Informator broj 6385 od 28. rujna 2015.

UVODNIK

Još uvijek ne osjećamo ustavna načela kao dio svog državnog bića
U povodu predstavljanja knjige »Izbor odluka Ustavnog suda Savezne Republike Njemačke. Dodatni svezak na hrvatskom jeziku« u HAZU 15. rujna 2015.

U Zagrebu je 15. rujna 2015., u organizaciji Zaklade Konrad Adenauer i Ustavnog suda Republike Hrvatske, u palači HAZU održana Konferencija u povodu predstavljanja knjige »Izbor odluka Ustavnog suda Savezne Republike Njemačke. Dodatni svezak na hrvatskom jeziku«.
Na predstavljanju su nazočili brojni uzvanici iz zakonodavne, sudbene i izvršne vlasti te suci Ustavnog suda RH, s predsjednicom Ustavnog suda Republike Hrvatske prof. dr. sc. Jasnom Omejec, a uvodne i pozdravne riječi uputili su akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU, prof. Jasna Omejec, Thorsten Geissler, voditelj programa Pravna država u Jugoistočnoj Europi Zaklade Konrad Adenauer, njegova ekselencija Thomas E. Schultze, veleposlanik SR Njemačke u Republici Hrvatskoj, dr. Sibylle Kessal-Wulf, sutkinja i Wilhelm Schluckebier, sudac Saveznog ustavnog suda Njemačke.
Voditelj Okruglog stola bio je dr. sc. Teodor Antić, tajnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U ovom broju lista pišemo o tom događaju te donosimo određene dijelove izlaganja dr. sc. Jasne Omejec, predsjednice Ustavnog suda Republike Hrvatske.
Autorica: prof. dr. sc. Jasna Omejec, redovita profesorica u trajnom zvanju na Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

Još uvijek ne osjećamo ustavna načela kao dio svog državnog bića
Autor: Jasna Omejec

Stručni članak

U Zagrebu je 15. rujna 2015., u organizaciji Zaklade Konrad Adenauer i Ustavnog suda Republike Hrvatske, u palači Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti održana Konferencija u povodu predstavljanja knjige Izbor odluka Ustavnog suda Savezne Republike Njemačke. Dodatni svezak na hrvatskom jeziku. Na predstavljanju su nazočili brojni uzvanici iz zakonodavne, sudbene i izvršne vlasti te suci Ustavnog suda Republike Hrvatske, s predsjednicom Ustavnog suda Republike Hrvatske prof. dr. sc. Jasnom Omejec, a uvodne i pozdravne riječi uputili su akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU, prof. Jasna Omejec, predsjednica Ustavnog suda Republike Hrvatske, Thorsten Geissler, voditelj programa Pravna država u Jugoistočnoj Europi Zaklade Konrad Adenauer, njegova ekselencija Thomas E. Schultze, veleposlanik SR Njemačke u Republici Hrvatskoj, dr. Sibylle Kessal-Wulf, sutkinja Saveznog ustavnog suda Njemačke i Wilhelm Schluckebier, sudac Saveznog ustavnog suda Njemačke. Voditelj Okruglog stola bio je dr. sc. Teodor Antić, tajnik Ustavnog suda Republike Hrvatske. U ovom broju lista pišemo o tom događaju te donosimo određene dijelove izlaganja dr. sc. Jasne Omejec, predsjednice Ustavnog suda Republike Hrvatske. U knjizi se nalaze odluke iz novije, ali i starije sudske prakse Ustavnog suda Savezne Republike Njemačke, koje su, zbog razvitka posljednjih godina, ponovno postale aktualne. Knjiga bi trebala omogućiti bolje razumijevanje idejnog slijeda i rješenja do kojih je došao taj sud, poznat po neovisnosti i kvalitetno obrazloženim odlukama. Program Pravna država u Jugoistočnoj Europi Zaklade Konrad Adenauer objavio je zbirke odluka Saveznog ustavnog suda na nekoliko jezika te regije, a prvo izdanje na hrvatskom jeziku objavljeno je 2009. godine.

Upravnosudsko rješavanje sukoba nadležnosti između javnopravnih tijela u upravnom postupku
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09) kojima je reguliran institut sukoba nadležnosti. Stoga autor u ovom članku piše o tom institutu odnosno o vrstama sukoba nadležnosti o kojima odlučuje upravni sud prema odredbama Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 20/10, 143/12 i 152/14), te postavlja određena pitanja o dvojbama u primjeni tih zakona. Istovremeno donosimo ogledne primjere prijedloga za odlučivanje o sukobu nadležnosti, koji mogu poslužiti kao jedno od mogućih načina u izradi tih vrsta akata.

O parcijalnom ukidanju dviju odluka Hrvatske radiotelevizije od strane Visokog upravnog suda Republike Hrvatske
Autor: Damir Jelušić

Stručni članak

DAMIR JELUŠIĆ, dipl. iur. Nastavljajući s obradom tema koje se odnose na plaćanje mjesečne pristojbe, a što je uređeno Zakonom o Hrvatskoj radioteleviziji (Nar. nov., br. 137/10 i 76/12), autor u ovom članku obrađuje odnosno daje prikaz dviju vrlo aktualnih presuda Visokog upravnog suda donesenih u postupku ocjene zakonitosti općih akata donositelja Hrvatske radiotelevizije, a kojima je Visoki upravni sud Republike Hrvatske ukinuo pojedine odredbe općih akata koje se odnose na plaćanje mjesečne pristojbe.

Kako sigurno obaviti kupovinu nekretnina
Autor: Bruno Ružička

Stručni članak

Razne smišljene prijevare u prometu nekretninama nisu nepoznanica. Još i danas kupci nekretnina često strahuju od mogućih prijevara prodavatelja jer se i dalje događa (što je 90-ih godina prošlog stoljeća bila česta pojava) da prodavatelji istu nekretninu prodaju nekoliko puta, da se nakon sklapanja ugovora o kupoprodaji upiše hipoteka na toj nekretnini itd. To kupca dovodi u težak i nezavidan pravni položaj. Kao pouzdan instrument u borbi protiv opisanih scenarija, hrvatsko zemljišnoknjižno pravo poznaje zabilježbu prvenstvenog reda, čijom se primjenom pojačava sigurnost stjecatelja u pravnom prometu nekretninama. Autor ovim člankom daje prikaz toga instituta, zajedno s oglednim primjerima u njegovoj primjeni, kad se radi o namjeravanom otuđenju ili opterećenju nekretnine. Ujedno, autor analizira rješenja iz Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 55/13) kojima je izmijenjena zabilježba prvenstvenog reda.

Traditio iuridica: CODEX ETHICUS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Etički kodeks (codex ethicus) može se definirati kao skup normi koji sadržava moralna načela i načela profesionalne etike kojima se u svom javnom i profesionalnom djelovanju trebaju ravnati pripadnici određene skupine ili zajednice.

Prikaz Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama
Autor: Željko Kudrić

Stručni članak

Dana 11. lipnja 2015. stupio je na snagu, već četvrti po redu, Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kojemu je osnovni cilj daljnje usklađivanje Zakona o sigurnosti prometa na cestama, kao temeljnog propisa koji regulira cestovni promet, s pravnom stečevinom Europske unije. Budući da većina građana gotovo svakodnevno sudjeluje u prometu na cesti, sasvim je izvjesno da je većina nas neposredno zainteresirana za problematiku koju pravno uređuje navedeni Zakon, pa je u tom smislu i svrha ovoga članka ukazati široj javnosti na najnovije izmjene i dopune toga Zakona. Stoga, u ovom članku dajemo, u bitnome, prikaz Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sigurnosti prometa na cestama, objavljenog u Narodnim novinama, broj 64/15.

Smanjenje administrativnog opterećenja gospodarstva
Autor: Bojan Vidović

Stručni članak

Predmet ovoga članka je prikaz Akcijskog plana za smanjenje administrativnog opterećenja gospodarstva primjenom Standard Cost Model (SCM) metodologije te prikaz plana smanjenja administrativnog opterećenja gospodarstva. Osim ostalih mjera sadržanih u Nacionalnom programu reformi, Akcijski plan bitna je aktivnost prema izgradnji odgovarajućeg sustava za mjerenje administrativnog opterećenja primjenom SCM metodologije i horizontalne koordinacije provedbe regulatorne reforme poslovnog okruženja.

Ovlast za pokretanje upravnog spora
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo na pokretanje upravnog spora protiv drugostupanjskog rješenja kojim je odlučeno o žalbi protiv rješenja tijela javne vlasti, kojim je rješavano o zahtjevu za ostvarivanje prava za pristup informacijama, dano je i tijelu javne vlasti koje je donijelo prvostupanjsko rješenje

Prijedlog za ovrhu – ovrha radi naplate novčane tražbine
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ovlast poreznog tijela na podnošenje prijedloga za ovrhu na nekretninama, ne isključuje ovlast nadležnog državnog odvjetništva na podnošenje takvog prijedloga

Izvanredni pravni lijekovi – odbacivanje revizije
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Protiv rješenja suda drugog stupnja kojim je ukinuto rješenje suda prvog stupnja i predmet vraćen na ponovni postupak, revizija nije dopuštena jer tim rješenjem postupak pravomoćno ne završava

Oslobođenje od plaćanja sudske pristojbe – obavljanje javne ovlasti
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

U parnici pokrenutoj tužbom s regresnim zahtjevom za isplaćenu naknadu štete trećoj osobi, tužitelj, koji je pravna osoba koja upravlja javnom cestom, ne nastupa kao pravna osoba u obavljanju javne ovlasti koje su zakonom prenesene na tužitelja, pa u tom postupku nije ni oslobođen od plaćanja sudskih pristojbi

Pravo vlasništva – susjedska prava – vlastita ograda
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Zakonom nije određeno kakvu ogradu treba podići vlasnik pri ograđivanju svoje nekretnine u skladu s mjesnim običajima, no toj obvezi nije udovoljeno ako ono što je postavljeno kao ograda ne sprječava slobodan i nesmetan pristup osoba i životinja s jedne na drugu nekretninu, što i jest svrha ograđivanja

Obvezno pravo – ugovor o osiguranju
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Osiguratelj se ne može s uspjehom pozivati na netočnost i/ili nepotpunost prijave zasnovane na krivom činjeničnom stanju, koje mu kao profesionalcu nije moglo ostati nepoznato

Predstečaj

Vi pitate - mi odgovaramo

Gubi li vjerovnik mogućnost ostvarivanja tražbine ako ju ne prijavi u predstečajnom postupku, a to ne učini ni dužnik ili ju je moguće ipak ostvarivati nakon potvrde predstečajnog sporazuma?

Službenici u lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi – dostava rješenja o prijmu u službu

Vi pitate - mi odgovaramo

Dostavlja li se rješenje o prijmu u službu svim osobama koje su se prijavile na javni natječaj za prijam u službu, odnosno dostavlja li se i onim osobama koje nisu prodnijele pravodobnu i urednu prijavu ili koje ispunjavaju formalne uvjete iz javnog natječaja?

Okvirni sporazum

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se u dokumentaciji za nadmetanje naznačiti na koji se način sklapaju ugovori na temelju okvirnog sporazuma te podatak obvezuje li okvirni sporazum na sklapanja ugovora o javnoj nabavi? Radi se o otvorenom postupku javne nabave s namjerom sklapanja okvirnog sporazuma s jednim gospodarskim subjektom u kojem nisu određeni svi uvjeti za sklapanje ugovora o javnoj nabavi.

Upis u knjigu položenih ugovora

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li nakon stupanja na snagu Pravilnika o povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora dopušteno provoditi upise u knjigu položenih ugovora, i to tzv. »prvoupis« (situacija kad stan uopće nije upisan u knjigu položenih ugovora, a u zemljišnoj knjizi upisana je samo čestica zemlje), primjerice na temelju ugovora o kupoprodaji stana i potom rješenja o nasljeđivanju iza smrti kupca u kojem je ostavinska imovina utvrđena kao pravo iz ugovora o kupoprodaji stana? Je li dopušteno provoditi i daljnje upise u knjigu položenih ugovora (kad je stan već upisan), primjerice na temelju ostavinskih rješenja, pravnih poslova i sl. ili, pak, i u prvom i drugom slučaju prijedloge odbijati s uputom da se pokrene postupak povezivanja?

Komunalno gospodarstvo – rješenje – otklanjanje pogreške

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako postupiti u slučaju kada je u rješenju o visini komunalne naknade pogreškom u pisanju određen manji iznos obveze u odnosu na stvaran izračun visine komunalne naknade?

Kad trgovačko društvo ne sastavlja konsolidirane financijske izvještaje

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem slučaju trgovačko društvo, kao matično društvo, grupi ovisnih društava ne mora sastavljati konsolidirane financijske izvještaje?

Filteri