List Informator
UVODNIK
Sadržaj
Stručni članak
Poredbeno ustavno pravo bilježi rast ustavnog prihvaćanja oblika neposredne demokracije u 21. stoljeću, ali i postavljanje granica dosegu referendumskog odlučivanja. Racionalizacija referendumskog izraza u suvremenim demokracijama samo je dio širokog puta konstitucionalističkog pokreta prema ograničavanju apsolutne političke vlasti. U većini modernih država i pravnih sustava nalazimo posebne pravne postupke za osiguranje izbjegavanja referenduma ili modeliranja referendumskog izražavanja. Ti se pravni postupci mogu podijeliti u dvije kategorije. U prvoj su skupini postupci za izbjegavanje neugodnih referendumskih ishoda, cilj je prve skupine pravnih normi učiniti da referendumski postupak ostane iznimno rijedak. U drugoj su skupini pravila za racionalizaciju referendumskog izražavanja. Riječ je o pravnim postupcima za neposredno ili posredno smanjivanje utjecaja referendumskog izražavanja na pravni sustav. Komparativna metoda izučavanja postupaka za racionalizaciju neposrednog izražavanja narodne volje na referendumima potvrđuje da širenje i standardizacija referendumskih postupaka u ustavnim sustavima ili na razini preporuka Vijeća Europe (Europska komisija za demokratizaciju putem prava) u primjeni nailazi na poznatu granicu: referendum u praksi država neće funkcionirati ako one nisu politički i kulturološki spremne učiniti ga djelotvornim bez straha za stabilnost državnih institucija, o čemu autorica piše u ovom tekstu.
Stručni članak
O europskim sporovima male vrijednosti, prema odredbama Uredbe, broj 861/2007 Europskog parlamenta i Vijeća, piše autorica u ovom tekstu. Istovremeno ukazuje na odredbe hrvatskog Zakona o parničnom postupku (Nar. nov., br. 53/91, 91/92, 112/99, 88/01, 117/03, 88/05, 2/07 - Odluka USRH, 84/08, 96/08 - Odluka USRH, 123/08 - ispr., 57/11, 148/11 - proč. tekst, 25/13, 28/13 i 89/14 - Odluka USRH), uz mišljenje o tome kako se te odredbe primjenjuju u drugim zemljama. Isto tako ukazuje i na određenu praksu Europskog suda pravde, kao i na značenje primjene članka 6. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda (Nar. nov. - MU, br. 18/97, 6/99 - proč. tekst, 8/99 - ispr., 14/02, 13/03, 9/05, 1/06 i 2/10).
Stručni članak
Zakon o faktoringu (Nar. nov., br. 94/14) materiju faktoringa objedinio je u jednom cjelovitom propisu te propisao da Agencija za nadzor financijskih usluga (HANFA) donese provedbene propise kojima se podrobnije reguliraju pojedini segmenti faktoringa. U prvom dijelu ove teme autor je opširnije pisao o faktoringu općenito, na temelju odredaba Zakona o faktoringu i provedbenim propisima, kao i o uvjetima i načinu obavljanja djelatnosti faktoring društva te sadržaju ugovora o faktoringu na temelju predmetnih pravilnika. U drugom dijelu ove teme autor piše o kapitalu i upravljanju kapitalom društva te internoj reviziji faktoring društva.
Stručni članak
Derivativi su ugovori za kupnju ili prodaju osnovne imovine (instrumenta) na neki budući datum po cijeni, količini i drugim specifikacijama definiranim na današnji dan, te mogu biti obvezujući za obje ugovorne strane ili samo za jednu stranu. S promjenom vrijednosti osnovnog instrumenta koji će se razmjenjivati, mijenja se i vrijednost derivativnog instrumenta. Premda neki derivativni instrumenti postoje stoljećima, porast tržišta derivativa naglo se razvija, u valovima 70-ih, 80-ih i 90-ih godina prošlog stoljeća. Trenutna nominalna vrijednost svih derivativa u svijetu procjenjuje se na oko 500 bilijuna (tisuća milijardi) američkih dolara, što je oko pet puta više od cijeloga svjetskog godišnjeg BDP-a. Neki ih nazivaju financijskim oružjem za masovno uništenje. Upravo zahvaljujući financijskim derivativima, financijska imovina raste dinamičnije od realne ekonomije i taj se jaz kontinuirano produbljuje.
Stručni članak
U rimskoj pravnoj tradiciji, izraz leges perfectae koristi se kao oznaka za pravne propise koji zabranjuju određene pravne akte te sadržavaju sankciju ništetnosti za takve akte.
Stručni članak
Prikazujemo pretpostavke i postupak namirenja tražbina osiguranih fiducijarnim osiguranjem na nekretninama prema pravilima ovršnog prava odnosno odredbama Ovršnog zakona (Nar. nov., br. 112/12, 25/13 i 13/14), nakon Novele Ovršnog zakona iz 2014. godine (Nar. nov., br. 93/14). Pritom dajemo prikaz sudskog i javnobilježničkog postupka unovčenja nekretnina koje su predmet fiducijarnog osiguranja. Razmatramo položaj stranaka fiducijarnog osiguranja pri provedbi postupka unovčenja nekretnine, a osobito prava stranaka na pokretanje postupka unovčenja i mogućnosti utjecaja na tijek postupka unovčenja njihovim dispozicijama. Pritom posebno analiziramo izmjene Ovršnog zakona iz 2014. godine koje se odnose ne prava protivnika osiguranja da aktivnije sudjeluje u postupku unovčenja nekretnine. Analiziramo pravni položaj stranaka fiducijarnog osiguranja nakon prestanka fiducijarnog osiguranja, njihova prava i obveze u odnosu na nekretninu koja je predmet osiguranja te pravne posljedice prestanka fiducijarnog osiguranja.
Stručni članak
Predmet ovog članka su odredbe članka 186.a Zakona o parničnom postupku, koje autor analizira, te ukazuje na normativne nedostatke prisilnog mirenja i reguliranja toga instituta u odredbama ovog Zakona.
Stručni članak
Sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju i zdravstvenoj zaštiti stranaca u Republici Hrvatskoj (Nar. nov., br. 80/13), na obvezno zdravstveno osiguranje obvezni su se osigurati stranci s odobrenim stalnim boravkom u Republici Hrvatskoj, državljani drugih država članica Europske unije odnosno Europskog ekonomskog prostora, koji imaju odobren privremeni boravak u Republici Hrvatskoj, pod uvjetom da nisu obvezno zdravstveno osigurani u jednoj od država članica te državljani države koja nije država članica EU/EEP (treća država) na privremenom boravku u Republici Hrvatskoj, ako propisima Europske unije, međunarodnim ugovorom odnosno posebnim zakonom nije drukčije određeno. Stranac koji je obvezan osigurati se na obvezno zdravstveno osiguranje, ostvaruje prava i obveze iz obveznoga zdravstvenog osiguranja pod jednakim uvjetima i na istovjetan način kao i osigurane osobe koje su taj status stekle u skladu sa Zakonom o obveznom zdravstvenom osiguranju (Nar. nov., br. 80/13 i 137/13) te se na njega primjenjuju odredbe navedenog Zakona kojima su uređena prava, uvjeti i način ostvarivanja prava i obveza iz obveznoga zdravstvenog osiguranja. U članku ukazujemo na kategorije stranih državljana koji su obvezni zdravstveno se osigurati u Republici Hrvatskoj, te opisujemo uvjete i način reguliranja njihova statusa u obveznom zdravstvenom osiguranju, opseg prava na zdravstvenu zaštitu kao i način financiranja njihove zdravstvene zaštite u Republici Hrvatskoj.
Stručni članak
Zaštita zdravlja i života prirodno je pravo čovjeka i osobe na radu. Temeljna načela zaštite osobe na radu dio je temeljnih ljudskih prava i sloboda. Zajamčeno je najvišom pravnom normom u ustavima demokratskih država i u univerzalnim vrelima prava zaštite na radu. Adekvatne zaštite na radu nema bez osposobljavanja iz zaštite na radu. To uređuje Zakon o zaštiti na radu (Nar. nov., br. 71/14) i Pravilnik o osposobljavanju iz zaštite na radu i polaganju stručnog ispita (Nar. nov., br. 112/14). Njime se uređuje: osposobljavanje za rad na siguran način, osposobljavanje i usavršavanje poslodavca, ovlaštenika i povjerenika radnika za zaštitu na radu, način i uvjeti polaganja stručnog ispita za stručnjaka zaštite na radu i koordinatora zaštite na radu, oblici stalnog stručnog usavršavanja i vođenje registra izdanih uvjerenja. To je i predmet ovoga članka.
Stručni članak
U Informatoru, broj 6357 od 16. ožujka 2015., objavljen je prvi dio članka kojim se obrađuje tema akta u poreznom nadzoru i njihove dostave. U drugom dijelu članka autorica daje prikaz dostave akata u poreznom nadzoru, pritom prikazujući odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 26/15), koje se odnose na dostavu akata u poreznom nadzoru.
SENTENCE
Prema odredbi članka 382. stavak 3. ZPP-a, u reviziji iz članka 382. stavak 2. ZPP-a stranka treba određeno naznačiti pravno pitanje zbog kojeg ju je podnijela i izložiti razloge zbog kojih smatra da je ono važno za osiguranje jedinstvene primjene zakona i ravnopravnosti građana
SENTENCE
Kada pogrešna primjena materijalnog prava nije posljedica proizvoljnog tumačenja i samovoljne primjene materijalnog prava, nego je rezultat pogrešnog pravnog shvaćanja, ne postoji odgovornost Republike Hrvatske za štetu koju počini sudac nezakonitim ili nepravilnim radom
SENTENCE
Pravorijek arbitražnog suda ima snagu pravomoćne sudske presude pa ako tužitelj pred redovitim sudom pokrene parnicu o zahtjevu o kojemu je već odlučeno arbitražnim pravorijekom, sud će tužbu odbaciti, neovisno o tome što je tužitelj podnio tužbu za poništaj pravorijeka
SENTENCE
Činjenica smrti stranke u tijeku postupka nije dostatna za obustavu postupka
SENTENCE
Vođenje postupka pred nadležnim sudom radi osnivanja stvarne služnosti, nije zapreka za izdavanje lokacijske dozvole ako su ispunjene sve ostale pretpostavke za izdavanje te dozvole
SENTENCE
Utvrđenje statusa izvanbračne zajednice za potrebe ostvarivanja prava iz mirovinskog osiguranja, osim kvalitativnih značajki (emotivna i ekonomska zajednica potrebne duljine) takve zajednice, u smislu propisa obiteljskog prava, zahtijeva postojanje i dodatne značajke - života u zajedničkom kućanstvu od najmanje tri godine ili kraće ako je u njoj rođeno zajedničko dijete
SENTENCE
Odredba članka 152. stavak 1. KZ/11 (spolni odnošaj bez pristanka) povoljnija je za počinitelja od odredbe članka 189. stavak 1. KZ/97 (spolni odnošaj nad nemoćnom osobom)
Vi pitate - mi odgovaramo
Obračunava li se komunalni doprinos za legaliziranu zgradu (klijet) dijelom za poljoprivrednu namjenu i dijelom za stambenu namjenu, budući da je u snimci izvedenog stanja iskazan dio koji služi za stambene potrebe (soba, kuhinja i sanitarije)?
Vi pitate - mi odgovaramo
Na koji način osoba koja se prijavila na javni natječaj, može dokazati stečeno radno iskustvo na odgovarajućim poslovima u određenom trajanju, s obzirom na to da je to radno iskustvo stekla na radnom mjestu za koje nikad nije dobila odluku o rasporedu?
Vi pitate - mi odgovaramo
Moja stranka bila je u šestogodišnjoj izvanbračnoj zajednici, u kojoj je rođeno dijete, međutim odmah po rođenju djeteta izvanbračna zajednica prestala je postojati, a stranka je nakon poroda otišla s djetetom živjeti kod svojih roditelja. Trenutno je na rodiljnom dopustu, ali je u radnom odnosu. Mogu li za ovu stranku (majku djeteta) tražiti uzdržavanje od bivšeg izvanbračnog partnera i oca djeteta?
Vi pitate - mi odgovaramo
Kakav je radnopravni status zaposlenih u vlastitom pogonu osnovanom u jedinici lokalne samouprave za obavljanje komunalnih djelatnosti?
Vi pitate - mi odgovaramo
Otkad se računa rok za žalbu protiv presude ako stranka u parničnom postupku ima opunomoćenika. Računa li se rok od dana dostave presude opunomoćeniku ili od dana dostave neposredno stranci?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li poslodavac koji ima zaposlenu osobu na određeno vrijeme, koristiti oslobođenje od plaćanja doprinosa ako s tom osobom sklopi ugovor na neodređeno vrijeme?