List Informator
UVODNIK
Hrvatska između promjena i statusa quo
Na konferenciji što je održana u Zadru 29. i 30. 4. 2004. pod nazivom »Hrvatsko novčano tržište« u organizaciji Ekonomskog fakulteta Zagreb, Tržišta novca Zagreb i TEB-a Zagreb, mr. sc. DUBRAVKO RADOŠEVIĆ, savjetnik predsjednika Republike Hrvatske, održao je predavanje na temu »Izlazna strategija: Hrvatska između promjena i statusa quo«, koje uz neznatne korekcije prenosimo u cijelosti.
Sadržaj
Stručni članak
Na konferenciji što je održana u Zadru 29. i 30. 4. 2004. pod nazivom »Hrvatsko novčano tržište« u organizaciji Ekonomskog fakulteta Zagreb, Tržišta novca Zagreb i TEB-a Zagreb, mr. sc. DUBRAVKO RADOŠEVIĆ, savjetnik predsjednika Republike Hrvatske, održao je predavanje na temu »Izlazna strategija: Hrvatska između promjena i statusa quo«, koje uz neznatne korekcije prenosimo u cijelosti.
Stručni članak
Masovnost tzv. piratstva kompjutorskih programa, glazbenh CD-ova, videa i masovno neplaćanje autorskih naknada organizacijama za kolektivnu zaštitu, ozbiljno ugrožavaju, ne samo egzistenciju autora i drugih nositelja autorskih i srodnih prava, već i poziciju Republike Hrvatske u odnosu na važeće međunarodne ugovore, To je, između ostaloga, utjecalo na donošenje novog Zakona o autorskom pravu i srodnim pravima (Nar. nov., br. 167/03) koji sadrži odredbe o zaštiti računalnih programa o kojima pišemo u ovom članku.
Stručni članak
Politika i strategija države i gospodarskog sektora danas se artikulira kroz informacijske i komunikacijske tehnologije ili, skraćeno, ITC. ITC tehnologije omogućuju održivi rast gospodarstva, konkurentsku sposobnost na domaćem i stranom tržištu, otvaranje novih radnih mjesta, viši stupanj obrazovanja, bolji standard građana. U ovom članku daje se prikaz njihovih karakteristika i uloga u odvijanju poslovanja do 2010. godine.
Stručni članak
Obradu teme primjena Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 53/91 i 103/96 - Odluka USRH), s posebnim osvrtom na postupak ostvarivanja prava na doplatak za djecu prema odredbama Zakona o doplatku za djecu (Nar. nov., br. 94/ 01), započinjemo u ovom broju Informatora pišući o načelima ZUP-a, strankama i dostavi te o aktima nadležnih tijela koja postupaju prema odredbama Zakona o doplatku za djecu, odnosno koja rješavaju o pravu na doplatak na djecu primjenjujući u svom radu odredbe Zakona o općem upravnom postupku. Ogledni primjeri zapisnika, zaključka I zabilješka koje donosimo uz ovaj članak mogu poslužiti kao jedno od mogućih načina u donošenju tih akata. U jednom od sljedećih brojeva lista nastavit ćemo s obradom ove teme.
Stručni članak
Međunarodno dvostruko oporezivanje nastaje ako isti porezni obveznik plaća isti ili istovrsni porez na isti porezni objekt dvjema državama za isto razdoblje. Dvostruko se oporezivanje pojavljuje u međunarodnoj razmjeni dobara i usluga kada rezident jedne države prima dohodak iz druge države, pri čemu i država rezidentnosti i država izvora, dakle država u kojoj je dohodak ostvaren, u skladu sa svojim unutarnjim poreznim zakonodavstvom imaju pravo oporezivati taj isti dohodak. Autorica u članku piše o odrednicama modela ugovor o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj (OECD).
Stručni članak
Potreba donošenja novog Zakona o zaštiti tržišnog natjecanja proizašla je s jedne strane iz međunarodnopravne obveze usklađivanja hrvatskog zakonodavstva s pravnom stečevinom EU-a, a s druge strane iz činjenice da je postojeći Zakon o zaštiti tržišnog natjecanja pokazao mnoge nedostatke i nedosljednosti u primjeni, što u konačnici rezultira pravnom nesigurnošću. Za usklađivanje zakonodavstva Republike Hrvatske s aquis communautaire, kao dijela procesa pridruživanja i daljeg integriranja s EU-om, važni su Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju s Privremenim sporazumom, odredbe Ugovora o osnivanju Europske zajednice, te odredbe sekundarnih izvora prava EU-a.
Stručni članak
U svrhu cjelovitog reguliranja postupka i uvjeta za zaduživanje jedinica lokalne i područne (regionalne), samouprave i davanja jamstva jedinica područne (regionalne) samouprave ministar financija donio je Pravilnik (Nar. nov., br. 55/04 - u nastavku teksta: Pravilnik). U nastavku teksta, autor članka iznosi temeljne odredbe toga Pravilnika.1
SENTENCE
Nove činjenice koje se odnose na meritum stvari nisu razlog za ponavljanje postupka koji je pravomoćno okončan rješenjem kojim je odlučeno da se tužbu smatra povučenom.
SENTENCE
Nakon što donese zaključak o prodaji nekretnine kupcu, sud će na prijedlog kupca, narediti drugim osobama, koje ne raspolažu valjanim pravnim temeljem za korištenje nekretnine, da je predaju kupcu, a u istom će rješenju sud odrediti novu ovrhu protiv drugih osoba radi ispražnjenja i predaje nekretnine kupcu.
SENTENCE
Ako je prekršajni sud rješenjem o prekršaju ili posebnim rješenjem protiv okrivljenika odredio primjenu zaštitne mjere trajnog oduzimanja predmeta prekršaja i njegovu predaju nadležnom tijelu prema posebnom propisu, ne može tim rješenjem određivati kako će nadležno tijelo raspolagati s oduzetim i predanim mu predmetima.
SENTENCE
Porezna uprava ovlaštena je procjenom utvrditi poreznu osnovicu i kad je ugovor o zakupu zaključen bez naknade.
SENTENCE
Zakon o radu ne sadrži ograničenja za ugovaranje otpremnine odredbama menadžerskog ugovora.
SENTENCE
Za prekid zastarijevanja nije dovoljno da vjerovnik pozove dužnika da ispuni obvezu (isplatu plaće).
Vi pitate - mi odgovaramo
Radnici ističe porodni dopust za 2 mjeseca. Želi koristiti pravo na mirovanje radnog odnosa do treće godine života djeteta. Mora li se poslodavcu obratiti za zahtjevom za korištenje tog prava?
Vi pitate - mi odgovaramo
Na koji se način računa rok od sedam dana u kojem dioničari prema statutu, moraju prijaviti društvu svoje sudjelovanje na glavnoj skupštini?
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li obveza potrošača da prilikom osiguranja isporuke pitke vode u sustavu komunalne infrastrukture kojim se potrošačima isporučivala tehnološka voda, plate naknadu za priključenje?