List Informator
UVODNIK
Sadržaj
Stručni članak
Pisani oblik oporuke kao pravilo postupanja, uspostavljen je s razlogom smanjenja mogućih zloporaba i krivotvorenja prilikom sastavljanja izjava posljednje volje oporučitelja. Budući da postoje i takve iznimne situacije u kojima nije moguće sastaviti pisanu oporuku, zakon je predvidio i iznimku usmene oporuke koju je moguće i dopušteno sastaviti samo pod točno određenim uvjetima. Stoga za usmenu oporuku možemo reći da je ona izvanredni oblik oporuke, koji je valjan samo ako su kumulativno ispunjene određene zakonom predviđene pretpostavke. Koje su to pretpostavke i kako je taj institut uređen u hrvatskom nasljednom pravu, više u nastavku članka.
Stručni članak
Fizičke osobe koje se bave samostalnom djelatnošću obrta te poljoprivrede i šumarstva, mogu izabrati plaćanje paušalnog poreza na dohodak i prireza, ako ukupni godišnji primici u poreznom razdoblju nisu veći od 149.500,00 kn. Konačna porezna obveza utvrđuje se prema ostvarenom prometu koji se iskazuje na Obrascu PO-SD, a porezni su ga obveznici, za 2014., dužni podnijeti nadležnoj ispostavi Porezne uprave najkasnije do 15. siječnja 2015. U prvom dijelu ovog članka u Informatoru, broj 6347, autorica je pisala o tome što je paušalno oporezivanje, tko ima pravo na taj oblik oporezivanja, o djelatnostima koje mogu plaćati paušalni porez, rokovima za prijavu paušalnog oporezivanja u 2015., te tko su obveznici tog poreza kao i o utvrđivanju tog poreza. U ovom drugom dijelu članka, autorica opširnije piše o propisanim smanjenjima paušalnog poreza na dohodak, o rokovima plaćanja poreza kao i uplatnim računima, o prestanku uvjeta za paušalno oporezivanje, o vođenju poslovnih knjiga i evidencija te o izvješću o paušalnom dohotku za 2014. godinu.
Stručni članak
Kako smo već spomenuli, u antičkom su svijetu oblikovana i religijska učenja o pravednoj cijeni. Najprije ćemo ukratko prikazati hebrejsko učenje. Začetke tog učenja postavio je sam Jahve, naloživši Mojsiju da obznani Izraelcima sljedeću zapovijed: »Kad prodajete imanje svome sunarodnjaku ili kupujete od svoga sunarodnjaka, nemojte nanositi štete svome bratu.« (Levitski zakonik, 25, 14).
Stručni članak
Savjetodavno vijeće europskih sudaca (Consultative Council of European Judges) je savjetodavno tijelo pri Vijeću ministara Vijeća Europe. Osnovano je 2000. i donosi mišljenja i preporuke o različitim pitanjima koja se tiču sudstva, te položaja sudbene vlasti u zemljama članicama Vijeća Europe, koja su onda predmet razmatranja najvišeg političkog tijela Vijeća Europe - Vijeća ministara. U dosadašnjem radu Savjetodavno vijeće europskih sudaca dalo je više mišljenja, i to Mišljenje, broj 1 pod oznakom CCJE 2001. OP No. 1, pa sve do Mišljenja, broj 17/2014.) koje govori o vrednovanju (evaluaciji) rada sudaca. Autor, stoga, u ovom članku prikazuje najnovije Mišljenje CCJE-a, broj 17 (dokument pod oznakom CCJE 2014. OP No. 17) koje govori o važnoj temi: vrednovanju rada sudaca, o kriterijima, vrstama i metodama ocjenjivanja rada sudaca, te glavnim preporukama koje je dao CCJE.
Stručni članak
Autorica u članku daje prikaz instituta raspuštanja predstavničkog tijela i razrješenja izvršnog tijela jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave zbog nedonošenja proračuna, koje se u ovo doba pojavljuje kao vrlo aktualna tema. Drugi dio ovog članka objavit ćemo u jednom od sljedećih brojeva Informatora.
Stručni članak
Predmet ovog članka je analiza prava na naknadu i uvećanje plaće za rad blagdanom i neradnim danom, odnosno razmatranje propisa koji uređuju prava državnih službenika i namještenika za rad blagdanom i neradnim danom. Naime, činjenica da naknada i uvećanje plaće za rad blagdanom i neradnim danom ne predstavlja bezuvjetno pravo svih državnih službenika i namještenika, već, ponajprije, ovisi o rasporedu radnog vremena, upravo i predstavlja najčešći razlog zbog kojeg prilikom ostvarivanja prava na naknadu i uvećanje plaće za rad blagdanom i neradnim danom dolazi do dvojbenog tumačenja, a samim time i pogrešne primjene propisa koji uređuju navedenu materiju. Autor u članku razmatra odredbe Zakona o blagdanima, spomendanima i neradnim danima u Republici Hrvatskoj, Zakona o državnim službenicima, Zakona o radu, Kolektivnog ugovora za državne službenike i namještenike i druge mjerodavne propise te iznosi svoje mišljenje.
Stručni članak
Odredbe Zakona o izmjenama i dopunama Prekršajnog zakona (objavljenog u Nar. nov., br. 39/13), koji je stupio na snagu 1. lipnja 2013., uvele su brojne novine u prekršajno pravo, a jedna od značajnijih novina je uvođenje instituta pregovaranja i sporazumijevanja ovlaštenog tužitelja i počinitelja prekršaja. U članku, kroz presjek relevantnih zakonskih odredaba, ukazujemo na mogućnost takvog pregovaranja i sporazumijevanja.
SENTENCE
Odluka o izboru najpovoljnijeg ponuđača, koja se donosi u postupku raspolaganja poljoprivrednim zemljištem u vlasništvu države, predstavlja akt raspolaganja, a ne upravni akt
SENTENCE
Postupci pred sudbenim tijelima moraju biti u skladu s načelima vladavine prava, koja se može poistovjetiti i s dobrim radom pravosuđa, pa bi prava zajamčena u tom smislu Ustavom i međunarodnim pravnim aktima koji obvezuju Republiku Hrvatsku bila iluzorna i teorijska, kada ne bi postojala obveza sudbene vlasti da obrazlaže svoje odluke
SENTENCE
Rok od tri mjeseca za podnošenje zahtjeva za naknadu troškova branitelja počinje teći od dana dostave pravomoćnosti presude, pa kad pravomoćna presuda branitelju uopće nije dostavljena taj rok i nije mogao početi teći
SENTENCE
U parnicama zbog smetanja posjeda dopuštena je samo revizija iz članka 382. stavak 2. Zakona o parničnom postupku
SENTENCE
Opasnost nastupanja štete kao razlog za odgodu ovrhe mora biti učinjena vjerojatnom te da bi se nastupanje štete otklonilo upravo odgodom ovrhe
SENTENCE
Obveza plaćanja naknade za uređenje voda pretpostavlja mogućnost korištenja prostorom na temelju valjane pravne osnove
SENTENCE
1.Mjesno nadležni upravni sudovi nadležni su odlučivati o zahtjevima stranaka za donošenje upravnih akata u izvršenju odluka Upravnog suda Republike Hrvatske 2.O tužbama zaprimljenim kod Visokog upravnog suda Republike Hrvatske nakon 1.siječnja 2012. koje su podnesene nenadležnom sudu ili tuženiku do 31. prosinca 2011. rješavat će Visoki upravni sud Republike Hrvatske primjenom odredaba Zakona o upravnim sporovima (Nar. nov., br. 53/91, 9/92 i 77/92)
Vi pitate - mi odgovaramo
Plaća li se u postupku legalizacije zgrade komunalni doprinos za bazen i sunčalište i kako se obračunava?
Vi pitate - mi odgovaramo
Naš dužnik prije jedne i pol godine raspolagao je svojom imovinom zbog čega nema dovoljno sredstava iz kojih bi mogli naplatiti svoje potraživanje. Možemo li pobijati takvo raspolaganje našeg dužnika?
Vi pitate - mi odgovaramo
Imaju li nasljednici radnika koji je umro za vrijeme otkaznog roka pravo na isplatu otpremnine? Napominjemo da je odluka o otkazu ugovora o radu postala pravomoćna.
Vi pitate - mi odgovaramo
Naša ustanova kao neprofitna organizacija, obavljala je tijekom 2014. i oporezive isporuke. Treba li na inventurne manjkove zaračunati PDV i na koju osnovicu?
Vi pitate - mi odgovaramo
Može li izvršno tijelo u jedinici lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave upravljati upravnim tijelima u jedinici lokalne, odnosno područne (regionalne) samouprave?
Vi pitate - mi odgovaramo
Je li za hitno postupanje u sudskom postupku povezanom s provedbom strateškog projekta dovoljno da odnosni projekt bude proglašen strateškim projektom Republike Hrvatske?
Vi pitate - mi odgovaramo
Smije li Financijska agencija koja je preuzela podatke iz financijskih izvještaja trgovačkog društva, te podatke dalje distribuirati ili dostavljati trećim osobama?