Informator broj 5949 od 12. ožujka 2011.

UVODNIK

Pravomoćno rješenje sporova trgovačkih društava u roku jedne godine

Željeni dobri poslovni odnosi između trgovačkih društava temelje se, između ostalog, i na isporukama sirovina, poluproizvoda, energije ili usluga - točno prema ugovorima, kakvoči i količini. Jednako tako za dobre međusobne poslovne odnose presudno je pravodobno plaćanje u dogovorenim rokovima. Brojnim zakonskim odredbama, kao i dobrim poslovnim običajima, potiču se također korektni poslovni odnosi. No, uz redovite sudove koji odlučuju u sporovima između trgovačkih društava djeluju i sudovi časti. O djelatnosti, iskustvima i postignutim rezultatima u višegodišnjem radu Stalnog izbranog sudišta, Centra za mirenje i Suda časti Hrvatske gospodarske komore, za naše čitatelje govori gospođa JASMINKA TRZUN, potpredsjednica za pravne poslove i unutarnji ustroj Hrvatske gospodarske komore.
Autor: Jasminka Trzun, potpredsjednica za pravne poslove i
unutarnji ustroj Hrvatske gospodarske komore

Sadržaj

Povrat oduzetog poljoprivrednog zemljišta
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Člankom 20. Zakona o naknadi za imovinu oduzetu za vrijeme jugoslavenske komunističke vladavine propisano je da se prijašnjem vlasniku vraća u vlasništvo poljoprivredno zemljište, šume i šumsko zemljište koje je oduzeto na temelju propisa iz članka 2. te akata i načina propisanih člankom 3. toga Zakona. U postupcima koji su pokrenuli stanovnici Konavala za povrat oduzetog zemljišta (pretežno poljoprivrednog i šumskog) na poluotoku Prevlaci, utvrđeno je da ne postoji odluka o oduzimanju zemljišta prednika podnositelja, koja bi bila donesena od jugoslavenskih komunističkih vlasti, na koje se odnosi zahtjev za naknadu. Zaključuje se da se za imovinu oduzetu prije 1942. godine odnosno konstituiranja tzv. tijela narodne vlasti, naknada ne može isplatiti primjenom Zakona o naknadi.

Novi Temeljni granski kolektivni ugovor za zaštitarsku djelatnost
Autor: Nataša Novaković

Stručni članak

Socijalni partneri sklopili su novi jednogodišnji Temeljni granski kolektivni ugovor za zaštitarsku djelatnost koji se primjenjuje od 25. siječnja 2011. i očekuje se njegova objava u Narodnim novinama. Taj Kolektivni ugovor, koji se temelji na realnim osnovama aktualnog stanja djelatnosti privatne zaštite u zemlji, trebao bi omogućiti njezino daljnje poboljšanje i razvoj. Autorica u članku piše na koji je način Kolektivnim ugovorom riješeno pitanje radnog vremena u zaštitarskoj djelatnosti, kako su regulirana materijalna prava radnika te o fleksibilnim pomacima u korist poslodavaca. Navodi i razloge zbog kojih još nije došlo do proširenja njegove primjene na sve poslodavce i radnike u zaštitarskoj djelatnosti u Republici Hrvatskoj, kao što je to bio slučaj s prethodnim Granskim kolektivnim ugovorom za zaštitarsku djelatnost (Nar. nov., br. 120/08 i 145/08 - Odluka o proširenju primjene), koji je bio na snazi do 1. studenoga 2010.

Solemnizacija (osnaženje) privatnih isprava
Autor: Petar Radošević

Stručni članak

U radu razmatramo institut solemnizacije privatnih isprava. To je jedna od najčešćih javnobilježničkih radnji. Autor pokušava dati odgovore na neka od pitanja koje se postavljaju u vezi s ovim institutom te ga približiti javnosti i potaknuti diskusiju o pojedinim njegovim aspektima.

Tumačenja poreznih propisa

Stručni članak

U ovom broju objavljujemo neka mišljenja i upute Porezne uprave – Središnjeg ureda, za koja vjerujemo da će biti od koristi našim čitateljima u praktičnoj primjeni

Partnerska vijeća statističkih regija
Autor: Ivana Juras Anić

Stručni članak

U Informatoru, broj 5944 od 23. veljače 2011., objavili smo članak pod naslovom »Agencije za regionalni razvoj Republike Hrvatske i regionalni koordinatori«, u kojem je autorica, Ivana Juras Anić, dipl. iur. iz Zagreba, pisala o osnivanju Agencije za regionalni razvoj Republike Hrvatske i njezinoj ulozi prema odredbama Zakona o regionalnom razvoju Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 153/09) koji je stupio na snagu 29. 12. 2009. U ovom broju nastavljamo s obradom odredaba tog Zakona i drugih propisa, te pišemo o pojmu statističkih regija i ulozi partnerskih vijeća statističkih regija. Partnerska vijeća imaju savjetodavnu ulogu, a sastavljena su od članova koji predstavljaju različite sektore razvoja.

II. Zakon o porezu na promet nekretnina

Stručni članak

U nastavku teksta donosimo redakcijski pročišćeni tekst Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/97, 26/00 – Odluka USRH, 127/00 – čl. 172. OPZ-a, 153/02 i 22/11). Tekst Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/07) više je puta mijenjan i dopunjavan, a temeljem Odluke Ustavnog suda Republike Hrvatske ukinute su određene odredbe, stoga smo priredili redakcijski pročišćeni tekst da bismo olakšali korištenje njime. Redakcijski pročišćeni tekst Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/97, 26/00 - Odluka USRH, 127/00 obuhvaća: - Zakon o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/97) - Odluku Ustavnog suda Republike Hrvatske, br: U-I-1023/1999 od 23. veljače 2000. (Nar. nov., br. 26/00) kojom je ukinuta odredba članka 18. stavak 1. Zakona o porezu na promet nekretnina (stupio na snagu 12. srpnja 1997., Nar. nov., br. 69/97). - Odredbom točke 10. članka 172. Općeg poreznog zakona (Nar. nov., br. 127/00) kojom je prestao vaćiti članak 23. Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 69/97 i 26/00 – Odluka USRH) - Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 153/02 – u nastavku teksta: ZIDZOPPN/02) - Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 22/11 – u nastavku teksta: ZIDZOPPN/11) U tu su svrhu sve izmjene i dopune odredaba otisnute masnim slovima, a u napomenama uz te odredbe, naveli smo prijašnje odredbe Zakona koje su prestale biti na snazi.

I. Izmjene i dopune Zakona o porezu na promet nekretnine
Autor: Marijana Vuraić-Kudeljan

Stručni članak

Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o porezu na promet nekretnina (Nar. nov., br. 22/11 - u nastavku teksta: ZID Zakona) odnosi se na stvaranje preduvjeta za izradu informatičkih rješenja u postupcima utvrđivanja poreza na promet nekretnina. Naime, kroz utvrđivanje porezne osnovice te pripadajućeg poreza na promet nekretnina, nastoji se olakšati, ubrzati, ujednačiti i pojednostavniti sustav ubiranja poreza na promet nekretnina većom primjenom informatičke tehnologije. Osim toga, ovim se izmjenama i dopunama odredbe Zakona usklađuju s promjenama u odredbama vezanih propisa - Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima1, te se normiraju odredbe o ugovoru o doživotnom uzdržavanju kao i ugovora o dosmrtnom uzdržavanju s odredbama Zakona o obveznim odnosima (u nastavku teksta: ZOO)2. S obzirom i na primjenu oslobođenja od plaćanja poreza na promet nekretnina građana koji kupnjom prve nekretnine rješavaju vlastito stambeno pitanje, izmjenama i dopunama Zakona preciznije se određuju i navedene odredbe s obzirom na probleme nastale u dosadašnjoj praksi o čemu pišemo u članku. U drugom dijelu ovih malih strana donosimo redakcijski pročišćeni tekt Zakona o porezu na promet nekretnina.

Apel eurorealista: sačuvati hrvatski Ustav! (11)
Autor: Branko Smerdel

Stručni članak

Na dugotrajnom putu k ostvarenju temeljnog strateškog cilja hrvatske politike, formalno utvrđenog još zaključenjem Sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju 2001. godine, suočeni smo s ozbiljnim izazovom.

Priznanje strane sudske odluke – mjerodavno pravo za pravilnost dostave
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Pravilnost dostave strane sudske odluke prosuđuje se prema propisima države čiji je sud odluku donio, a ne države koja odluku stranog suda priznaje

Sudska zaštita
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Rok za traženje zaštite prava pa i zbog nedopuštenog otkaza je prekluzivan, čijim prekoračenjem radnik gubi pravo tražiti zaštitu povrijeđenog prava

Bivši politički zatvorenici
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

O priznanju prava bivših političkih zatvorenika odlučuje konstitutivnom odlukom Administrativna komisija Vlade Republike Hrvatske, u upravnom postupku, pa o tome ne može odlučivati sud kao o prethodnom pitanju

Ovršni postupak - odgoda ovrhe na prijedlog ovršenika
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Podnošenje ustavne tužbe ne predstavlja niti jedan od razloga za odgodu ovrhe taksativno navedenih u odredbi članka 61. stavak 1. točka 1-8. Ovršnog zakona. Jednako tako, činjenica što je ovršenik u stečaju, a ovrhovoditelj svoju tražbinu u ovršnom postupku namiruje kao vjerovnik stečajne mase, ne znači da bi provedbom ovrhe došlo do nenadoknadive štete odnosno da je odgoda ovrhe potrebna da bi se spriječilo nasilje

Izdavanje uporabne dozvole

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako postupiti u postupku izdavanja uporabne dozvole za zgradu ako na građevnoj čestici postoji i bespravno izgrađena zgrada koja nije jednostavna građevina?

Troškovi ovrhe prema Općem poreznom zakonu

Vi pitate - mi odgovaramo

Tko donosi odluku o troškovima ovršnog postupka ako je rješenje o ovrsi donio jedinstveni upravni odjel općine. Radi se o prisilnoj naplati poreznog duga (porez na tvrtku).

Prijeboj tražbine isplaćene naknade plaće s obvezom po osnovi duga za doprinose

Vi pitate - mi odgovaramo

Je li moguće naknadu plaće za bolovanje dulje od 42 dana koju isplaćuje poslodavac, a refundira HZZO, prebiti s dugom za doprinose?

Izborni zakoni – donošenje zakona – rok

Vi pitate - mi odgovaramo

Do kojeg se roka mora donijeti novi Zakon o izboru zastupnika u Hrvatski sabor?

Filteri