Informator broj 5425 od 04. ožujka 2006.

UVODNIK

Običaji u hrvatskom trgovačkom pravu

Za običajno trgovačko pravo karakteristično je mnoštvo izvora, zbog primjenjivane široke autonomije. U Srednjem vijeku trgovački običaji bili su osnova odnosa među trgovcima, a lex mercatoria je uglavnom bila temeljena na običajima. To je trajalo do uspostavljanja nacionalnih država i donošenja nacionalnih kodifikacija. Zakonom o obveznim odnosima danas se kod nas ta pitanja uređuju cjelovito, a njegove odredbe odgovaraju onome što se preporučuje ili se već i primjenjuje na području međunarodnog trgovačkog prava. O ovoj zanimljivoj temi za naše čitatelje govori akademik JAKŠA BARBIĆ, redoviti profesor Pravnog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Autor: akademik Jakša Barbić

Sadržaj

Postupak pred europskim sudom za ljudska prava – pravo na poštovanje obiteljskog i privatnog života
Sud: Europski sud za ljudska prava

SENTENCE

Nepoduzimanje učinkovitih mjera radi vraćanja podnositeljici njezinog sina, kojeg je otac protupravno odveo iz Njemačke u Hrvatsku, predstavlja povredu pozitivne obveze koja proizlazi iz članka 8. Konvencije.

Javna nabava – rok za donošenje rješenja žalbi
Sud: Upravni sud Zagreb

SENTENCE

Rok od 15 dana, u kojem je Državna komisija dužna donijeti rješenje o žalbi, nije prekluzivni rok.

Svrhovita delegacija
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Okolnost da jedna od stranaka i svjedoci borave na području drugog suda nije sama za sebe razlog za delegaciju drugog suda.

Razlozi za izvanredi otkaz ugovora o radu
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ocijenjeno je da alkoholiziranost radnika na radnom mjestu predstavlja osobito tešku povredu radne obveze koja opravdava izvanredni otkaz.

Obvezno pravo – pregled izvršenog djela i obavještenje izvođača
Sud: Visoki trgovački sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Naručitelj je dužan pregledati izvršeno djelo i o nađenim vidljivim nedostacima obavijestiti izvođača radova bez odgađanja. O skrivenim nedostacima naručitelj je dužan obavijestiti izvođača radova u subjektivnom roku od mjesec dana, unutar objektivnog roka od dvije godine od primitka obavljenog posla.

Plaće odnosno naknada plaće povjerenika Vlade RH

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se utvrđuje plaća ili naknada plaće povjerenika Vlade RH u jedinici lokalne ili područne (regionalne) samouprave i tko donosi rješenje o plaći ili naknadi plaće povjerenika?

Parnični troškovi

Vi pitate - mi odgovaramo

Tuženi smo 2002. godine. Tužitelj je nakon održavanja prvog ročišta za glavnu raspravu predložio nove dokaze. Snosi li on time izazvane troškove?

Konfiskacija

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslovna zgrada koja je izgrađena prije Drugog svjetskog rata, konfiscirana je nakon Drugog svjetskog rata. Zbog prijašnje napuštenosti bila je u vrijeme konfiskacije devastirana, tako da su od nje ostali samo vanjski zidovi. Ta zgrada je kao društveno vlasništvo dana na korištenje trgovačkom poduzeću. Ono je na tim ruševinama obnovilo, u bîti izgradilo, novu zgradu, pretvorivši je u poslovno-stambeni objekt. Stanarima su stanovi pravomoćno dodijeljeni prema tada važećim propisima i odlukama trgovačkog poduzeća. Stanari su i svojim sredstvima sudjelovali u izgradnji stanova. Prijašnji vlasnik traži povrat zgrade. Stanari su podnijeli zahtjeve za otkup stanova. Podliježe li zgrada povratu? Imaju li stanari pravo na otkup?

Financiranje Hrvatskog Crvenog križa

Vi pitate - mi odgovaramo

Jesu li jedinice lokalne i područne (regionalne) samouprave obvezne financirati gradska, općinska i županijska društva Crvenog križa. Ako jesu, prema kojem kriteriju?

Filteri