List Informator
UVODNIK
Položaj stranaca u pravnom prometu nekretnina (1. dio)
Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (u nastavku teksta: Sporazum) uspostavljen je proces pridruživanja Hrvatske kao potencijalnog kandidata za članstvo u Europskoj uniji, a primarni mu je cilj postupna politička, gospodarska i institucionalna stabilizacija u Hrvatskoj kako bi se postupno, najkasnije u roku šest godina od stupanja na snagu Sporazuma, završilo pridruživanje EU (čl. 5/1. Sporazuma). Hrvatska je time, između ostalog, preuzela obveze da će u odnosu na fizičke i pravne osobe iz država članica EU-a postupno liberalizirati pravila kojima je za njih ograničeno stjecanje nekretnina u Republici Hrvatskoj. Stoga u ovom članku prof. dr. sc. TATJANA JOSIPOVIĆ, profesorica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu piše o tome kako će se odredbe Sporazuma odraziti na pravni promet nekretnina u Hrvatskoj u odnosu na strane osobe odnosno u odnosu na hrvatske državljane u pravnom prometu nekretnina u zemljama EU-a. Članak ćemo zbog opsega objaviti u dva dijela.* U ovom dijelu članka govori se o položaju stranaca u pravnom prometu nekretnina prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Drugi dio članka objavit ćemo u sljedećem broju Informatora.
Autor: prof. dr. sc. Tatjana Josipović
Sadržaj
Stručni članak
Sporazumom o stabilizaciji i pridruživanju (u nastavku teksta: Sporazum) uspostavljen je proces pridruživanja Hrvatske kao potencijalnog kandidata za članstvo u Europskoj uniji, a primarni mu je cilj postupna politička, gospodarska i institucionalna stabilizacija u Hrvatskoj kako bi se postupno, najkasnije u roku šest godina od stupanja na snagu Sporazuma, završilo pridruživanje EU (čl. 5/1. Sporazuma). Hrvatska je time, između ostalog, preuzela obveze da će u odnosu na fizičke i pravne osobe iz država članica EU-a postupno liberalizirati pravila kojima je za njih ograničeno stjecanje nekretnina u Republici Hrvatskoj. Stoga u ovom članku prof. dr. sc. TATJANA JOSIPOVIĆ, profesorica Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu piše o tome kako će se odredbe Sporazuma odraziti na pravni promet nekretnina u Hrvatskoj u odnosu na strane osobe odnosno u odnosu na hrvatske državljane u pravnom prometu nekretnina u zemljama EU-a. Članak ćemo zbog opsega objaviti u dva dijela. U ovom dijelu članka govori se o položaju stranaca u pravnom prometu nekretnina prema Zakonu o vlasništvu i drugim stvarnim pravima. Drugi dio članka objavit ćemo u sljedećem broju Informatora.
Stručni članak
U članku se obrađuje pitanje naknade za oduzeta poduzeća prema odredbama Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine (Nar. nov., br. 92/96., 39/99, 92/99, 43/00, 131/00, 27/01, 119/01, 80/02 i 81/02) i Pravilnika o mjerilima za utvrđivanje vrijednosti oduzetih poduzeća (Nar. nov., br. 36/03 - proč. tekst). Ujedno se analizira i aktualna sudska praksa Upravnog suda Republike Hrvatske kojom je razriješena jedna dvojba oko opsega imovine oduzetog poduzeća.
Stručni članak
U prvom dijelu članka objavljenom u broju 5135 od 24. 5. 2003. razmotrili smo ovršne isprave, neka pitanja vezana za tražbine koje se u ovršnom postupku ostvaruju, mjesnu nadležnost ovršnog suda, rok za podnošenje ovršnog prijedloga te način provođenja ovrhe. U nastavku pišemo o utjecaju određenih činjenica koje ovršenik nije mogao uspješno istaknuti u postupku iz kojeg potječe ovršna isprava na provođenje ovrhe. Radi se o situacijama kad ovršenik više nema radnog mjesta na koje bi se ovrhovoditelj trebao vratiti, kad se ovrhovoditelj tijekom rada zaposli kod drugog poslodavca ili ostvari pravo na prijevremenu, punu ili invalidsku mirovinu te kad navrši 65 godina života i 20 godina staža osiguranja. Posebno se razmatra pitanje naknade plaće u slučaju vraćanja zaposlenika na rad.
Stručni članak
U prethodnom broju Informatora pisali smo općenito o poreznim poticajima kao sredstvu kojim se koriste vlade pojedinih zemalja za postizanje ekonomskih ciljeva, ali i socijalnih, i to u prvom redu rješavanja problema nezaposlenosti. Kao što smo najavili u ovom broju autorica mr. sc. LJUBICA JAVOR piše o poreznim poticajima kod oporezivanja dobiti u nekim tranzicijskim zemljama Istočne i Srednje Europe.
Stručni članak
O dvojbama u primjeni članka 84. točke 5. Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi (Nar. nov., br. 33/01 i 60/01 - vjerodostojno tumačenje), piše mr. sc. TEODOR ANTIĆ, pomoćnik ministrice pravosuđa, uprave i lokalne samouprave. Autor u članku raspravlja o pojmu i snazi odluke predstavničkog tijela, o verifikaciji mandata vijećnika i iznosi svoje stajalište vezano uz ustavnosudsku praksu o deklaratornom karakteru i snazi takve odluke.
Stručni članak
Rad je prilog raspravi za okruglim stolom, kojeg je organiziralo Hrvatsko društvo sudskih vještaka i Novi informator d.o.o. iz Zagreba. U radu su prikazani različiti postupci izračunavanja zateznih kamata u razdoblju do 1. travnja 1994. i u razdoblju poslije tog dana, o kojima se u praksi javljaju vrlo različita gledišta i tumačenja. Na primjerima su pokazani rezultati i posljedice različitih postupaka izračuna kamata. Dotaknuta su i pitanja tijeka i dospijeća zateznih kamata, računanja vremena, zabrane kumulacije kamata, osobitosti kod novčarskih organizacija, kamata kod deviznih obveza, osobitosti ugovornih kamata i druga. Autori su se ograničili na novčane obveze i na ograničen broj problema u svezi s kamatama, uočenih u praksi.
SENTENCE
Sudac za prekršaje koji ne bude ponovno imenovan za suca, nema pravo na otpremninu.
SENTENCE
Za suđenje u sporu u kojem tužitelj traži da se utvrdi da je vlasnik tuženikovog autorskog djela i da se tuženiku naloži da mu ga preda, nadležan je trgovački sud.
SENTENCE
Iako za gradnju pomoćne građevine površine do 50 m2 građevna dozvola nije potrebna, investitor takve gradnje mora imati lokacijsku dozvolu.
SENTENCE
Naknadama solventnost dužnika nije razlog za odbijanje prijedloga predlagatelja za otvaranje stečajnog postupka, već za obustavu.
SENTENCE
Tijelo koje vodi postupak dužno je omogućiti poreznom obvezniku očitovanje o svima činjenicama i dokazima, kako bi mogao učinkovito zaštititi svoja prava i interese.
Vi pitate - mi odgovaramo
Dobili smo kredit od banke sa sjedištem u inozemstvu. Plaća li se na kamatu koju nam je zaračunata ta strana banka porez na dodanu vrijednost?
Vi pitate - mi odgovaramo
Radnik radi nepuno radno vrijeme - 4 sata u trgovačkom društvu, a za druga 4 sata prima naknadu plaće od socijalne ustanove za teško hendikepirano dijete. Podliježe li ta naknada plaće oporezivanju porezom na dohodak?
Vi pitate - mi odgovaramo
Koji je sud nadležan u slučaju spora o određivanju naknade za umanjenu vrijednost nekretnine, sukladno odredbi stavka 6. članka 48. Zakona o otpadu (Nar. nov., br. 34/95)?
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li radnik izgubio pravo da se namiri u stečajnom postupku ako nije svoja potraživanja, koja su dospjela do otvaranja stečajnog postupka, prijavio stečajnom upravitelju u roku predviđenom za prijavu tražbine stečajnih vjerovnika?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li kašnjenje isplate plaće od 15 dana biti opravdani razlog da radnik izvanredno otkaže ugovor o radu poslodavcu?