Informator broj 5176 od 15. listopada 2003.

UVODNIK

Oglašavanje u hrvatskom pravu

Autor se u članku bavi problematikom pravnog uređenja oglašavanja proizvoda i usluga kao bitnih pretpostavaka tržišne utakmice i raširenog sredstva utjecaja kod izbora proizvoda i usluga, s posebnim naglaskom na odredbe Zakona o trgovini i nedavno donesenog Zakona o zaštiti potrošača.
Autor: Dragan Zlatović, dipl. iur.

Sadržaj

Oglašavanje u hrvatskom pravu
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Autor se u članku bavi problematikom pravnog uređenja oglašavanja proizvoda i usluga kao bitnih pretpostavaka tržišne utakmice i raširenog sredstva utjecaja kod izbora proizvoda i usluga, s posebnim naglaskom na odredbe Zakona o trgovini i nedavno donesenog Zakona o zaštiti potrošača.

Odgovornost Republike Hrvatske za štetu
Autor: Darko Butorović

Stručni članak

Dajemo prikaz odredaba Zakona o odgovornosti za štetu nastalo zbog terorističkih akata i javnih demonstracija (Nar. nov., br. 11/ 03), zatim odredbe Zakona o odgovornosti Republike Hrvatske za štetu uzrokovanu od pripadnika hrvatskih oružanih i redarstvenih snaga tijekom Domovinskog rata te Zakona o odgovornosti Republike Hrvatske za štetu nastalu u bivšoj SFRJ za koju je odgovarala bivša SFRJ. Ujedno ukazujemo i na određene nedorečenosti i nepreciznosti pojedinih odredaba koje bi u praksi mogle izazvati nedoumice i dvojbe.

Strateško planiranje i primjena SWOT analize u jedinicama lokalne samouprave (gradovi i općine)
Autor: Marko Paliaga

Stručni članak

Jedinice lokalne samouprave sve su više izložene tržišnim utjecajima s osnovnim ciljem zadovoljenja potreba korisnika (kupaca) svojih usluga. U članku se prikazuje primjena strateškog planiranja i provedba SWOT analize, te uporaba njezinih rezultata u poslovanju lokalnih uprava.

Komunalni doprinos
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

U Informatoru broj 5172 od 1. listopada 2003. objavili smo prvi dio članka pod naslovom »Komunalni doprinos« u kojem smo pisali o dvojbama u primjeni odredaba Zakona o komunalnom gospodarstvu (Nar. nov., br. 26/03 - proč. tekst) koje se odnose na utvrđivanje visine komunalnog doprinosa. U ovom članku nastavljamo s obradom teme te pišemo o sadržaju rješenja o komunalnom doprinosu i spornim pitanjima u dospjelosti obveze komunalnog doprinosa i drugih važnih pitanja.

Uz Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o radu
Autor: Marinko Đ. Učur

Stručni članak

Aktualne izmjene i dopune Zakona o radu (Nar. nov., br. 114/03 i 142/03 - isp.) odnose se na važna pitanja iz individualnih i kolektivnih radnih odnosa. Prije svega, novine su u reguliranju pitanja otkaza, otkaznih rokova, visine otpremnine, kolektivnih radnih sporova, mirenja i arbitraže, kao i na autonomno reguliranje radnih odnosa. Autor članka daje sažet prikaz najznačajnijih izmjena i dopuna Zakona o radu.

Novosti u izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak
Autor: Milivoj Friganović

Stručni članak

Najnovijim izmjenama i dopunama postojećeg Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 127/00 i 150/02) predlažu se daljnje porezne olakšice, u svrhu poticanja rasta sektora gospodarstva, čineći ga time konkurentnijim na međunarodnom tržištu. Cilj ovih olakšica je poticanje istraživanja i razvitka usmjerenih na unapređenje već postojećeg i razvijanje novog vlastitog know-how-a, uvođenje novih tehnoloških unapređenja i postupaka kao i stvaranje novih i prepoznatljivih tržišnih marki proizvoda. Osim toga, predložene su i dodatne olakšice koje se odnose na dodatno umanjenje porezne osnovice po osnovi izdataka nastalih u svrhu školovanja i stručnog usavršavanja poduzetnika i njihovih zaposlenika. U svom osvrtu na predložene izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak, opširnije piše autor MILIVOJ FRIGANOVIĆ, dipl. oec. iz Zagreba.

Zakon o zdravstvenoj zaštiti
Autor: Snježana Cerjan

Stručni članak

Novi Zakon o zdravstvenoj zaštiti (Nar. nov., br. 121/03) stupio je na snagu pred nešto više od dva mjeseca. Taj Zakon donosi određene novine u sustav i organizaciju zdravstvene zaštite. Autorica u članku daje osvrt na neke značajnije novine proizašle iz navedenog Zakona, ukazuje na određene dvojbe i nedorečenosti zakonskog teksta, iznosi vlastita razmišljanja i rješenja na ta pitanja, a također nudi i prijedloge za poboljšanje organizacije unutar zdravstvenih ustanova.

Postupak pred Europskim sudom za ljudska prava - pravo na pristup sudu
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Ne može se reći da postoji pravo na pristup sudu kada je postupak prekinut prije više od tri godine i sedam mjeseci i kada, u međuvremenu, nije donesen nikakav novi zakon koji bi omogućio donošenje odluke o meritumu predmeta.

Dopuštenost revizije
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv odluke o načinu održavanja susreta i druženja roditelja s djetetom revizija nije dopuštena.

Ovršni postupak - prijenos tražbine ili obveze
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv osobe koja u ovršnoj ispravi nije označena kao dužnik sud određuje ovrhu ako ovrhovoditelj dokaže javnom ili ovjerovljenom privatnom ispravom da je dug prenesen ili je na drugi način prešao na tu osobu.

Pravo invalida rada na otpremninu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Dodatna zaštita invalida rada ostvarivanjem prava s naslova mirovinskog osiguranja ne isključuje njegova prava na stečenu otpremninu.

Porez na promet nekretnina
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Načelo jedinstva nekretnine ne može biti razlogom da se porez na promet nekretnina razreze na ono što nije bilo predmetom stjecanja temeljem zaključena ugovora.

Osnovica za naknadu plaće za vrijeme bolovanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Ulaze li u osnovicu za naknadu plaće za bolovanje prigodne novčane isplate radnicima kao što je, primjerice, isplata nagrada prigodom proslave obljetnice poduzeća?

Prava roditelja djeteta s težim smetnjama u razvoju

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li radnik koji radi polovicu punog radnog vremena, raditi u preraspodijeljenom radnom vremenu?

Pobijanje pravnih radnji stečajnog dužnika

Vi pitate - mi odgovaramo

Između tajnog člana i društva sklopljen je sporazum o vraćanju uloga na temelju kojega mu je ulog vraćen. Nakon toga nastali su razlozi za otvaranje stečajnog postupka. Je li u opisanom slučaju tajni član društva dužan vratiti u stečajnu masu ulog koji mu je isplaćen?

Uporabna dozvola

Vi pitate - mi odgovaramo

Višestambena zgrada ima 8 suvlasnika kojima je investitor prodao stanove u njoj. Za zgradu nije izdana uporabna dozvola. Tko je od suvlasnika ovlašten zatražiti izdavanje uporabne dozvole?

Filteri