Informator broj 6150 od 13. veljače 2013.

UVODNIK

Pad rejtinga imperativno traži promjene u ekonomskoj politici Vlade Republike Hrvatske

Pad rejtinga naše zemlje na međunarodnom financijskom tržištu znači da najavljene strukturne reforme doista moramo žurno i temeljito i provesti. Teško je pronaći nove izvore proračunskih prihoda jer su porezi i za građane i za gospodarstvo visoki, a destimulativni su i za potencijalne inozemne investitore. Krediti i domaćih i inozemnih financijskih institucija preskupi su i teško isplativi pa se postavlja pitanje je li jedini izlaz u suradnji s MMF-om. O tim aktualnim pitanjima za naše čitatelje govori gospodin ZDESLAV ŠANTIĆ, glavni ekonomski analitičar Splitske banke.
Autor: Zdeslav Šantić, glavni ekonomski analitičar Splitske banke.

Sadržaj

Stjecanje nekretnina darovanjem
Autor: Marija Butković

Stručni članak

Kod stjecanja nekretnina darovanjem, za daroprimatelje nastaje možebitna obveza podmirenja poreza na promet nekretnine, a prisutan je i niz je specifičnosti glede oblika i postupaka za sve one koji u navedenom pravnom poslu sudjeluju pa je s navedenim potrebno upoznati sve ugovorne strane takvog odnosa. S obzirom na to, autorica u članku razmatra darovanje nekretnina s aspekta stvarnog, obveznog, nasljednog, javnobilježničkog i poreznog prava.

Pregled »općih« obveza naručitelja prema Zakonu o javnoj nabavi
Autor: Franciska Dominiković

Stručni članak

U Informatoru, u broju 6142 od 16. siječnja 2013., objavili smo prvi dio članka o pregledu »općih« obveza naručitelja prema odredbama Zakona o javnoj nabavi (Nar. nov., br. 90/11) koji je stupio na snagu 1. siječnja 2012., osim odredaba navedenih u članku 188. toga Zakona. U ovom broju nastavljamo s tom temom pišući o registru ugovora o javnoj nabavi i okvirnih sporazuma, profilu naručitelja i ovlaštenim predstavnicima te o statističkom izvješću.

Obračun članarina, doprinosa, naknada i spomeničke rente za 2012. godinu
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Pravne i fizičke osobe obvezatne su u tijeku godine, prema posebnim propisima, obračunavati i plaćati određene naknade, članarine i doprinose koji ne ovise o njihovom poslovnom rezultatu. Za neke od tih obveza propisano je sastavljanje konačnog godišnjeg obračuna, a to su: - članarine turističkim zajednicama - doprinos Hrvatskoj obrtničkoj komori - spomenička renta (indirektna) i - naknade za šume. Radi se o propisima kojima su uređena tzv. neporezna davanja. Tijekom 2012. godine, neki su se propisi mijenjali, kao što je Zakon o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara i Zakon o šumama. Riječ je, dakle, o propisima kojima je uređeno financiranje korištenja općekorisnih funkcija šuma, financiranje djelovanja sustava turističkih zajednica te plaćanje spomeničke rente, o čemu ćemo opširnije pisati u ovom članku. Za doprinose i naknade za koje nije propisan godišnji obračun, plaćene obveze u tijeku godine ujedno su i konačna obveza pravne i fizičke osobe. Obveza sastavljanja godišnjeg obračuna doprinosa Hrvatskoj gospodarskoj komori nije propisana pa se uplaćeni doprinos za 2012. godinu smatra konačnom obvezom. Isto tako ne sastavlja se konačan obračun naknada za istraživanje i eksploataciju mineralnih sirovina

Osobna odgovornost članova uprave i članova društva za porezne dugove trgovačkog društva
Autor: Zorislav Kaleb

Stručni članak

Izmjenama i dopunama Općeg poreznog zakona, koji je stupio na snagu 21. srpnja 2012., uvedena je odgovornost osoba koje vode poslove društva i povezanih osoba, odgovornost članova trgovačkog društva i odgovornost kod zloporabe prava. Time se utvrđuje osobna odgovornost članova uprave i izvršnih direktora za porezne dugove trgovačkog društva kojim upravljaju. Razmatamo pitanje mogu li se iste odredbe retroaktivno primijeniti na porezne dugove trgovačkih društava do 21. srpnja 2012. ili samo nakon toga datuma. Analiziramo i pravila o dostavi poreznog akta te zaključujemo da se ne radi o osobnoj dostavi kako je dostavljaju sudovi, već o posrednoj ili pretpostavljenoj dostavi za koju se ne može smatrati da ju je stranka primila.

Utvrđivanje i podnošenje godišnje prijave poreza na dohodak za 2012.
Autor: Mirjana Mahović Komljenović

Stručni članak

Obveza sastavljanja kao i mogućnost podnošenja godišnje porezne prijave obveznika poreza na dohodak, te obračunavanje godišnjeg poreza na dohodak za 2012., uređena je odredbama Zakona i Pravilnika o porezu na dohodak, koji su se tijekom 2012. mijenjali. Radi izmjena i dopuna Zakona o porezu na dohodak (Nar. nov. br. 22/12) koji je stupio na snagu 1. ožujka 2012., te Pravilnika o porezu na dohodak (Nar. nov. br. 61/12) koji je stupio na snagu 1. lipnja 2012., promijenjena je visina osnovnog osobnog odbitka i osobnog odbitka umirovljenika, te veličina poreznih razreda, radi čega je u odnosu na prethodnu godinu, izmijenjen i obrazac godišnje porezne prijave. Stoga se konačan obračun poreza na dohodak za 2012. utvrđuje primjenom prosječnih godišnjih poreznih stopa, dok se porezna prijava podnosi na novom Obrascu DOH. Porezni obveznici koji su obvezatni ili žele podnijeti godišnju poreznu prijavu za 2012., podnose je nadležnoj ispostavi Porezne uprave po isteku godine, a najkasnije do 28. veljače 2013. Više o navedenom, pročitajte u nastavku članka.

Povreda prava na pravično suđenje – ponavljanje sudskog postupka
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Razlozi pravne sigurnosti i objektivnog pravnog poretka nalažu iznalaženje djelotvornog pravnog sredstva kako bi se svim osobama čija su prava povrijeđena omogućilo pravo na pošteno suđenje zajamčeno člankom 29. stavak 1. Ustava Republike Hrvatske

Ovršni postupak - odgoda na prijedlog treće osobe
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za donošenje rješenja o odgodi ovrhe na prijedlog treće osobe nije potrebno da treća osoba učini vjerojatnim da bi i ovršenik provedbom ovrhe pretrpio nenadoknadivu ili teško nadoknadivu štetu

Pravo stečajnog vjerovnika na podnošenje tužbe radi utvrđenja ništetnosti određenih pravnih poslova
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravo stečajnih vjerovnika na podnošenje tužbe radi utvrđenja ništetnosti određenih pravnih poslova koje je sklopio stečajni upravitelj ne može se ugasiti, neovisno o činjenici što vjerovnici nisu koristili svoja prava u stečajnom postupku

Naknada imovine – zemljišna zajednica
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Osobe koje su tvorile zemljišnu zajednicu nisu njen pravni sljednik

Posebna naknada za troškove prouzročene vjerovniku dužnikovim zakašnjenjem s ispunjenjem novčane obveze

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li grad kao osoba javnog prava, a u slučaju kad je vjerovnik, pravo na posebnu naknadu prema članku 13. stavak 1. Zakona o financijskom poslovanju i predstečajnoj nagodbi?

Stjecanje vlastitih dionica – ništetnost

Vi pitate - mi odgovaramo

Koje su posljedice stjecanja vlastitih dionica protivno članku 233. Zakona o trgovačkim društvima?

Korištenje godišnjeg odmora prije prestanka ugovora o radu

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslodavac je radniku uručio rješenje o godišnjem odmoru, kojeg ovaj odbija potpisati i ne želi ići na godišnji odmor, već želi da mu poslodavac isplati naknadu za neiskorišteni godišnji odmor (radnik je pred prestankom radnog odnosa temeljem sklopljenog sporazuma o prestanku radnog odnosa). Što učiniti budući da radnik ne želi potpisati rješenje o godišnjem odmoru niti otići na korištenje tog odmora?

Upravni postupak – pozivanje stranke na nevažeći propis

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako se stranka u upravnom postupku pozove na propis koji u vrijeme podnošenja zahtjeva više nije bio na snazi, treba li njezin zahtjev odbiti ili odbaciti?

Filteri