Informator broj 5957 od 09. travnja 2011.

UVODNIK

Povezanost znanosti i prakse, osnova je ukupnog društvenog razvoja

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti,
naša najznačajnija znanstvena i umjetnička institucija, djeluje više od 150 godina. Ideja o potrebi »mudroznanog društva« u Zagrebu javila se još u vrijeme djelovanja ilirskih preporoditelja, a 1847. odobreno je njezino osnivanje. Đakovački biskup Josip Juraj Strossmayer 1860. novčano pomaže i potiče osnivanje pa su 1866. donesena pravila o radu i njezinom djelovanju. Brojni naši znanstvenici i umjetnici dali su velik doprinos u djelovanju Akademije - od njezinog osnivanja do danas - u znanstveno-istraživačkim djelatnostima od društvenih i tehničkih do umjetničkih ostvarenja. O radu Akademije i njezinom doprinosu danas za naše čitatelje govori akademik JAKŠA BARBIĆ, potpredsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Autor: Akademik Jakša Barbić, potpredsjednik Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti

Sadržaj

Profesionalna odgovornost odvjetnika i naknada štete
Autor: Sanja Marković

Stručni članak

Ovaj članak bavi se profesionalnom odgovornošću odvjetnika prema strankama - korisnicima usluga, uz navođenje instrumenata koje strankama stoje na raspolaganju u slučaju da drže da su krivnjom odvjetnika uskraćene u nekom svom pravu ili oštećene na bilo koji način. Već sam Ustav Republike Hrvatske definira odvjetništvo kao samostalnu i neovisnu službu koja osigurava pravnu pomoć svakome, u skladu sa zakonom. Upravo neovisnost i samostalnost odvjetništva kao profesionalne djelatnosti, zahtijeva visok stupanj odgovornosti pripadnika te struke.

Pravno uređenje Europske unije i Republike Hrvatske
Autor: Nikola Mijatović

Stručni članak

Europska unija, odnosno Europska komisija, te Ekonomski i financijski Odbor Vijeća Europe, svojim propisima reguliraju i sustav PDV-a za financijske usluge i osiguranje. U ovom prvom nastavku autor, prof. dr. sc. NIKOLA MIJATOVIĆ, piše o sustavu PDV-a u propisima Europske unije koji su utvrđeni Smjernicom 2006/112/EZ koja predviđa oslobođenja od plaćanja PDV-a za financijske usluge i osiguranje. Budući da je razvojem financijskih usluga nastala potreba prilagodbe novim okolnostima 2007. donesen je Prijedlog Smjernice Vijeća za izmjenu Smjernice 2006/112/EZ o zajedničkom sustavu PDV-a u svezi s uslugama osiguranja i financijskim uslugama, koji, iako još nije prihvaćen, treba poslužiti kao putokaz budućih izmjena. U drugom nastavku ove teme pisat ćemo o Prijedlogu Smjernice iz 2007. kao i hrvatskim propisima o sustavu PDV-a, a osobito izmjenama iz 2009., donesenim u postupku uključivanja Republike Hrvatske u Europsku uniju.

Odgoda plaćanja, obročna otplata i otpis poreznog duga
Autor: Berislav Matković

Stručni članak

Opći porezni zakon1 (u nastavku teksta: OPZ), odredbama članka 118., propisao je mogućnost odgode plaćanja i obročne otplate poreznog duga. Pod pojmom poreznog duga za koji se može dati odgoda plaćanja ili obročna otplata, podrazumijeva se dug za poreze i druga javna davanja koja evidentira i naplaćuje Porezna uprava. Dakle, odgoda plaćanja može se tražiti i dati za dugovanja za obvezne doprinose (mirovinsko, zdravstveno i zapošljavanje), pristojbe, naknade za koncesije odnosno za sva davanja čije je utvrđivanje i/ili naplata u nadležnosti Porezne uprave, osim za prekršajne kazne. O svemu tome pišemo opširnije u nastavku.

Izvještaji neprofitnih organizacija za razdoblje siječanj - ožujak 2011.
Autor: Ivana Uroić

Stručni članak

Neprofitne organizacije obvezatne su sastaviti i predati financijski izvještaj za razdoblje od 1. siječnja do 31. ožujka 2011. Izvještaj se sastavlja na Obrascu »Skraćeni račun prihoda i rashoda«, koji je propisan i sastavni je dio Uredbe o izmjenama i dopunama Uredbe o računovodstvu neprofitnih organizacija (Nar. nov., br. 7/09). Rok predaje izvještaja je najkasnije do 20. travnja 2011., a predaje se FINI.

Uloga lokalnih gospodarsko-socijalnih vijeća u implementaciji mirenja na lokalnoj razini
Autor: Ana-Marija Putrić

Stručni članak

Vlada RH, Hrvatska udruga poslodavaca, Savez samostalnih sindikata Hrvatske, Nezavisni hrvatski sindikati, Matica hrvatskih sindikata, Hrvatska udruga sindikata i Udruga radničkih sindikata Hrvatske zaključili su 14. ožujka 2011. Sporazum o osnivanju Gospodarsko-socijalnog vijeća. Sporazum je stupio na snagu danom potpisa ovlaštenih predstavnika Vlade i socijalnih partnera, a objavljen je u Narodnim novinama, broj 34 od 23. ožujka 2011. Radi uspostave i razvoja tripartitnog dijaloga u jedinicama lokalne i područne samouprave, mogu se osnivati regionalna i lokalna gospodarsko-socijalna vijeća, s ciljem međusobne suradnje socijalnih partnera na lokalnoj razini u gradovima, općinama i županijama. Autorica u članku piše o lokalnim gospodarsko-socijalnim vijećima, njihovoj zadaći i ulozi u implementaciji mirenja na lokalnoj razini.

Usklađivanje posebnih zakona sa Zakonom o općem upravnom postupku
Autor: Ruža Šimunec

Stručni članak

U ovom broju pišemo o obvezi usklađivanja posebnih zakona sa Zakonom o općem upravnom postupku (Nar. nov., br. 47/09 - u nastavku teksta: ZUP), koji je stupio na snagu 1. siječnja 2010. Istovremeno donosimo i pregled odredaba ZUP-a, i to članka od 1. do 118. i postupovnih pitanja koja se propisuju posebnim zakonima. U jednom od sljedećih brojeva lista donijet ćemo nastavak pregleda odredaba ZUP-a članka od 119. do 171. i postupovnih pitanja koja se propisuju posebnim zakonima.

Stjecanje nekretnina deklaratornom odlukom suda – porez na promet nekretnina
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Stjecanjem nekretnine smatra se svaka odluka suda, pa i deklaratorna, jer je i deklaratorna odluka pravna osnova upisa prava vlasništva, kao konstitutivnog akta za stjecanje prava vlasništva, pa je stoga i osnova za porez na promet nekretnina

Pojedini slučajevi stjecanja bez osnove - izdatak za drugoga
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Bračni drug koji ulaže u posebnu imovinu drugog bračnog druga u pravilu ima obveznopravni, a ne stvarnopravni zahtjev

Sudski raskid ugovora o radu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Radnik ima pravo tražiti sudski raskid ugovora o radu u slučaju kada je sud utvrdio da je otkaz ugovora o radu kojeg je poslodavac dao radniku, bio nedopušten

Područje posebne državne skrbi -paušalni porez na dohodak
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Porezne olakšice za područja posebne državne skrbi i brdsko-planinska pod-ručja ne primjenjuju se u slučaju određivanja paušalnog iznosa pore¬za na dohodak od iznajmljivanja gostima soba prema broju kreveta

Presuda bez održavanja rasprave

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li se presudom bez održavanja rasprave koju sud donosi, u smislu članka 332.a Zakona o parničnom postupku, tužbeni zahtjev i odbiti ili se može donijeti samo ako se tužbeni zahtjev prihvaća?

Prenošenje godišnjeg odmora nakon korištenja dopusta za njegu djeteta

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li radnik koji je tijekom prošle godine koristio dopust za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju, po povratku na rad u travnju ove godine koristiti godišnji odmor iz prethodne godine?

Lokalna samouprava - zaštita osobnih podataka iz ugovora o djelu

Vi pitate - mi odgovaramo

Ima li općinski vijećnik pravo na pristup podatku koliki je iznos općina isplatila drugom vijećniku na temelju ugovora o djelu?

Obveznik plaćanja i obračunavanja doprinosa za slučaj ozljede na radu učenika na stručnoj praksi

Vi pitate - mi odgovaramo

Učenik na redovnitm školovanju upućen je na obavljanje stručne prakse kod poslodavca. Tko je u obvezi obračunati i platiti doprinos za slučaj ozljede na radu za učenika prilikom obavljanja stručne prakse?

Filteri