Informator broj 5224 od 31. ožujka 2004.

UVODNIK

Financijski planovi izvanproračunskih fondova i drugih korisnika društvenih sredstava za 2004. godinu

U smislu članka 3. Zakona o proračunu (Nar. nov., br. 96/03) izvanproračunski korisnici jesu izvanproračunski fondovi, trgovačka društva i druge pravne osobe, odnosno jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima država ima odlučujući utjecaj na upravljanje, a koji ulaze u konsolidirani proračun države.

Financijski plan izvanproračunskog korisnika Državnog proračuna donosi njegovo nadležno tijelo sukladno postupku propisanom posebnim zakonom, drugim propisom ili aktom o osnivanju korisnika. Financijski plan donosi se prije donošenja Državnog proračuna, a suglasnost na njega daje Hrvatski sabor. U nastavku dajemo financijske planove devet izvanproračunskih korisnika za 2004. godinu, koji su dobili suglasnost Hrvatskog sabora istovremeno s donošenjem Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2004. godinu.
Autor: Maja Lukeš-Petrović i Serđo Kabić, Ministarstvo financija

Sadržaj

Financijski planovi izvanproračunskih fondova i drugih korisnika društvenih sredstava za 2004. godinu
Autori: Maja Lukeš Petrović Sergio Kabić

Stručni članak

U smislu članka 3. Zakona o proračunu (Nar. nov., br. 96/03) izvanproračunski korisnici jesu izvanproračunski fondovi, trgovačka društva i druge pravne osobe, odnosno jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave u kojima država ima odlučujući utjecaj na upravljanje, a koji ulaze u konsolidirani proračun države. Financijski plan izvanproračunskog korisnika Državnog proračuna donosi njegovo nadležno tijelo sukladno postupku propisanom posebnim zakonom, drugim propisom ili aktom o osnivanju korisnika. Financijski plan donosi se prije donošenja Državnog proračuna, a suglasnost na njega daje Hrvatski sabor. U nastavku dajemo financijske planove devet izvanproračunskih korisnika za 2004. godinu, koji su dobili suglasnost Hrvatskog sabora istovremeno s donošenjem Državnog proračuna Republike Hrvatske za 2004. godinu.

Ošasna ostavina
Autor: Jadranko Crnić

Stručni članak

U članku se razmatraju mogućosti nastanka ošasne ostavine u situaciji kadje jedini nasljednik ilijedan od nasljednika strana ili fizička osoba. Naime, za nasljeđivanje stranaca potrebno je ispuniti određene zakonske pretpostavke. Autor posebice razmatra ova pitanja u slučaju zakonskog i oporučnog nasljeđivanja.

Profitabilnost poslovanja trgovačkog društva
Autor: Boris Brezničar

Stručni članak

Profitabilnost (rentabilnost) poslovanja rezultat je ostvarivanja poslovne politike trgovačkog društva. Visina ostvarene profitabilnosti bitni je pokazatelj uspješnosti poslovanja i temelj daljnjeg razvoja društva. U članku ćemo prikazati praktičan način utvrđivanja profitabilnosti, primjenom odgovarajućih pokazatelja i izradom primjera izračunavanja, kao i definiranje razvojne strategije zasnovane na profitabilnom poslovanju.

Obveze isporučitelja javnih usluga
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

U članku pišemo o obvezama isporučitelja javnih usluga prema odredbama Zakona o zaštiti potrošača (Nar. nov., br. 96/03), a posebno ukazujemo na značenje Državnog inspektorata u provođenju nadzora postupanja isporučitelja komunalnih usluga u provedbi tog Zakona.

Postupak preuzimanja i raspoređivanja državnih službenika i namještenika nakon preustroja središnjih državnih tijela

Stručni članak

U Informatoru broj 5222 od 24. 3. 2004. objavili smo prvi dio članka o preuzimanju i raspoređivanju službenika i namještenika nakon preustroja središnjih državnih tijela u kojem smo obradili postupak preuzimanja i raspoređivanja državnih službenika i namještenika, te ostvarivanje prava i obveza, nakon usklađivanja uredbi o unutarnjem ustrojstvu i pravilnika o unutarnjem redu tijela državne uprave, koja su promijenila djelokrug i ustrojstvo Zakonom o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i državnih upravnih organizacija (Nar. nov., br. 199/01) i Novelom toga Zakona, odnosno Zakonom o izmjenama i dopunama Zakona o ustrojstvu i djelokrugu ministarstava i državnih upravnih organizacija (Nar. nov., br. 30/04), kojom je izmijenjen i njegov naziv u Zakon o ustrojstvu i djelokrugu središnjih tijela državne uprave. U prilogu ovoga članka objavljeni su i ogledni primjeri rješenja o preuzimanju i raspoređivanju službenika i namještenika i rješenja o statusu neraspoređenog službenika, koja donose čelnici tijela državne uprave, koja su promijenila ustrojstvo, sukladno odredbama Zakona o državnim službenicima i namještenicima (Nar. nov., br. 27/01). U ovom broju objavljujemo ogledne primjere akata o raspolaganju, te premještaju i rasporedu službenika za vrijeme raspolaganja u drugo tijelo, na temelju članka 106. Zakona o državnim službenicima i namještenicima, a prema odredbama članka 98.100. i 101. navedenog Zakona, a to su rješenje o premještaju i rješenje o rasporedu, na temelju prethodno postignutog pisanog sporazuma čelnika tijela, iz kojeg se službenik premješta, i čelnika tijela u koje se službenik premješta. Sadržaj objavljenih primjera može poslužiti našim čitateljima kao pomoć u radu u reguliranju ove materije, a ogledni primjeri akata samo su jedan od mogućih načina provedbe navedenih odredbi Zakona.

Neki problemi priznavanja imovine i obveza u računovodstvu
Autor: Stjepan Kolačević

Stručni članak

Pri sastavljanju financijskih izvješća i pozicija u bilanci pojavljuju se razni pojmovi: iskazivanje, priznavanje, mjerenje, vrednovanje i procjena. Kad je u bilanci na nekoj njezinoj poziciji uključen neki iznos, samim time je iskazana i priznata neka vrijednost. Taj je iznos, dakle, trebalo na neki način utvrditi, izmjeriti, odnosno vrednovati. Vrednovanje bilančnih pozicija je rezultat određenih računovodstvenih postupaka i metoda, ili pak postupka procjene. Zato, kad govorimo o iskazivanju, prezentiranju, ili uključivanju nekih iznosa u bilančne pozicije, pretpostavka je da je prije toga obavljen postupak vrednovanja bilo kojom metodom.

Pravo na bolovanje u vezi s invalidnošću zbog profesionalne nesposobnosti za rad
Autor: Ninoslav Bartulović

Stručni članak

Ostvarivanje prava po osnovi bolovanja do dana pravomoćnosti rješenja o pravu iz mirovinskog osiguranja s osnove invalidnosti nije upitno ni dvojbeno. Ne bi smjelo biti dvojbe oko ostvarivanja prava na bolovanje ni nakon što invalidnost osiguranika postane neupitna. Međutim, u praksi se ipak javljaju određeni problemi na koje se ukazuje te se upućuje na relevantne propise i pokušava pojasniti njihovo značenje i način provedbe.

Gotovinski promet i izdavanje računa prema aktualnim zakonskim i podzakonskim propisima
Autor: Josip Nejašmić

Stručni članak

Oporezivi i neoporezivi trgovački gotovinski promet, zbog njegovog posebnog značenja te gospodarske, fiskalne i pravne sigurnosti svih poslovnih subjekata i građana, reguliraju istodobno i komplementarno zakoni i propisi kojima su uređeni: platni promet, porezi, računovodstvo i trgovina. U prvom dijelu ovog članka, u Informatoru broj 5219, autor je pisao o plaćanju gotovinom u sklopu propisa platnog prometa, računovodstva i trgovine te jednim dijelom i propisa poreznog sustava. U drugom dijelu članka, u ovom broju, autor razmatra gotovinski promet u sklopu zakonskih i podzakonskih propisa poreza na dohodak, poreza na dodanu vrijednost. Isto je tako opisan i porezni nadzor te porezni prekršaji.

Postojanje parnice
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kad je sud propustio odlučiti o nekom od zahtjeva pa je predloženo donošenje dopunske presude, glede tog zahtjeva ne može se među istim strankama pokrenuti nova parnica, a ako takva parnica bude pokrenuta, sud će tužbu odbaciti.

Prekršajno pravo - biće prekršaja
Sud: Visoki prekršajni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za ostvarenje bića prekršaja nije uvijek nužno da je radnjom prekršaja ostvarena i konkretna posljedica prekršaja.

Određivanje nove mirovine
Sud: Upravni sud

SENTENCE

Gubitak radne sposobnosti (u smislu ranijih propisa o mirovinskom osiguranju) može se izjednačiti s općom nesposobnosti za rad te nema mogućnosti za određivanje nove mirovine zbog naknadno utvrđenog staža.

Izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ocijenjeno je da se radi o osobito teškoj povredi radne obveze, zloporabi korištenja bolovanja, kad je radnik za vrijeme bolovanja obavljao poslove stečajnog upravitelja.

Autorsko pravo - naknada štete
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Autor koji je prenio na druge usmenom suglasnošću autorsko pravo iskorištavanja izvedbe sklade te koji je prijenos druga osoba prihvatila i realizirala, ne može osnovano tražiti naknadu štete, jer su druge osobe ovlašteno uvrstile u svoj album autorovu skladbu.

Oporezivanje naslijeđenih i darovanih nekretnina

Vi pitate - mi odgovaramo

Molimo da nam odgovorite koji se propis primjenjuje na oporezivanje nasljeđivanja i darovanja nekretnina s obzirom na to da je predmet oporezivanja tih nekretnina sadržan i u Zakonu o porezu na promet nekretnina i u Zakonu o financiranju jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave?

Rad na uskrs

Vi pitate - mi odgovaramo

Prema našem pravilniku o radu, radnik ima pravo na uvećanje plaće za rad na blagdan. Zanima nas je li Uskrs blagdan u smislu zakonskih odredbi?

Odgovornost obrtnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji način odgovara obrtnik za dugove koji nastanu u obavljanju obrta. Odgovara li svojom cjelokupnom imovinom ili samo imovinom unesenom u obrt?

Povrat sredstava za uplaćene doprinose pripravnika koji su došli sa zavoda za zapošljavanje

Vi pitate - mi odgovaramo

Pod kojim uvjetima može trgovačko društvo ostvariti povrat sredstava za uplaćene doprinose novozaposlenih radnika kao pripravnika koji su došli sa Zavoda za zapošljavanje?

Filteri