju činjenica u poreznom nadzoru
Autor: Nada Petrović

Stručni članak

Porezno tijelo dužno je zakonito utvrđivati sva prava i obveze iz poreznopravnog odnosa te u poreznom postupku utvrditi sve činjenice koje su bitne za donošenje zakonite i pravilne odluke, pri čemu s jednakom pozornošću mora utvrditi i činjenice koje idu u prilog poreznom obvezniku. Porezni postupci vode se prema službenoj dužnosti. S obzirom na to da su utemeljeni na poreznim prijavama, ispravama, poslovnim knjigama i drugoj dokumentaciji poreznog obveznika, usko su vezani uz sudjelovanje poreznih obveznika u utvrđivanju činjenica bitnih za oporezivanje. Iako su za nesudjelovanje poreznih obveznika u poreznim postupcima Općim poreznim zakonom (Nar. nov., br. 147/08 - u nastavku teksta: OPZ) propisane novčane kazne, interes poreznog tijela je poticanje na dobrovoljno podnošenje poreznih prijava i izvršavanje poreznih obveza. Iako se porezni postupak provodi na temelju prijavljenih činjenica i podnesene porezne prijave od strane poreznog obveznika, zbog složenosti sustava oporezivanja i njihove važnosti, propisano je pravo poreznog tijela da, u postupku poreznog nadzora, provjeri činjenice bitne za utvrđivanje porezne obveze, koje je porezni obveznik sâm iskazao u svojoj poreznoj prijavi. O svemu tome opširnije pišemo u nastavku.

Gottwald-Markušić protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Konvencija ne nameće nikakve konkretne obveze državama ugovornicama da osiguraju zadovoljštinu za nepravde ili štetu uzrokovanu prije datuma njezine ratifikacije odnosno, nakon što je Konvencija stupila na snagu u odnosu na Hrvatsku 5. studenoga 1997., podnositeljica zahtjeva nije na temelju domaćeg prava imala nikakvo pravo na naknadu za imovinu oduzetu tijekom komunističkog režima

Odgovornost države - za štetu od terorističkog akta i javnih demonstracija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je utvrđeno da je šteta počinjena terorističkim aktom, za postojanje odgovornosti države nije odlučno je li neposredni počinitelj poznat, kazneno gonjen ili proglašen krivim već je li riječ o tetorističkom aktu

Isplata prekovremenih sati članu posade broda za vrijeme dok se brod nalazi u remontu
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Član posade broda ima pravo na isplatu prekovremenih sati, neo¬visno o tome je li brod u plovidbi ili u remontnom brodogradilištu. Njegovo pravo na plaćanje prekovremenih sati, time nije ograničeno

Ovršni postupak - promjena predmeta ovrhe - žalbeni razlozi
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Sud nije ovlašten odbaciti žalbu zbog toga što je podnesena iz ra¬zloga zbog kojih se ne može podnijeti. Prvostupanjski sud u okvi¬ru svojih remonstrativnih ovlasti mora ispitati osnovanost te žalbe te spis, ako ocijeni da žalba nije osnovana, dostaviti drugostupanjskom sudu. Drugostupanjski sud također mora ispitati osnovanost žalbe, pazeći po službenoj dužnosti na razloge iz članka 365. stavak 2. Zakona o parničnom postupku

Lokalna samouprava – službenici – radno iskustvo

Vi pitate - mi odgovaramo

Uračunava li se u radni staž vrijeme obveznog osiguranja individualnih poljoprivrednika upisano u radnoj knjižici, odnosno je li poljoprivredni staž radni staž kao i svaki drugi? Naime, prilikom prijma u službu taj mi staž nije uračunan u radni staž, iako o tome postoji potvrdno mišljenje objavljeno u Informatoru, br. 5117 od 22. ožujka 2003.

Ugovaranje u korist trećeg

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li osoba u čiju je korist nešto ugovoreno, raskinuti ugovor kojim je to učinjeno?

Status zaštićenog najmoprimca u slučaju prodaje stana

Vi pitate - mi odgovaramo

i Zanima nas može li novi vlasnik stana u kojem živi zaštićeni najmoprimac, i pod kojim uvjetima, otkazati ugovor o najmu stana zaštićenom najmoprimcu, iako se ne radi o razlozima iz članka 19., 20. i 40. Zakona o najmu stanova, ili on zadržava svoj status bez obzira na možebitnu prodaju stana i novog vlasnika?

Odustanak od porezne prijave

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li porezni obveznik i u kojim slučajevima povući podnesenu godišnju poreznu prijavu poreza na dohodak?

Filteri