25.01.2012.

Republika Hrvatska u Europskoj uniji

Davanje izjave Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti o referendumu radi pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji

U Republici Hrvatskoj održan je referendum 22. siječnja 2012. o pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji. Prema rezultatima Državnog izbornog povjerenstva od 22. siječnja 2012. za ulazak u Europsku uniju glasovalo je 66,27% birača, a protiv 33,13%. U ovom broju donosimo uvodno izlaganje predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti, akademika Zvonka Kusića i Izjavu Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti danu još 18. siječnja 2012. o pristupanju Republike Hrvatske u Europsku uniju. Tu je Izjavu pročitao i održao uvodno izlaganje predsjednik HAZU akademik Zvonko Kusić 19. siječnja 2012. na svečanosti u HAZU. Na tom svečanom događaju, osim brojnih uzvanika govorili su, još o važnosti pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji i otvaranju novih mogućnosti ulaskom Republike Hrvatske u Europsku uniju, akademik Tomislav Raukar, akademik Jakša Barbić i predsjednik Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ivo Josipović. Stoga u ovom broju donosimo uvodno izlaganje predsjednika HAZU i tekst Izjave HAZU - o referendumu radi pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.
Dana 19. siječnja 2012. u 11 sati, održana je svečanost u povodu davanja Izjave HAZU – o referendumu radi pristupanja Republike Hrvatske EU.

Uz članove Akademije, ovom događaju prisustvovali su predsjednik Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ivo Josipović i drugi visoki državni dužnosnici, čelnici parlamentarnih stranaka, članovi pregovaračkog tima Vlade Republike Hrvatske, predstavnici vjerskih zajednica, predstavnici znanstvene i kulturne akademske javnosti, gospodarstvenici te druge osobe iz javnog života Republike Hrvatske. Na svečanosti su govorili akademik Zvonko Kusić, predsjednik HAZU, akademik Tomislav Raukar, akademik Jakša Barbić i predsjednik Republike Hrvatske prof. dr. sc. Ivo Josipović.

U nastavku donosimo uvodnu riječ akademika Zvonka Kusića, predsjednika Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti:
»Prošle godine svečano smo obilježili dvadesetu obljetnicu najvažnijeg događaja u povijesti hrvatskog naroda: stvaranje moderne, neovisne države. Također smo obilježili i sto pedesetu obljetnicu osnivanja Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti.
Danas smo se okupili povodom Izjave koju je donijela Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti o referendumu radi pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji.

Samostalna hrvatska država konačno je  ostvarena uz zajedništvo nezabilježeno u hrvatskoj povijesti ali uz velike žrtve. Hrvatska je u protekla dva desetljeća postala demokratska država i članica svih važnih međunarodnih asocijacija. 

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti je svojim raznovrsnim djelovanjem također bila uključena u stvaranje i izgradnju moderne  države.

Od svog osnutka Akademija se počela intenzivno baviti temama bitnim za hrvatski opstanak u tada nesklonoj višenacionalnoj monarhiji. Svrha  djelovanja Akademije bila je u trenutku osnivanja  sredstvo hrvatskog samopotvrđivanja i afirmacije pred drugim narodima. 
Bitni zahtjevi hrvatske političke  misli tada i kasnije bili su ujedinjenje hrvatskih zemalja i (različito interpretirana) samostalnost Hrvatske. 

Akademija nikada nije bila izravno uključena u politička zbivanja, ali su rezultati istraživanja i djelovanja prvih članova bili argumenti koji su potvrđivali  hrvatski  kulturni i nacionalni identitet te pravo na samostalnost.
Akademija je u nas a i u većini zemalja posebno važna u čuvanju samobitnosti i predstavljanju nacije i  države. 

Uloga Akademije kao savjesti nacije je promicati najviše vrijednosti društva što nadilazi svaku dnevnu ideologiju i pristranost. Akademija osigurava pouzdan pristup svim izazovima u društvu te kao takva mora biti prepoznata. Jedan od važnih zadataka Akademije je promicanje jedinstva, a protiv podjela nacije po svim osnovama. 
Akademija, kao vodeći autoritet ne samo u znanosti i umjetnosti već i kao moralni autoritet i jedan od važnih autoriteta u svim temeljnim pitanjima hrvatskog naroda i države, svojim djelovanjem vodi do usvajanja novih društvenih mjerila i vrijednosnih sustava te tako djeluje na konstituiranje društvene svijesti. 

Akademija je u državi jedina institucija koja je u stanju okupiti, motivirati i mobilizirati najbolje pojedince te tako djeluje podizanjem civilizacijske i kulturne razine društva promičući najviše standarde.
Posebno je važna uloga Akademije u brizi za očuvanje jezika te održavanje i korištenje kulturne i spomeničke baštine.

Akademija preuzima odgovornost, zauzima stav i oglašava se o značajnim pitanjima, ali ne upuštajući se  u dnevnopolitičke rasprave.

Nacionalni su se interesi mijenjali tijekom vremena. Akademija znanosti i umjetnosti stvarala je povijest Hrvatske, te je dugo vrijeme imala simboličku vrijednost i bila svojevrsni supstitut državnosti. Današnji naraštaj u Akademiji ima obvezu uključiti se u rješavanje aktualnih društvenih izazova kao što su to činili naši prethodnici koji su bili vizionari svoga doba i značajno su pridonijeli rješavanju važnih nacionalnih pitanja. 
Posve je razumljivo da Hrvatska akademija ima zadaću dostojanstveno i neupitno štititi i boriti se za nacionalne interese i napredak Hrvatske u svim područjima i u svim vremenima. To se odnosi na sve njene građane kao i na brigu za Hrvate izvan domovine. Akademija djeluje na razvijanju suradnje osiguravajući Hrvatskoj dostojno mjesto u okruženju i u Europi. 

Stavovi Akademije su rezultat znanstvenog vrednovanja i temelje se na priznatom stvaralačkom i moralnom autoritetu svojih članova koji su ostavili djela trajne vrijednosti nacionalnog  i međunarodnog značenja čineći trajno dobro nacije.
Sada je svakako bio trenutak kad se Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti morala nedvosmisleno odrediti i poslati jasnu poruku hrvatskom narodu i svim našim građanima.«

Zatim je akademik Zvonko Kusić nastavio »Danas će Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti dati Izjavu o Referendumu radi pristupanja Republike Hrvatske Europskoj uniji. Izjava je usvojena 18. siječnja 2012. održanoj izvanrednoj Skupštini redovitih članova, sa 93 glasa »za«, 2 glasa »protiv« te jednim suzdržanim glasom. Ovom Izjavom Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti poziva građane da izađu na referendum 22. siječnja i izjasne se za stupanje Republike Hrvatske u punopravno članstvo u Europskoj uniji

U nastavku donosimo tekst izjave:
Izjava Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti
Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti kao temeljna ustanova hrvatskoga kulturnog i nacionalnog identiteta te najviša znanstvena i umjetnička ustanova izražava potporu pristupanju Republike Hrvatske Europskoj uniji. 

Povijest je htjela da naš naraštaj bude privilegiran što je sudionik ostvarenja vlastite države. Sloboda je ostvarena uz zajedništvo nezabilježeno u hrvatskoj povijesti. Zahvaljujemo svima koji su u tome sudjelovali, a posebno braniteljima i žrtvama Domovinskog rata, čija su djela ugrađena u temelje suvremene hrvatske države.
Ulazak u Europsku uniju prekretnica je i povijesni trenutak kojim nipošto ne završava nacionalna povijest, nego je to nov iskorak i velika prilika za Hrvatsku. 

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti tijekom prošlog desetljeća znanstveno je vrednovala i obradila niz aspekata ulaska Hrvatske u Europsku uniju te zaključila da su prednosti članstva u Uniji mnogo veće od nedostataka. 
Hrvatska se kao vjekovni sastavni dio zapadnoeuropske civilizacije i tradicije te srednjoeuropskoga i mediteranskoga kulturnoga kruga vraća u okrilje Europe. 

Razumljivi su podijeljeni osjećaji i bojazan nekih hrvatskih građana u vezi s pristupanjem Europskoj uniji te smatramo da ovom važnom pitanju treba pristupiti realno, bez euforije a i bez pretjerane skepse.
Svjesni smo da Europska unija sa stalnim izazovima nije idealna zajednica – njezini su nedostaci očiti – ali Hrvatska si sada ne smije dopustiti da ostane izvan zajedničkoga europskog doma – iz njega uostalom uvijek može i izaći. 

Sad će više nego ikada doći do izražaja naša sposobnost da razvijamo svoje mogućnosti, prednosti i pružene prilike, koje su, nedvojbeno, brojne. 
Pred nama su nove odgovornosti koje zahtijevaju samosvijest, odlučnost, hrabrost, zrelost, jedinstvo, optimizam i samopouzdanje, ali i odricanje.

Uspjet ćemo toliko koliko budemo sposobni, kompetitivni i dorasli izazovu koji je pred nama. Naša budućnost u našim je rukama, kao i odgovornost za uspjeh ili neuspjeh. 

Kao dio europske zajednice ravnopravnih naroda lakše ćemo braniti svoje nacionalne interese i proširiti svoj utjecaj u Europi i svijetu te se nositi s izazovima globalizacije. Hrvatska će sudjelovati u europskoj sigurnosnoj i obrambenoj politici a njezina će suverenost biti zaštićena.
Ne samo da možemo sačuvati svoj kulturni identitet nego možemo i pridonijeti građenju europskoga. Imat ćemo priliku bolje promicati svoju umjetnost i kulturu kao bitne sadržaje u afirmaciji vlastitog identiteta u novoj zajednici. Naša materijalna i duhovna baština i hrvatski jezik doći će do punoga izražaja a Hrvatska će postati još prepoznatljiviji dio Europe. 

Ulazak Hrvatske u Europsku uniju pospješit će jačanje hrvatskoga pravnog sustava te dovesti do potpune uspostave vladavine prava i povjerenja u institucije.

U Europskoj uniji sudjelovat ćemo u upravljanju i biti dio velikog europskog tržišta. Moći ćemo ostvariti svoje mogućnosti u gospodarstvu, energetici i razvoju novih tehnologija. Politička i demokratska stabilnost povoljno će djelovati na gospodarski rast.

Sveučilištima, školstvu i znanosti pružaju se velike mogućnosti za suradnju i razvoj, a studentima se otvaraju vrata europskih sveučilišta. Unaprijedit će se obrazovanje i doprinos istraživačkoga sustava stvaranju inovativnoga društva. Povećat će se uloga znanosti i obrazovanja kao glavnih pokretača gospodarskoga i društvenoga razvoja.
Hrvatska će biti stabilnija i sigurnija, na višu razinu podići će se svi standardi društvene uređenosti i stvorit će se nove perspektive za sve građane. Unaprijedit će se zaštita okoliša i očuvanje prirodnih bogatstava.

Visoki kriteriji članstva u novoj zajednici djelovat će motivirajuće. Vjerujemo u sposobnost građana Hrvatske da prihvate nužne promjene sustava vrijednosti, odnosa prema radu i odgovornosti. Isto tako vjerujemo u vizionarstvo, domoljublje, odlučnost i mudrost onih koji će voditi zemlju.

Hrvatska moderna država stvorena prije dva desetljeća potvrđuje se ulaskom u Europsku uniju i time započinje novo, važno razdoblje u njezinoj povijesti. Vjerujemo da je Hrvatska spremna za novu budućnost, a Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti slijedom svoga poslanja dat će svoj doprinos izgradnji suvremene europske Hrvatske.
Na temelju iznesenoga, Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti poziva građane da izađu na referendum 22. siječnja i izjasne se za (pri)stupanje Republike Hrvatske u punopravno članstvo u Europskoj uniji.

Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti