Informator broj 6349 od 19. siječnja 2015.

UVODNIK

Studentske stipendije u okviru prava jedinstvenog tržišta EU i europskog građanstva

Predmet ovog članka su odredbe Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju (Nar. nov., br. 135/14) i provođenje natječaja temeljem tog Pravilnika. Autorica, dr. sc. TAMARA PERIŠIN, profesorica na Katedri za europsko javno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u članku analizira uvjete za dobivanje te državne stipendije iz perspektive primjene europskog prava i postavlja pitanja moraju li te stipendije biti dostupne pod jednakim uvjetima i hrvatskim i drugim državljanima Europske unije, te treba li se pod jednakim uvjetima stipendirati studij na sveučilištima u Republici Hrvatskoj kao i na sveučilištima drugih država članica Europske unije. Autorica iznosi moguće odgovore kroz praksu Suda pravde (u nastavku teksta: Europskog suda) te iznosi svoje prijedloge i mišljenja.
Autorica: prof. dr. sc. Tamara Perišin, MJur (Oxon), Katedra za europsko javno pravo, Pravni fakultet Sveučilišta u Zagrebu

Sadržaj

Traditio iuridica: IUSTUM PRETIUM (IV.)
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

Kakva su shvaćanja o pravednoj cijeni vladala u rimskom pravu? Da bi odgovorili na to pitanje, moramo ponajprije istražiti koji su čimbenici općenito smatrani važnima u pogledu objektivnog određenja cijene neke stvari.

Studentske stipendije u okviru jedinstvenog tržišta EU i europsko građanstvo
Autor: Tamara Perišin

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Pravilnika o uvjetima i načinu ostvarivanja prava na državnu stipendiju (Nar. nov., br. 135/14) i provođenje natječaja temeljem tog Pravilnika. Autorica, dr. sc. TAMARA PERIŠIN, profesorica na Katedri za europsko javno pravo Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu, u članku analizira uvjete za dobivanje te državne stipendije iz perspektive primjene europskog prava i moraju li te stipendije biti dostupne pod jednakim uvjetima i hrvatskim i drugim državljanima Europske unije, te treba li se pod jednakim uvjetima stipendirati studij na sveučilištima u Republici Hrvatskoj kao i na sveučilištima drugih država članica Europske unije. Autorica iznosi moguće odgovore kroz praksu Suda pravde (u nastavku teksta: Europskog suda) te iznosi svoje prijedloge i mišljenja.

Potpore male vrijednosti/de minimis potpore (1.)
Autor: Martina Štorek

Stručni članak

Potpore male vrijednosti/de minimis potpore odnose se na iznos koji je posebnim pravilima i uredbama za dodjelu potpore male vrijednosti, Europska komisija propisala da ne narušavaju tržišno natjecanje ili ne prijete narušavanjem tržišnog natjecanja, ne utječu na trgovinu između država članica Europske unije, što isključuje postojanje državne potpore u smislu članka 107. stavak 1. Ugovora o funkcioniranju Europske unije i samim tim isključenje od obveze prijave Europskoj komisiji.

Pravna priroda činjenice upisa u Registar udruga i ovlast na zastupanje udruge
Autor: Alen Rajko

Stručni članak

U ovom članku autor analizira odredbu članka 43. Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH), koja jamči pravo na slobodno udruživanje te regulira ciljeve i područja u kojima se jamči to pravo. Povezuje to pravo u Zakonu o udrugama (Nar. nov., br. 74/14) s drugim propisima kojima se uređuje pravo na zastupanje udruge te u zaključku iznosi svoje argumentirano mišljenje da činjenica upisa u Registar udruga ne konstituira ovlast zastupanja udruge.

Financijski izvještaji proračuna i korisnika proračuna za 2014. godinu - Godišnji izvještaji korisnika proračuna o unutarnjoj financijskoj kontroli - Izjava o fiskalnoj odgovornosti i izvještaj o primjeni fiskalnih pravila
Autor: Ivana Uroić

Stručni članak

Za izvještajno razdoblje siječanj-prosinac 2014. proračuni i korisnici proračuna sastavljaju i predaju financijske izvještaje u rokovima koji se nisu mijenjali. Konsolidirani financijski izvještaji za 2014. predaju se do 31. ožujka 2015. U članku dajemo upute za sastavljanje tih financijskih izvještaja. Osim financijskih izvještaja, svi proračunski korisnici obvezatni su sastaviti godišnji izvještaj o unutarnjoj financijskoj kontroli. Isto tako, čelnici JLP(R)S-a te proračunskih i izvanproračunskih korisnika državnog proračuna i proračuna JLP(R)S-a obvezatni su sastaviti Izjavu o fiskalnoj odgovornosti za 2014. i Izvještaj o primjeni fiskalnih pravila.

Raspuštanje predstavničkog i razrješenje izvršnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave (2.)
Autor: Željka Tropina Godec

Stručni članak

U ovom broju autorica nastavlja s prikazom instituta istovremenog raspuštanja predstavničkog tijela i razrješenja izvršnog tijela o kojem je pisala u prvom dijelu članka, objavljenom u broju 6348. U drugom dijelu članka obrađuje imenovanje povjerenika, njegova prava i dužnosti te raspisivanje prijevremenih izbora kao posljedice istovremenog raspuštanja i razrješenja.

Održavanje cesta u zimskim uvjetima
Autor: Željko Kudrić

Stručni članak

Stanje cesta u zimskim uvjetima, pod kojima posebno podrazumijevamo okolnosti prouzročene snježnim padalinama i stvaranjem poledice, jedan je od osnovnih čimbenika koji utječe na sigurnost prometa na cestama u zimskom razdoblju, poradi čega je održavanje cesta u takvim uvjetima osobito zanimljivo i značajno, kako za same vozače, tako i za one u čiju nadležnost ulazi održavanje cesta. Ponukani novom pravnom regulativom na tom području, kao i prvim obilnijim snježnim padalinama, pokušat ćemo u ovom članku nešto više reći o problematici održavanja cesta u zimskim uvjetima, a u širem kontekstu i o propisanoj zimskoj opremi cestovnih motornih vozila.

Prikaz novog Zakona o područjima i sjedištima sudova
Autor: Renata Pražetina Kaleb

Stručni članak

Novim Zakonom o područjima i sjedištima sudova iz listopada 2014. (Nar. nov., br. 128/14) znatno se smanjuje broj općinskih i prekršajnih sudova. Reforma mreže sudova nije obuhvatila i županijske sudove. Naime, smanjivanje broja općinskih sudova nije pratilo smanjivanje broja županijskih sudova. Tek kad Zakon stupi na snagu i počne se primjenjivati moći će se sagledati jesu li se, smanjivanjem broja sudova, postigli očekivani učinci.

Zaštita od rizika – hedging (1.)
Autor: Miroslav Gregurek

Stručni članak

Sigurnost poslovanja uz ograničenu izloženost rizicima i maksimalizacija dobiti, glavni su ciljevi poslovanja financijskih institucija i poslovnih subjekata. U suvremenom okruženju sve snažnije konkurencije, ali i veće rizičnosti poslovanja u kojem banke i ostale financijske institucije te poslovni subjekti obavljaju svoju djelatnost, trend globalizacije i ostale pojave i promjene koje ga prate, poput deregulacije i volatilnosti tržišta, zahtijevaju posvećivanje veće pozornosti rješavanju problema učinkovitog upravljanja tržišnim i ostalim financijskim rizicima. Zato su sve atraktivniji poslovi koji smanjuju ili eliminiraju rizik kao što je hedging (zaštita od rizika). U nastavku, u prvom dijelu članka, autor govori o definiciji hedginga, financijskim tržištima, oblicima hedginga kao i tehnikama hedginga. U drugom dijelu članka donosimo primjere hedginga kao i prikaz prednosti i nedostataka hedginga izvedenica (derivata).

Kandidati za predsjednika Republike Hrvatske - potreban broj potpisa
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Kandidati za predsjednika Republike Hrvatske su svi koji su predloženi od jedne ili više političkih stranaka i podržani pravovaljano prikupljenim potpisima, najmanje 10.000 birača, ili koji su predloženi od birača na temelju pravovaljano prikupljenih najmanje 10.000 njihovih potpisa

Imovinski odnosi bračnih drugova
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Troškovi nabave poker automata učinjeni za potrebe poslovanja poduzeća jednog od bračnih drugova nemaju značenje troškova učinjenih za tekuće potrebe bračne zajednice, a za koje troškove bračni drugovi solidarno odgovaraju zajedničkom i svojom posebnom imovinom

Obvezno pravo - kamata na kamatu
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Bankama je dopušteno ugovoriti da će na obračunanu ugovornu kamatu kad dospije za isplatu početi teći nova kamata, ali ako ugovor ne sadržava takvu odredbu banka nije ovlaštena obračunati i naplatiti kamatu na kamatu

Parnični postupak - pravni interes za podnošenje tužbe na utvrđenje
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Član društva koji je sudjelovao u radu glavne skupštine i svoje protivljenje donesenim odlukama izjavio u zapisnik, ovlašten je po samom zakonu zatražiti sudsku zaštitu utvrđenjem ništavosti odluke skupštine društva pa u takvom slučaju nema potrebe ocjenjivati ima li tužitelj pravni interes za zahtijevanje takve sudske zaštite

Upravni postupak - povrat u prijašnje stanje
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije dozvoljen povrat u prijašnje stanje zbog propuštanja roka za podnošenje zahtjeva za obnovu u ratu oštećenih ili uništenih objekata

Nasljednikov posjed
Sud: Županijski sud Varaždin

SENTENCE

Nasljednik je trenutkom smrti pravnog prednika postao suposjednik nekretnine, bez obzira što nikada nije imao faktičnu vlast na toj nekretnini, budući da suposjed nekretnine prelazi na nasljednika u kvaliteti i obujmu kakvog je imao njegov pravni prednik

Neposredan zahtjev podizvođača prema naručitelju

Vi pitate - mi odgovaramo

Smije li naručitelj radova isplatiti u cijelosti izvođača radova, iako mu se prethodno obratio njegov podizvođač sa zahtjevom za isplatu tražbina koje ima prema njemu (izvođaču radova)?

Nabava usluga deratizacije – javna nabava

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li jedinice lokalne samouprave obvezatne nabavljati usluge deratizacije u skladu sa Zakonom o javnoj nabavi ili mogu te usluge proglasiti komunalnom djelatnošću i njihovo obavljanje dodijeliti prema odredbama Zakona o komunalnom gospodarstvu?

Zakon o općem upravnom postupku – dostava

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se prema odredbama Zakona o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09) provodi postupak osobne dostave rješenja putem oglasne ploče, ako su donesena u upravnom postupku pokrenutom po službenoj dužnosti?

Prijava na mirovinsko osiguranje

Vi pitate - mi odgovaramo

U kojem roku poslodavac mora prijaviti novog radnika na mirovinsko osiguranje?

Dostava podataka o promjeni načina oporezivanja porezom na dodanu vrijednost

Vi pitate - mi odgovaramo

Trgovačko društvo je u 2014. primjenjivalo postupak oporezivanja porezom na dodanu vrijednost prema naplaćenim naknadama. Društvo ima namjeru u 2015. promijeniti način oporezivanja porezom na dodanu vrijednost prema obavljenim uslugama. Što još, osim pisane Izjave o promjeni postupka oporezivanja prema obavljenim isporukama, trgovačko društvo mora nadležnoj ispostavi dostaviti kao prilog osim Izjave?

Lokalna samouprava – objavljivanje dokumenata u svrhu savjetovanja s javnošću

Vi pitate - mi odgovaramo

Imaju li jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezu objave nacrta općih akata na svojim internetskim stranicima, i u kojem postupku?

Filteri