Informator broj 6370 od 20. lipnja 2015.

UVODNIK

Svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj, u 2014.
Dodijeljeno priznanje za pravnu knjigu dr. sc. Miroslavu Šeparoviću - Dobrobit djeteta i najbolji interes djeteta u sudskoj praksi, u izdanju Novog informatora, 2014. i mr. sc. Hrvoju Momčinoviću, članu nakladničkog savjeta Novog informatora

U Preporodnoj dvorani HAZU u Zagrebu, 2. lipnja 2015., održana je svečanost dodjele priznanja
Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj u 2014. godini. Svečanosti pete dodjele priznanja Zaklade nazočili su brojni uglednici iz pravosudnog, društvenog, akademskog i pravnog miljea Republike Hrvatske. Svečanosti su također nazočili i mladi pravnici, najbolji studenti pravnih fakulteta i primatelji rektorovih nagrada sveučilišta u Republici Hrvatskoj. Priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić, osnovane in honorem velikom promicatelju načela vladavine prava, pripala su sljedećim uglednicima:
priznanje za pravnu knjigu u 2014. pripalo je dr. sc. Miroslavu Šeparoviću, sucu Ustavnog suda Republike Hrvatske za knjigu Dobrobit djeteta i najbolji interes djeteta u sudskoj praksi - Europski sud za ljudska prava i Ustavni sud Republike Hrvatske, nakladnika Novog informatora, 2014.;
priznanje za nakladnički rad Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu za Zbornik Pravnog fakulteta i
nagrada dr. sc. Jadranko Crnić za iznimna postignuća u pravnoj struci i osobit doprinos vladavini prava mr. sc. Hrvoju Momčinoviću, sucu Ustavnog suda Republike Hrvatske u m. i članu nakladničkog savjeta Novog informatora.
Svečanost dodjele priznanja i nagrade Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić vodili su dr. sc. Zoran Pičuljan, predsjednik Zakladne uprave i zamjenik ministra uprave Republike Hrvatske i mr. sc. Sanja Nola, pomoćnica ministra pravosuđa Republike Hrvatske i tajnica Zaklade.

Sadržaj

Svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj u 2014.

Stručni članak

U Preporodnoj dvorani HAZU u Zagrebu, 2. lipnja 2015., održana je svečanost dodjele priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić za doprinos pravnoj struci i vladavini prava u Republici Hrvatskoj u 2014. godini. Svečanosti pete dodjele priznanja Zaklade nazočili su brojni uglednici iz pravosudnog, društvenog, akademskog i pravnog miljea Republike Hrvatske. Svečanosti su također nazočili i mladi pravnici, najbolji studenti pravnih fakulteta i primatelji rektorovih nagrada sveučilišta u Republici Hrvatskoj. Priznanja Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić, osnovane in honorem velikom promicatelju načela vladavine prava, pripala su sljedećim uglednicima: • priznanje za pravnu knjigu u 2014. pripalo je dr. sc. Miroslavu Šeparoviću, sucu Ustavnog suda Republike Hrvatske za knjigu Dobrobit djeteta i najbolji interes djeteta u sudskoj praksi - Europski sud za ljudska prava i Ustavni sud Republike Hrvatske, nakladnika Novog informatora, 2014.; • priznanje za nakladnički rad Pravnom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu za Zbornik Pravnog fakulteta i • nagrada dr. sc. Jadranko Crnić za iznimna postignuća u pravnoj struci i osobit doprinos vladavini prava mr. sc. Hrvoju Momčinoviću, sucu Ustavnog suda Republike Hrvatske u m. i članu nakladničkog savjeta Novog informatora. Svečanost dodjele priznanja i nagrade Zaklade dr. sc. Jadranko Crnić vodili su dr. sc. Zoran Pičuljan, predsjednik Zakladne uprave i pomoćnik ministra uprave Republike Hrvatske i mr. sc. Sanja Nola, pomoćnica ministra pravosuđa Republike Hrvatske.

IUS RERUM EUROPAEUM (I)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U znanstvenoj literaturi o europskom privatnom pravu, posljednjih se godina posebice ističe da bi, osim primjene acquis communautaire, tj. pravne stečevine Europske unije, kao jednog oblika europeizacije nacionalnih pravnih sustava, kontinuirana i sustavna primjena acquis commun - tj. općih pravnih načela, instituta i rješenja pripadnih tradicionalnom europskom općem pravu (ius commune) utemeljenom na rimskoj pravnoj tradiciji, često jezgrovito izraženim u latinskim pravnim izrekama (regulae iuris), kao obliku nadnacionalnog pravnog idioma – također, nedvojbeno mogla predstavljati jedan važan oblik pravne europeizacije.

Neka pitanja vezana uz zastupanje na osnovi punomoći, s osvrtom na sudsku praksu
Autor: Marija Butković

Stručni članak

U članku opisujemo glavne značajke punomoći, uz mnoštvo primjera iz sudske prakse te prikazujemo nekoliko konkretnih mogućnosti zastupanja od strane različitih opunomoćenika, s naglaskom na odvjetnike i odvjetnička društva, opunomoćenike dioničara u dioničkom društvu, kao i osobe koje su djelatnici ili opunomoćenici sindikata - organizacije koja predstavlja zaposlenike u određenoj gospodarskoj grani ili u određenoj tvrtki.

Europska kartica zdravstvenog osiguranja
Autor: Renata Turčinov

Stručni članak

U članku autorica ukazuje na uvjete i način izdavanja Europske kartice zdravstvenog osiguranja, njezin sadržaj i oblik, rokove na koje se izdaje osiguranim osobama Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje te opseg zdravstvenih usluga koje se, na temelju te kartice, mogu koristiti za vrijeme privremenog boravka na području drugih država članica Europske unije odnosno u državama Europskog ekonomskog prostora.

Prekogranično pravo nasljeđivanja prema Uredbi, broj 650/2012
Autor: Nives Grubišić Đogić

Stručni članak

U ovom članku bit će riječ o pitanjima kojima se bavi Uredba, broj 650/2012 te o izazovima koji čekaju države članice koja će pravna pravila primjenjivati nakon što, 17. kolovoza 2015., uđe u primjenu i uvelike zamijeni i potisne nacionalna zakonodavna rješenja. Zapravo, Uredba zahtijeva od pojedinih država članica da urede svoju ostavinu prije njezina stupanja na snagu jer ima dalekosežne učinke za sve koji žive i rade u inozemstvu, a nisu u svojim nasljednopravnim ugovorima (oporukama, ugovorima o doživotnom uzdržavanju i sl.) odredili pravo koje će uređivati nasljeđivanje. Zato je tema i zanimljiva prije nego što sama Uredba stupi na snagu, a članak je tako i koncipiran.

Prava, obveze i odgovornost odgovornih osoba jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave u zaštiti i spašavanju
Autori: Vesna Cindro Ostoja Damir Juras

Stručni članak

Autori u članku daju prikaz obveza jedinica lokalne i područne (regionalne) samouprave na području zaštite i spašavanja prema odredbama Zakona o zaštiti i spašavanju (Nar. nov., br. 174/04, 79/07, 38/09 i 127/10), pritom dajući uz članak i odgovarajuće primjere sudske prakse te podatke o nadzorima, mjerama, prekršajnim prijavama i kaznama.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu
Autor: Biljana Barjaktar

Stručni članak

Institutom prenošenja godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu zakonodavac je omogućio radnicima da u točno određenim slučajevima i pod točno određenim uvjetima svoj nekorišteni odnosno prekinuti godišnji odmor ili dio godišnjeg odmora iskoriste u sljedećoj kalendarskoj godini. Stoga je svrha ovoga članka upoznati radnike i poslodavce s njihovim pravima i obvezama kada je u pitanju prenošenje godišnjeg odmora.

Oporezivanje naknada za autorska i umjetnička djela (2.)
Autori: Ksenija Cipek Iva Uljanić - Škreblin

Stručni članak

Kako se autorske naknade oporezuju prema Zakonu o porezu na dohodak (Nar. nov., br. 125/13, 148/13, 83/14 - Odluka USRH i 143/14) ovisno o izvoru dohotka, tako prema izvoru dohotka proizlaze i različiti načini utvrđivanja dohotka, pa tako i njihovo oporezivanje. U prvom dijelu ovog članka bilo je više riječi o izvorima prava glede autorskog i umjetničkog djela, kao i njihova oporezivanja, a u ovom, drugom dijelu autorice opširnije, na primjerima, prikazuju kako se obračunavaju pripadajući porezi i prirezi glede autorskih odnosno umjetničkih djela.

Javnopravna tijela – zaštita ustavnih prava
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Unatoč tome što javnopravna tijela imaju opću pravnu sposobnost biti stranke u postupcima pred sudovima, to ne znači automatski da imaju i sposobnost biti nositelji zaštite ustavnih prava u ustavnosudskom postupku

Stan – troškovi održavanja posebnog dijela
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Korisnik stana koji nije vlasnik stana, obveznik je plaćanja naknade komunalne usluge za isporučenu toplinsku energiju isporučitelju usluge kad je vlasnik tu obvezu prenio na korisnika stana

Trgovačko pravo – prestanak društva na temelju odluke suda
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Postojanje nesuglasica između članova društva može biti važan razlog za prestanak društva

Ugovor o doživotnom uzdržavanju – raskid – smrt davatelja uzdržavanja
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Primatelj uzdržavanja koji onemogući davatelja uzdržavanja u ispunjavanju obveza, ne može se s uspjehom pozivati na neispunjenje obveze davatelja uzdržavanja kao razlog za raskid ugovora

Kazneno pravo – obvezna primjena blažeg zakona
Sud: Županijski sud Split

SENTENCE

Odredba članka 136. stavak 1. KZ/11, protupravno oduzimanje slobode, bez obzira na to što propisuje viši posebni maksimum predviđene kazne, blaža je od odredbe članka 124. stavak 1. KZ/97 istoga naziva, jer predviđa mogućnost izricanja novčane kazne

Obvezno pravo – pobijanje dužnikovih pravnih radnji
Sud: Županijski sud Osijek

SENTENCE

Poduzimanje neke pravne radnje kojom dužnik smanjuje svoju imovinu, nije dovoljno da bi tužitelj mogao s uspjehom pobijati pravne radnje dužnika, već je potrebno da je tom pravnom radnjom dužnik doveden u imovno stanje koje onemogućuje vjerovnika u ostvarenju njegove tražbine

Stručnjak zaštite na radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Na našem fakultetu radnik-tehničar o svom je trošku završio obuku za stručnjaka zaštite na radu. Inače ima ugovor o radu na puno radno vrijeme za poslove tehničara. Budući da stručnjak zaštite na radu, prema Zakonu o zaštiti na radu, mora biti zaposlen na temelju ugovora o radu, a taj radnik koji to namjerava postati, već radi u punom radnom vremenu, pa se postavlja pitanje može li on uopće obavljati i poslove stručnjaka zaštite na radu ili ne. Ako ne, postoji li neka mogućnost da ta osoba, jer se već školovala, ipak na fakultetu legalno obavlja poslove stručnjaka na radu, osim poslova tehničara?

Opunomoćenici

Vi pitate - mi odgovaramo

Tužitelja pravnu osobu zastupala je osoba koja nema pravosudni ispit, iako je vrijednost predmeta spora višestruko prelazila iznos od 50.000,00 kn. Može li tuženik tu činjenicu osnovano isticati kao žalbeni razlog?

Lokalna i područna (regionalna) samouprava – raspisivanje natječaja za prijam u službu

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li gradonačelnik raspisati natječaj za prijam u službu u upravni odjel jedinice lokalne odnosno područne (regionalne) samouprave?

Sukcesivno osnivanje društva – rok za upis dionica

Vi pitate - mi odgovaramo

Koji je rok za upis dionica kod sukcesivnog osnivanja društva?

Izjava o neaktivnosti neprofitnih organizacija

Vi pitate - mi odgovaramo

Sastavlja li neprofitna organizacija koja tijekom godine nije imala poslovnih događaja, financijske izvještaje za tu godinu?

Uredsko poslovanje – vatrogasna djelatnost

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li javne vatrogasne ustanove, dobrovoljna vatrogasna društva i vatrogasne zajednice obvezne primjenjivati uredsko poslovanje propisano Uredbom o uredskom poslovanju (Nar. nov., br. 7/09), a time i koristiti brojčanu oznaku kao stvaratelji i primateljI pismena?

Filteri