Stručni odgovori naših urednika-savjetnika na pitanja pretplatnika.

Ključna riječ: naknada

Jeste li mislili

Ukupno dokumenata: 328
19.04.2024.

Naknada plaće za dan parlamentarnih izbora (neradni dan) ako je radnik na bolovanju

Radnica je na dan parlamentarnih izbora 2024. (17. travnja 2024., srijeda) bila na bolovanju. Budući da je taj dan proglašen neradnim danom, postavlja se pitanja na koji iznos naknade plaće radnica ima pravo za taj dan – onaj sukladno Zakonu o radu ili onaj sukladno Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju, jer su osnovice različite?

Pročitano
12.04.2024.

Plaćanje rada na dan parlamentarnih izbora 2024., odnosno isplata naknade plaće

Prema kojoj se osnovi plaća rad na dan parlamentarnih izbora (17. travnja 2024., srijeda), odnosno isplaćuje naknade plaće onima koji taj dan neće raditi, budući da je taj dan proglašen kao neradni rad? Je li taj dan neradni dan u smislu Zakona o blagdanima?

Pročitano
05.04.2024.

Oporezivanje naknade štete zbog posljedica nesreće na radu

Je li naknada štete zbog posljedica nesreće na radu, koju jednokratno isplaćuje poslodavac na temelju izravne nagodbe s radnikom, oporeziva?

Pročitano
05.04.2024.

Odgovornost države za štetu kao imatelja opasne stvari

Tužitelj je podnio tužbu radi isplate pravične novčane naknade zbog pretrpljenih duševnih boli zbog smrti roditelja, a koje je usmrtio pripadnik Hrvatske vojske kao vojni obavještajac. U kaznenom postupku koji se vodio protiv štetnika, kao okrivljenika i koji je pravomoćno okončan, utvrđeno je da je štetnik počinio kazneno djelo automatskom puškom kojom je bio zadužen u vojnoj postrojbi. Postoji li odgovornost Republike Hrvatske za naknadu štete kao vlasnika automatske puške?

Pročitano
02.02.2024.

Početak tijeka zastare potraživanja naknade štete zbog odgovornost države za štetu

Tužitelj je pokrenuo postupak za naknadu štete nastale radnjom ili propustom djelatnika zemljišnoknjižnog odjela prvostupanjskog suda koji je usprkos založnom pravu, upisanom u njegovu korist, besteretno otpisao nekretninu u drugi zemljišno knjižni uložak iste katastarske općine, čime je tužitelj izgubio mogućnost naplate dijela tražbine prodajom tih nekretnina. Može li se smatrati da je subjektivni rok zastare potraživanja naknade štete počeo teći podnošenjem kaznene prijave iako tužitelj nije imao saznanja o elementima visine naknade štete, niti saznanje o osobi štetnika jer je kaznenu prijavu podnio protiv NN osobe?

Pročitano
26.01.2024.

Dodatna naknada mrtvozorniku

Načelniku Općine obratio se liječnik koji za područje Općine obavlja poslove mrtvozornika, i zatražio da Općina, sukladno svojim mogućnostima, osigura dodatna sredstva za isplatu naknade mrtvozorniku. Pritom nije pojasnio na čemu se temelji njegov zahtjev. Je li Općina dužna udovoljiti traženju mrtvozornika?

Pročitano
05.01.2024.

Naplata i ovrha komunalne naknade i naknade za uređenje voda

Sukladno zakonskoj obvezi, Općina obveznicima plaćanja komunalne naknade naplaćuje i naknadu za uređenje voda. Mogu li se oba iznosa naplatiti jednom uplatnicom, odnosno može li se u slučaju neplaćanja voditi jedan ovršni postupak za naplatu obiju obveze koje su na uplatnici istaknute kao jedan iznos?

Pročitano
22.12.2023.

Povrat uplaćene naknade za nedostajuće parkirališno mjesto

Sukladno općem aktu donesenom na temelju prostornog plana, Grad investitorima koji nemaju kolni pristup građevinskoj čestici rješenjem utvrđuje iznos naknade koju moraju platiti za svako nedostajuće parkirališno mjesto, a to je rješenje preduvjet za izdavanje građevinske dozvole. Upravnom tijelu Grada obratio se investitor koji je na temelju pravomoćnog rješenja naknadu platio, ali je nakon toga odustao od ishođenja građevinske dozvole pa traži povrat uplaćenih sredstava. Je li Grad dužan vratiti uplaćeni iznos naknade?

Pročitano
15.12.2023.

Izračun naknade plaće za vrijeme godišnjeg odmora nakon prethodnog korištenja roditeljskog dopusta

Kao zaposleni otac trenutačno ne radim, jer koristim roditeljski dopust. Vraćam se na rad malo prije korištenja ljetnih godišnjih odmora u 2024. Zanima me koju ću naknadu plaće za vrijeme godišnjeg odmora u 2024. dobivati jer nisam ostvarivao plaću, već naknadu plaće temeljem roditeljskog dopusta. Točnije, što će, s obzirom na članak 81. Zakona o radu, biti osnovica za izračun naknade za godišnji odmor u konkretnom slučaju?

Pročitano
24.11.2023.

Umanjenje komunalne naknade u slučaju zabrane rada trgovačkog društva

Obveznik plaćanja komunalne naknade trgovačko je društvo kojem je inspekcija Carinske uprave zabranila rad na određeno vrijeme. Može li to biti razlog za umanjenje koeficijenta namjene prostora za koji se komunalna naknada plaća, sukladno Zakonu o komunalnom gospodarstvu?

Pročitano
17.11.2023.

Provođenje disciplinskog postupka i uvođenje naknade štete zbog kršenja radnih obveza

Je li moguće u skladu s odredbama Zakona o radu kod poslodavca uvesti provođenje disciplinskog postupka i uvođenje naknade štete zbog kršenja obveza iz radnog odnosa?

Pročitano
10.11.2023.

Naknada vrijednosti opreme i uređaja groba uklonjenih zbog neplaćanja naknade za korištenje groba

Uprava groblja je grobno mjesto za koje grobna naknada nije bila plaćena dulje od deset godina rješenjem dodijelila drugom korisniku. Prije dodjele drugom korisniku uklonjena je oprema groba koja je na grobnom mjestu postojala (mramorna grobna ploča i spomenik). Međutim, nakon dodjele grobnog mjesta drugom korisniku javio se rođak prijašnjeg korisnika grobnog mjesta koji potražuje uklonjenu opremu groba ili naknadu njezine vrijednosti. Je li uprava groblja rođaku dužna nadoknaditi vrijednost uklonjene opreme groba?

Pročitano
06.10.2023.

Razlika između iznosa mirovine isplaćene zbog štetnog događaja

Je li za odluku o sporu koji pokreće HZMO protiv osiguravatelja štetnika radi povrata iznosa koji je HZMO isplatio svom osiguraniku mjerodavan Zakon o obveznim osiguranjima u prometu koji je bio na snazi u vrijeme nastanka štete Hrvatskom zavodu za osiguranje, odnosno u trenutku kada su izvršene isplate, ili Zakon koji je bio na snazi u vrijeme nastanka samog štetnog događaja (prometne nezgode)? Je li invalidska mirovina koju je u punom iznosu isplatio HZMO svom osiguraniku prema propisima Zakona o mirovinskom osiguranju stvarna šteta u smislu odredbe članka 27. st. 2. Zakona o obveznim osiguranjima u prometu koju bi osiguravatelj štetnika, u slučaju postojanja odgovornosti osiguratelja štetnika, bio u obvezi naknaditi HZMOu ili se takvom ne može smatrati jer spomenuta odredba stvarnom štetom definira razmjerni iznos mirovine?

Pročitano
06.10.2023.

Locco vožnja

Koja je najviša neoporeziva naknada za korištenje privatnog automobila, kad je riječ o locco vožnji odnosno korištenju privatnog automobila u službene svrhe u mjestu rada? Također, mora li se o isplati izvještavati Poreznu upravu na JOPPD obrascu? Ako mora, koji je rok za slanje JOPPD obrasca?

Pročitano
29.09.2023.

Vraćanje na rad i naknada plaće radniku

Ima li radnik, u slučaju kada je pravomoćnom sudskom odlukom utvrđeno da otkaz poslodavca nije dopušten i da radni odnos nije prestao, a poslodavcu naloženo vraćanje radnika na rad, pravo na naknadu plaće i ostalih prava iz radnog odnosa koja bi ostvario da nije bilo nezakonitog otkaza, i to za razdoblje od otkaza ugovora o radu do isteka roka u kojem je prema pravomoćnoj i ovršnoj presudi bio ovlašten tražiti vraćanje na rad, neovisno o tome je li radnik zahtijevao vraćanje na rad?

Pročitano
22.09.2023.

Naknada štete zbog izgubljene zarade za vrijeme bolovanja

Ima li oštećenik/tužitelj u sporu koji vodi radi naknade štete po osnovi osiguranja od automobilske odgovornosti pravo na naknadu imovinske štete s naslova izgubljene zarade, kao razlike između prosječnog bruto iznosa plaće koju je primao prije štetnog događaja i naknade neto plaće koju je primao za vrijeme bolovanja, ili mu pripada razlika između prosječne neto iznosa plaće koju je primao prije štetnog događaja i naknade neto plaće koju je primao za vrijeme bolovanja?

Pročitano
15.09.2023.

Doplatak za tuđu pomoć i njegu ostvaren prema propisima o socijalnoj skrbi i naknada štete

Tužbom se zahtijeva naknada štete za trajnu tuđu pomoć i njegu (rentu) od štetnikova osiguratelja, a oštećena osoba ne prima doplatak za tuđu pomoć i njegu temeljem Zakona o socijalnoj skrbi i odbija pokrenuti postupak kod nadležnog Centra za socijalnu skrb radi ostvarivanja prava na novčanu naknadu po osnovi socijalnog osiguranja. Je li sud dužan kao o prethodnom pitanju sam utvrditi postoji li pravo oštećene osobe na naknadu za tuđu pomoć prema Zakonu o socijalnoj skrbi i u kojoj visini, i onda utvrditi postoji li razlika stvarne štete i naknade koju prima od Centra za socijalnu skrb?

Pročitano
08.09.2023.

Odgovornost bolnice za naknadu štete

Od kakve je važnosti za ocjenu postojanja odgovornosti bolnice za štetu zbog smrti pacijenta, činjenica što je smrt nastupila zbog sepse izazvane bolničkom bakterijom (zlatnim stafilokokom)?

Pročitano
08.09.2023.

Plaćanje komunalne naknade nakon promjene obveznika

Obveznik plaćanja komunalne naknade promijenio se prije više godina, ali o toj promjeni nije obavijestio nadležno tijelo. S obzirom na članak 94. st. 4. Zakona o komunalnom gospodarstvu, može li se obvezniku naplatiti obveza od dana njezina nastanka, bez obzira na nastupanje zastare?

Pročitano
18.08.2023.

Obračun i porezno obilježje naknade za neiskorišteni godišnji odmor

Kako se utvrđuje naknada za neiskorišteni godišnji odmor radnika kojemu prestaje ugovor o radu, smatra li se odštetom i kakav je porezni tretman takve naknade?

Pročitano
04.08.2023.

Naknada štete putniku u autobusu

Može li sud u slučaju nesporne odgovornosti imatelja vozila za nastanak prometne nesreće u kojoj oštećenik sudjeluje kao putnik u vozilu, a za čiji nastanak ne postoji odgovornost oštećenika, odbiti tužbeni zahtjev temeljem utvrđenja da prometna nesreća sama po sebi ne bi prouzročila ozljede oštećeniku da nije bilo njegova propusta, iako nije utvrđeno da bi do stradavanja došlo da nije bilo prometne nesreće? Naime, oštećena je bila putnica u autobusu i sjedila je odmah na sjedalu uz prozor. U trenutku kada se autobus sudario s osobnim vozilom oštećena je stajala na nogama te gornjim dijelom tijela nije bila oslonjena na naslon sjedala, već odmaknuta i okrenuta udesno prema prozoru, zbog čega je pretrpjela tjelesne ozljede.

Pročitano
21.07.2023.

Općine kao obveznici podnošenja prijedloga za ovrhu kroz sustav e-Ovrhe

Je li općina, kad provodi ovrhe radi naplate komunalne naknade temeljem rješenja o komunalnoj naknadi i sama donosi rješenje o ovrsi koje dostavlja u Finu, obveznik provođenja e-Ovrha?

Pročitano
07.07.2023.

Evidencija za rad na izdvojenom mjestu rada i isplata naknade za podmirivanje troškova za rad

Kada je poslodavac s radnikom ugovorio obavljanje posla od kuće ili u drugom prostoru koji nije prostor poslodavca, što treba sadržavati evidencija poslodavca kako bi radniku mogao isplatiti neoporezivu novčanu paušalnu naknadu za podmirivanje troškova za obavljeni rad na izdvojenom mjestu rada?

Pročitano
02.06.2023.

Korist koju je ostvario korisnik prostora nakon prestanka zakupa

Je li zakupnik nakon prestanka zakupa poslovnog prostora u obvezi platiti zakupodavcu naknadu stečene koristi u visini zakupnine ugovorene Ugovorom o zakupu i za vrijeme nakon prestanka zakupa, ili se naknada u tom slučaju utvrđuje u visini stvarne koristi koju je zakupnik stekao koristeći poslovni prostor nakon prestanka zakupa?

Pročitano
21.04.2023.

Utvrđivanje naknade za prijevoz na posao i s posla

Može li Grad kao poslodavac općim aktom utvrditi da će svojim radnicima (službenicima i namještenicima) u slučaju uporabe vlastitog vozila isplatiti naknadu za prijevoz na posao i s posla u iznosu od 0,13 €/km, neovisno o tome postoji li na određenoj relaciji organiziran mjesni i/ili međumjesni prijevoz?

Pročitano
31.03.2023.

Primjena Orijentacijskih kriterija

Jesu li sudovi dužni pravno shvaćanje Vrhovnog suda Republike Hrvatske zauzeto na drugoj sjednici Građanskog odjela održanoj 5. ožujka 2020. i 15. lipnja 2020. broj SuIV-47/2020-5, primjenjivati na obvezne odnose nastale nakon 1. siječnja 2006. u svim stupnjevima suđenja?

Pročitano
17.03.2023.

Naknada za zastupnike podzastupljenog spola

S obzirom na to da se sredstva za redovito godišnje financiranje političkih stranaka i nezavisnih vijećnika dodjeljuju svake godine, treba li naknadu za podzastupljeni spol dodjeljivati prema konačnim rezultatima izbora, ili prema stanju stvari u trenutku dodjele naknade?

Pročitano
02.12.2022.

Različito neoporezivo podmirivanje troškova toplog obroka

Poslodavac zapošljava radnike u sjedištu društva i osigurava im sufinanciranje 50 % cijene toplog obroka, jer u sjedištu ima vlastitu kuhinju. Međutim, poslodavac zapošljava i radnike u maloprodajnim poslovnicama po cijeloj Republici Hrvatskoj koji nisu u objektivnoj mogućnosti koristiti kuhinju u sjedištu. Može li poslodavac radnicima u sjedištu neoporezivo sufinancirati topli obrok u vlastitoj kuhinji, a radnicima u maloprodajnim poslovnicama isplatiti neoporezivu novčanu paušalnu naknadu za topli obrok?

Pročitano
28.10.2022.

Naknada plaće radniku tijekom korištenja roditeljskog dopusta

Radnik, koji radi kod poslodavca posljednje dvije godine, odlazi na roditeljski dopust. Koliko iznosi naknada plaće tom radniku tijekom korištenja roditeljskog dopusta i na čiji teret se isplaćuje?

Pročitano
07.10.2022.

Izračun površine stana za potrebe obračuna komunalne naknade

Na doneseno rješenje o komunalnoj naknadi stranka je izjavila žalbu u kojoj, između ostaloga, ističe da je pogrešno obračunata površina stana, jer nadležno tijelo nije uvažilo odredbe Uredbe o uvjetima i mjerilima za utvrđivanje zaštićene najamnine. S tim u svezi, molimo da nam pojasnite hoće li utvrđivanje površine stana primjenom citirane Uredbe, za potrebe obračuna komunalne naknade, promijeniti i veličinu suvlasničkih udjela koje su suvlasnici utvrdili u međuvlasničkom ugovoru.

Pročitano

Filteri