Informator broj 5559 od 16. lipnja 2007.

UVODNIK

Europska iskustva u javno-privatnom partnerstvu

Javno privatno partnerstvo općenito se može defi nirati kao ugovor između tijela javne uprave i privatnog sektora u svrhu izgradnje javnih infrastrukturnih objekata i/ili pružanja odgovarajućih usluga. Većina država Europske unije prepoznaje javno privatno partnerstvo kao jedan od načina rješavanja pitanja izgradnje nove infrastrukture, renoviranja postojećih objekata, osiguranja dodatnih izvora financiranja i poboljšanje učinkovitosti javnih usluga. Javno privatno partnerstvo još je u fazi razvoja na razini Europske unije pa su čak i neke stare članice Europske unije trebale provesti značajnu reformu pravnog i financijskog sustava. U Republici Hrvatskoj javno privatno partnerstvo uspješno se razvija. Postoji određeni pravni i institucionalni okvir koji predstavlja čvrst temelj za daljnji razvoj tog složenog pravnog oblika suradnje javnog i privatnog sektora. U tom smislu i europska su iskustva na tom području dobro došla i mogu bitno pridonijeti njegovom razvoju. U sljedećem broju objavit ćemo nastavak ovog članka.
Autor: dr.sc. Marija Vojnović

Sadržaj

Odbacivanje revizije
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je glavna rasprava pred prvostupanjskim sudom zaključena prije 1. prosinca 2003., revizijski će sud reviziju odbaciti bez obzira na to što ju je drugostupanjski sud dopustio.

Apsolutna nenadležnost sudova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za odlučivanje o zahtjevu za vraćanje uplaćene sudske pristojbe nije nadležan sud nego upravno tijelo.

Pravo na pristup informacijama
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Ako tijelo javne vlasti smatra da je tražena informacija već dana po usmenom zahtjevu onda isti takav pisani zahtjev treba odbiti rješenjem.

Odnos ugovora o djelu s ugovorom o prodaji
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ako se izvođač radova ugovorom obvezao izraditi određenu pokretnu stvar od svog materijala, taj se ugovor u sumnji smatra ugovorom o prodaji te se na njega primjenjuju zakonske odredbe koje određuju taj ugovorni odnos. To znači da izvođač nije dužan predati izrađeno djelo ako mu naručitelj istodobno ne isplati cijenu ili to nije spreman istodobno učiniti.

Ovrha na pokretninama

Vi pitate - mi odgovaramo

Protiv vlasnika stana u kojem sam podstanar, u tijeku je ovršni postupak. Budući da se ovrha provodi na pokretninama u navedenom stanu, a koje su u velikom dijelu zapravo moje vlasništvo, zanima me mogu li i te pokretnine biti predmet ovrhe i kako se mogu zaštititi u takvoj situaciji. P

Stjecanje bez osnove – zastara

Vi pitate - mi odgovaramo

I nakon prestanka zakupa, zakupnik je nastavio koristiti poslovni prostor ne plaćajući nikakvu naknadu za to. U kojem se roku može tužbom zahtijevati plaćanje naknade za korištenje tog poslovnog prostora?

Pravo na godišnji odmor radnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslodavac radniku zbog potrebe posla nikako ne može odobriti korištenje preostalog godišnjeg odmora iz prošle godine do 30. lipnja, već bi mu to odobrio tako da taj godišnji odmor započne koristiti krajem mjeseca lipnja, ali da ga koristi i u mjesecu srpnju. Smije li poslodavac na taj način postupiti?

PDV pri najmu garažnog prostora u stambenoj zgradi

Vi pitate - mi odgovaramo

Najmoprimac plaća istom najmodavcu najam garažnog prostora unutar stambene zgrade odvojeno od najma stana. Je li takav najam garažnog prostora istoj osobi - najmoprimcu stana, oslobođen plaćanja poreza na dodanu vrijednost?

Filteri