Informator broj 6413 od 11. travnja 2016.

UVODNIK

Posljedice isteka roka za povezivanje

U ovom broju pišemo o načelu vladavine prava iz članka 3. Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH), ali citiranjem riječi dr. sc. Jadranka Crnića, koje je naveo o stanju u zemljišnim knjigama još davne 2008. godine.
Zatim autorica piše, na temelju odredaba Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 107/07, 152/08, 126/10, 55/13 i 60/13), Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09, 143/12 i 81/15 - proč. tekst) i Pravilnika o povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora i upisu vlasništva posebnog dijela i drugih meritornih propisa, o ulozi upravitelja zgrada u provođenju postupka povezivanja te o proteku roka.
Autorica piše i o mogućim pravnim posljedicama isteka roka za povezivanje i ovlastima upravitelja.
Autorica: Ana-Marija Končić, voditeljica Zemljišnoknjižnog odjela Općinskog suda u Sesvetama

Sadržaj

Zemljišna knjiga - ogledalo pravnog stanja nekretnine
Autor: Ana-Marija Končić

Stručni članak

U ovom broju pišemo o načelu vladavine prava iz članka 3. Ustava Republike Hrvatske (Nar. nov., br. 56/90, 135/97, 8/98 - proč. tekst, 113/00, 124/00 - proč. tekst, 28/01, 41/01 - proč. tekst, 55/01 - ispr., 76/10, 85/10 - proč. tekst i 5/14 - Odluka USRH), ali citiranjem navoda dr. sc. Jadranka Crnića, koje je naveo o stanju u zemljišnim knjigama još 2008. godine. Zatim autorica piše, na temelju odredaba Zakona o zemljišnim knjigama (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 114/01, 100/04, 107/07, 152/08, 126/10, 55/13 i 60/13), Zakona o vlasništvu i drugim stvarnim pravima (Nar. nov., br. 91/96, 68/98, 137/99, 22/00, 73/00, 129/00, 114/01, 79/06, 141/06, 146/08, 38/09, 153/09 i 143/12) i Pravilnika o povezivanju zemljišne knjige i knjige položenih ugovora i upisu vlasništva posebnog dijela i drugih meritornih propisa, o ulozi upravitelja zgrada u provođenju postupka povezivanja te o proteku roka. Autorica piše i o mogućim pravnim posljedicama isteka roka za povezivanje.

Pravo na poštovanje doma
Autor: Robert Peček

Stručni članak

Cilj ovog članka je ukazati na probleme do kojih dolazi u sudskoj praksi pri pokušaju primjene prava na poštovanje doma, na obveze koje sudovi imaju pri isticanju prigovora prema članku 8. Konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda u svezi s pravom na poštovanje doma te na potrebne izmjene zakonodavstva, kako bi se ono uskladilo sa zahtjevima koji proizlaze iz navedene Konvencije.

Traditio iuridica: RITUS
Autor: Marko Petrak

Stručni članak

U rimskoj religijsko-pravnoj tradiciji, sukladno definiciji sačuvanoj u Festovim (Sextus Pompeius Festus, 2. st. pos. Kr.) izvadcima iz rječnika rijetkih riječi (De verborum significatu, 364), ritus est mos comprobatus in administrandis sacrificiis (»obred je prokušani običaj u prinošenju žrtava«).

Hrvatski zavod za osiguranje i pravo osiguranika na dobivanje i korištenje lijekova
Autori: Marina Petrić Frane Staničić

Stručni članak

Predmet ovog članka je organizacija Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u nastavku teksta: HZZO) kao ustanove te pravo osiguranika na dobivanje i korištenje lijekova sukladno osnovnim i dopunskim listama lijekova. Pravo na zdravstvenu zaštitu, koje je sastavnica obveznog zdravstvenog osiguranja, dostupno je svim osiguranim osobama temeljeći se na načelima uzajamnosti, solidarnosti i jednakosti . Isto tako u članku obrađujemo organizaciju i oblik Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje kao javne ustanove sui generis.

Prijelazne i završne odredbe Stečajnog zakona
Autor: Mojmir Ostermann

Stručni članak

Prijelazne i završne odredbe izuzetno su značajne odredbe svakog postupovnog propisa, pa tako i novog Stečajnog zakona (Nar. nov., br. 71/15). Pravila koja reguliraju pravni režim stečajnih postupaka pokrenutih prije stupanja na snagu (novog) Stečajnog zakona potaknula su nas na razmišljanja o primjeni novih pravila u odnosu na ovršne postupke u tijeku, pa se u ovom članku kratko osvrćemo na njih kao i na pojedine novine u odnosu na unovčenje imovine na kojoj postoji razlučno pravo.

Vještaštvo i vještačenje u Republici Hrvatskoj
Autor: Branko Holzer

Stručni članak

Vještaštvo kao temeljni i širi pojam možemo razumijevati kao djelovanje svih nepravničkih stručnjaka u pravosuđu putem različitih zahtjeva određenih zakonima. Takve stručnjake različitih struka se na zakonima propisan način imenuje stalnim sudskim vještakom, sudskim tumačem, sudskim procjeniteljem, stečajnim upraviteljem, mjernikom i još nekima, ali u mnogim različitim disciplinarnim strukama ili vještinama. Civilizacijska postignuća u suvremenom svijetu i snažnim razvojem tehničkih i prirodnih znanstvenih disciplina, navode na sve složenija i različitija djelovanja vještaka, pa osim »običnih« vještaka imamo i druge stručnjake - vještake npr. forenzičare. Forenzičari jesu specifična grupa stalnih sudskih vještaka, i tako ih se poima u pravosuđu. U cijelom segmentu vještaštva, a posebno valja istaknuti za vještačenja stalnih sudskih vještaka, sve se češće i više govori i djeluje putem multidisciplinarnosti, transdisciplinarnosti, pa i kao supradisciplinarnosti. Zbog toga i drugih elemenata smatra se dobrim izraditi određenu analizu stanja, dostignuća i realnih mogućnosti u tom sklopu pitanja, o čemu opširnije pišemo u nastavku.

Kaznene sankcije u svezi s povredom zaštićene oznake izvornosti proizvoda i usluga
Autor: Dragan Zlatović

Stručni članak

Oznaka izvornosti je naziv područja, određenog mjesta ili, u posebnim slučajevima, zemlje, koji se rabi za označavanje proizvoda ili usluga koji potječu iz toga područja, određenog mjesta ili te zemlje. Kazneno djelo povrede registrirane oznake podrijetla čini onaj tko protivno propisima rabi oznaku izvornosti, oznaku zemljopisnog podrijetla proizvoda i usluga ili oznaku tradicionalnog ugleda poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda i na taj način pribavi znatnu imovinsku korist ili prouzroči znatnu štetu, te će biti kažnjen kaznom zatvora do tri godine. O svemu tome autor piše nadalje u tekstu.

Akti tijela jedinice lokalne samouprave u provedbi Zakona o zaštiti od buke
Autor: Desanka Sarvan

Stručni članak

Predmet ovog članka su odredbe Zakona o zaštiti od buke (Nar. nov., br. 30/09, 55/13 i 153/13) koje reguliraju pravo jedinica lokalne samouprave na donošenje akta kojima se reguliraju mjere zaštite od buke na području određene jedinice. Stoga uz tu ovlast i ovlast iz temeljnog Zakona o lokalnoj i područnoj (regionalnoj) samoupravi, donosimo ogledni primjer kao jedno od mogućih rješenja takve odluke, te ogledne primjere rješenja koje donosi komunalni redar.

PDV – postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama
Autor: Desanka Đikandić

Stručni članak

Iako institut oporezivanja PDV-om prema naplaćenim naknadama mogu od 1. siječnja 2015. primjenjivati ne samo obrtnici - dohodaši, već i druge pravne osobe prema vlastitom izboru, uz propisane uvjete, u praksi se pojavljuju pitanja vezana uz taj postupak oporezivanja PDV-om. To se, prije svega, odnosi na porezne obveznike koji počinju obavljati djelatnost, koji iza sebe nemaju ostvarene promete kao prag za primjenu toga postupka. Isto tako, nameće se pitanje isporuka i transakcija na koje se postupak oporezivanja prema naplaćenim naknadama ne može primjenjivati. O svemu nešto opširnije u ovom članku.

Ovrha – prijenos tražbine ili obveze
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Pravomoćno rješenje o nasljeđivanju je isprava na temelju koje će ovršni sud odrediti ovrhu protiv nasljednika dužnika iz ovršne isprave, a nasljednik kao ovršenik može se protiviti navedenoj ovrsi izjavljivanjem žalbe protiv rješenja o ovrsi te isticanjem tvrdnje u njoj da ne odgovara za dugove ostavitelja

Pravo na slobodu – istražni zatvor
Sud: Ustavni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Za određivanje istražnog zatvora uvijek se traži kumulativno postojanje »osnovane sumnje« da je osoba počinila kazneno djelo i postojanje barem jednog od razloga taksativno nabrojenih u članku 123. stavak 1. Zakona o kaznenom postupku

Priznanje i ovrha stranih sudskih odluka – nadležnost
Sud: Vrhovni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Ne postoji isključiva nadležnost suda Republike Hrvatske za priznanje strane sudske odluke iz obveznopravnog odnosa kad se na temelju te presude zahtijeva ovrha na nekretninama koje se nalaze na teritoriju Republike Hrvatske

Upravni spor – privremena koncesijska naknada
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Odluka kojom nadležno tijelo privremeno određuje visinu koncesijske naknade do okončanja postupka davanja koncesije, nije upravni akt

Povrat u prijašnje stanje – propuštanje zakonom propisanog roka
Sud: Visoki upravni sud Republike Hrvatske

SENTENCE

Nije dopušten povrat u prijašnje stanje zbog propuštanja zakonom propisanog roka za podnošenje zahtjeva za priznavanje prava

Derivativno stjecanje prava vlasništva na nekretnini – povjerenje u zemljišne knjige
Sud: Županijski sud Bjelovar

SENTENCE

Tko svoje vlasništvo nekretnine temelji na dosjelosti, ali ga nije upisao u zemljišnoj knjizi, ne može s uspjehom u sudskom postupku suprotstaviti to svoje pravo prema osobi koja je tu nekretninu kupila u sudskom ovršnom postupku, pouzdajući se u potpunost i istinitost zemljišne knjige, da ona predstavlja vlasništvo ovršenika iz toga postupka

Zabrana zapošljavanja na istim poslovima koje je obavljao radnik koji je dobio otkaz

Vi pitate - mi odgovaramo

Poslodavac je radniku dao redoviti otkaz ugovora o radu zbog organizacijskih razloga. Znamo da se na istim poslovima šest mjeseci od dana dostave odluke o otkazu ugovora o radu radniku ne smije zaposliti drugog radnika. S obzirom na to da je poslodavac samo jedno od ukupno četiri društva, povezana u smislu Zakona o trgovačkim društvima, odnosi li se ta zabrana samo na poslodavca ili na sva povezana društva?

Red uračunavanja

Vi pitate - mi odgovaramo

Kojim je redoslijedom dužnik obvezan namirivati račune u situaciji kad prema istom vjerovniku ima više evidentiranih računa? Da li redoslijedom njihova dospijeća ili može sam birati koji će račun platiti prije drugih računa?

Ispravak odbitka pretporeza

Vi pitate - mi odgovaramo

Što se smatra promjenom uvjeta mjerodavnih za odbitak pretporeza, odnosno ispravkom odbitka pretporeza kod gospodarskih dobara?

Ispunjavanje kvote zaposlenih osoba s invaliditetom

Vi pitate - mi odgovaramo

Mi smo mali poslodavac, koji zapošljava petnaestak radnika, s tim da svake godine imamo nekoliko sezonskih radnika. Zavod za vještačenje, profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom uputio nam je dopis da nismo ispunili kvotu zapošljavanja osoba s invaliditetom, no Zavod je pri izračunu ukupnog broja radnika uzeo u obzir i sezonske radnike, na određeno vrijeme. Jesmo li mi doista obveznici zapošljavanja osoba s invaliditetom?

Izvršenje ugovora o javnoj nabavi

Vi pitate - mi odgovaramo

Može li cijena kod ugovora o građenju biti promjenjiva, sukladno članku 105. stavak 7. Zakona o javnoj nabavi?

Upravni spor – utvrđivanje odlučnih činjenica

Vi pitate - mi odgovaramo

Ako upravni sud utvrdi da činjenice sporne među strankama idu u prilog tužbenom zahtjevu, je li dužan utvrditi i odlučne činjenice za koje iz navoda stranaka ne proizlazi da su sporni?

Povlačenje dionica – pravična naknada

Vi pitate - mi odgovaramo

Kako se određuje pravična naknada pri povlačenju dionica s uvrštenja na uređenom tržištu?

Filteri