Informator broj 5643 od 05. travnja 2008.

UVODNIK

Izvanbračna zajednica kao temelj prava na obiteljsku mirovinu

Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 35/08), koji je stupio na snagu 28. ožujka 2008., u hrvatskom mirovinskom sustavu proširena je mogućnost za ostvarivanje prava na obiteljsku mirovinu za izvanbračne drugove, a na temelju postojanja njihove (izvanbračne) zajednice. Osim toga, istim je zakonskim izmjenama otvorena i mogućnost ostvarivanja prava iz mirovinskog osiguranja na temelju mirovinskog staža navršenog na radu s nepunim radnim vremenom, pod jednakim uvjetima kao i u slučaju staža navršenog u radu s punim radnim vremenom. Zbog važnosti navednih zakonskih izmjena, autor ih podrobnije obrađuje u članku.
Autor: mr. sc. Mihovil Rismondo

Sadržaj

Ustavna tužba – nepodnošenje zahtjeva za povrat imovine
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ovlaštenica naknade, prema Zakonu o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine, koja svoje pravo na povrat nije ostvarila u zasebnom upravnom postupku, ne može zbog prekluzije svoje pravo suvlasništva na nacionaliziranoj imovini ostvarivati u parnici, temeljeći ga na drugoj pravnoj osnovi (temeljem bračne tečevine)

Parnični troškovi – porez na dodanu vrijednost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Porez na dodanu vrijednost za usluge odvjetnika kao opunomoćenika, dio je parničnih troškova

Prekršaji protiv gospodarstva – radni odnosi
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Poslodavac (pravna ili fizička osoba) ne smije s radnikom (ni uz njegov pristanak) sklopiti ugovor o radu kojim se određuje radno vrijeme u trajanju duljem od četrdeset sati tjedno. U protivnome time ostvaruje djelo prekršaja iz članka 248. stavak 1. točka 11. i stavak 2. Zakona o radu

Prestanak ugovora o ortaštvu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je ugovor o ortaštvu sklopljen na vrijeme »dok radi ugostiteljska radnja«, nije izrijekom određeno vrijeme trajanja ugovora, u kojem slučaju strankama pripada pravo na jednostrani raskid ugovora, osim ako se to učini lukavstvom ili u nevrijeme

Oznaka nekretnine u ugovoru – upis prava vlasništva u zemljišnu knjigu

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako će zemljišnoknjižni sud postupiti po prijedlogu za uknjižbu prava vlasništva na temelju ugovora o kupoprodaji u kojem je izostavljen suvlasnički dio zgrade (predmet kupnje je stan)?

Dostava

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji način treba izvršiti dostavu tuženiku ili njegovom zastupniku, koji se nalaze u inozemstvu, ako tuženik nema opunomoćenika u Republici Hrvatskoj?

Zemljišnoknjižno pravo

Vi pitate - mi odgovaramo

N. je, kao primatelj uzdržavanja, sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju s B., kao davateljem uzdržavanja. Temeljem ugovora upisana je u zemljišnim knjigama zabilježba ugovora o doživotnom uzdržavanju u korist B. U tijeku izvršenja ugovora primatelj uzdržavanja N. podnosi tužbu protiv davatelja uzdržavanja B., na raskid ugovora. Zabilježba tog spora upisana je u zemljišne knjige. U tijeku parnice N. je sklopio novi ugovor o doživotnom uzdržavanju u korist treće osobe C., kao davatelja uzdržavanja. U zemljišnoj knjizi upisan je treći upis - zabilježba tog ugovora o doživotnom uzdržavanju, uz uvjet da će se isti ostvariti ako prvobitni ugovor bude raskinut. Nakon toga primatelj uzdržavanja N. umre. Prvi davatelj uzdržavanja B. zatražio je upis vlasništva temeljem prvog ugovora o doživotnom uzdržavanju. Je li dopušten taj upis brišu li se zabilježbe po drugom ugovoru?

Oporezivanje najma stambenog prostora

Vi pitate - mi odgovaramo

Porezni obveznik iznajmljuje više stambenih jedinica za potrebe stanovanja i ostvaruje primitke veće od 85.000,00 kuna godišnje. Je li taj porezni obveznik dužan voditi poslovne knjige i utvrđivati dohodak koji se oporezuje kao dohodak od samostalne djelatnosti?

Filteri