Informator broj 5663 od 14. lipnja 2008.

UVODNIK

Novi Zakon o sigurnosti prometa na cestama

Zakon o sigurnosti prometa na cestama (Nar. nov., br. 67, od 9. lipnja 2008.) donio je Hrvatski sabor na sjednici od 30. svibnja 2008. Taj Zakon stupa na snagu 17. lipnja 2008., osim odredaba članka 205. stavak 1., 3., 4., 5. i 6. koje će stupiti na snagu danom pristupanja Republike Hrvatske u Europsku uniju. Odredbom članka 309. tog Zakona utvrđeno je da prestaje vrijediti Zakon o sigurnosti prometa na cestama (Nar. nov., br. 105/04), osim odredaba o zaštitnim mjerama zabrane upravljanja motornim vozilom i negativnim bodovima, propisanim za prekršaje počinjene do 31. prosinca 2007. Kako je Prekršajni zakon (Nar. nov., br. 107/07) Republike Hrvatske donesen na sjednici Hrvatskog sabora od 10. listopada 2007., a stupio je na snagu 1. siječnja 2008., tako je bilo nužno i žurno usklađivanje odredaba Zakona o sigurnosti prometa na cestama (Nar. nov., br. 105/06 i 142/06) s odredbama tog Zakona, pa se pristupilo izradi novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama. Stoga, u ovom prvom članku, donosimo temeljne odrednice Zakona o sigurnosti prometa na cestama, koje se odnose na novčane kazne propisane za vozače i druge sudionike u prometu, u slučaju kad postupaju suprotno odredbama tog Zakona. U jednom od sljedećih brojeva nastavit ćemo s obradom te teme, u rubrici Upravno pravo.
Autor: Ante Matić, dipl. iur.

Sadržaj

Testa protiv Hrvatske
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Pomanjkanje potrebne medicinske skrbi i pomoći u vezi s kroničnim hepatitisom od kojega podnositeljica zahtjeva boluje, povezano sa zatvorskim uvjetima koje podnositeljica zahtjeva trpi više od dvije godine, umanjili su ljudsko dostojanstvo podnositeljice

Razlozi za izvanredni otkaz
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odbijanje primitka pisanog upozorenja poslodavca o kršenju obveza iz radnog odnosa, nije osobito teška povreda obveze iz radnog odnosa, pa nije opravdan razlog za izvanredni otkaz ugovora o radu

Stečajni postupak – podjela kupovnine
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nakon što stečajni sudac u stečajnom postupku unovči stvar ili pravo na kojem postoji razlučno pravo upisano u javnoj knjizi, on iz iznosa ostvarenog prodajom mora najprije namiriti troškove unovčenja, a tek nakon toga namiriti tražbine razlučnih vjerovnika, te preostali iznos predati stečajnom upravitelju

Mirovinsko osiguranje – primjena prijelaznih odredaba
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

O pravima iz mirovinskog i invalidskog osiguranja rješava se primjenom propisa koji su vrijedili do 31. prosinca 1998. samo ako je postupak za ostvarivanje prava pokrenut do toga dana ili u roku od najdulje šest mjeseci od dana stupanja na snagu Zakona o mirovinskom osiguranju (Nar. nov., br. 102/98, 71/99, 127/00, 59/01, 109/01, 147/02, 117/03, 30/04, 177/04, 92/05, 43/07 -Odluka USRH, 79/07 i 35/08)

Lokalna samouprava – gradonačelnik

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li gradonačelnik, kad obavlja dužnost profesionalno, biti u radnom odnosu s punim radnim vremenom?

Pojednostavljeno smanjenje temeljnog kapitala

Vi pitate - mi odgovaramo

Mora li se, kod pojednostavljenog smanjenja temeljnog kapitala društva s ograničenom odgovornošću, u sudski registar upisati nakana društva da smanji temeljni kapital?

Naknada plaće za obvezatni rodiljni dopust

Vi pitate - mi odgovaramo

Na koji se način obračunava naknada plaće za obvezatni rodiljni dopust na koji je radnica otišla neposredno nakon korištenja bolovanja zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem?

Obveznici plaćanja spomeničke rente

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li odvjetnici i javni bilježnici obveznici plaćanja spomeničke rente pod uvjetima propisanim Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara?

Filteri