Informator broj 6457 od 13. veljače 2017.

UVODNIK

Udruga sudaca u obrani nasrtaja na neovisnost sudbene vlasti

U ovom broju donosimo razgovor s gospodinom ĐUROM SESSOM, sucem Vrhovnog suda Republike Hrvatske, predsjednikom Udruge sudaca Republike Hrvatske, dopredsjednikom CCJE-a i dopredsjednikom Međunarodne udruge sudaca (IAJ), o određenim pitanjima iz područja sudbene vlasti. Ta se pitanja odnose na sadržaj, značenje i rad Udruge sudaca Republike Hrvatske, kao i na zaštitu sudaca i njihovu autonomiju. Autor se istovremeno zalaže za izmjene određenih zakona, za rad i odgovornost Državnog sudbenog vijeća i za mnoga druga važna pitanja koja pridonose razvoju sudbene vlasti i načelu vladavine prava.
Autor: Đuro Sessa dipl. iur., sudac Vrhovnog suda Republike Hrvatske

Sadržaj

Dokazivanje u poreznom postupku (2.)
Autor: Ana Rihter

Stručni članak

U Informatoru, broj 6454 od 23. siječnja 2017. godine, objavili smo prvi dio članka, u kojem autorica obrađuje pitanja vezana uz dokazivanje u poreznom postupku vezano uz mjerodavne propise: Opći porezni zakon (Nar. nov., br. 115/16) i Zakon o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09). Nastavljajući s obradom teme, u ovom, drugom nastavku autorica piše o teretu i ocjeni dokaza u poreznom postupku te o poreznim obveznicima u postupku dokazivanja, dajući pri tome aktualnu sudsku praksu upravnih sudova vezano uz navedena pitanja.

Treća novela Zakona o mirovinskom osiguranju
Autor: Mihovil Rismondo

Stručni članak

U Narodnim novinama, broj 120 od 21. prosinca 2016., objavljen je Zakon o izmjenama i dopuni Zakona o mirovinskom osiguranju (u nastavku teksta: ZOMO). Tim izmjenama, počevši od 1. siječnja 2017., ukinuto je tzv. razdvajanje mirovina ostvarenih prema posebnim propisima o mirovinskom osiguranju, koje je uvedeno 2014. Zakonom o mirovinskom osiguranju, a provedeno od 2015. godine. S obzirom na važnost te novele ZOMO-a, u ovome članku osvrnut ćemo se na ukinute odredbe i njihove posljedice za korisnike tih mirovina od 2017. godine.

Uloga uprave u izradi pravnih propisa u Francuskoj
Autor: Marc Gjidara

Stručni članak

U ovom članku autor, prof. emerit. MARC GJIDARA, piše o postupku i ulozi uprave u izradi pravnih propisa u Francuskoj, i to s osobitim osvrtom na samo sudjelovanje uprave u izradi propisa, na propise koje izvorno sama uprava uređuje i koji mehanizmi to omogućuju. Autor ističe u zaključku da se metodama o kojima piše može utjecati na razvoj smanjenja zakonodavne dužnosti Parlamenta pojavom novih načina izrade (reguliranje, propisivanje i delegirano zakonodavstvo), razdvajanja stručne ekspertize i političkog odlučivanja te natjecanja u izradi pravnih propisa radi prijenosa nadležnosti u korist lokalnih vlasti.

Neki pravni dosezi o zastari pokretanja prekršajnog postupka
Autor: Frane Staničić

Stručni članak

U ovom članku autor razmatra i iznosi određena mišljenja o institutu zastare pokretanja prekršajnog postupka. Naime, Odluka Ustavnog suda Republike Hrvatske od 15. rujna 2016., U-III-4375/2015 izazvala je određene prijepore glede nastupa relativne zastare, o čemu autor piše u ovom tekstu.

Prethodno pitanje
Autor: Željko Borić

Stručni članak

Koji su pravni učinci rješavanja prethodnog pitanja u parnici koja teče između stranaka o glavnoj stvari, koje ovlasti s tim u svezi stoje sudu na raspolaganju, koja korelacija postoji između prethodnog pitanja i glavne stvari, kakve su pravne posljedice nepostupanja u skladu s propisanim pravilima u odnosu na prethodno pitanje - neka su od pitanja na koja ćemo pokušati odgovoriti u raspravi koja slijedi.

Neisplata plaće i Obrazac JOPPD
Autor: Dražen Opalić

Stručni članak

Novim Pravilnikom o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 1/17) propisane su izmjene vezane uz izvješćivanje putem Obrasca JOPPD, a vezano je uz zakonske izmjene oporezivanja dohotka, koje su stupile na snagu 1. siječnja 2017. U ovom članku autor obrađuje, na konkretnom primjeru, oporezivanja dohotka u slučaju neisplate i naknadne isplate plaće.

Traditio iuridica: REGULAE IURIS IN PARLAMENTO CROATICO (I.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Referencije na regulae iuris u značenju općih pravnih načela pripadnih europskoj pravnoj tradiciji u zakonodavnom postupku Hrvatskog sabora nisu ni sasvim rijetka ni izolirana pojava. 

Paić protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Članak 6. stavak 3. točka d) Konvencije sadržava načelo da, prije nego što optuženi može biti osuđen, svi dokazi protiv njega moraju, u pravilu, biti izvedeni u njegovoj prisutnosti na javnoj raspravi, u svrhu kontradiktornog raspravljanja

Pravično suđenje – neobrazloženo odstupanje od prakse
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

S obzirom na to da sud nije u osporenoj odluci obrazložio svoje stajalište zbog čega je, u konkretnom slučaju, odstupio od svoje dosadašnje prakse, imalo je za posljedicu povredu prava podnositelja na pravično suđenje

Parnični postupak – svrhovita delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da je tužiteljeva majka zaposlena u nadležnom sudu kao voditeljica upisnika, važan je razlog koji opravdava da se za postupanje odredi drugi sud

Pravosudni dužnosnici – naknada troškova putovanja
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravosudnom dužnosniku pravo na naknadu troškova putovanja određuje se u visini cijene pojedinačne karte javnog međumjesnog prijevoza

Upravni akt – odluka Zaklade
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka zaklada nije upravni akt

Zakonsko oslobođenje od plaćanja – tijela javne vlasti
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Hrvatske ceste d.o.o. jesu tijelo javne vlasti, ali u sudskom postupku u kojem su tužene radi naknade prouzročene štete, nisu oslobođene plaćanja sudske pristojbe - jer u tom postupku ne radi se ni o jednom od zakonom propisanih slučajeva u kojima one kao tijelo javne vlasti obavljaju javne ovlasti

Lokalna samouprava – djelatnost upravljanja i održavanja sportskih građevina

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li trgovačko društvo u vlasništvu jedinice lokalne samouprave, koje je osnovano za obavljanje komunalnih djelatnosti prema odredbama Zakona o komunalnom gospodarstvu, obavljati sportsku djelatnost upravljanja i održavanja sportskih građevina u skladu s odredbama Zakona o sportu?

Jednostavna nabava

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se naručitelj pri provedbi nabave robe kojoj je vrijednost manja od 50.000,00 kuna, pridržavati nekih pravila odnosno Zakona o javnoj nabavi?

Otkup stana (samostojeće kuće) i uređenje zemljišnoknjižnog stanja u postupku povezivanja zemljišne knjige i knjige položenih ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Stranka je na temelju Zakona o prodaji stanova na kojima postoji stanarsko pravo otkupila stan od HŽ-a, koji u naravi predstavlja prizemnu kuću, te je sada upisana kao vlasnica u knjigu položenih ugovora. Kuća se nalazi na jednoj velikoj parceli, koja je u dijelu oko kuće građevinsko zemljište. Smatra li se da je otkupom stana kupljeno i zemljište ispod kuće ili bi stranka trebala platiti (otkupiti) i zemljište? Je li propisana najmanja površina građevne čestice jer je kuća površine 48 m2? Naime, stranci je rečeno da je najmanja površina građevinske parcele 680 m2.

Doprinosi po osnovi ugovora o djelu

Vi pitate - mi odgovaramo

vi Naša tvrtka ima potrebu da za obavljanje određenih povremenih poslova sklapa ugovore o djelu. S obzirom na izmjene zakonskih propisa o doprinosima za obvezna osiguranja, zanima nas koji se doprinosi i po kojoj stopi plaćaju na naknade po osnovi ugovora o djelu?

ZUP – privremeni zastupnik

Vi pitate - mi odgovaramo

U jedinici lokalne samouprave po službenoj dužnosti moramo postaviti privremenog zastupnika za nepoznate obveznike (netočna adresa, nalaze se u inozemstvu). Koje radnje moramo poduzeti kako bismo odredili zastupnika?

Filteri