List Informator
UVODNIK
Kriza financijskog i realnog sektora i prijedlozi rješenja na dulji rok
U svijetu je sada, osim krize financijskog sektora, u mnogim državama prisutna i kriza realnog sektora. Za mnoge ekonomiste to je veliko iznenađenje, ali i pouka, jer se pokazalo da su oba sektora neraskidivo povezana, što bi trebalo uvažavati u svim kratkoročnim, srednjoročnim i dugoročnim makroekonomskim mjerama i mnogo preciznijoj i čvršćoj regulativi financijskog sektora. U ovom članku autor analizira uzroke krize u zemljama na anglosaksonskom području, potom zemljama u razvoju i naposljetku i u Republici Hrvatskoj, s prijedlozima rješenja krize na dulji rok.
Autor: dr. sc. Vladimir Lasić
Sadržaj
SENTENCE
Neovisno o dopuštenoj brzini, vozač mora brzinu kretanja smanjiti ispod dopuštene da bi je prilagodio konkretnim uvjetima (primjerice, kiša, magla, poledica)
SENTENCE
Kad radnik pokrene spor protiv odluke o prestanku ugovora o radu, zahtijevajući uz to određene iznose na ime naknade plaće i otpremnine, a u revizijskom stadiju postupka ostao je sporan samo dio drugostupanjske presude koji se odnosi na isplatu, dopuštenost revizije ovisi o vrijednosti predmeta spora
SENTENCE
Stranka čini zloporabu procesnih ovlasti ako se savjesno ne koristi pravima koja su joj priznata Zakonom o parničnom postupku. Međutim, nedostavljanje dokaza kojima stranka nastoji dokazati određene činjenice koje je iznijela tijekom postupka ne predstavlja zloporabu procesnih ovlasti
SENTENCE
O zahtjevu za proglašenje ništavim rješenja Komisije za privremeno preuzimanje i korištenje imovine, dužno je odlučiti Ministarstvo mora, turizma, prometa i razvitka (čl. 15. Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o područjima posebne državne skrbi - Nar. nov., br. 88/02)
Vi pitate - mi odgovaramo
Dio nekretnina koje su bile u vlasništvu crkvene Zaklade, na temelju Zakona o agrarnoj reformi i kolonizaciji (Sl. l. DFJ, br. 64/45, FNRJ br. 24/46, 101/47, 105/48, 21/56, 55/57 i SFRJ, br. 10/65) i Zakona o provođenju agrarne reforme i kolonizacije na području NRH (Nar. nov., br. 111/47 i 25/58), oduzet je i upisan kao općenarodna imovina - društveno vlasništvo (sada vlasništvo Republike Hrvatske). Jedan dio tih nekretnina nije oduzet prema odredbama navedenih Zakona, tako da je Zaklada i danas upisana kao vlasnik tih nekretnina. U tijeku su zemljišnoknjižni postupci u kojima državno odvjetništvo traži da se i te nekretnine upišu kao vlasništvo Republike Hrvatske. Pozivaju se (i) na odredbu članka 3. stavak 1. točka c. Zakona o provođenju agrarne reforme na području NRH. Sudovi (suci) različito postupaju: jedni takve prijedloge usvajaju, brišu Zakladu kao vlasnika i upisuju Republiku Hrvatsku; drugi odbijaju prijedloge i upućuju stranke da svoja prava ostvaruju tužbom u parničnom postupku. Odluke su gotovo bez obrazloženja ili se samo nabrajaju zakonski članci. Postavlja se pitanje tko ispravno postupa? Što ako nam se sada oduzmu spomenute nekretnine s obzirom na to da je protekao rok za postavljanje zahtjeva za povrat odnosno naknadu oduzete imovine?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li se državnog službenika koji nemarno i nesavjesno obavlja poslove, premjestiti na drugo radno mjesto na temelju instituta premještaja prema potrebi službe, bez provedbe postupka zbog povrede službene dužnosti?
Vi pitate - mi odgovaramo
Kada nastaje porezna obveza i kako se utvrđuje dohodak pri prodaji više od tri nekretnine iste vrste u razdoblju od pet godina?
Filteri
Arhiva brojeva